ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 29.08.10
    AUG-2010

O vacanta reusita!

Incep prin a spune ca am plecat catre acest hotel cu o mare teama si strangere de inima dupa ce am citit impresiile de anul trecut si anul acesta prin care era prezentat ca "focar de infectie", "vacanta ratata", "teapa de 5 stele" si multe alte caracterizari fantasmagorice si de toata jena. de ce de toata jena? pentru ca nu au nici o treaba cu realitatea. iar romanasul nostru snob si plin de el, cand se vede la un hotel de 5 stele probabil se asteapta sa fie si lins pe talpi sau sa fie asteptat cu covorul rosu la intrare. sau poate isi imagineaza ca in all-inclusive intra si vreun harem de cadane care sa ii faca vant in timp ce el se lafaie in baldachinul de la piscina.

Dragilor, este un hotel superb dar care are si el lipsurile sale in ceea ce priveste serviciile. aici ma refer la detalii. detalii care fac diferenta e adevarat.

Concretizand pot spune asa: camera mare, frumoasa si curata. menajera a venit in fiecare zi si a facut curat fara spaga si fara nici o pretentie de spaga. de altfel nici nu am simtit vreo sugestie de genul asta de la nici un angajat. masa, buna spre foarte buna. e adevarat, puteau fi mai multe sortimente la pranz la felul 2, insa nu s-a intamplat sa spun ca nu am gasit ce manca si credeti-ma, sunt destul de pretentios la mancare. micul dejun si cina foare variate si din abundenta. personalul atent, debarasa mesele imediat. daca tot am ajuns la acest capitol trebuie sa mentionez si faptul ca o mare cantitate de mancare se risipea aiurea datorita taranilor care isi umpleau farfuriile ca disperatii si apoi dupa ce se imbuibau realizau ca nu mai intra in ei iar angajatii logic, trebuiau sa o arunce. daca avem all inclusive, hai sa facem paguba, nu? fete de masa curate, tacamuri curate.

Piscina impecabila. Si cu asta am spus tot. Cu sezlogurile insa era intr-adevar o problema pentru ca se ocupau de foarte devreme. Se ocupau cu prosoape :) era mai mult o vanatoare. Tactica era urmatoarea: programau probabil ceasul pe la 4 dimineata, puneau prosopul pe sezlong si il inchideau astfel incat sa ramana prosopul prins si sa nu il ia vantul pana pe la 9-10 cand ajungeau si ei.

Totusi insa dupa masa de pranz se mai gaseau si libere. Eu faceam plaja la mare dimineata si dupa pranz la piscina. Nu mi-am dat seama daca plaja din fata era a hotelului sau nu. daca era a hotelului mi se pare aiurea sa trebuiasca sa platesti sezlongul, client fiind. nu a fost cazul pt ca faceam plaja pe prosop la mare.

Barul de la piscina nu era pt all inclusive, dar nu mi s-a parut o tragedie sa ma duc sa-mi iau bauturile din barul de la parter. Bauturile ok, mi s-a parut berea chiar foarte buna. nu comenta nimeni si nu se uita urat nimeni la tine indiferent de cate ori comandai.

Puncte slabe: se merge pe ideea: preturi mici, hotel full, fara a selecta un pic clientela. Spre exemplu: m-a exasperat o familie de tigani. Nu sunt rasist dar cateodata parca ma incearca un sentiment de tristete ca nu a mai trait Antonescu vreo 2 ani ca termine aceasta subspecie care se caracterizeaza printr-o nesimtire crasa. tipau, se injurau intre ei in gura mare (nu glumesc!!) in ultimul hal de parca erau singuri, jucau volei in piscina fara sa le pese ca mai loveau cu mingea alti oameni care faceau plaja, vocabular de marginea ferentariului la hotel de 5 stele. ce sa le ceri cand ei au trait numai in cort. aceste specimene concurau cu succes alta categorie: taranul roman. va dau si aici un mic exemplu doi retardati se bateau intre ei cu alge pe plaja. unul dintre ei cand a aruncat dupa celalalt a nimerit cu un ghem de alge o fata care statea linistita la soare.

Pacat ca Bulgaria, acum cativa ani un exemplu, a devenit raiul cocalarului si taranului roman! pacat de romanii cu bun simt obligati sa suporte mitocaniile unor animale.

Revenind la puncte slabe: personalul nu are un training inainte de angajare. se merge un pic dupa ureche, lautareste. sunt barmani care nu stiu sa se comporte adecvat unui hotel de 5 stele, sunt menajere care probabil nici la Romprest nu ar corespunde. ma refer aici la impresia pe care o lasa si cred totusi ca la 5 stele s-ar impune un alt standard de imagine. Nu este insa un capat de tara.

In concluzie, ma declar multumit de aceasta mini-vacanta cu un raport pret-calitate foarte bun. Mergeti cu incredere

Trimis de rzvlau* in 30.08.10 00:01:33
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: sf constantin si elena

VIZUALIZĂRI: 3076 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rzvlau*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.08.10 09:48:52]

la Duni un prieten dintre cei cu care am fost in aceasta vara s-a conversat cu unul dintre animatori care era romin. Spunea ca e platit cu 1000euro/luna. Probabil de aceea toti zimbeau iar toate serviciile erau de calitate. Noi am fost anul trecut la elenite holiday village care apartine tot de victoria group si am fost dezamagiti de calitatea serviciilor. Probabil e politica firmei!

va doresc numai bine

damiza
    [30.08.10 09:56:57]

pt doctorul45:1000euro?!! si tu l-ai crezut??!! poate in tot sezonul; nici in tarile civilizate un animator nu castiga atat intr-o luna

[30.08.10 10:02:19]

cred ca nu ai fost la Duni. Daca ai fost inseamna ca nu sti sa apreciezi serviciile. In rominia animatia se reduce la niste fete care danseaza pe niste mese...

damiza
    [30.08.10 18:21:03]

e adevarat ca n-am fost la duni si nici nu cred ca voi ajunge vreodata.bulgaria m-a convins sa nu ma intorc.dar am vazut animatia in resorturile de 5 stele din turcia si nu cred ca bulgarii vor face ceva asemanator.niciodata

[31.08.10 09:36:32]

iti doresc concedii placute in turcia si ma bucur ca nu vei mai ajunge in bg.punct

damiza, doctorul45
    Alte impresii din această RUBRICĂVictoria Palace Hotel: