ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2010
ÎNSCRIS: 26.08.10
AUG-2010

Sub orice critică

ARTICOL ARHIVAT

Aquapark OK dar nu se poate numi hotel...

In primul rand un sfat pentru cei "virgini" in ale turismului - ABTINETI-VA LA POSTAREA IMPRESIILOR PE INTERNET!!! Spun asta deoarece din cauza unor astfel de impresii am ales acest hotel si am regretat.

Hotelul si aquaparkul sunt ok. Problema cea mai mare este la restaurant. Si aceasta problema a fost suficienta sa ne strice sejurul. Este a treia oara cand mergem in Hurghada si nu aveam mari pretentii la mancare... dar nici chiar asa... :

1. pentru un hotel imens exista un singur restaurant mic si neincapator

2. la cina este in fiecare seara coada in fata restaurantului la care sa asteapta cam 30min si alte cozi la cele 2-3 feluri de mancare infecte la care se mai asteapta inca 30min (vezi pozele atasate)

3. exista numai pahare de 70ml, iar pentru un pahar normal de 200ml trebuie sa atepti mult si bine

4. la aquapark nu exista nici un fel de bar iar pentru un pahar de apa trebuie sa mergi pana la barul de la piscina unde nu este permis sa iei apa decat in niste pahare mici si urat mirositoare din plastic (probabil de unica folosinta dar care sunt refolosite de mai multi ani)

5. exista numai 3 platouri cu fructe stricate pentru tot hotelul (vezi foto)

6. prajiturile nu au nici un gust si constau in blaturi de tort unse cu frisca... nu au nici un fel de crema... unele sunt acre... (vezi poze)

7. cartofii prajiti sunt o delicatese si trebuie sa stai la coada in zilele in care exista

8. carnea nu exista decat foarte putina si impsobil de mancat... ori intr-o oala plina cu sos sunt cateva bucatele minuscule de carne... ori puiul este servit cu orez 90%orez 10% pui...

9. curentul cade in fiecare zi... recordul a fost intr-o seara cand in 20minute cat am luat cina curentul a cazut de 7 ori... imaginati-va atata lume cu farfirii si pahare in mana bajbaind pe intuneric...

Cat despre calitatea mancarii - am mancat la o cina branza cu rosii si la un pranz unt pe paine... daca considerati asta ca merita atatea sute de euro alegati acest hotel...

O recomandare - daca doriti un hotel cu aquapark in Hurghada alegeti cu incredere Sindbad. (sau Albatros)

Trimis de adyyy7 in 27.08.10 01:10:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: sindbad aquapark, golden five city

VIZUALIZĂRI: 3801 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adyyy7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 coada la intrare in restaurant

creivean [27.08.10 08:29:03] »

Dumnezeule, cum ai rezistat 14 nopţi ? Iar fructele, chiar că, parcă-s pentru porci.

irma_ro* [27.08.10 13:31:47] »

Cel putin groaznic ! Imi pare sincer rau ca ai patit asa ceva. Cei "virgini" in ale turismului - inteleg perfect ce zici; problema principala, pe care am intalnit-o de multe ori, este ca oamenii au standarde foarte diferite - ceea ce pentru unii e fara cusur pentru altii poate deveni un adevarat cosmar; mai apare si problema obiectivitatii...

ispasflorentina* [27.08.10 22:53:51] »

buna, am si eu o intrebare, inteleg ca nu ai fost multumita de hotel dar de statiune, eok? e frumoasa sau e plina de gunoaie si strazi insalubre urmeaza sa plec pe 4 in hurghada si am mari emotii. cat ai platit pt excursia la cairo? se merita calitate pret

denisucu* [30.08.10 11:53:14] »

Scriu acest ecou deoarece ma simt vizat ca fiind un virgin in ale turismului atat timp cat doar eu si julieta ampostat impresii despre acest hotel.

In primul rand constat o usoara contradictie intre tiltlu si continutul reviw-ului: Aquapark OK dar nu se poate numi hotel... iar mai apoi Hotelul si aquaparkul sunt ok. Am o intrebare: pana la urma hotelul este ok sau nu se poate numi hotel?

In al doilea rand apropo de reprosurile pe care le-ai facut iti dau dreptate doar partial, adica scuza-ma ca n-am stiut si n-am putut anticipa ca in luna august"curentul cade in fiecare zi", ca mancarea va fi asa cum ai descris-o tu, la momentul cand am eu am avut din ce alege si gandeste-te ca am fost cu un copil de 4 ani. Am specificat ca stau prost la capitolul fructe si aici iti dau perfecta dreptate la halul in care aratau la tine in poze.

Ai dreptate si la capitolul pahare mici si urat mirositoare dar aici tine si de "tupeul" si stiinta de a "fenta sistemul" adica ai avut apa in minibar in sticle de 0.75 parca deci cine te-a oprit sa mergi la dozatoarele de sucuri si sa-ti umpli sticla eu asa faceam fara nici o problema sau la piscine luam dimineata 2 halbe cu bere eu si sotia iar dupa ce consumam berea le clateam la dozatorul cu apa si apoi cola si fanta "fara numar".

Cartofii prajiti se gaseau la barul de pe plaja intre 12-17 alaturi de burgeri, shaorma sau hot-dog, iar in ceea cer priveste coada de la intrarea in restaurant cofirm ca exista si cand am fost noi dar se foma dupa o anumita ora adica dimineata micul dejun incepea pe la 7.30 sau 8 nu mai stiu exact iar noi mergeam cel tarziu la 8.30 si nu era coada dar la iesire sa zicem pe la 9-9.20 era deja coada. La fel se intampla si la pranz sau la cina dupa un anumit interval de timp de la deschiderea restaurantului se forma coada dar de ex. la cina a carei servire incepea la 18.30 coada era dela 19.15 pana pe la 20 in conditiile in care cina se servea pana la ora 22 deci ceea ce vreau sa spun este ca daca reprosezi cozile de la servirea mesei parerea mea este ca nu ai stiut sa te orientezi asupra '' momentului potrivit " cand sa te prezinti la masa sau sa fentezi coada intrand pe la intrarea de la piscina cum faceam si noi.

Inchei cu urmatoarele concluzii: nu fa virgini in ale turismului pe nimeni pt. ca s-ar putea ca tu sa fi avut ghinion sa ti se intample anumite chestii care altora nu li s-au intamplat vezi cazul cu curentul, fructele stricate si faptul ca n-ai avut ce sa alegi la mincare aici la ultima sincer ma cam indoiesc.

A doua concluzie este ca daca ai fost nemultumit de cozi respectiv pahare de bauturi este dreptul tau dar parerea mea este ca daca nu esti virgin in ale turismului gaseai solutii sa treci peste ele.

Si nu in ultimul rand cred ca trebuie sa stii exact ce vrei da la sejur eu de ex. am vrut distractie pt. copil la aquapark cazarea si masa fiind pe locul doi fiind constient si dupa pretul platit ca nu merg la conditii ultra lux si mancare supersofisticata adica la banii platiti sa nu astepti avioane eu am dat 1300 eur n-am dat 2000-2500 ca in antalya la nu stiu ce ultra ca sa ma plang apoi ca n-a meritat banii.

adyyy7 [30.08.10 20:06:49] »

Salut.

Daca postai de prima data ce ai spus acum era mult mai bine. Fa si tu o comparatie intre ce ai scris prima data si ce ai scris acum. Se pare ca ti-ai amintit cate ceva in plus...

Sa iti mai reamintesc si eu ca:

1. halbele de bere despre care vorbesti nu sunt halbe!!! sunt niste pahare din plastic de 200ml foarte imputite la fel ca si restul pharelor din plastic de la bar (HÁLBĂ, halbe, s. f. = Pahar special pentru bere, având o capacitate de o jumătate de litru)

2. shaorma se face nu la lipie ci la "clatita" care are un puternic miros de clor... eu nu am putut manca nimic de la barul de pe plaja...

3. eu nu am platit atatia bani ca sa "fentez sistemul" si sa "ma descurc" asa cum ai facut tu... la banii astia aveam pretentii la o mancare decenta... nimic mai mult

4. vacanta mea in Antalya de anul acesta a costat mai putin decat cea la Titanic si aveam super lux ultra all inclusive (adica aveam LCD in WC ca sa iti faci o mica idee), asa ca mai informeaza-te si nu mai da preturi neadevarate ca iar dezinformezi lumea cum ai facut cu primul review postat aici si iti dovedesti singur "virginitatea" turistica

5. "Si nu in ultimul rand cred ca trebuie sa stii exact ce vrei da la sejur eu de ex. am vrut distractie pt. copil" ----- daca eu ca adult am stat ultima zi si ultima noapte aproape numai in toaleta din cauza mancarii infecte, tu sfatuiesti familiile cu copii sa mearga acolo? ... scuza-ma dar numai parinti nu se pot numi daca aleg sa isi duca copiii in asemenea conditii...

Probabil ca asta a fost primul si ultimul raspuns pe care il dau la "ecourile" tale deoarece nu vreau sa intru in polemica cu tine si chiar nu am timp pentru asta.

Eu am argumentat ce am spus cu fotografii si asa ar trebui sa faca toata lumea ca pozele nu pot fi contrazise.

adyyy7 [30.08.10 20:12:12] »

E a treia oara pentru noi in Hurghada si in primele 2 cazuri am fost incantati (hotel sindbad si golden five).

Excursia la Cairo are pretul standard de la agentie si e foarte lunga si obositoare. Dar daca vrei sa vezi piramidele... asta e...

Distractie placuta!

denisucu* [31.08.10 09:25:35] »

Salut. Nici eu nu intentionez sa polemizez cu tine, deoarece am vazut pe acest site pareri contradictorii pe hoteluri mult mai adevarate decat Titanic, cum ar fi de ex. Susesi unii il desfiintau, altii il ridicau in slavi.

Raman la parerea ca daca tu ai patit asa ceva la Titanic nu este obligatoriu si neaparat ca toata lumea sa pateasca lafel. Eu am ales Titanicul ca varianta de rezerva pt. ca initial am vrut sa mergem la Albatros Jungle Aquapark dar nu erau locuri la hotel pana in septembrie.

Atat mai vreau sa-ti spun ca preturile pe care le-am indicat pt. antalya sunt intre 2000 si 2500 si se refera la peroada 1-15 iul. cea in care aveam programat concediul si la hoteluri gen lantul delphin, royal wings, miracle, susesi, ela quality, voyage belek ma rog ti-am dat cateva exemple de hoteluri cu ceva care se poate numi aquapark.

Am vazut ca ai mentionat ca te-a costat Turcia mai putin ca si Titanicul dar vreau sa stiu daca ai stat 14zile si in Turcia. Din cate am inteles sunteti doar doi fara copii asa ca la pretul care l-ai platit pt. 2pers mai pune taxe de aerop. +bilet avion copil undeva intre 250-275eur. cum e cazul meu si te apropii de 2000.

Apropo daca vrei sa-mi raspunzi, zi-mi doar hotelul din turcia pretul si perioada. Merci.

adyyy7 [01.09.10 01:32:30] »

Salut.

La Titanic Primasol am platit 1700 pentru 14 nopti in august.

La Granada In Turcia cu UAI am platit 1600 pentru 14 nopti in mai.

Preturile includ toate taxele in ambele cazuri.

Poti sa intri pe site sa faci o comparatie :

ingeras1 [02.09.10 20:26:38] »

Buna,

Sunt in cautarea de impresii despre Hotelul Titanic Beach Spa&Aqua Park 5* pt ca pe 11 sept ma cazez acolo, insa nu am inteles exact daca denisucu si adyyy7 au vb amandoi despre aceelasi hotel pt ca din ultima postare adyyy7 a spus ca a fost cazat la Hotelul Titanic Primasol care e diferit de Hotelul Titanic Beach Spa&Aqua Park 5*.Astept va rog daca se poate sa ma lamuriti si pe mine.Va multumesc frumos!

denisucu* [03.09.10 09:49:26] »

Pt.ingeras Hotelul Titanic Beach Spa&Aqua Park 5*nu este acelasi cu Titanic Primasol 4*despre care vorbeam cu adyyy7.

adyyy7, denisucu*, ingeras1, irma_ro*, ispasflorentina*
Alte impresii din această RUBRICĂTitanic Aquapark Hotel: