ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2010

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Catastrofa Kaliakra Palace

Nici nu stiu de unde sa incep pentru ca nimic nu a fost cum trebuia sa fie la acest hotel, Kaliakra Palace, care are o cotatie de 4 stele, ca sa nu rad, ca de fapt nu merita nici 3 pline.

Incep cu camera, evident murdara, mocheta din balcon cel putin aduna ani de nisip fara sa fie vreodata aspirata, dar pina acolo usa de acces in camera era fortata cu levierul de cateva ori, sau cel putin asa arata. Toaleta avea un "miros proaspat" care iti intorcea stomacul instantaneu, de inteles de altfel pentru ca sifonul de scurgere era plin de mucegai si din el ieseau permanent niste creaturi, viermi in toata regula, am si poze ca sa nu fiu acuzat de modelarea adevarului.

Ajungem insa si la punctul culminant, mancarea, cea care te imbolnaveste imediat, sper insa ca nu si ireparabil. Aceleasi feluri de mancare zi de zi si ce nu se consuma era refolosit, pe scurt toxinfectie alimentara garantata, nu am scapat nici eu nici sotia, dramatic este ca ea este insarcinata in 4 luni. In ultimele 4 zile ale sejurului de 8, desi aveam all inclusive, nu am mai calcat prin restaurant, ba mai mult sotiei i se facea rau si ii venea sa vomite si cand eram in holul hotelului si se deschideau larg usile catre sala de mese, mai degraba o cantina muncitoreasca ieftina.

Atat in cuvinte, pozele va vor spune mai multe...

desi agentia de turism cu care am plecat, Karpaten, ne-a promis telefonic ca va remedia situatia a uitat imediat si numarul nostru ca doar banii fusesera platiti in avans asa ca nu mai conteaza doi clienti, romani prosti, care mor intoxicati de mirosuri si mancare de cea mai joasa speta la Kaliakra Palace...

Am plins de ciuda ca nu ne-am dus la hotelul Lilia, unde am mai stat in trecut si ne-am simtit foarte bine, dar asa e cand faci experimente pe pielea ta...

Trimis de misterfantastic in 28.08.10 20:48:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Hotel Lilia

VIZUALIZĂRI: 5050 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (misterfantastic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 vecinii viermisori din Hotelul Kaliakra - viermi de 4 stele

magdalena
[28.08.10 22:06:59]

Cu agentia de care ai pomenit - si aici cred ca webm va avea un cuvant de spus... - ne gandeam sa plecam si noi la mare anul acesta!

Acum nu stiu cat de vinovata e agentia in aceasta situatie.

Bulgarii au cam dat tepe anul acesta.

Bine ca ne-ai spus si noua sa nu mergem aici!

[28.08.10 23:45:19]

Nefiind o referire pozitiva la agentia de turism mentionata o voi lasa postata pe site. Ajuta atat turistii care doresc achizitionarea unui pachet turistic, cat mai ales agentia pentru o mai buna intelegere a prioritatilor turistului care pentru suma platita doreste sa beneficieze de servicii de calitate pe masura.

doctorul45
[30.08.10 10:19:14]

cu aceeasi agentie am mers si eu anul acesta la Duni si am fost nemultumit de calitatea camerei primite desi am insistat de aici sa aflu numele vilei si numarul camerei. Lipsa aerului conditionat si furnicile ne-au creat disconfort. Cred ca erau cele mai proaste din resort (holiday village-Duni). Am hotarit sa nu mai merg cu agentii din rominia din aceleasi motiva ca cele prezentate in acest review...

[16.09.10 23:35:11]

Doresc sa scriu si eu cateva randuri referitoare la acest hotel, Kaliakra Palace din Nisipurile de Aur... Deoarece acolo in perioada 28.08-04.09 au plecat parintii mei, care, fiind din provincie, m-au lasat pe mine sa le aleg un hotel din Bulgaria, ... cautand la oferte, am gasit, tot prin aceeasi agentie de turism amintita aici mai sus, o oferta mai mult decat tentanta: 492 E cu transport autocar inclus, plecare de la Ateneu, cu all inclusive pentru 2 persoane in camera dubla cu vedere la parc.

Va spun ca dupa ce am achitat avansul pentru parinti am inceput sa citesc impresii de acolo, scrise de voi si mi s-a facut inima cat un purice, caci noi, in aceeasi perioada urma sa plecam in Grecia si imi reprosam in sinea mea de cat de mare greseala am facut.

Numai de rau se vorbeste de acest hotel, nimic de bine, eu personal nu am fost acolo, dar parintii mei, care sunt oameni intelectuali, civilizati, au umblat prin lume, au vazut multe locuri frumoase.

Ne-am cazat in Grecia si ma suna mama din Bulgaria, ma asteptam deja sa imi spuna si ea, ce de fapt deja aflasem de la voi, cat de rau este acolo, cand, surpriza, erau atat de INCANTATI, ca nu mai stiam cum sa inchei convorbirea, sa nu ii usture la buzunar pe urma.

Am ajuns pe 4 sept in Bucuresti, ei au ajuns in 4 ore de acolo, la ora 19 deja erau la stiri, plecati de la ora 14... noi de-abia eram la Sofia... si ne-au povestit mult, a doua zi, credeti-ma ca erau atat de multumiti si de entuziasmati incat eu, venita din Grecia, am fost lasata fara replica.

Practic nu au avut nimic de reprosat, doar faptul ca era galagie in spate la restaurant, intre orele 13 si 15, hamalii care manevrau sticle, dar nu tot timpul.

Sa incepem cu camera: mare, curata, mochetata, cu balcon mare, baie cu cabina dus, camera cu tv, aer cond. , situata la etajul 3.

Plaja curata, marea curata, ei au oroare de arici de mare, aici au inotat cat au vrut, in marea fara pietre si arici, doar ca au prins ploaie cateva zile.

Piscine: erau 4 in total, era totul gratuit, te asezai unde vroiai, doar pe plaja se platea sezlongul si umbreluta.

Mancarea, ei aici, fata de noi, ce sa mai zicem? ne-a trebuit Gerakina! au avut tot felul de salate, iaurturi, preparate, dulciuri, o gramada, multe fructe, inghetate, vin, bere, sucuri si la restaurant dar si pe plaja se servea tot gratis. Au avut bratari pe mana si nimeni nu i-a mai intrebat nimic. Ei spun ca in vremuri de criza, aici era o reala RISIPA de mancare, practic vazand atat de multe feluri, te blocai, nu stiai ce sa mai alegi. Dimineata, printre alte bunataturi erau mai multe feluri de cafea, cornuri calde, creme, iaurturi, apoi intre orele 14 si 16, zic ei ca se manca pizza, spaghete, practic puteai manca non stop daca vroiai. Va spun cu mana pe inima ca erau tare incantati, erau atat de multumiti ca ne-au convins si pe noi, toti, ca la anul sa mergem acolo...

Pentru copii sunt diverse tobogane de apa, sunt programe de animatie care ii incanta pe cei mici... Imi aduc aminte acum de o problema care au avut-o cu sosirea la hotel: microbuzul agentiei i-a lasat la Melia Grand ,,aflat langa Kaliakra, ei nestiind cat de aproape sunt, au mai cautat 2 persoane si au luat un taxi, care pentru 5 E i-a zapacit si plimbat pana i-a adus din nou acolo... cand s-au prins ai mei, deja banul era dat.

Sunt foarte surprinsa, deci de avalansa asta de impresii negative legate de acest hotel, parintii mei nu sunt ultimii oameni, nu ar ramane intr-un loc daca nu le-ar place, iar in final, pentru cat a costat sejurul, a fost mult prea mult pentru ei, nu s-au asteptat la asa ceva, atat de multumiti au plecat.

[17.09.10 06:50:16]

@adryana, poate ii convingi pe parintii tai sa scrie un review despre hotel avand astfel posibilitatea de a acorda si note pentru diferitele servicii de care au beneficiat. Ar fi interesant mai ales ca sejurul lor a fost unul placut.

[17.09.10 10:03:01]

da, e buna ideea, doar ca ei sunt departe, langa Oradea, acum, si nu cred ca vor putea face acest lucru, deoarece nu se prea pricep sa lucreze pe calculator, dar lasa ca, asa cum am zis, vom merge toti acolo la anul, deoarece ei, sincer, m-au convins, nu numai pe mine...

Mi-am facut curaj si dupa ce au sosit din Bulgaria le-am citit si lor impresiile scrise despre acel hotel, Kaliakra, si va spun ca tare as fi dorit sa ii vada pe parinti toti care au scris urat despre hotel, caci nu le-a venit sa creada, si-au facut cruce, ei nu au mai intalnit o asa abundenta de mancare pe unde s-au plimbat ei, dar, sa stiti ca nu pentru asta au ales ei Bulgaria, ci pentru mare, caci, cum am mai zis, au avut experienta neplacuta anul trecut la Gerakina cu aricii de mare...

dar asa e, parerile sunt impartite, nu exista om perfect care sa le stie pe toate si nu exista nicaieri o locatie care sa ii multumeasca pe absolut toti, asa ca... pana la urma am regretat faptul ca am ales sa revin la Gerakina, impresii de aici voi scrie cat de curand...

misterfantasticAUTOR REVIEW
[30.10.10 15:27:03]

Buna adryana, poate ca nu crezi in cele scrise, dar de poze ce parere ai? sunt tot rautati, sau sunt cumva lucruri normale la un hotel de 4 stele? Poate le arati si parintilor tai aceste fotografii si vezi ce spun...

[04.11.10 15:13:35]

buna, misterfantastic, gasesc acum prilejul sa iti raspund, deoarece am avut ocazia de 1 noiembrie sa ajungem in vizita la parinti. Pentru noi, ardelenii ziua de 1 noiembrie inseamna ceva, de aceea am avut un dublu motiv sa ajungem pe acele plaiuri minunate. Ne-am intors de acolo marti seara. Si intr-o seara frumoasa de sambata, discutand de concediu si avand ocazia sa vad si eu pozele care le-au facut parintii mei acolo, nu am mai multe ce sa zic. Ei au fost, lor le-a placut (mai vor si la vara tot acolo, ce zici?).

Imi pare rau ca nu am poze cu camera si cu restaurantul, ei nefiind inspirati si nestiind de acest site AFA, dar LE-A PLACUT. Asta conteaza.

Imi pare rau pt. voi ca ati avut o asa camera, ei nu au gasit asa musafiri in baie, si nu au avut nici un fel de probleme, doar ca era risipa de mancare, si in aceste vremuri li s-a parut mult prea multa... puteai manca non stop daca vroiai... Sa stii ca povestindu-mi cu lux de amanunte ce au mancat, pot sincera sa spun ca a fost mult mai bogata si mai variata masa decat am avut-o noi in Grecia, in aceeasi perioada, la Gerakina.

Marea si plaja au fost curate, piscina la fel, si camera si per ansamblu totul. Si sa stii ca au plecat cu aceeasi agentie.

Nu am de ce sa nu te cred si pe tine si pe ceilalti, ca nu e vorba de mine, dar daca vor reveni tot aici cred ca am spus totul... numai bine.

mocanudonald*
[16.05.11 21:44:06]

cand am scris anul trecut de catastrofa de paste de la kaliakra, nu m-ati crezut. la fel am si eu poze dar am si dat agentia in judecata pentru toate cele intamplate. acum o luna s-a finalizat procesul... am castigat, mi-am luat banii inapoi, cheltuieli de judecata si 1 mie de euro daune. mi-am recuperat inclusiv transportul dar m-am jurat ca nu mai calc in bulgaria indiferent de hotel. zicea cineva mai sus ca avea vedere la parc. maracinile alea din spatele hotelului numesc ei parc? haosul de la usa de aprovizionare a bucatariei dimineata oare seamana tot cu o plimbare in parc? hai sa fim seriosi

adryana, doctorul45, magdalena, misterfantastic, mocanudonald*
Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Palace LTI Hotel: