Egeria Hotel [Davutlar]

înscris/ă în 26.08.10
JUL-2010
1400 [euro]

Mizerie la superlativ

Am ajuns aici, la recomandarea unei agentii de turism din Bucuresti, asigurat fiind ca totul este OK. Intr-adevar OK este o notiune relativa. nu suntem un cuplu cu fite, figuri sau mari pretentii insa dorim ca serviciile platite (in cazul de fata cca. 1400 Eur - pt. 10 nopti, all inclusive, cu avion inclus) sa se regaseasca la fata locului.

Nu a fost cazul aici.

Dupa un zbor OK si o calatorie de vreo 2 ore cu autocarul am ajuns in locatie (seara pe la ora 23.00).

Dupa spaga de rigoare fara de care cel de la receptie vedea prin noi, am ajuns intr-o camera... "obscura" de 4 stele, cu gresie pe jos (nestearsa-pastra inca urmele celor dinaintea noastra), lenjerie uzata, de un alb-gri... , cu un televizor vechi, prafuit si plin de urme si urmulite, o baie la fel de murdara, zoioasa si neingrijita in care trebuia sa faci eforturi pentru a-ti distinge chipul in oglinda (nestearsa de la inaugurarea hotelului), si altele.

A trecut noaptea si odata cu ziua am "descoperit" cat de bine arata camera noastra la 4 stele, in care se pare ca facea curat o manajera oarba.

Am iesit in gradina si ne-a mai venit inima la loc intrucat gradina arata bine, aranjata, ingrijita, piscina la fel, desi micuta parea ingrijita, marea aproape plaja lata, nisip fin, dar... surpriza a fost restaurantul unde mizeria din camera isi gasea desavarsirea.

Restaurantul inchis pe 3 parti in geam termopan super murdar, nesters de cateva luni bune, fete de masa murdare, vesela veche, farfurii ciobite, debarasarea resturilor se facea in centrul restaurantului intr-un vas mare ca pentru porci, persoanele care debarasau, murdare cu haine ponosite, vechi, murdare, pantofi rupti, murdari, pantaloni murdari, terasa cu fete de masa rupte si pline de muste, si... multe altele din acelasi registru.

Mancarea buna pentru cine nu vede bine sau nu a mai fost in Turcia la all inclusiv in sensul ca era multa dar de proasta calitate, exemplu: hamburgeri pregatiti intre mese si neconsumati, erau serviti si la cina simpli sau cu ceva sos, dar ii regaseai si la micul dejun.

Oricum restaurantul este o "bomba" in care trebuie sa bei bine inainte pentru a avea curaj sa iei masa.

Bauturile oricum destul de proaste, pornind de la berea servita in paharele de 200 ml si ajungand la orice suc facut din prafuri.

Noi impreuna cu alte cateva familii de romani am facut scandal si am fost mutati la un alt hotel unde intr-adevar am avut 9 nopti in conditii de 4 stele cu all inclusiv la standardele din Turcia, chiar daca era tot Kusadasi si nu Antalya.

Daca din nefericire ajungeti aici, vedeti ca exista posibilitatea sa schimbati hotelul si sa primiti servicii pe masura pretului platit.

NU VA LASATI PACALITI. SERVICIILE DIN TURCIA SUNT SUPER OK, DAR NU AICI.

DACA NU V-ATI HOTARAT INCA. ALEGETI ALTCEVA. SINCER - NU MERITA.

Impresii încărcate de vasile123 in 26.08.2010 16:26:22

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA. A mai fost în/la: KUSADASI, ANTALYA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: GRECIA, BULGARIA, SPANIA, ITALIA, AUSTRIA, UNGARIA, FRANTA, BELGIA, OLANDA, CROATIA

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (vasile123); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1600 PMA (din 4 voturi) nota2

- Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[26.08.10 17:00:37]

Sincer pretul este fabulos de mare, la banii astia mergeai linistit la 5* in Antalya.

De curiozitate, la ce hotel v-ati mutat?

- vacanta2007
[26.08.10 17:27:52]

Sincer, tare rau te-a pacalit agentia, la banii astia iti luai hotel de lux in Antalya.

- Admin
[27.08.10 18:58:36]

pretul e mare datorita, bineinteles, transportului cu avionul.

Dupa cum am mai spus, daca aveti posibilitatea (financiara) sa optati pentru avion, atunci alegeti musai ceva din Antalya - e 'alta lume" acolo. :)

- Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[29.08.10 01:08:13]

Avion, avion, vreo 500 euro /2 persoane. Restul, adica 90 euro/zi/ camera este extrem de scump pentru Egeria.

Webmaster in iulie era oferta mare aici pe site cu 500 de euro/pers la 5* in Antalya. Cu avion toate taxele.

Deci in cazul asta a fost TEAPA.

Parerea mea.

- Ileana15
[31.10.10 21:43:41]

vasile123 nu esti singurul; in 2008 am fost cu sotul meu doar aveam nunta de argint si eu am fost cea care m-am ocupat de organizarea vacantei) si tot asa 1364 de euro 7 zile-doua persoane. Sunt o mare iubitoare de plaja si mare iar asta m-a consolat-am profitat din plin de ele. In rest mizeria din camere, fetele de masa murdare cu meniul pe ele, debarasatorii sarmani (am vazut unul cu pantofii rupti si cu cel putin 3 numere mai mari, te apuca mila). Faza tare a fost ca am dus inca doua familii prietene; noroc ca ei au fost la prima iesire si lor le-a placut. Dupa ce am ajuns si am vazut cum ne-au primit, apoi camerele... am fost speriata de reactia prietenilor si sotul meu a sesizat fata mea dar a glumit si m-am linistit. Un lucru e sigur nu cred ca mai merg la turci, punct mai multe nu zic. Nu sunt fitoasa dar imi place curatenia; mancarea si celelalte nu zic nimic. Dar mi-am luat revansa in 2009-ITALIA (nord): Venetia, Milano, Bergamo, Como, Lecco, Garda, Sirmione, Dezensano, Murano, st. Erasmo si alte locuri, o nebunie, f. frumoasa Italia. Dar singuri am fost. Asa ca in concluzie vacanta din Turcia sa o adfaugam la capitolul ,,experiente ,,si sa nu ne para rau. Va doresc numai bine si pe viitor vacante reusite.

[09.07.11 20:06:04]

Buna ziua! Interesante punctele de vedere pe care le-ati abordat. Din pacate, sau din fericire... voi ajunge si eu cat de curand la acest hotel.

As avea rugamintea daca m-ai putea ajuta cu un raspuns la o intrebare careia nu prea i-am gasit raspuns eu pe aici... in cazul in care ma plictisesc pur si simplu seara la hotel... POT GASI IN IMEDIATA APROPIERE CEVA ATRACTII (gen magazine, terase, taverne, suveniruri... chestii de genul)??? FARA SA FIE NEVOIE SA MERG CU DOLMUZ SAU TAXI?

iti multumesc de pe acum de raspuns.

- vasile123
[11.07.11 09:28:08]

buna ziua.

sper din suflet ca lucrurile sa se fi schimbat de atunci si sper in bine. abia astept sa-mi spui ca a fost totul OK si a fost o vacanta reusita.

Totul este posibil la ei - noi am inteles, la vremea respectiva, de la persoane care au mai fost acolo cu 3 ani inainte ca locatia ar fi aratat cu totul altfel si serviciile ar fi fost mult mai bune.

referitor la intrebarea ta cert este ca hotelul nu este izolat in pustietate insa nici de alte atractii in zona nu-mi aduc aminte. cred ca erau ceva "tarabe" cu suveniruri in zona si alte cateva magazinase cu diverse insa nu imi aduc aminte de terase... sau altceva.

Este posibil sa fie vreuna, prin zona dar noi nu am gasit-o, nu am fost acolo si in plus nici nu am stat prea mult in locatie pentru a descoperii imprejurarile.

cert este ca daca hotelul se prezinta la fel de jalnic cum a facut-o acum cativa ani sfatul meu este sa cereti partenerului local al agentiei sa va mute in alta locatie... se poate contra unei taxe pe care eu am recuperat-o de la agentie cand m-am intors.

atentie trebuie luat contractul in bagaj si in cazul unor probleme urmata procedura din contract; in caz contrar agentia de aici o sa faca "fize"; daca se urmeaza procedura din contract, conditiile si serviciile sunt altele decat cele achizitionate, agentia de aici iti va suporta acea taxa. in cazul meu... a fost mai mult decat acea taxa.

in speranta ca cele de mai sus iti vor fi de folos nu pot decat sa-ti urez concediu placut iar daca conditiile sunt inferioare tarifului achitat, reactioneaza... ca pentru banii platiti tu ai muncit si nu merita sa-i platesti pentru un sejur care sa nu-ti faca placere.

bafta multa!!!

[11.07.11 19:16:57]

Multumesc mult pentru precizari!! Voi reveni cu informatii la intoarcere.

- nicole33
[11.07.11 20:16:42]

@cameluta

Dacă te plictisești la Egeria, poți să te plimbi seara pe faleză. Este frumos. Găsești tonete cu scoici, fructe, înghețată. Mai sunt 2 hoteluri pe plaja din Davutlar: Grand Belish și Mersin.

De asemenea, pe toată lungimea falezei sunt terase, la unele se poate fuma narghilea în timp ce lenevești pe niște perne foarte comode.

Toate au internet wireless gratis si cu o bună viteză pentru clienți. Când nu ne mergea internet-ul la hotel, mergeam cu laptop-ul la o terasă, luam o bere sau un suc și ne conectam.

În 2007 era un mic bazar la 2-3 străzi distanță de hotel, cu prețuri mici pe care îl vizitam în fiecare seară și mereu găseam ceva de cumpărat. Anul trecut l-am căutat, îl desființaseră, dar nu construiseră altceva pe locul respectiv. Mai sunt mici magazine, nimic interesant.

[12.07.11 18:06:26]

Multumesc @nicole33. Deja ma si gandeam ca trebuie sa stau inchisa in zona hotelului fara sa pot face si eu cate o mica plimbarica (adica cascatul gurii pe la tarabe... !!!).

Apropo cum e cu narghileaua... cat si cum se plateste... ??? :)

Publicitate    [21.08.19 13:23:58]