ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2010
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 24.07.10
JAN-2009

Rezervatia MacRitchie Reservoir Park - Minunat

O rezervatie imensa, care are la intrare un lac, un teren de glof, iar in rest... jungla (rainforest) - vegetatia care candva ocupa aproape intreaga insula, acum poate fi admirata in 4 mari rezervatii: MacRitchie Reservoir, Lower Peirce Reservoir, Upper Peirce Reservoir and Upper Seletar Reservoir, acestea reprezentand doar 10% din vegetatia initiala.

Ele adapostesc peste 1000 de specii de plante si 500 de specii de animale si de aceea exista reguli foarte stricte pentru turistii care vin sa viziteze rezervatia, fiind interzise in special activitatile ce pot avea un impact considerabil asupra faunei si florei native - este interzis accesul cu animale de companie, drumetiile in grupuri mai mari de 30 de persoane, harnirea animalelor, deplasarea cu orice fel de vehicul, inclusiv bicicleta, etc. Acestea sunt doar cateva exemple, ca sa nu le mai enumeram pe cele care tin de bunul simt, valabile oriunde si oricand...

Am fost un grup de romanasi, si am avut drept ghid pe unul din colegii singaporezi, care a fost tare amabil si s-a oferit sa ne scoata la plimbare, lasandu-si sotia acasa singura cu toate pregatirile de Anul Nou pe cap (eu cred ca a vrut sa se eschiveze, stiind cum sunt barbatii...).

Ghidul nostru cred ca si-a propus sa scoata untul din noi, ca ne-a facut un traseu de 11 km (eu am o limita de 6 km, fizica si psihica, dar am fost nevoita sa o depasesc, ca doar nu era sa raman singura in padure...), in tot acest timp el nu s-a asezat odata jos... desigur, el mai face sport (ca mai toti singaporezii, pt care sedentarismul nu e un mod de viata), si a baut vreo 2-3 guri de apa (noi dupa 5 km dadusem gata sticla de 1,5 l, si sa vezi surpriza, aici nu e ca in padurile noastre, unde mai dai peste un izvor cu apa rece si cristalina, si nici nu e racoare la umbra... deloc) asa ca a trebuit sa suportam setea (norocul nostru ca am gasit in mijlocul junglei o toaleta publica, de fapt un fel de popas, unde erau si tasnitori cu apa rece si 2 bancute), caldura si umiditatea aia sufocanta, ne-a ars soarele, picioarele nu le mai simteam, eu am facut si febra musculara la piciorusele mele antrenate numai pe ambreiaj si frana... dar a fost superb, sa admiri vegetatia tropicala, broscute testoase, maimutici, soparle, etc... voi lasa pozele sa va convinga, sperand sa nu ratati o astfel de excursie daca ajungeti pe acele meleaguri (intrarea este gratuita ca in mai toate parcurile, rezervatiile si gradinile din Singapore... multe multe la numar)...

Trimis de annaga in 26.08.10 14:33:21

VIZUALIZĂRI: 2255 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (annaga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 lacul

[26.08.10 15:04:08]

mutat la "Descopera Singapore", sectiune deja existenta pe site.

[26.08.10 15:12:53]

acum am observat si nu stiam de ce nu apare direct in Singapore, unde stiam ca l-am adaugat.. deci, daca mai vreau sa scriu despre alte obiective turistice e mai bine sa le includ aici decat in topicul principal? ma gandeam ca acolo-s mai usor de gasit pt cine vrea sa viziteze..

ancamariagadea*
[26.08.10 18:12:07]

Wow! Ce destinatie....si, mai ales, ce poze! Votez cu drag!

Diaura*
[26.08.10 18:36:41]

Una e sa vezi animalute dragute la tv sau in pozele tale si alta e sa mergi atatia km. prin padurea in care la orice pas poti intalni o " lighioana " . Ce intalniri neasteptate cu " frumusetile " insulei ai mai avut?

Indiferent de raspuns , votul merge catre tine.

webmasterJr
[26.08.10 22:36:28]

Am atasat o melodie; daca nu e pe plac, schimbam!

trandafir 1970
[26.08.10 22:39:47]

Nu citim in fiecare zi despre o asemenea destinatie, frumos prezentat, dar si mai frumoase poze! Felicitari!

bose
[31.08.10 00:02:16]

Sopirlica aia din fotografie e un varan... cel putin asa pare. Oricum fotografiile sunt deosebite si au o rezolutie foarte buna Cred ca sunt facute cu un aparat de calitate. Ma rog...la o asa iesire - asa aparat.

Indepartata destinatie.... mici sanse pentru muritori sa calce pe acolo....

Tine-o tot asa!

[31.08.10 11:47:31]

si noi ziceam ca e varan, dar se pare ca nu.. se numeste Monitor lizzard, le intalnesti prin mai toate parcurile din Sgp, nu sunt periculoase.. aveam si o poza cu o tablita informativa dar nu o gasesc, o fi acelasi lucru, singaporezii spun ca nu," not the same"...

the man
[19.10.10 00:26:41]

Buna! La inceputul lunii februarie voi pleca impreuna cu sotia in Australia si vom opri pentru 3 zile in Singapore. Ai putea, te rog, sa imi recomanzi o zona ok pentru a rezerva un hotel? Multumesc

bose
[19.10.10 16:41:22]

Şopârla monitor face parte din familia varanilor. Este un varan mic. Eu aşa zic şi văd că aşa apare şi pe Wikipedia:

,,Monitor lizards, also known as biawak or goannas, genus Varanus, are members of the family Varanidae. "

Oricum o şopârlă frumoasă.

[19.10.10 21:38:59]

multumesc, ti-am zis, asa credeam si noi

annaga, bose, Diaura*, the man
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Singapore: