ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    DIN: pascani judetul iasi
    ÎNSCRIS: 13.04.10
    AUG-2010

Perla Brazilor - O pensiune prietenoasa!

Salut,

In drumul nostru spre Maramures ne-am oprit pentru o noapte la pensiunea Perla Brazilor din comuna Vama, satul Frumosu.

Poate multi dintre voi o cunoasteti, poate multi ati mai fost, eu o sa o prezint pentru cei care doresc sa mearga de acum incolo.

Aveam deja castigat un sejur aici si am zis sa ne incercam norocul, sa vedem daca au camere libere. Daca nu ar fi avut, sa stiti ca pensiuni sunt cu duiumul in zona. Dar as fi vrut tare mult aici pentru ca ma uitasem pe site si mi-a placut tare mult cum arata: click aici.

La pensiune se ajunge usor, la iesirea din comuna Vama se face dreapta spre satul Frumosu, se mai mege un pic si ajungeti la pensiune.

Aveam numarul lor de telefon si am sunat sa intreb daca au camere pentru acea seara. Proprietara ne-a raspuns i-am zis ca suntem cu concursul de pe AFA si ne-a zis ca are camere libere, dar ca in seara respectiva era nunta la restaurant si daca nu ne deranjeaza suntem bineveniti.

Am hotarat sa mergem gandindu-ne ca daca o fi zgomot prea mare o sa ne punem perna pe cap :))).

Cand am ajuns doamna ne-a cazat imediat si ne-a recomandat mansarda, pentru a nu fi deranjati de zgomotul muzicii de la nunta.

La mansarda erau 4 camere dintre care 2 libere si ne-a dat voie sa ne-o alegem pe cea pe care o voiam. am ales-o pe cea cu balconas, care este o camera tripla cu pat matrimonial si cu canapea extensibila.

Camerele sunt micute, curate, dispun de televizor si baie proprie cu cabina de dus. La baie un inconvenient ar fi chiuveta foarte mica si cabina de dus la fel. Dar in rest totul este ok. In camera mai exista un fel de dulap, care sunt mai mult niste rafturi si cateva umerase, o masuta si o noptiera.

Accesul la mansarda se face pe o scara de lemn foarte frumoasa, unde trebuie sa faci un pic de sport pentru ca e cam abrupta.

Am lasat bagajele si am coborat in curte sa vedem cum arata pensiunea pe afara. In curte este gratar pe care l-am folosit si care este dotat cu tot ce trebuie, sunt vreo 3 leagane si un balansoar pentru copii. Mai puteti juca un tenis de masa la masa de tenis, puteti face o sauna sau sa va balaciti in piscina cu apa incalzita permanent. Noi am jucat a doua zi doar tenis de masa, nu ne-am mai balacit in piscina.

Am servit micul dejun la pensiune, care a constat din mezeluri, branza, dulceturi de casa, unt de casa, lapte proaspat, zacusca preparata in casa,

Pensiunea are parcare proprie atat in fata cat si in spate. Pretul am observat ca este de 140 ron cu mic dejun si acces la sauna si piscina pentru o camera dubla. Nu pot sa va spun nimic despre preturile de la restaurant sau despre mancarea de la pensiune pentru ca nu am servit decat micul dejun. Dar daca micul dejun a fost ok, cred ca si celelalte preparate sunt bune.

A fost o seara linistita, nu s-a auzit nici un zgomot de la nunta iar pensiunea o recomandam cu drag, pentru ca proprietara este un om prietenos care stie sa se faca placut, iar serviciile sunt foarte bune.

PS: La pensiune este un catel foarte dragut si prietenos si o pisica draguta si lenesa :)))

Trimis de alinutzza140* in 27.08.10 18:05:06
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VAMA.

VIZUALIZĂRI: 3426 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinutzza140*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Iata-ne ajunsi la pensiune.

magdalena
    [27.08.10 19:11:29]

O pensiune frumusica... Si noi o sa ajungem in Vama saptamana viitoare!

corinne
    [27.08.10 22:26:09]

O pensiune de vizitat, chiar daca nu avem castigat un premiu AFA la ei!

Felicitari pentru impresii si un vot!

trandafir 1970
    [27.08.10 23:10:15]

Ma bucur ca ti-a placut pensiunea! Am fost si noi anul trecut, am scris aici: click aici

Imi pare rau ca nu ati facut si o baie in piscina! Daca mai treceti pe acolo, sa incercati ciorba radauteana, este mult mai gustoasa decat toate celelalte servite in Bucovina (are doamna Ioana, propietara, secretul ei!)

Un vot de la mine!

webmasterJr
    [27.08.10 23:14:34]

Am gasit o melodie care se canta pe plaiurile bucovinene; este pe plac?

Alina Morar
    [27.08.10 23:19:27]

Foarte frumoasa pensiunea si zona. Si noi am fost la Pensiunea Lidana, Vama, datorita acestui seit.

dannek
    [28.08.10 00:49:58]

In curind o sa zbor spre zonele bucovinene de care m-am indragostit!

Felicitari!

[28.08.10 09:04:03]

Multumesc tuturor celor care au votat si multumesc WB.JR pentru melodie.

abbilbal*
    [13.09.10 16:14:49]

Cu ceva întârziere am ajuns şi eu aici. Dar asta nu înseamnă că că nu am apreciat prezentarea şi ca atare am acordat şi votul meu.

Primirea de care te-ai bucurat la pensiune infirmă zicala cu "mosafirul nepoftit". Să dea Dumnezeu să avem parte de cât mai multe primiri de acest fel.

recul*
    [14.09.10 12:40:44]

genul de pensiune care te face sa revii! din pacate distanta fata de Bucuresti a facut ca sa renunt la acest premiu, dar sigur voi merge acolo!

[08.10.10 13:22:53]

Nu ati facut deloc consumatie, un weekend intreg?

[08.10.10 13:25:37]

Daca ai fi citit rew. ai fi vazut ca am stat doar o noapte din cele 2 si am ajuns foarte tarziu, iar a doua zi am servit micul dejun la pensiune. Plus ca seara am consumat gratar pentru ca era nunta.

[08.10.10 14:21:26]

Reviewul l-am citit, nu trebuie sa fii atat de incisiva.

Faceam o paralela cu un sejur castigat de mine de pe AFA, unde daca nu facea consumatie cat vroia proprietarul ce-ti auzeau urechile... Sa inteleg ca aici sunt altfel de oameni.

Gratarul l-ati facut cu materiile prime de la voi?

Ati fost invitati la nunta? La nunta erau imbracati si in costume populare?

[08.10.10 14:25:18]

Nu am fost incisiva, din contra. Da gratarul l-am facut cu materiile prime de la noi. Nunta nu a fost una traditionala cu costume populare ci chiar moderne, si nu am fost invitati.

[08.10.10 14:35:04]

Ai fost cand ai comentat "daca ai fi citit rew. ". Oricum nu mai conteaza. Merci de informatii furnizate foarte prompt.

cris1982
    [08.10.10 14:35:21]

Nu inteleg de ce le place unora sa dezgroape mortii de nu stiu cate ori...

[08.10.10 14:40:37]

Cu mare placere si alta data. Cris 1982 nu inteleg ce vrei sa spui. E ceva in neregula?

cris1982
    [08.10.10 14:43:39]

Ma refeream la @amalyca, ca a fost nemultumita de sejurul castigat la Ranca si nu scapa nicio ocazie de a aminti acest lucru, chiar si prin unele comparatii sau apropouri.

[08.10.10 14:50:43]

Ms ca m-ai lamurit.

[08.10.10 14:51:28]

@cris1982

De ce unii dezgroapa mortii??? De ce unii incearca sa rezolve mistere, de ce invatam istorie?

Era o paralele intre premii de pe site. Iar apropouri se scrie fara cratima, ca tot sunt eu facuta analfabeta.

webmaster20*
    [08.10.10 14:53:51]

Pentru alte discutii care nu fac obiectul acestei teme turistice, va rog sa folositi forumul.

abbilbal*, Alina Morar, alinutzza140*, amalyca, corinne, cris1982, dannek, magdalena, recul*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Perla Brazilor [Frumosu]: