ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2010
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 24.07.10
MAY-2009

Emblema capitalei Kuala Lumpur

- cu o inaltime de 452 m (88 de etaje fiecare), sunt cele mai inalte cladiri gemene din lume, iar in topul general ocupa locul 4 (dupa Burj Dubai - 818 m; Taipei 101, Taiwan - 509 m; Shanghai World Financial Center - 492 m) (in anul in care au fost construite, turnurile Petronas ocupau locul 1);

- au fost construite in 1998 de compania petroliera multinationala PETRONAS (Petroliam Nasional Berhad Malaysia) cea mai profitabila corporatie din Asia si pe locul 95 in lume, si probabil singura care mai sustine economia Malaeziei (sa va mai spun ca litrul de benzina la ei costa 1,8 ron si motorina aprox. 1 ron?);

- arhitect: Cesar Pelli

- arhitectura acestor cladiri imbina forme geometrice si simboluri specifice Islamului; intre etajele 41 si 42, la inaltimea de 170 m se afla o punte ce face legatura intre cele doua turnuri (skybridge) care este accesibila vizitatorilor;

Tot aici, la baza turnurilor se gaseste si Filarmonica Nationala (care detine o orga imensa, una din cele mai mari din lume) si doua mall-uri imense, in care vei gasi firme cunoscute ca Dior, Prada si neamurile lor... ne-am uitat si noi ca la muzeu, plus nenumarate restaurante cu specific, unele chiar accesibile si pentru turistul de rand...

Noi am ajuns seara, asa ca am vizitat doar exteriorul si mallurile din incinta. A doua zi am incercat sa ne trezim cat mai devreme, pentru ca, daca vrei sa vizitezi turnurile, sa urci pe skybridge trebuie sa faci programare - bine de stiut - am intrebat de seara si ni s-a zis ca trebuie sa venim cat mai dimineata pt programare, daca ajungi dupa ora 10 nu mai prinzi niciun tur pt ziua respectiva, si nici nu poti programa pentru a doua zi, biletele se dau numai dimineata in aceeasi zi, iar turul este gratuit.

... noi am ajuns pe la 10 fara un sfert si era totul programat pana la ora 18, asa ca am luat bilete pt turul de la ora 18 si am plecat sa ne mai plimbam prin oras.

Inainte de a urca in turn suntem invitati sa vizionam un film 3D despre turnuri, cum au luat nastere ele, cateva informatii si date statistice... cele mai importante dintre ele vi le-am prezentat si eu mai sus.

Panorama e superba, poti admira imprejurimile si jocurile fantanilor arteziene din parcul din jurul turnurilor, gandite de arhitecti pt a-ti oferi un spectacol de neuitat. Am fost insotiti de un ghid care ne oferea informatii despre tot ceea ce puteam vedea in jurul nostru.

La iesire era si o mica sala de expozitie cu un simulator de fulgere (super interesant, sa vezi cum se comporta turnurile cand e o furtuna cu fulgere), precum si un magazin de suveniruri...

Daca vizitati Kuala Lumpur, cu siguranta acesta e obiectivul turistic nr. 1. Nu sunt greu de gasit, fiind vizibile din aproape orice colt al orasului, iar statia de metrou este cel mai important nod, asa ca mai toate liniile trec pe acolo.

Trimis de annaga in 27.08.10 12:07:51

VIZUALIZĂRI: 4113 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (annaga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 turnurile Petronas

Diaura*
[27.08.10 12:23:12]

Am vazut cateva documentare la tv, despre cum au fost ridicate aceste turnuri, cum a existat o cuncurenta acerba intre cele doua echipe de constructori, despre acea mega-furtuna cumplita care s-a pornit in noaptea cand a fost montata pasarele intre cele doua turnuri... si cate si mai cate peripetii. Cred ca inspirati de la acea furtuna reala, au realizat acest filmulet ce le este prezentat acum turistilor.

Un lucru este sigur; dupa ce am vazut oprima oara filmul, mi-am spus ca trebuie sa ajung si eu acolo...

presario
[27.08.10 12:26:31]

Interesant subiect, felicitari pt review !

annagaAUTOR REVIEW
[27.08.10 12:48:51]

intr-adevar, simularea incepea cu aceasta stire... ca se apropie o furtuna... pacat ca nu pot pune filmuletul, au o camera cu peretii din sticla unde este o macheta a turnurilor si sunt create artificial fulgere... uite link-ul: click aici

Si sotul meu e fan Megastructures si stia despre toate astea...

recul*
[27.08.10 13:57:54]

da! frumos si complet review! la cat mai multe, bineinteles, la fel de bune ca acesta!

dannek
[27.08.10 14:08:16]

@annaga

P16 ce reprezinta!

Impresionante cladiri!

annagaAUTOR REVIEW
[27.08.10 14:22:59]

sincer nu mai tin minte exact, dar cred ca era un centru bancar/ de afaceri ceva..

fluturas1*
[28.08.10 09:48:23]

Foarte interesant, cine nu şi-ar dori să ajungă acolo.

dorgo
[28.08.10 12:02:14]

Se pare ca arhitectul turnurilor gemene PETRONAS s-a gandit la toate chiar si la forma acestei "a 7-a minuni a lumii moderne", ele au forma de creion ce lasa curentii puternici de aer ai furtunii sa gliseze pe langa ele iar cred ca pasarela are si scop de "scara de incendiu" in caz de pericol. La orice cladire inalta, cel mai periculos lucru e forta curentilor de aer, in Asia, adeseori schimbatori.

Cat despre Burj-Dubai, Ski-Dubai, Palm Island si World Islands City, unde locuintele sunt deja cumparate cu mult timp inainte de a fi finalizate(David Beckham si cativa coechipieri si-au luat vile pe Palm Island),eu zic ca e bine cand un seic arab precum Mohamed foloseste petrodolarii pentru a construi blocuri si nu pentru a le darama (vezi atacul WTC) si mai ales ca acesta este constient ca in 50-60 de ani, imensele resurse de hidrocarburi ale Dubaiului vor seca iar el va ramane cu "turismul" si "shopping-ul.

daniel_72
[18.11.10 16:52:24]

Da, intr-adevar, rostul pasarelei chiar acesta este, acces de evacuare in cazul unui incendiu sau al unei alte situatii de urgenta.

annaga, daniel_72, dannek, Diaura*, dorgo, fluturas1*, recul*
Alte impresii din această RUBRICĂTurnurile Petronas: