ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2010
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Către satisfăcător

E frumos aici!

Am fost si inca mai suntem pt o zi la Obzor Resort Beach si asa cum am spus, voi scrie impresiile mele. In mare, mi-a placut acest resort si desi am avut ceva probleme de sanatate ce ne-au cam stricat concediul, hotelul si mini cartierul acesta sunt deosebite, relaxante, frumoase si aparte.

Practic sunt 6 cladiri de apartamente intinse pe plaja cu piscine intre ele, locuri de joaca, teren de minigolf, restaurante, baruri si o scena pentru spectacole. exista o mica faleza care desparte cladirile de plaja.

Plaja are nisip f fin, dar sunt totusi si niste bucatele de lemn uscat imprastiate peste tot. Intrarea in apa este mai lina in anumite parti si mai abrupta in altele. De exemplu in fata corpului F unde am stat noi intri direct pana la mijloc in apa apoi se mai miscoreaza. In fata corpului C insa este o zona cu intrarea in apa lina.

Zona arata f bine, ingrijita, curatata. Nu pot spune acelasi lucru si despre imprejurimi.

Marea problema ce am avut-o si care a scazut cotatia mea a fost parcarea. Desi ni s-a spus de acasa ca avem parcarea inclusa si ca e si subterana si supraterana, aici am avut surpriza neplacuta sa parcam masina in camp. Putinele locuri de parcare erau deja ocupate si am putut intra cu masina in complex doar ca sa ne lasam bagajele, apoi am fost obligati sa o scoatem. Daca am fi primit locuri de parcare, aveam un talon de intrare.

Ni s-a spus la receptie ca nu au locuri multe de parcare si ca momentan sunt ocupate toate. Desi am venit 3 zile la rand, nu am reusit sa capatam un loc. Totusi, o prietena ce a ajuns cu cateva zile mai tarziu, a primit loc de parcare in urma unui scandal, ceea ce mi se pare inadmisibil. Nu m-am gandit ca doar asa as putea obtine aici un loc de parcare. Am sperat ca macar sa fim trecuti pe o lista si in momentul eliberarii unui loc, sa il putem primi, la rand cu toti. Dar nu a fost asa.

Deci, parcare este, dar in limita locurilor disponibile. Atentie la acest aspect.

O alta problema a fost internetul wireless pentru care am platit 40 leva pe sapt si care a mers rau, se deconecta mereu si in anumite ore ale zilei nu mergea deloc.

Nu stiu cum era cel prin cablu, dar am inteles totusi ca mergea mai bine. Atentie deci la internet, eventual cereti sa va dea prin cablu si eventual platiti doar o zi sa vedeti daca sunteti multumiti.

Noi am optat pentru mic dejun doar, de care eu personal am fost destul de multumita. Aveau cam de toate, nu prea le variau, dar aveai ce alege.

Apartamentele in interior sunt f bine gandite, dotate si confortabile. Sunt spatioase si moderne. M-a surprins placut interventia imediata indata ce am avut o problema la dus. Bucataria de dotata cu de toate, fierbator, prajitor de paine, filtru cafea, cuptor cu microunde, frigider si congelator separat, hota, tacamuri, vesela, tigai si oale. Sunt si burete si detergent de vase, scurgator de vase si o tava mare de cuptor. Aragazul este electric, noi am gatit la el cate ceva pt pranz.

Apartamentul nostru a fost cu 1 dormitor si sufragerie f mare cu canapea extensibila buna pt 2-3 persoane. Patul din dormitor este deasemenea mare. Balconul nostru avea masa si scaune si era la parter. Din pacare noi am platit pentru vedere la mare si am avut o vedere slaba catre mare. E adevarat ca am trecut in cerere vedere frontala si laterala la mare, dar nu ne-am asteptat ca cea laterala pe care am primit-o sa fie chiar asa. Fiind la parter, si plaja mai jos, noi vedeam doar o bucatica de mare, mai ales ca era si un bar in fata ei. Vedeam insa piscina si oamenii pe sezlonguri la 2 metri de noi cand statea in pat.

Cei cu care am fost, au fost mai norocosi si desi au platit pt vedere la... camp si pt apartament cu 1 dormitor ca si noi, au primit un apartament cu 2 dormitoare din care unul avea o superba vedere spre mare si rasarit.

Cred ca repartizarea se face la receptie si este cum ti-e norocul in functie de ce au liber atunci. Cei de la receptie nu mi s-au parut f cooperanti, doar politicosi.

Locurile de joaca pentru copii, vorbind din perspectiva unei mame cu copil de 3 ani, nu au fost nemaipomenite. Sunt 2 locuri de joaca, facute din lemn, cate un tobogan, 2 leagane, un balansoar si alte cateva kestii mai mult sau mai putin periculoase. Seara nu sunt f bine luminate. Fetita mea s-a lovit de un balansoar pe care nu l-a vazut cand alerga spre altceva. In felul acesta am ajuns si la medicul resortului, un baiat tanar, destul de bunicel, care pe baza asigurarii, i-a facut ce trebuia copilului si am scapat de mers la spital. Medicul are cabinetul in salonul de spa, insa nu stiu daca e 24/24 ore

Piscinele din resort sunt f frumoase si curate, ingrijite mereu, insa apa din ele este rece si pentru noi, dapai pentru copii. Totusi cei caliti se balaceau in ele. Noi am incercat dar, nu prea des. Sunt si piscine pentru copii si ceva animatie pentru copii. Este un club pentru cei mici unde 2-3 fete se ocupa de ei, picteaza, aranjeaza fetitele, sunt si ceva jucarii acolo. Este deschis cate 2 ore de 2 ori pe zi. Deasemenea pe plaja zilnic vine cate un personaj cunoscut din desene si face poze cu copiii iar seara langa scena amenajata in fata corpului C, le poti gasi contra a 10 leva daca vrei.

Este si un club video, unde copiii pot vedea seara filme de desene animate, sunt si niste bile pe apa tot pentru ei. Mai sunt alte distractii si pentru adulti, aerobic in apa, volei, mini spectacole aproape in fiecare seara de la ora 21.

Restaurantul Paralia este mai scump, dar mi s-a parut de calitate, au deserturi bune si mancaruri mai stilate. Cel de langa scena, care este si bar are pizza si ceva burgeri, nu cine stie ce. Noi nu am avut demipensiune, dar am vazut ca este destul de multa mancare pentru masa de seara, mai multe feluri de mancare, salate, prajituri, inghetata.

La piscina sezlongurile nu se platesc iar pe plaja costa 6 leva unul si inca 6 leva umbrela pentru toata ziua. Pe plaja nu e f aglomerat, e chiar placut si te poti delecta si cu banana, parasuta, etc.

Seara insa, distractia este limitata. Noi mai ieseam in Obzor sa mancam mai ieftin si sa ne invartim pe acolo. Obzorul insa este dezolant dupa pararea mea.

Am fost si in Nessebar odata, orasul vechi este deosebit, un fel de Sighisoara cu iz de mare si ceva specific si deosebit, insa multe parti urate si pe acolo. Atentie la hoti si excroci de tot felul.

Asa ca in general ne-a placut, in afara de problema cu parcarea, internetul si localizarea apartamentului.

Recomand totusi acest resort pentru familii cu copii si relaxare, am decis sa mai venim, in ciudat nemultumirilor pe care le-am avut pentru ca este frumos, civilizat si ai multe din cele necesare pentru un concediu placut la mare cu copiii.

Daca mai aveti intrebari, cu drag. Noi maine plecam de aici, deci am totul proaspat in cap.

Trimis de trompy in 27.08.10 16:53:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2414 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (trompy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

Katy 20
    [10.04.11 19:49:20]

Va multumesc, pentru informatii! Eu si fam. urmeaza sa mergem la Obzor Resort Beach, in iunie. Sincera, sa fiu m-a cam speriat aspectul cu parcarea... nici nu ma gandesc sa-mi parchez masina in camp. Poate as rezolva aceasta problema daca as rezerva (telefonic sau prin mail) locul de parcare cu cateva zile inainte? ! ? Resortul, din cate am citit si am vazut (poze), pare super. Din cate am observat, cam la toate hotelurile exista aceasta problema.

Va multumesc, inca o data... informatiile sunt utile si aveti votul meu.

trompyAUTOR REVIEW
    [10.04.11 20:12:00]

Nu cred ca telefonic sau prin e-mail ati putea rezolva un loc de parcare. Insa nu pierdeti nimic daca incercati. Si eu merg din nou in august, chiar sunt curioasa.

Stiu chiar ca de anul acesta parcarea subterana este cu plata si cea supraterana in incinta a ramas gratuita. Exista parca niste liste de asteptare, dar noi am reusit nici in felul acesta sa gasim loc. De cate ori mergeam ne spuneau ca nu s-au eliberat.

In afara incintei sunt locuri de parcare pe o strada paralela cu resortul, destul de ok zic eu insa noi si acolo am prins ocupat si am parcat spre camp cumva.

Totusi, in iunie este posibil sa fie mai liber si ati putea gasi parcare. In prima faza, parcati masina in exteriorul incintei si mergeti la receptie pentru a va da camera si bratarile pentru masa daca este cazul. Tot acolo va va spune si de locul de parcare, daca vi-l poate da sau nu. Daca da, va da un ecuson sau card cu care puteti baga masina in incinta.

Katy 20
    [11.04.11 10:43:53]

Multumesc, mult!!! Sa speram ca o sa fie bine...

Va doresc un concediu placut si fara incidente!!!

Katy 20, trompy
    Alte impresii din această RUBRICĂObzor Beach Resort: