ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2010
DIN: brasov
ÎNSCRIS: 03.06.10
AUG-2010

O vacanta de vis

In primul rand tin sa va multumesc tuturor pentru sfaturile si ponturile date fara de care garantat concediul nu era reusit! Impresiile mele o sa fie ceva mai practice, deoarece nu am flerul distinsilor forumisti care au facut descrieri in care dupa lecturare iti trebuiau cateva ore sa-ti revii din transa!

Sper sa fiu destul de coerent, pentru ca am atatea in cap incat nici nu stiu ce sa povestesc mai intai.

Sa incepem cu imbarcarea: Am plecat la ora 16 00 din Bucuresti- Parcul Izvor. Agentia cu care am mers a fost una "crestina", si cu toate temerile mele in legatura cu aceasta (citirea diverselor forumuri), am ramas foarte placut surprins! Organizarea a fost impecabila, autocarele de 3 stele cu 2 televizoare la care rulau filme foarte noi, soferii foarte amabili, ghidul de nota 20 (Razvan), pauze la 2,30 - 3 ore (de 15-25 minute), ce sa spun am ramas socat sa vad ca la unele firme din Romanica funtioneaza celebra sintagma "clientul nostru, stapanul nostru".

Drumul a durat aprox 16 ore, la aprox 18 eram in vama la bulgari, la 12 00 eram in vama la greci, iar pe la 7 dimineata ne imbarcam pe ferryboat, drumul cu acesta durand cam 1 30 h.

Am ajuns in Paleo la hotelul cu acelasi nume la ora 9, unde a mai trebuit sa asteptam pana la 12-13, urmand ca pe masura ce se facea curatenie in camere sa ne instalam si noi. Evident ca au fost o gramada de carcotasi care de cand s-au suit in autocar si-au stricat concediul avand tot felul de mofturi si impresii si facand comparatii la fiecare 10 minute "cu ce-au vazut ei la turci". Timpul in care am asteptat eliberarea camerei l-am folosit plimbandu-ne putin prin statiune si mancand un giros cu "doar" 7 euro la o terasa de pe plaja... :)

In sfarsit ne-am cazat... am lasat la receptie o garantie de 30 euro pentru telecomenzi (se vedea ca hotelul a gazduit o gramada de conationali) si am intrat in camera. Camera impecabila, mobilier cu un iz vechi insa foarte curata si bine intretinuta, aer conditionat, priveliste extraordinara! (apropo - cei ce spuneau ca doar romanilor li se dau camere de la demisol - nu este adevarat!!!

Cred ca foarte mult conteaza agentia prin care mergi - daca este una dintre primele 3-4 cu siguranta nu vei avea priveliste in gradina). Baia era ingrijita, destul de incomoda cada, insa mergea! :)

In legatura cu celebrii tantari si viesi, vreau sa va zic ca am cumparat degeaba tot felul de minuni anti-tantari! Cat despre viespi erau cateva dar in nici un caz ceva de speriat!

In prima zi am facut plaja la Akrotiri beach, si vreau sa va spun ca e un peisaj si o apa de-ti taie rasuflarea! Si cand spun apa ma refer atat la culoare cat si la temperatura ei! :) Foarteeeeee rece!! In Paleo nu am facut baie niciodata!

Preturile prin statiune sunt destul de mari: o bere Amstel - la market 1.14 euro, la taverna/terasa 3-4 euro! un pachet de tigari 3.4 euro (pall mall de 28 de tigari - muuuult dar mullltttttt mai varza ca la noi - va recomand sa va luati mai multe tigari la voi - eu am fumat ca turcul 1 cartus din tara si am mai cumparat cateva pachete p-acolo). Apa era cam 0.4 - 0.6 euro sticla de 1.5l. Fructele erau ceva mai scumpe decat la noi (nu mai stiu exact preturile).

Mancarea la restaurantul hotelului era foarte gustoasa si destul de variata. Noi am avut demipensiune si ne-a fost suficient astfel incat sa nu fim obligati sa mancam pe la taverne - facand asta doar de placere! Celebra sticla de apa de la hotel de 3 euro am gasit-o si noi, insa nu am cumparat-o (inca o data mii de multumiri tuturor, fara de care cheltuiam in concediul asta cat pentru 3). Sa fi vazut fetele colegilor de autocar cand le-au adus bonul cu 3 euro/sticla! :) (eu i-am cam prevenit insa... ii chema Toma pe foarte multi) :).

Ce m-a disperat la masa era un chelner (parca Dimitri), un tip mic de statura si paros, care se plimba printre mese ca un spiridus (asta era porecla aleasa de mine), si care te intreba insistent "drink? " pana te facea sa te simti prost ca nu comandai nimic de baut! Daca terminai de mancat si stateai si tu 5 minute sa ti se aseze mancarea... "finish, finish? ". In sfarsit, decat sa ma enervez cum au facut altii, am preferat sa-l iau la misto sa se enerveze el! :)

In a doua zi ne-am imprietenit cu 2 cupluri si am inchiriat o barca (120 e - sofer + combustibil) cu care am facut turul grotelor dupa care am ramas vreo patru ore pe celebra Paradise Beach - o plaja absolut dementiala. Dupa ce ne-am plictisit un pic (cam 4 ore) l-am sunat pe tipul cu barca si in 15 minute deja plecam spre port! Excursia noastra costa 48 de euro la Vidos Tour (agentia partenera in Corfu a tuturor agentiilor romanesti). Ghidul local a fost o tipa pe nume Adina care avea o verva in ea cand povestea de aceste optionale de zici ca era agentia ei! Am considerat ca pierdem foarte mult timp din vacanta daca luam aceste excursii avand in vedere ca durau foarte mult, si majoritatea excursiei o petreceai intr-un mijloc de transport!

A 3-a zi am inchiriat un scuter pentru 3 zile si a inceput marea explorare...

Nu recomand celor care nu au mai mers cu scuterul pe drumuri inguste si pline de serpentine, desi o varianta ar fi ATV-ul! Scuterul ne-a costat 15 E/24 ore de la un tip Nikolas (super de treaba - la 3 minute de mers dinspre hotel spre corfu town) - singurul din statiune care inchiria/24h, restul inchiriau pana la ora 19!

Prietenii nostri au luat ATV cu 20 E/ zi, insa sa nu va asteptati la cine stie ce masinarii ci la "made in china". Nu vreau sa ma laud dar nu se puteau tine dupa scuter!

In prima zi cu scuterul am fost la Gylfada, o plaja cu nisip super fin si apa super calda si limpede! La ora 13 nu puteai merge descul 3 m pe nisip, ardea groaznic!!! Plaja plina de greci si italieni, preturi cam ca in Paleo, toata lumea prietenoasa, peisaj demential! Drumul a durat cam 45 min printr-o toropeala de 43 grade la umbra, insa a meritat pe deplin. Am trecut prin numeroase livezi de maslini, prin miliarde de leandri infloriti... superb!

A 2-a zi cu scuterul am fost in Sidari, o statiune perfecta din punctul meu de vedere. O gramada de taverne, de magazine, magazinase, hoteluri si terase cu palmieri si piscine, ... ce sa mai... senzational (daca as mai merge in corfu Sidari ar fi locatia cu siguranta). Canal d''ámour este absolut superb, incat daca incerci sa photoshopezi o poza ai strica-o cu siguranta! In corfu fiecare plaja este diferita 100% de alta! Giros-ul in Sidari era 2,5 E!! Foarte ieftina statiunea in comparatie cu Paleo!

In a 3-a zi cu scuterul am fost la manastirea Paleo care este o minune a aranjamentelor florale... te incanta la maxim culorile vii si vegetatia luxurianta!

Am urcat pana in Lakones (unde exista un punct de belvedere asupra golfurilor din Paleo) si am privit de sus cum se imbina muntele cu marea, si golful in forma de inima in fata caruia era situat hotelul nostru! Acolo sus sunt cateva restaurante si magazine de suveniruri... acolo surpriza! Ne-am intalnit cu spiridusul, el avand magazin de familie in acel sat.

Ultimele 2 zile din sejur le-am folosit relaxandu-ne la piscina hotelului si plimbandu-ne seara pe malul marii!

aaa, era sa uit un pont - minibarul din camera nu functioneaza decat cu o taxa de 15 euro, insa curiozitatea m-a facut sa desfac frigiderul si sa vad de ce nu functioneaza - ii scot siguranta fuzibila din spate (din aceea cu sticla) si dupa ce platesti taxa vine Gigi meseriasu'si face o vraja! Asa ca daca mergeti luati o siguranta si o surubelnita/cutit cu voi (o sa va pun poze cu tipul sigurantei si cu capacul ce trebuie desfacut).

Per total a fost un concediu extraordinar, si nu regret absolut nimic din alegera facuta!

PS: Daca vreti un concediu de explorare, alegeti Corfu!!!

Daca vreti leneveala mergeti la all inclusive la turci sau bulgari!!!

Sper ca am fost destul de coerent si daca am gresit vreo sectiune rog webmaster-ul sa ma corecteze!

Concediu placut tuturor!

Trimis de dragos1985 in 25.08.10 21:09:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 7073 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dragos1985); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Glyfada

BOGDAN DSN
[25.08.10 21:50:47]

Dragos -felicitari pentru vacanta reusita.Asteptam pozele

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[25.08.10 22:34:17]

Este neplacut sa trebuiasca sa platesti pentru minibar, totusi 15 euro nu este o suma asa mare si in plus cred ca ar trebui sa schimbam impresia creata despre romani, eu sper ca cei care citesc sa nu-ti urmeze indemnul!

In alta ordine de idei, felicitari pentru aceste randuri si pentru vacanta reusita si asteptam cu interes descrierile din calatoriile viitoare!

mirelopodu*
[26.08.10 09:09:32]

Tot uitându-mă pe Google Earth și tot citind diverse reviewuri, mi-a ramas destul de bine întipărită în minte dorința ca, la anul, să merg în Paleokastritsa, și asta pentru că m-au vrăjit peisajele de acolo, care mi se par cele mai frumoase din toată insula. Mai ales plajele. Dar mă reține un singur lucru, și anume apa rece de care menționează mulți dintre cei ce au fost acolo. Iar eu cum sunt o rățușcă, prin definiție,....

Mi-a plăcut reviewul tău, destul de concret și mai ales optimist, fără nazuri. Felicitări!

cristi_an3000
[26.08.10 10:27:53]

@mirelopodu, sper ca nu-ti imaginezi ca apa are 10 grade. este apa foarte potrivita pentru baie. intr-adevar nu este ciorba de peste 25 de grade cum le place unora, insa este perfecta pentru o racoreala pe cinste. cel putin pt gustul meu este perfecta. nu-mi place apa prea calda. e doar chestie de cateva secunde pana te obisnuiesti.

mirelopodu*
[26.08.10 10:35:44]

Da, corect, mulțumesc pentru precizare, însă, noi, femeile, ca ființe sensibile ce suntem ! nu?,........ mai ales unele dintre noi,..... și mai ales că nu mai sunt așa tânără și ferice cum eram o dată!.... mai departe nu mai spun. Ce vă pasă vouă, .... bărbaților?

Este clar că pe coasta de vest, nu are cum să fie apa așa caldă ca pe continent sau ca pe coasta de est, din cauza curenților ce vin din largul Mediteranei și influențează în mod cert temperatura apei. Având în vedere că până la anul mai e timp, voi mai discerne asupra acestui aspect.

[26.08.10 18:32:32]

Va multumesc pentru ecouri!

@ bogdan dsn - pozele le-am uploadat, sper ca se vad..

@cristian h - aveti dreptate in legatura cu practicile neortodoxe, dar parca putin "nationalism" tot mai am in mine... Cat despre vacantele viitoare domnule Cristian, sper sa fie cat mai multe ca sa pot posta pe-aici multe randuri, acesta fiind doar inceputul, noi terminand facultatea de 1 an, si "activam" in campul muncii de 2 ani.

@mirelopodu - Paleo e o statiune fantastica insa dupa ce am stat acolo....nush ce sa zic, cred ca e perfecta pentru o vizita de o zi. Eu daca as mai merge pe insula, in Sidari m-as caza fara discutii!Apa este intr-adevar foarte rece, si tine cont ca eu sunt barbat deloc sensibil!

Plajele in Paleo sunt dementiale, mai ales o plaja langa port unde juri ca esti intr-un golf din Tailanda! Si evident miliarde de plaje la care ajungi doar cu barca!

Toate cele bune!

chelie_d
[26.08.10 18:56:13]

@dragos, bravo pentru review

deoarece nu am flerul distinsilor forumisti

mie mi-a placut review-ul tau, are "de toate"

[27.08.10 17:28:23]

@dragos1985: daca am inteles bine, ai fost la Hotel Paleo? Sau cumva e vorba despre un diminutiv "de alint" ptr hotelul "Paleokastritsa Hotel"?

[30.08.10 12:22:39]

Da, la hotelul Paleokastritsa am fost! Numai bine!

[30.08.10 12:24:59]

multumesc de precizare