ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2010
ÎNSCRIS: 26.08.08
AUG-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 10 ani

Delta, un concediu dulce-amar!!!

Si iata ca m-am intors din mult trambitatul concediu la Delta si nici nu stiu cu ce sa incep...

Parcare mare (cu plata), receptia destul de impresionanta insa atat, caci restul hotelului este spoit si ar vrea sa para de 3 stele insa nu te poti pacali.

Camera este destul de mica, iar baia un adevarat test de rezistenta cu dusul acela de perete pus la mama naibii. Lavoarul mic, apa de la dus trecea pe langa, prin si peste perdea si trebuia apoi sa stergi cateva minute bune. Usile de la camere erau un stres continuu caci nu se inchideau cum trebuie iar cameristele'' dragute ''sfatuiau pe toata lumea sa le tranteasca. Si uite asa cat era ziua (si noaptea) de lungi se tranteau usi la greu!!!

Hotelul era plin la refuz si cei mai multi erau niste ,,oameni buni'' veniti la cursuri din toata tara, oameni care se adunau de pe drumuri pe la ora 24 si atunci incepea iuresul, si nu ma intrebati de cate ori am fost treziti din somn de aceste specimene carora nu le pasa ca in hotel erau si copiii care la ora aceea dormeau.

La restaurant trebuia sa mergi la ora in care incepea masa, adica la 12 30 la pranz si la ora 19 30 la cina, caci altfel nu gaseai masa libera ci doar rezervate si ocupate. Mancarea in schimb era ok si noi am prins oferta cu 100 ron pusi pe card ei ii dublau, insa am inteles ca nu tine decat pana pe 31 august.

Piscina la California este in regula, insa aglomerata si dupa-amiaza trebuia sa iti pastrezi sezlongul de dimineata caci altfel nu gaseai altul.

Acum sunt obosita si cred ca am uitat alte lucruri esentiale, insa am sa revin cu amanunte.

Trimis de lilacrocodila in 28.08.10 21:16:11

VIZUALIZĂRI: 3764 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lilacrocodila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Babyland

Syddy [28.08.10 22:20:53] »

Chiar te rog foarte frumos sa revii cu amanunte, deoarece noi plecam pe 3 sept. si tare as vrea sa stiu cat de curate sunt camerele, cum este vestita babyland si locul de joaca si piscinele amenajata pe plaja pt. copii, caci noi pentru asta mergem acolo-avem o fetita de 3 ani care e innebunita pt. chestiile astea-.

As vrea sa stiu daca merita, dupa parerea ta, caci daca nu, mai bine mergem la hotel Capitol, care -dupa poze si impresii- mi se pare mult mai frumoasa, de priveliste sa nici nu vorbim si este la acelasi pret.

De mancat oricum n-o sa mancam la hotel, deci ma intereseaza mai ales aspectele legate de curatenie, cat de curata este gresia de pe jos-care sincer ma deranjeaza din start-, baia, wc-ul, balconul, piscina pt. copii de la plaja, etc...

Este adevarat ca daca ai copil poti sa ceri o camera cu pat suplimentar fara sa platesti in plus?

Si cat ati platit pentru parcare?

Se poate vedea marea de la balcon?-asta in cazul ca ati avut vedere spre mare- si o copila de 3 ani poate vedea ceva din balcon, balustrada cat este de inalta? -caci anul trecut la Bulgaria fata mea nu ajungea pana la balustrada nu vedea nimic si m-a innebunit s-o tin in brate tot timpul cand ieseam pe balcon-

Scuze de atatea intrebari dar am mare nevoie de un concediu frumos si relaxant -cat de relaxant poate sa fie cu o fetita de 3 ani care nu se opreste nici un minut cat e ziua de lunga- si as vrea un hotel unde sa se simte si ea bine, dar nici eu sa nu ma enervez de chestii de genul: nu e curata aia sau aia, chestii care nici n-ar trebui sa-ti treaca prin cap cand vorbim de un hotel de 3 stele.

Dar asa-i pe la noi-din pacate...

Deci scuze inca odata pentru atatea intrebari, dar as fi foarte recunoscatoare daca mi-ai putea raspunde la intrebari.

Saratm* [29.08.10 12:54:37] »

Ptr. Syddy.

Am citit intrebarile tale si iti recomand calduros sa te duci la Capitol. Poate citindu-mi impresiile te vei convinge singura ca e mai bine sa ocolesti Delta si California.

Saratm* [29.08.10 12:57:55] »

Pentru lilacrocodila.

Uite o chestie care am uitat sa o specific. Chestia cu cardul ptr mancare. Cand am rezervat hotelul mi s-a spus ca mi se va explica la receptie cum sta treaba cu cardul. Se pare ca au uitat sa specifice si de card si de faptul ca, copiii au gratuitate atat la cazare cat si la masa, iar singura data cand am mancat la ei a trebuit sa platim si consumatia copiilor. Asta e.

lilacrocodila [29.08.10 17:42:04] »

Copii ar fi avut gratuitate daca voi adultii achitati pensiune completa , insa acum este oferta cu 100 lei bagati pe card si ei ii dublau.Lucru foarte convenabil dealtfel caci practic tu plateai o masa si ei una.

Saratm* [30.08.10 10:16:09] »

@lilacrocodila

gandindu-ma mai bine , cred ca suntem totusi mai castigati pentru ca nu am fost nevoiti sa mancam la ei. )

lilacrocodila [30.08.10 14:22:36] »

Saratm, este gresit ceea ce crezi caci mancarea la Delta a fost ok si nu am ce le reprosa.

Syddy, hotelul este asa cum am scris, saracacios, mai putin receptia care arata tare bine dar ce folos. Camerele sunt mici, calciu pe pereti, mobilier vechi, baia de doi lei, curata aparent insa este un calvar sa speli un copil la acel dus. Apa curge prin, peste si pe sub perdeaua de la dus si trebuie sa ai nervi de otel si muuulta rabdare sa aduni apa.

Pe plaja sunt cele 2 bazinase cu apa de mare, tulbure ce-i drept insa pe copii nu-i deranjeaza. Mai sunt niste locuri de joaca amenajate acolo, o casuta, un tobogan, niste leagane asa ca fetita ta va avea de lucru.

La California apa in piscine este foarte rece chiar si pentru adulti, eu am venit cu cel mic racit din aceasta cauza.

Babylandul este o alta poveste, cam murdarel si cu niste spectacole pt copii cam obosite si cu multa vorbarie a animatorilor.

In camera ai gresie pe jos, gresie care are o culoare care se preteaza la murdarie si nu iti poti da seama daca este curat sau nu. Patul suplimentar nu il platesti insa ai grija sa aiba si asternut pe el caci noi ne-am trezit seara doar cu relaxa pe pat si un cearsaf.

Sunt multe lucruri care nu mi-au convenit la Delta insa recunosc faptul ca este un hotel de 3 stele tipic romanesc. Asa ca nu stiu ce sa iti spun...

Syddy [30.08.10 16:47:30] »

Am uitat sa te mai intreb un lucru; cat ati platit pt. parcare?

lilacrocodila [30.08.10 17:57:52] »

Pai cred ca in jur de 30 lei.Sincer am uitat !

Flaviu [01.09.10 00:29:59] »

@lilacrocodila

Notele acordate de tine mi se par mari in comparatie cu impresiile pe care le-ai postat. Sa inteleg ca ai avut, totusi, un concediu (mult) mai mult dulce decat amar? Impresiile tale par mai degraba amare decat dulci. Cel putin dupa cum ne-ai descris camera si baia, nu cred ca merita mai mult de 50% cazarea.

lilacrocodila [01.09.10 07:39:37] »

Am fost indulgenta, sa zicem asa. Nu am facut prin impresiile mele decat sa ii pun si pe altii in garda si sa stie la ce sa se astepte. Se poate sa ai dreptate si sa fie o nepotrivire intre impresii si note. Mea culpa!!!

Saratm* [01.09.10 09:18:38] »

@lilacrocodila

atunci sa zicem ca am avut ghinion, cand din cele 4 feluri de mancare comandate, 3 le-am lasat pe masa, si nu suntem pretentiosi la mancare deloc. Singurul care a iesit castigat a fost fiu-mio care a comandat snitel de pui si cartofi pai. In rest... O "supita" oribila care mirosea urat, desi l-am intrebat pe ospatar daca e proaspata deoarece vreau sa-i dau celui mai mic membru al familiei care n-are nici 2 ani. Desigur a zis ca e proaspata. Piureul de cartofi era facut cu apa. Nu cred ca ma pot numi pretentioasa daca eu folosesc lapte si margarina la piureul de cartofi, iar tocanita comandata avea mai multe zgarciuri decat carne, iar orezul sotului era nefiert, rece, la fel si bucatica de carne pe care i-au pus-o in farfurie.

Deci nu, nu ma pot lasa convinsa ca e buna mancarea la Delta. O fi fost ghinionul nostru, dar eu n-as incerca sa mananc acolo si a doua oara. Am platit 70 de lei si am plecat flamanzi sa cautam mancare.

lilacrocodila [01.09.10 10:22:24] »

Saratm, noi mancam la Delta la pranz si seara. Insa recunosc faptul ca nu suntem ciorbari si am mancat pizza, ceafa la gratar cu cartofi pai sau taranesti, somon cu broccoli si morcovi, salau la gratar cu cartofi natur, ficatei la capac sau cu sos... Niciodata nu am avut ce le reprosa in privinta mancarii si nu sunt o sclifosita careia sa nu ii placa sa gateasca, ba din contra sunt genul careia ii place sa ii rasfete pe membrii familiei cu mancaruri cat mai diversificate si gustoase. Asa ca sa nu crezi ca am mancat mancaruri prost gatite acolo zicand ca sunt bune si de fapt...

In schimb, intr-o seara, cam prin a 2 a sejurului, am fost nevoiti sa mancam la California fiindca mesele la Delta erau ocupte sau rezervate. Experienta a fost jalnica si de nerepetat, caci nici fete de masa nu aveau, tacamurile le puneau direct pe lemnul mesei si nu in servetel, au incurcat comenzile, muschiul de porc era viu si nu a stat prea mult la gratar.

Asa ca inj privinta mesei nu iti impartasesc parerea, imi pare rau...

Saratm* [01.09.10 19:34:08] »

lilacrocodila..fiecare cu experienta lui... am spus.. poate a fost ghinionul nostru. Sa fie cum zici tu

lilacrocodila [01.09.10 19:37:25] »

Nu stiu de ce mi se pare ca nu ma crezi ...Nu ca m-ar interesa foarte tare dar nu inteleg de ce nu se potrivesc cele traite de mine la Delta cu ceea ce ai scris tu !!!

Saratm* [02.09.10 10:40:35] »

lilacrocodila, parerile noastra despre mancare nu se potrivesc pentru ca tie ti-a placut mancarea, noua nu. Am scris, am mancat acolo doar o singura data, nu am zis la misto ca am avut ghinion, nu o lua personal. Dar e clar ca nu pot sa recomand restaurantul dupa experienta asta. Eu am povestit ce am patit. Cine crede ... bine, cine nu ... sa incerce, ce pot sa spun?

lilacrocodila [02.09.10 13:06:11] »

Eu nu mai continui polemica pe tema mancarii la Delta ,consider subiectul inchis.

Flaviu, lilacrocodila, Saratm*, Syddy
Alte impresii din această RUBRICĂDelta Hotel [Jupiter]: