ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2010
DIN: Tg-Mures
ÎNSCRIS: 04.06.10
AUG-2010

Multumire maxima

In primul rand vreau sa fac o erata: hotelul are 3 stele, nu 5. M-am grabit cu clik-ul si acuma nu stiu cum se poate corecta- apel catre seful de parohie, poate corecteaza el!

Am o gramada de note de 10 de dat acestui hotel:

1. Pozitia foarte buna- la 2,5 km de Ouranoupolis si 50 m de plaja lui privata, plaja la care practic ajungi si in costum de baie, fara probleme, fiindca treci printr-un pasaj subteran foarte scurt care te duce de la hotel direct la beach bar, respectiv plaja, tunel la care au acces doar turistii din hotel

2. Camere ok, foarte curate (se facea zilnic curatenie si se schimbau asternuturile si prosoapele) si suficient de mari. Se pare ca exista mai multe tipuri de camere in functie pavilionul unde nimeresti, nu le-am vazut pe toate dar am vb. si cu alti romani cazati acolo si erau foarte multumiti si ei de camere

3. Pret ok pt. perioada in care am fost - varf de sezon: 80 euro/ camera pe noapte cu mic dejun inclus si cu umbrela si sezlonguri pe plaja incluse.

Nu toata lumea avea si sezlongurile incluse dar am observat ca pt. cei din hotel care nu le aveau incluse era suficient sa comande ceva de cel putin 3 euro de la beach bar (apa, cafea, suc etc). Deci pretul era rezonabil mai ales ca de banii aceia si consumai ceva nu stateai doar pe sezlong.

Hotelul avea si o piscina foarte frumoasa, cu vedere spre plaja, mare si foarte curata dar noi n-am incercat-o niciodata fiindca nu ne-am putut dezlipi de mare.

4. Plaja ok, f. curata si ingrijita, marea cu putine pietricele chiar la intrare dar apoi nisip. Erau pe ici pe colo cate un bolovan prin apa la care trebuia sa fii atent sa-l ocolesti dar apa era asa de limpede si clara ca vedeai si pestii de pe fundul apei, daramite bolovanii. Pt. plaja hai sa nu zic nota 10 dar 9 pot sa dau (am scazut un pct. pt. bolovani si pietricele). In schimb apa era un vis! Limpede dusa la extrem, perfect linistita, calda si extrem de sarata- suficient ca sa devin experta in inot si sa ajung sa inventez noi stiluri in acest sport (apa te tinea in orice pozitie). Combinatie mortala! Nu mai iesi din apa decat alungat de foame! Erau pesti de vreo 4 categorii: obraznici- te inconjurau si dadeau sa te guste, sa vada daca esti de mancare - acestia erau de vreo 5-6 cm, transparenti si cu cate o biluta neagra pe laterale, mai spre coada, altii erau cei ce umblau in gasca- bancuri compacte de pestisori acvilinii inchisi la culoare ce treceau pe langa tine ignorandu-te, erau altii mult mai greu de vazut- argintii, mai mari (cam cat 3/4 de palma) ce inotau chiar la suprafata apei si uneori chiar deasupra ei! Poate nu ma credeti, dar nu e o metafora. Am surprins exact un astfel de moment cand 5-6 astfel de argintii au strapuns apa si au planat la suprafata cateva momente (m-am gandit ca poate fugareau vreo insecta) si mai erau sanitarii care scormoneau prin nisip si se confundau cu acesta.

Poate mai erau si altii dar eu - o nespecialista in scufundari, ce nu baga capul sub apa sub nici o forma, cu mijloacele mele modeste de observare- ochii fara ochelarii din dotare asezati deasupra apei, atata am putut vedea si cataloga. Ii las pe cei ce au ochelari si tuburi pt. snorkeling sa mai gaseasca si altii.

Concluzia ar fi: senzatia ca inoti intr-un acvariu perfect, "crystal-clear" si iluminat (soarele dadea niste reflectii superbe prin apa) e extraordinara. Imagini greu de descris iti raman intiparite in minte pt. multa vreme.

5. Staff-ul- foarte saritor - thank you, Anna! Foarte rabdatoare, explicita si calda. Toata lumea, de la receptioner la patron, sare sa te ajute cand ai o intrebare sau problema- ceea ce nu e putin lucru. Eu eram obisnuita mai degraba cu politetea rece, interesata, din experientele anterioare.

6. Mancarea de la micul dejun n-as zice ca e chiar de 10 dar am fost multumiti. Poti alege fara probleme 3-4-5-6 feluri ce-ti plac, fie ca esti fan iaurturi si cereale cu fructe (ca mine, eu luam caise uscate si fructe din compoturi- ananas, piersici si dulceturi - smochine etc - si le adaugam in iaurtul in care pusesem deja cereale), fie preferi salamurile, ouale fierte sau sub forma de ochiuri, papara sau friganele, cascavalul sau felia de unt cu dulceata, miere, sau nutella sau compoturile diverse ori foietajele (erau 4-5 feluri in fiecare zi, unele dulci altele cu carnati sau branza, excelente). Se manca foarte bine. Ce-i drept era zilnic acelasi meniu dar fiind variat puteai sa-ti mai schimbi tu optiunile de la o zi la alta. O nota de 9 dau si mancarii.

Erau unii cu demipensiune in hotel, spuneau ca sunt multumiti, mancarea e buna chiar daca nu foarte variata si la cina. Cina se lua pe terasa-taverna de afara, de langa piscina

Trebuie sa specific ca noi am obtinut pretul acesta adresandu-ne direct hotelului, fara agentii ca intermediari.

Recomand fara nici o rezerva acest hotel. Este situat exact gard in gard cu Theoxenia si cu Aristoteles. Am citit review-uri despre Aristoteles si am vazut si eu plaja lor si topoganele care nu functionau. Raportul calitate/pret e net superior la Akti fata de celelalte doua.

Akti este mai mic (are 70 de camere) decat celelalte doua dar e foarte bun. I-as da 3 stele plus, spre 4.

Trimis de manuelawww in 27.08.10 14:07:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Kriopigi- Kassandra, Paralia Katerini

VIZUALIZĂRI: 8280 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (manuelawww); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Insula Amouliani si bratul Sithonia de vis a vis

[27.08.10 14:42:25]

Schimbat in 3 stele, multumim.

dartax
    [27.08.10 14:44:36]

poate mai vrea cineva sa mearga ...

[27.08.10 16:04:06]

Super-review, felicitari si multumiri @manuelawww

fluturas1*
    [28.08.10 09:49:55]

Completă descrierea, pentru asta ai nişte puncte de la mine.

alinutzza140*
    [28.08.10 12:20:04]

Impresii scrise foarte echilibrat. Multumim si felicitari.

manuelawwwAUTOR REVIEW
    [30.08.10 09:21:14]

Multumesc pt. aprecieri (si voturi).

As mai face o completare despre zona in care e hotelul si despre categoria de turisti la care se preteaza mai bine.

Fiindca am fost pe Kassandra anul trecut pot face o comparatie cu aceasta. Bratul Athos e mult mai putin aglomerat decat Kassandra. Nu mergi bara la bara printre statiuni (cum pateam dincolo), soseaua este lejera si nu te agreseaza cu nimic. Deci mai multa liniste si o mai mare apropiere de natura. Peisajele sunt superbe, soseaua urmareste coasta si iti da niste imagini de vis. Combinatia munte-mare e "beton". Chiar "peste drum" de plaja este insula Amouliani- un "must" la capitolul "de vizitat" sau chiar de inchirat barca si trecut dincolo la scaldat, plajele acolo sunt perfecte. Dincolo de Amouliani, peste acesta, ca-ntr-o ceata, zaresti bratul Sithonia. Si cu toate ca-ti stau permanent in fata, Amouliani si Sithonia nu-ti iau soarele niciodata pe plaja. Ai soare pana tarziu, cand tocmai astrul in chestiune isi ia coada in spinare si paraseste "locul faptei", lasandu-te in grija stelelor si a lunii.

La doi pasi ai Ouranoupolis-ul, cu tavernele, portul si granita cu Athos-ul. Se ajunge repede si usor- fie cu masina personala fie cu autobuzele foarte dese ce au statie chiar in fata hotelului Atki, in ambele sensuri.

Aceleasi autobuze te ajuta sa vizitezi si alte localitati din zona: Nea Roda- de unde poti lua feribotul sa treci pe Amouliani fie cu masina fie pe jos (cazul ultim insemnand ca iei magarusii de pe insula pentru a-i face turul) sau Ierissos- "capitala de judet"- un orasel tare dragut , cu parcuri si cu zona de promenada pe plaja gen Mamaia, unde te trezesti seara pierdut in puzderia de familii de greci iesite cu mic cu mare la cina si la taclale si unde ai si un Lidl pentru cumparaturi ceva mai ieftine.

Atki este, cum spuneam la 2,5 km de Ouranoupolis si la tot atata de Nea Roda. Nu este, asadar in Ouranopolis. Cazarea in Ouranoupolis inseamna trepidatia turistilor, inseamna in general cazari in vilute mici, inghesuite unele in altele pe stradutele inguste ale localitatii. Ceea ce e pitoresc seara poate fii obositor si mai putin confortabil ziua. Hotelurile mai mari si mai lejere sunt fie la marginea localitatii fie in afara ei. Atki nu este izolat intr-o zona salbatica, este asezat in mijlocul unui grup de hoteluri, aflate foarte aproape unul de altul: Theoxenia, Akrathos (un alt hotel pe care l-am "studiat" si pe care il recomand calduros, nu prea stiut de romani, genul de hotel pentru turism in masa, mai putin caracteristic Greciei, mai mult Turciei sau Bulgariei, unde camera dubla cu demipensiune era 90 euro in perioada aceea de varf), Aristoteles si Eagles Palace.

Faptul ca sunt mai multe hoteluri grupate face sa poti participa o seara (miercurea) la Beach Bar Party-ul de la Atki (party la care vin turisti din toate hotelurile din jur si chiar din Ouranopolis si Nea Roda), apoi la seara greceasca de la Theoxenia, apoi poti sa te "zdruncini", daca ai chef la clubul in aer liber de vis a vis de Aristoteles (nu-mi vine in minte denumirea, se dansa in aer liber, ringul fiind chiar langa plaja, pana dimineata) sau sa gusti niste peste sau fructe de mare la tavernele din Ouranopolis (fii pregatit sa lasi minimum 30 euro/2 pers.) ori sa savurezi o seara calda si linistita la barul de la piscina lui Atki privind ba spre marea de pe o parte ba spre piscina de pe cealalta parte (daca nu cumva ochii celui de vis a vis iti fura total peisajul, in caz ca suferi de indragosteala !)

Date fiind cele descriese mai sus cred ca Atki e mai degraba potrivit celor care nu cauta aglomeratia si cluburile de noapte ci vor sa se relaxeze savurand marea. Aici incud si cuplurile cu copii. Pentru cuplurile cu copii- foarte multe in Atki- hotelul rezerva in general camerele de la parter, cu un fel de veranda in fata, cu iesire direct afara si cu pat suplimentar in camera.

Duceti-va la Atki, daca v-ati regasit in "portretul robot" schitat de mine si, vorba reclamei, nu veti regreta.

Enki
    [22.02.11 16:12:20]

Imi puteti spune mai multe despre Ouranopolis? Avem de unde alege un local pentru masa de pranz? (vom avea demipensiune la hotel) Cafenele sunt? Un bazar sau magazine de unde sa luam suveniruri? Cand am fost eu in 2005 ne-am oprit undeva langa turnul acela bizantin de pe mal, si in zona aia nu prea am avut ce sa vedem, mancam... sau sa cumparam... restul statiunii e la fel? Multumesc.

manuelawwwAUTOR REVIEW
    [24.02.11 14:27:25]

Ouranopolis este foarte mic. Intr-adevar nu sunt multe de vizitat, in afara de zona cu turnul si tavernele si manastirea de la granita cu Athos. De mancat se poate manca la multitudinea de taverne, cu observatia ca trebuie alese tavernele aglomerate, nu cele goale, cele pline de greci, fiindca ei stiu unde mancarea este proaspata, de calitate si cu preturi normale. Erau taverne unde trebuia sa astepti ca sa ti se atribuie o masa in timp ce la tavernele din vecini nu era nimeni, sufla vantul. De cumparat nimicuri se pot cumpara tot din zona cu tavernele. Cine stie ce magazine nu sunt. Trebuie clarificat un lucru: la Ouanoopolis nu mergi de dragul statiunii- care este o succesiune de stradute stramte ticsite cu mici hotelase de tip casa cu etaj plus cateva hoteluri mai mari- ci de dragul marii si plajei. Eu n-am stat in statiune ci in afara ei, unde era mai multa liniste, hotelurile aveau propria plaja si serviciile hoteliere erau mai de industrie hoteliera.

alinutzza140*, dartax, Enki, fluturas1*, manuelawww
    Alte impresii din această RUBRICĂAkti Ouranopoli Hotel: