ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2010
DIN: Târgu Mureş
ÎNSCRIS: 03.04.09
JUL-2010

Către satisfăcător

Lacul Bezid – “Eu te-am facut, eu te stric!”

“Eu te-am facut, eu te stric! ” este o expresie destul de des folosita de anumite persoane, din pacate se potriveste foarte bine in descrierea acestui loc.

Veneam aici cu placere, fiind un loc pitoresc, dar atrasi si de povestea lacului, in adancuri “aflandu-se” un sat scufundat, iar din apele misterioase se ridica turla unei biserici. Satul a fost inundat din mai multe motive, unul dintre ele fiind de aparare impotriva inundatiilor a satelor inconjuratoare, impreuna cu alte solutii adoptate. Barajul s-a format in valea paraului Cusmed. Despre acest lac am scris si aici

In urma cu o luna am hotarat sa iesim la iarba verde cu niste prieteni, prin urmare ne-am luat gratarelul si am purces la drum. Ca intotdeauna, am admirat frumusetea locului, lacul inconjurat de frumoasele coline mai mult sau mai putin impadurite! Apa lacului serpuieste printre dealuri, luand forma vaii.

Nu am oprit langa baraj, acolo apa e foarte mare, ajungand pana la 30 metri. Am inaintat destul de mult. Dar pe masura ce inaintam ne afundam intr-o ceata deasa formata de praful de pe drum. Frunzele arborilor care strajuiesc drumul sunt albe de praf! A trebuit sa inchidem geamurile pentru a nu inhala aerul de afara!

Pe parcurs, am vazut si un chiosc ambulant si un cort unde se vindeau kurtas – kalacs. M-am intrebat oare ce gust o fi avand amestecul de zahar si nuca de pe colaci, cu aroma de praf? !

Din loc in loc vedem cate-un pescar la datorie, aici gasindu-se mai multe specii: caras, pastrav, caras, biban, salau, stiuca, babusca, etc. Nu stiu cat peste se prinde, de la caz la caz, dar e un loc renumit pentru pescarii din zona.

Am oprit la coada lacului, aici apa e mai mica si e lume multa. Foarte multi sunt veniti cu corturi, pregatiti pentru mai multe zile.

Acum cativa ani din apa se inalta coronamentul arborilor inecati, acum au ramas doar cioturi din trunchiurile vechilor copaci. Biserica nu mai exista, inecata de atatia ani, nu a mai facut fata vitregiilor vremii si s-a prabusit, in urma unei furtuni, ducandu-se in adancuri, dupa satul inecat. Nu stiu exact cand s-a prabusit, noi cand am fost aici ultima data am stat doar la baraj, la pescuit.

Mirosul de gratare se simte indata ce indraznim sa deschidem geamul, fumul insa nu reusim sa-l vedem decat tarziu, dupa ce se lasa praful ridicat in urma noastra.

Peisajul care se deschide in fata ochilor e trist, ca si povestea lacului: toata zona e impanzita de corturi, peste tot sunt urme de foc, dar ceea ce zgarie retina sunt gramezile de hartii si peturi care vegeteaza peste tot. Sunt mormane de resturi, hartii si peturi aruncate, cu greu ne gasim un loc unde sa ne asezam! Am gasit loc in balarii, putin mai departe de lac, dar puteam alege si o zona mai indepartata si pustie.

Iarba din imprejurimi e calcata si pe cale de disparitie, din loc in loc mai gasim cate-un loc unde s-a facut foc, apoi inca o gramada de peturi! Cred ca e o intelegere: o gramada la 5-10 corturi!

Am privit oamenii cum se bucura, se scalda, apa fiind calda! Foarte multi din cei care stau aici arunca resturile in gramezile deja formate, asa ca frumosul peisaj este inecat ca si satul de odinioara! E adevarat ca nu sunt nici cosuri de gunoi in zona, dar tocmai din acest motiv, ar fi trebuit sa le dea de gandit celor care arunca resturile, sa le stranga si sa le arunce la prima ocazie!

In apropiere cateva persoane se chinuie sa delimiteze un spatiu pentru a face o parcare privata, daca tot vine aici multa lume, macar sa scoata niste bani! Dar s-a gandit oare cineva sa faca ceva si cu gunoaiele care se aduna pe zi ce trece tot mai mult? ...

A fost un loc atat de frumos, unde veneam cu placere, dar am plecat dezamagiti de peisajul dezolant!

Un brau de dealuri care cresc direct din apa lacului care se strecoara printre ele, dar a carui frumusete e stirbita de atitudinea omului...

Trimis de biancuta in 28.08.10 17:03:37

VIZUALIZĂRI: 4498 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Lacul Bezid - poza luata de pe net - asa arata lacul candva

pepsi70ro [28.08.10 17:47:16] »

Abia astept sa vad si pozele incarcate, frumos povestit.

biancuta [28.08.10 18:18:43] »

Pepsi, iti multumesc, vad ca pozele s-au incarcat. Primele doua le-am luat de pe net, iar la rw vechi nu aveam atasate poze.

creivean [28.08.10 18:24:11] »

Da, tipic românesc...

biancuta [28.08.10 18:47:30] »

Din pacate, da....

magdalena [28.08.10 19:18:29] »

Adevarul e ca fiecare trebuie sa isi ia gunoaiele facute, dar, in acelasi timp, ar trebui sa existe tomberoane daca tot este o zona de agrement!

Un SB din partea mea!

presario [28.08.10 19:51:24] »

Bun, deci mai avem un lac cu biserica pe fund.

Credeam ca doar Lacul Cincis se "mandreste" cu asa ceva, dar vad ca mai sunt.

Diaura* [28.08.10 20:14:51] »

@biancuta Esti tu mai ingaduitoare, caci eu cunosc expresia "eu te-am facut... eu te omor".

@ presario Daca avem lacuri care au acoperit biserici, avem si un lac care a acoperit un cimitir intreg - Lacul Morii din Bucuresti

dorgo [28.08.10 20:41:24] »

Felicitari!

Si eu am scos Po2 de pe net cand am scris "Lacul scufundat", caci acum turla bisericii a cazut in apa si totul arata rau.

In cazul meu, poveste lacului a avut mai mult succes in revistele din Belgia si Franta decat pe AFA, am avut chiar si doi turisti care au venit sa-l vada. De obicei, de pe drumul din fundul lacului se deschide si drumul spre Criseni, poti ajunge la "Muzeul palariilor de paie" unde, iarasi, sunt lucruri interesante si e aproape. Ardealul are multe de oferit!

dorgo [28.08.10 21:08:45] »

@ presario

biserica de la Bezid nu e "la fund", (alta expresie poetica! vezi ca te aude "Cel de sus" sau patriarhul Teoctist!) ea e mereu deasupra lucrurilor, asa cum e si Dumnezeu, resturile ei se vad la suprafata apei inca si azi, o data pe an-in ziua inundarii satului- in ea se tin si slujbe cu toti fiii satului veniti de pe tot mapamondul, doar satul e scufundat!! , iar daca vrei sa afli povestea adevarata a ei si a satului, legata de numele lui Ceausescu, petrecuta cam prin anii '86, cand tu erai inca elev sau poate iti dadeai BAC-ul, cauta review-ul meu din iunie a. c. "Satul scufundat" si vei vedea si foto cu biserica asa cum e ea azi, dar vezi ca pozele sunt puse de web la "Muzeul palariilor de paie", aflat langa lac.

Gasesti totul la "Descopera zona Sovata-Praid".

biancuta [28.08.10 21:17:55] »

@magdalena, e adevarat ca ar trebui sa existe si tomberoabe, dar daca nu sunt, eu zic ca nu ar trebui aruncate peste tot. Poza P15 spune mult, iar locul arata groaznic! Cred ca nici nu se mai obosea nimeni sa stranga.

@presario, povestea lacului a fost una trista, oamenii au fost stramutati iar durerea a fost mare! Nu stiu cum e la lacul Cincis, dar sigur si acolo a fost la fel.

@diaura, ai dreptate cu expresia, dar nu am vrut sa fiu asa crud....

@dorgo, noi care suntem in zona si cunoastem povestea, suntem probabil mai afectati decat cei care citesc aici. De altfel, in acest review am incercat sa vorbesc despre mizeria de acolo, care efectiv m-a socat!

Admin [28.08.10 21:20:21] »

Gasesti totul la "Descopera zona Sovata-Praid".

Nu mai sunt acolo (cele doua reviews-uri mentionate mai sus) - au fost mutate la actuala rubrica, "Lacul Bezid"

zangela69 [28.08.10 22:05:23] »

campingul este unul amenajat? cu grup sanitar si toate cele necesare? sau pe langa hartii si peturi e asaltata si biata padure de alte ..... placeri??? pacat de tarisoara asta ca e blagoslovita cu tot ceea ce poate fi mai frumos: munte, mare, zone superbe atat ca peisaje cat si ca obiceiuri si chiar si ospitalitate (mai nou). De ce oare pe sigla aceea scremuta cu mult fast " Carpatian Garden" nu au pus un pet, un caine si o punga? era asa de reprezentativa!!!

Un SB pt destainuirea unui loc in care nu am ajuns.

dorgo [28.08.10 22:15:26] »

Mersi web, asa vor putea vedea cu totii biserica fara turla, turla smulsa de o furtuna si aruncata la cativa metri langa ea in apa. Ma voi interesa si de data pelerinajului fiilor satului caci tot ce e legat de acesta lac Bezid, e fascinant, asa precum bine a scris @biancutza!

Alina Morar [28.08.10 23:00:30] »

Mi-ai spus tu ca e exact ca la Tarnita. Da, mare pacat ca lumea nu e mai civilizata.

Am sa scriu despre Lacul Belis Fantanele, vad ca nu s-a scris mare lucru, tot asa un lac cu o biserica si fostul sat, care sunt la fund. Dar toate pe rand, nici nu prea am timp.

Zona asta imi place enorm.

biancuta [29.08.10 11:36:18] »

@zangela 69, eu nu m-am interesat de acel camping, doar l-am vazut, insa prea multe nu cred sa aiba. Practic, e o zona in devenire, acum cativa ani era pustiu complet. Lacul s-a umplut cu apa prin '92. Cred ca pe tot drumul in lungul lacului am vazut 3 -5 vile, si acestea ridicate in ultimii 5-6 ani, in rest... nimic. Zona are sanse sa devina ceva, dar in viitor. Deocamdata e o zona unde stai gratis in mijlocul naturii.

@Alina Morar, asa cum spunea si @presario, se pare ca avem multe asemenea lacuri. Astept impresiile!

Alina Morar [29.08.10 13:17:49] »

Peste 2 saptamani imi voi duce copilul la cresa. Poate voi avea mai mult timp sa scriu.

Acum incerc, cat mai pot, sa umblu cat mai mult pt a face poze din niste zone superbe de langa Cluj, zone despre care cu siguranta multi nu ati auzit. Dar cum vremea este asa... Asa de frig e la Cluj...

In multe zone nici eu nu am ajuns inca, acum ma documentez, in cele mai multe se ajunge destul de greu si marcaje sau indicatoare nu exista.

Azi am vrut sa ma duc la Blajoaia, dar e si vremea asta si sotul isi termina tarziu treaba, asa ca poate-poate maine, nu stiu, dar vreau sa ajung. Ne-am pornit odata, dar ne-am intors.

De exemplu, vreau sa ma duc la Vladeasa, dar pe unde? Care din drum e mai bun?

Si etc etc.

krondia* [29.08.10 23:11:22] »

Tristă povestea acestui loc. Se aseamănă, întrucâtva, cu cea a lacului Cinciş din judeţul Hunedoara. Păcat că zona nu este întreţinută dar poate că cine trebuie să ia măsuri, o va face...

corinne [30.08.10 15:29:59] »

Ce zona frumoasa , atunci cand nu sunt gratare !

Felicitari pentru impresii !

Alina Morar, biancuta, corinne, Diaura*, dorgo, magdalena, zangela69
Alte impresii din această RUBRICĂLacul Bezid: