ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
    ÎNSCRIS: 21.06.10
    AUG-2010

ARTICOL ARHIVAT

Aparthotel Arianna + Paleokatritsa = Un concediu minunat

Asa cum v-am promis revin cu impresii despre Aparthotel Arianna din Paleokastritsa si statiu Corfu.

“Ai luat biletele, banii, slipul? Esti pregatit pentru concediul vietii tale? ” Ei bine, asta l-am intrebat pe prietenul meu inainte sa plecam catre autocar. Si avand in vedere ca toate intrebarile au primit un raspuns pozitiv am decis ca suntem pregatiti.

Plini de emotii am ajuns la parcul izvor unde am fost surprinsi sa vedem cati oameni erau acolo, toti veseli, cu bagaje pestrite mai mari sau mai mici, dornici sa faca o baie in apele marii Ionice. Prima dovada de profesionalism si seriozitate data de agentia [nume agentie] a fost punctualitatea autocarelor – caci erau 2 si ambele aveau ca si destinatie Corfu. Ne-am imbarcat si am pornit. Am plecat la ora 20.00 din Bucuresti si am ajuns in camera de la Arianna la ora 14.00. Opririle au fost suficiente, drumul a fost fara peripetii (cel putin la dus) si iata-ne ajunsi in Grecia. De la intrarea in tara si pana in portul din Igoumenitsa am mers numai pe autostrada (aproximativ 650 km) – o autostrada prin munti cu nenumarate tuneluri (unele lungi si de 4 km). In ciuda pustietatii, autostrada ne-a impresionat si in acelasi timp ne-a lasat un gust amar – stim ca nepotii nostrii vor fi imbatranit pana cand va exista asa ceva si in Romania.

Ora 11:30 – Portul Igoumenitsa – prima priveliste asupra Marii Ionice – o minunatie. Apoi am observat mastodontul care ne-a inghitit autocarul, si inca un autocar, si inca o cisterna si un tir si multe multe masini – Fast Ferries – un ferry- boat alb rosu care ne-a garantat siguranta calatoriei pana in insula Corfu. O cafea ca sa ne trezim si am pornit – briza adia, viteza ferry-boat-ului imi face parul sa fluture, privind in jos ma lua ameteala si nu din cauza inaltimii ci din cauza apei – apa era turcoaz, asa cum vazusem in poze pe care le consideram modificate, asa cum vazusem in filme, asa cum poate doar in imaginatie puteam sa vedem. Razele soarelui se jucau prin valuri si creau o imagine a unui paradis in care doar visam sa ajungem.

Ora 13.00 – Portul Kerkyra (sau Corfu Town) – debarcam – “dragutul” ferry-boat ne inapoiaza autocarul, il urmaresc cum parcheaza si in marea de oameni observ ceva cunoscut – rosu, galben si albastru – unite si prinse de un betisor – tricolorul nostru. Un baiat dragut si bronzat ne flutura tricolorul – el era Mihai – ghidul nostru. Ne-a insotit in autocar pana la Arianna si ne-a povestit despre insula – cati locuitori are, cum este clima, cati maslini sunt si cam ce putem sa facem in insula.

Ora 14.00 – Dupa ce am urcat o panta tragand bagajele dupa noi, respiratia a devenit precipitata si orele de sedentarism au inceput sa isi spuna cuvantul. Am ajuns la Arianna. Am avut camera nr. 8, ultima de la parter. Nu intru in detalii despre camera deoarece pozele sunt graitoare. Mentionez ca nu am avut nevoie de aer conditionat, seara fiind chiar racoare, am apreciat foarte mult obloanele de lemn de la usa care dadea pe balcon pentru ca datorita lor era noapte in camera la orice ora din zi daca le inchideai.

Nu am cumparat sejurul cu demipensiune deoarece nu ne place sa fim legati de locul de cazare si in plus citisem impresiile de aici referitoare la mancare. Langa noi a fost un grup mare de romani care au avut masa si au fost nemultumimi de portiile mici si de lipsa varietatii. Noi ne-am gospodarit singuri cu ajutorul mini bucatariei. Am cumparat de la supermarket oua, mezeluri, rosii etc si am preparat in camera atat micul dejun cat si cina uneori (paste, cartofi prajiti).

In prima seara am pornit in explorarea statiunii – ne-a placut dar era cam pustie. Obositi dupa drumul cu autocarul am adormit visand la peisajele pe care le vazusem.

A doua zi ne-am odihnit pe plaja Sf Spiridon din Paleokastritsa, ne-am cumparat cipici cu 6.5 eur perechea, am inchiriat 2 sezlonguri si o umbrela 10 eur si ne-am bronzat. Din pacate, baie nu am putut sa facem prea mult pt ca apa era foarte rece (se pare ca erau niste curenti dinspre Italia care faceau ca apa sa fie atat de rece). Ca sa ma intelegeti, in momentul in care am intrat in apa am inceput sa simt ace in picioare – temperatura apei poate fi comparata cu apa dintr-un put destul de adanc.

A treia zi am plecat intr-una din excursiile optionale – Marele Tur al Insulei Corfu – despre acesta voi vorbi intr-un review separat.

A patra zi am inchiriat un ATV (30 eur) de la George Michalas – un mic intreprinzator din statiune indragostit de o romanca din Severin pe care planuia sa o viziteze in aceasta iarna – voia sa vina in Romania pe motocicleta insa atunci cand i-am zis ca si la noi iarna sunt 15 grade (ca si la ei) doar ca sunt cu minus a zis ca se mai gandeste ). Am plecat catre Sidari. Dupa aproximativ 40 de minute am ajuns, am vizitat Canal d’ Amour, nu prea ne-a impresionat mai ales ca noi erau hotarati sa il traversam innot. De aici am plecat spre Roda si Acharavi. In Acharavi ne-am oprit sa mancam la o taverna unde mai apoi am aflat ca romanii au reducere. Acolo am mancat foarte bine un platou pentru 2 persoane si desert si am platit 20 eur. Apoi ne-am intors in Paleo prin Ipsos – o statiune foarte frumoasa in care am revenit intr-o alta zi pentru a face plaja.

In a cincea zi am fost in croaziera Paxos si Antipaxos despre care voi vorbi intr-un review separat.

In cea de-a sasea zi am inchiriat din nou ATV si am facut plaja in Ipsos si cumparaturi in Corfu Town. Am ramas surprinsi sa obervam in Ipsos ca nu aveam unde sa mancam la ora 14.00, totul era inchis. Intr-un final am gasit o taverna in Dassia. In afara de Paleo celelalte plaje pe care le-am vazut aveau fie pietricele mici fie nisip iar apa era mult mai calda. Seara am avut parte de Seara greceasca organizata de Hristo, patronul vilei Arianna, unde am mancat si am dansat in ritmurile muzicii grecesti live.

In cea de-a saptea zi ne-am despartit de paradisul acesta inverzit, de apele acelea in toate nuantele de albastru posibile, de aerul acela placut chiar si la 44 de grade, de zambetul grecilor si berea lor locala Mithos, cu promisiunea ca vom promova aceasta insula pentru frumusetile sale si poate vom reveni intr-o zi pentru a descoperi noi statiuni, noi maslini si noi obiceiuri elene. Am ajuns in Bucuresti la ora 9 dupa un drum amuzant – la prima oprire am uitat-o pe ghida in benzinarie. Soferul a plecat, a intrat pe autostrada, apoi cand a constatat ca lipste ghida a dat cu spatele pana cand ne-am intalnit cu ea. Acest eveniment a fost motiv de glume si rasete toata seara.

In final as dori sa lamuresc cateva din lucrurile negative pe care le-am citit in celelalte review-uri:

1. In camera noastra era curatenie, si nu am asteptat deloc ca sa o preluam, insa o parte din colegii nostrii au avut de asteptat pentru curatenie deoarece chiar atunci cand am ajuns noi erau romani care abia eliberau camerele. Nu ne-a dat nimeni afara cu forta si nu ni s-a impus o ora limita de eliberat camera, ni s-a sugerat in schimb ca ora 10-11 ar fi potrivita si asa am si facut.

2. Noi nu am avut masa si nici nu am mancat niciodata la ei, doar am baut o bere intr-o seara. Date fiind acestea, patronii nu s-au purtat diferit cu noi ba chiar au fost foarte draguti si saritori. De exemplu, nu au avut nimic de obiectat atunci cand le-am cerut parola pentru internet Wi-Fi.

3. Chicineta noastra era dotata cu tot ce ii trebuia insa am auzit si nemultumiti – nu mergea plita sau nu aveau cutite.

4. Mancarea de la vila nu era prea multumitoare – noroc cu AFA ca am aflat inainte sa cumparam sejurul. Am mancat foarte bine la taverne, 2 persoane cu 20 – 30 eur.

Cateva aspecte negative, sa spunem, as dori sa mentionez:

• atunci cand am ajuns in Corfu am aflat ca Paleokastritsa este considerata cea mai de lux statiune astfel ca acest lucru se regasea nu numai in peisaj ci si in preturi. Cateva exemple: in Paleo 2 sezlonguri si o umbrela costau 10 eur in acharavi 5 eur, in Paleo un kg de pepene costa 90 centi in Ipsos costa 35 centi, in Paleo o sticla de apa plata 1.5 l costa 80 centi in Sidari costa 30 centi si lista poate continua. Am putea spune ca am platit scump pentru peisajul minunat de care am avut parte in toate cele 7 zile

• albinele si tantarii – primele ne-au terorizat oriunde am mancat, pur si simplu nu te lasau sa mananci, veneau, se asezau in farfurie, isi luau ce le placea si plecau, problema era ca erau multe. Tantarii i-am tinut la distanta in camera cu pastile si in rest cu autan, tot erau enervant de multi si bazaiau intr-una

• unii pesti – in Ipsos am fost intepata de un peste – a fost destul de dureros si am ramas si cu un mic semn, am aflat mai apoi de la baiatul care inchiria sezlonguri ca sunt acei pesti care stau ascunsi in “boschetii marini” (erau unul chiar langa noi) asa ca am mutat locul de plaja si nu am mai avut probleme.

In concluzie, recomand Corfu oricui, atat celor tineri dornici de aventura si explorat cat si celor care cauta doar odihna si relaxare, noi le-am gasi pe amandoua acolo. Stiti cum se spune TOTUL CU CEVA IN PLUS!

In curand voi reveni si cu reviw-urile despre cele doua excursii optionale: Marele tur al insulei Corfu si Croaziera Paxos-Antipaxos.

Trimis de AndreeaSava* in 30.08.10 08:15:11
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2945 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AndreeaSava*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camera nr 8 - Aparthotel Arianna - al 3 lea pat a fost bonus

[30.08.10 08:35:28]

AndreeaSava sunt convins ca a fost o scapare postarea in clar a numelui agentiei, scrie mai jos cu rosu interzicerea acestui lucru, te rog pe viitor sa te conformezi pentru a nu mai fi obligati sa editam textul si sa aplicam eventuale sanctiuni.

chelie_d
    [30.08.10 10:57:13]

felicitari pentru review

1500 de lei pentru 2 persoane cu tot cu autocar ati platit?

[30.08.10 11:45:00]

Multumesc frumos. Da, cu tot cu autocar - autocarul a costat 300 de ron de persoana.

raduu1972
    [30.08.10 12:01:55]

frumos rew tau, frumos se vede Corfu prin ochii tai, dar pacat ca ai prins apa marii asa de rece

[30.08.10 12:21:57]

Multumesc frumos. Din fericire am avut parte de apa rece doar o singura zi , in rest ne-am balacit fericiti in apele marii Ionice

sandu.53
    [30.08.10 13:35:38]

bravo andreea frumos scris si eu vreau in viitor sa merg in Corfu... mi-ai dat o idee si eu iti multumesc si te punctez cu placere...

[30.08.10 13:51:32]

Multumesc frumos. Iti recomand din suflet aceasta insula minunata.

pepsi70ro
    [30.08.10 14:05:23]

Bun review, interesant cu foarte multe amanunte. Felicitari cu superbonus!

stynky1*
    [28.06.11 15:21:34]

Bun review-ul insa cu mici obiectii. Eu abia m-am intors de acolo, si pot spune ca sunt total dezamagit de gazda. Cum am ajuns acolo, dupa un drum de 21 de ore, Christo proprietarul a inceput sa tipe la mine ca de ce romanii strica lucruri (in grupul de din-a-intea noastra, au fost cateva persoane care au rupt un plastic de la frigider), desi i-am explicat ca se putea intampla oricui. Pe langa acest aspect care sincer m-a dezamagit total, in camera mirosea a igrasie, praful in dulap nu era sters (am pus patura in dulap si s-a facut ceata), baia nu era tocmai aranjata si lista poate continua. Pe langa aceasta, in tot sejurul nu am avut parte de un schimb de asternuturi sau de un luat de gunoi (gunoiul il duceam noi).

Toate acestea legate de cazare. Pe de alta parte, locul este splendid insa ar trebui sa aveti bani la voi (cam 500 de euro - si acestia cam la limita). Locurile sunt superbe, si peisajele de nedescris

AndreeaSava*, chelie_d, raduu1972, sandu.53, stynky1*
    Alte impresii din această RUBRICĂArianna Apartments: