ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2010
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 16.12.08
AUG-2010

Usor supra apreciat - Nu cred ca se justifica sa mergi doar pentru o zi de strand

Fiind soacra in vizita la noi, si cum nu vine prea des, am zis ca hai sa-i facem o surpriza si sa dam o fuga pana la Gyula la strand. O mai dusesem la Oroshaza si i-a placut foarte mult asa am avut o oarescare referintza cand am ales aceasta varianta.

Plecarea din Timisoara sambata la 9 dimineata. GPS-ul zicea in jur de 125 km. Traseul clasic, prin Arad pana la Chisineu Cris dupa care intrarea in Ungaria pe la Varsand si de aici in cateva minute esti in Gyula.

Pretul de intrare este vreo 2200 forinti/adult (deci undeva la 33 lei). La intrare degeaba ne-am rugat de cei de la casa de bilete sa ne schimbe ceva forinti sa avem pt parcare, mi-au zis ca nu au. Desigur, cand a ajuns la casa urmatorul client dupa mine, fiind fortat sa ii dea restul, domnul de la bilete care indruga si cateva cuvinte in romana a scos de sub masa un fisic de monede si i-a dat restul. Dar daca ii ceri politicos sa iti schimbe iti zice ca nu are. M-am cautat prin toate buzunarele si am gasit forinti marunti pentru vreo 3 ore de parcare. Asa ca am fugit repede sa bag fisele si sa pun bonul pe bordul masinii si m-am grabit sa ajung la intrare pentru ca din cate am inteles biletul de intrare este valabil doar 10 minute dupa ce-l cumperi (altfel “expira” codul de bare). Tariful la parcare: vrei 150 forinti per ora din cate-mi amintesc.

Dupa intrare, m-am simtit putin ciudat si stingher in acelasi timp. Avand in vedere ca nu se vad bazinele, aveam impresia ca am nimerit intr-un parc normal doar ca lumea se calca in picioare sa-si amplaseze cearsaful/patura si se plimba in costum de baie. Destul de ciudat pentru un parc. Bazinele sunt destul de rasfirate si ai de mers ceva pe jos de la unul la celalalt. Langa bazine sunt si niste cutii tip vestiar unde te poti schimba in / de costumul de baie, fara a mai pierde vremea pe la toaleta. Deci, o bila alba.

Soacra-mii i-a placut foarte mult pt ca erau de-alea cu apa termala si pe acolo si-a pierdut vremea. Eu cu sotia am fost o tura la piscina cu valuri dar era o ingramadeala de pur si simplu stateam ca sardelele. Valurile sunt misto, destul de mari, dar la ce ingramadeala este te ciocnesti de “vecinii” de piscina vrei-nu-vrei ca niste molecule in miscarea lor browniana cand temperatura atinge cote maxime (vreo 38-39 de grade erau in weekendul cu pricina, conform termometrului de la intrarea in strand, deci la soare mult mai mult de atat).

Sunt si vreo doua bazine de copii (adevarul e ca nu am fost prea atent la capitolul asta deci nu pot da amanunte) si doua bazine ceva mai profesioniste, strict pentru inot, impartite pe culoare. Unu mai mare, afara, de 50m si unu mai mic, acoperit, de 25 m. Pentru ambele e obligatorie casca, nu am putut sa intru. Am mers dupa aia pana la receptie sa ma uit pe acolo de unde as putea cumpara sau inchiria o casca (e ceva de mers, manci juma' de paine, si nu e chiar placut mai ales prin caldura). Nu am gasit, asa ca am mers iar la bazin si de data asta am si intrebat pe supraveghetorul de acolo de unde as putea face rost de o casca (i-am zis in engleza hat si i-am aratat cu mana ca e vorba despre cap). Dupa ce si-a dat seama ce vreau sa-l intreb mi-a zis ca... la intrare se gasesc castile. De fapt asta am dedus eu din semnele lui pt ca vorbea in maghiara. Dar nu am mai avut chef sa fac iar drumul pana la intrare, asa ca m-am lins pe bot de inotat in bazinul ala frumos si mare cu culoare de 50m. Tare pofta mi-era dar mi-am pus-o in cui. Mai ales ca presupun ca apa era ceva mai rece, deci numai buna de o racoreala, nu ciorba aia din piscina cu valuri. Mai sunt si ceva tobogane insa nu mi-au parut deosebit de spectaculoase si generatoare de senzatii tari, mai micute, asa doar pt copii, asa ca nu le-am incercat.

Era deja ora 13:00 si ceva si cele 3 ore pt care eu am platit parcarea cam expirau, asa ca am iesit anuntand la intrare ca merg sa mai bag niste fise la parcare. Le-am cerut din nou daca pot sa imi schimbe dar nu, nu aveau. Deci am iesit afara si am cautat pe acolo, chiar la intrare pe strada cu strandul dar pe partea stanga era ceva festival de mancaruri traditionale & staff asa ca am mers acolo sa-mi schimb. Dar nu m-am riscat sa cer direct sa-mi schimbe ci am cumparat ceva rece de baut, am calculat eu cum sa fiu sigur ca o sa primesc monede suficiente pt a mai plati inca doua ore de parcare. Ceea ce s-a si intamplat. La intrare inapoi la strand, codul de bare de pe biletul meu imi era expirat. Am incercat sa intru si nimic. A incercat si acel om de ordine ce era pe acolo si nu a mers. Asa ca a mers cu el la tanti de la casa si dupa ce aceasta mi-a verificat biletul mi-a zis in maghiara ceva din care eu am dedus ca poate fi folosit doar 10 minute dupa ce l-ai achizitionat. Atunci eu am inceput sa-i explic ca mi-am cerut voie sa ies pt ca sa bag niste monede la parcare, dar avand in vedere ca nu am gasit nicaieri sa-mi schimbe mi-a luat mai mult si asa se face ca am intarziat. Pana la urma si-au dat seama ca nu sunt intrus (domnu caruia i-am spus la iesire nu mai era pe-acolo) si m-au lasat sa revin.

Atmosfera generala este foarte campeneasca, relaxata si de sarbatoare, de concediu. Practic te simti ca la Costinesti. O gramade de terase cu mancaruri traditionale maghiare (gulas, langosi, etc) si bere la halba sau la sticla, dupa preferinte. Ba chiar am vazut pe cineva band Timisoreana la sticla, moment in care mi s-a facut subit si inexplicabil dor de Romania. Dar nu stiu nici acum daca era adusa de-acasa sau o cumparase de-acolo. Oricum, romanii sunt prezenti la fata locului in procent de peste 50% din cate am observat (poate si de asta majoritatea meniurilor de la localuri erau si in limba romana, ca si diferitele anunturi care se faceau periodic la statia de amplificare a strandului). Prea multe amanunte despre preturile la haleala nu pot sa vi le dau pentru ca fiind insotiti de soacra, dumneaei s-a ocupat de acasa sa avem de toate la noi, incepand de la bauturi de toate soiurile, sandvisuri, rosii si ceapa pt salata, deci practic am mers ca la picnic. Chiar mi-era frica sa nu ne opreasca la intrare din cauza rucsacelor multiple ce le caram dupa noi, dar nu a fost cazul. De fapt, majoritatea oamenilor aveau mancare si bautura adusa cu ei la fata locului din surse proprii. Un aspect interesant: in timpul preumblarilor prin parco-strand am observat 2 politisti care patrulau, unul roman si unul maghiar. Ne-am simtit mai in siguranta atunci cand mergeam prin zona si lucrurile ne ramaneau nesupravegheate. Desigur, si la aspectul politistilor nu am ratat ocazia de a ne da seama cu cat suntem in urma lor: politaiul maghiar era in tricou, pantaloni scurti si adidasi, avea doar o centura cu cele de trebuinta in domeniu pe cand al nostru era in echipamanetul clasic: camasa cu maneca scurta, pantaloni lungi si ceva incaltaminte neagra din piele. Cred ca si pe cap avea ceva din cate-mi amintesc. Transpirat in ultimul hal, avand in vedere temperaturile din perioada respectiva. Asta e…

Pe la 16:00 (ora noastra, 15:00 ora lor) am iesit deja pt ca sotia cu soacra vroiau sa dea o tura si pe la festivalul despre care va spuneam mai sus. Asa ca dupa ce s-au uitat pe acolo despre ce e vorba am tulit-o spre casa pt ca saracul nostru catel statea singur acasa de dimineata de cand am plecat noi. Cu toate ca ne-am grabit, in Arad am facut greseala sa intram pe centura si acolo am prins ceva coloana de tiruri deci mai mult ne-am incetinit. Totusi, pe la 18:15 eram deja acasa, la plimbare cu Kasey care a asteptat cu stoicism mai mult de 10 ore sa ne intoarcem, fara sa faca galagie.

Citind celelalte review-uri despre acest obiectiv si comparand cu ceea ce am vazut la fata locului mi se pare usor supra-apreciat. In nicun caz nu o sa mai merg pe timp de vara, cele 4 ore petrecute pe drum plus cheltuielile aferente cu intrare+motorina+oboseala nu justifica efortul. Stranduri sunt si in Timisoara, chiar daca nu atat de “europene”, dar sunt decente. Poate pe timp de iarna cand o sa vrem sa stam la murat intr-un bazin cu apa termala, asa s-ar justifica. Insa pana atunci mai e, ramane de vazut.

Trimis de cristi_an3000 in 29.08.10 15:57:37

VIZUALIZĂRI: 9644 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 piscina cu valuri insa aici valurile nu erau pornite.

creivean [29.08.10 17:35:34] »

Să înţeleg că, ai plătit peste tot în lei şi ai primit rest în HUF ? Fain, eu nu am încercat. În rest, parcă ar fi la Hajduszoboszlo. Ce seamănă ştrandurile astea între ele

cristi_an3000 [29.08.10 19:11:47] »

nu, am platit in forinti, am avut la noi vreo 10.000 cumparati de aici din TM de la o casa de schimb (10.000 HUF=153 lei). nu cred ca se poate plati in lei, sau cel putin nu am auzit sa se poata.

creivean [29.08.10 19:14:24] »

Îmi cer scuze. Ce înseamnă relaxarea. Eu din pasajul de mai sus am înţeles că ai vrut să schimbi forinţi ( din lei ), când tu doreai fise pentru parcare. Aşa-i limba română, cu multe sensuri.

cristi_an3000 [29.08.10 19:27:44] »

da, poate nici eu nu m-am exprimat prea corect. ma refeream ca atunci cand mi-a dat restul de la bancnota de 10.000 l-am rugat sa imi dea mai marunt insa nu s-a putut...

piti [29.08.10 19:59:43] »

F. utile informatii, desi parerea mea ca e un strand foarte frumos. Punct tare e verdeata multa, implicit umbra, punct slab cozile la tarabele la mancare. D.p.d.v. al satisfactiei am depunctat aproape ca si tine.

Alina Morar [29.08.10 21:45:23] »

Daca ati fost in week-end-ul trecut, sigur am trecut unul pe langa celalalt.

fluturas1* [29.08.10 21:51:58] »

Un reviw destul de interesant.

presario [29.08.10 23:44:19] »

Foarte bun un review-ul. Mergem si noi destul de des la Gyula, de noi e mai aproape, aprox 70 km.

cristi_an3000 [30.08.10 08:55:39] »

merci all! @Alina Morar, am fost acu doua weekenduri, deci pe 14.

vulpita [10.08.15 16:02:24] »

@presario - de fapt daca ai inteles, tonul general al review-ului este negativ.

Iar pentru Cristi_an 3000: e normal ca intr-un loc nou, sa fii pregatit pentru diverse experiente: limba maghiara, reguli, locuri noi etc. Cred ca ai reusit in 4 ore numai sa vizitezi strandul, desigur e vorba si de gusturi. Eu una decat urlete de manele sau muzica, inghesuiala cu vorbe grele, sarituri in apa peste capul meu- prefer mereu civilizatia (altora din pacate) si linistea. Poate alta data veti reveni cu alte ganduri si pregatiti de relaxare. numai bine tuturor!

Alina Morar, fluturas1*, piti, vulpita
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Gyula: