ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2010
    DIN: Sibiu
    ÎNSCRIS: 08.04.10
    JUL-2010

Minciuna mare natura parc

la sfaturile celor care au postat despre natura parc din chichis, le multumesc pentru tzeapa data si garantat pe viitor nu o sa ne mai luam dupa cele postate de ei.

am fost acolo. mai bine nu mergeam.

am cautat pe site-ul lor si ne spuneau ca vom castiga si un permis anual de intrare. ok. am castigat permisele acelea. am facut bagajul si... glont catre natura parc, spre relaxare si voie buna. am pus in masina si scule de pescuit ca cica au lacuri de pescuit.

odata ajunsi in chichis, un panou jegos si rupt, ne anunta sa facem dreapta venind din sibiu.

ok. de acolo incepe aventura. un drum cu pietricele marunte albe, atasate unui drum de tzara nepietruit si care in combinatie cu namolul de pe drum formau niste capcane pentru masina de nedescris. dupa ce am merc circa 3 km pe astfel de drum, ajungem si la sediul natura parc unde gasim... o parcare imensa intradevar dar pustie.

vreme frumoasa iar in fata noastra un panou mare care ne anunta ca intrarea este interzisa, pescuitul este interzis etc. am lasat maina acolo si al luat-o pe jos.

intrand in inima parcului am vazut multe casute din chirpici in lucru, asa zisele corturi de indieni darapanate, frumoasele masinute aratate de cei postati anterior, abandonate si ruginite, toalete rupte si murdare si... surpriza... o tantilica care facea mici la un gratar langa niste panouri cu poze frumoase ce aratau o alta imagine a locatiei.

ma intrebam unde naiba sunt locatiile din acele poze.

am intrebat duduita de la gratar care ne-a spus ca anul asta nu va fi deschis sau mai bine zis este deschis dar ca nu au de oferit nici cazare, nici distractie si nici vreo masa mai acatarii pe motiv ca i-au cam calcat inundatiile.

posibil sa fi fost dar ce am vazut eu eu era o totala bataie de joc din partea administratiei, referitor la posibilii turisti.

langa tanti cu gratarul, mai era un chiosc care vindea hamsie prajita si diferite bauturi la preturi de 4 stele. in conditiile in care nu aveai nici o masa cu fata de masa pe ea, iar scaunele erau jegoase, preturile concurau cu cele de pe litoral sau si mai bine.

ce am observat eu este ca desii patronul sau cine dracu se ocupa de administrare, ma gandesc ca este in tema cu codul consumatorului, isi permitea sa vinda preparatele cu gramajele calculate la crud desi legislatia cere calcularea gramajelor ca produs finit.

am incercat sa trecem peste toate acestea, zicand ca macaar tragem o partida de pescuit pe cinste... da da. sigur. ciuciu. dupa ce un domn de acolo cu studii superioare, adresandu-ni-se cu ce vrei ba... iar noi surprinsi intrebam unde se poate pescuii, vine si raspunsul. paai nu stiu unde sa pescuiti ca nu e nimeni pe lac iar sa va las de capul vostru nu se poate. mai ciudat este ca l-am lamurit in final sa ne lase dar ne-a dat interdictie de a ne cara bagajele cu masina. pai aveam la scule de ma cocosau asa ca i-am spus ca nu vom ramane in conditiile astea.

pe lacul acelea cica aveam gratuitate deoarece beneficiam de abonamentul acela gratuit dar cei de acolo te impiedicau cu orice pret sa ajungi acolo. ne aduce nenealicu la cinostiinta ca mai e un lac dar cu plata... hopaaaaa, deci daca e cu plata ne lasa si cu masina sa ajungem.

ok. ne intoarcem vreo 3 km ocolind locatia si ajungem la acel lac cu plata unde un domn trecut bine de a doua tinerete ne si sictireste cu un accent unguresc ca nu aveam voie sa intram in zona aceea fara permisiunea lui, desi nu exista vre-un indicator sau ceva care sa ne interzica accesul.

ok si asa dar... am parlamentat cu el sa vedem unde ne putem pune cortul sa ramanem la pescuit peste noapte. ne-a zis ca el nu vine cu noi sa ne arata si sa mergem noi sa ne invartim pe acolo sa ne gasim un loc.

surpriza. nu aveai unde. peste tot era porumb semanat si diverse alte culturi care apartineau unor persoane care probabil daca puneai cortul pe terenul lor iti mai luau o caruta de bani sau iti luau gatul.

pe malul lacului nu aveai unde iar lacul nu era decat un amarata de balta circulara cu dimensiunea unui rauletz unde cu greu ai fi putut pescui din cauza algelor, papurei si mizeriilor aflate pe lac la discretie.

intrebam totusi cat costa. surpriza. pe internet pe site se spune una iar pretul la fata locului creste cu 20 de lei de persoana si nu se mai tine cont ca pe internet spune ca femeile si copii au gratuitate peste tot.

ajunsi la fata locului treaba cu tarifele se schimba radical. odata alamuriti am hotarat sa facem stanga imprejur si sa ne intoarcem la sibiu undeva in preajma unde suntem langa casa si eventual putem sa ajungem in timp util daca nu gasim si seriozitate.

la intoarcerea noastra am cauta o toaleta... aam gasit dar ne-a fost frica sa o folosim ca ne musca domestos

Trimis de mocanudonald* in 24.08.10 21:58:44

VIZUALIZĂRI: 8542 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mocanudonald*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

fluturas1* [24.08.10 22:07:39] »

Destul de interesant, primele puncte le ai de la mine.

krondia* [24.08.10 22:15:59] »

Îmi pare rău de cele întâmplate. Eu am fost la puţin timp după ce s-a deschis parcul, în luna mai. De atunci nu am mai ajuns în zonă. Nici atunci nu era terminată zona de cazare, lucru pe care l-am şi spus dar alte facilitati erau disponibile, in special terenurile de sport, locurile de joaca, mini-gradina zoologica, hidrobicicletele. Fotografiile pe care le-am facut la fata locului nu sunt trucate, pacat ca s-a degradat atat de repede. Am auzit că au fost inundaţii în zonă şi că ar fi fost afectat şi parcul, fiind situat într-un loc destul de jos. Din păcate, în mass-media locală nu s-a mai spus nimic in ultimul timp.

danait [24.08.10 22:25:00] »

Imi pare rau pentru ce vi s-a intamplat. Dumnezeule tara asta se duce de rapa!

mocanudonald* [17.09.10 23:00:55] »

din pacate se intampla tot mai des sa mergi undeva si sa constati ca e valabila chestia cu gardul si leopardul. as vrea sa ma pot mandrii cu faptul ca sunt roman. nici eu nu sunt chiar usa de biserica dar cum se spune... suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine.

chiar mi-ar fi placut sa ofer copiilor mei o zi sau doua de ne-uitat. dezamagirea din ochii celui mic probabil ma face totusi sa scriu pe-aici pe site si sa imi rapesc din timp aducand la cunostiinta si altora pentru a nu patii si ei la fel.

imi povestea cineva impresii de vacanta despre bucovina si alte locuri cat de superb a putut fi. chiar ai cred pe cuvand. pacat ca nu le si stim sau de cele mai multe ori cand luam de buna cele spuse de cineva constatam contrariu.

vad ca pe aici se practica jumulirea celor care sunt nemultumiti de servicii si concediile ratate in romania. tind sa cred ca cineva sau ceva exista in interes de sunt trasi de urechi cei care sunt foarte nemultumiti.

daca as posta toate pozele facute din concedii, cu catastrofe si jumuliri ale turistilor la drumul mare, sau filmulete cu patanii din concedii, cred ca spatiul acestui site ar fi insuficient.

banuiesc ca prin cele afirmate din nou am suparat pe prea-fericitul webmaster si posibil sa nu mai imi deie voie sa mai postez... aia e. ce sa fac. la fel ca si el, nici eu nu pot multumii pe toata lumea... e strict parerea mea si dreptul la opinie mi l-am castigat in alt mod decat prin forta

. inca odata imi cer scuze daca prin cele postate pe aici pe site au deranjat anumite fete luminate care inghit orice murdarie pe post de servicii de 4 sau 5 stele. eu chiar nu inghit, iar una dintre calificari in turism servicii chiar nu imi da voie sa fiu de acord cu cei ce se multumesc cu putin platind mult.

cu stima si respect pentru toti utilizatorii acestui site

krondia* [17.09.10 23:30:53] »

Situatiile pe care le amintiti nu se compara. Acest parc s-a degradat/inchis in urma unei calamitati naturale. Am inteles punctul dvs. de vedere dar vinovatii pentru aceasta situatie trebuie cautati in alta parte.

Nu stiu daca situatia s-a remediat intre timp, dar pe site-ul oficial se desfasoara o campanie de promovare a jocului Fotbal-Golf in perioada 14 iulie - 14 noiembrie si se pot castiga sejururi la casutele lacustre, poate ceva-ceva s-a schimbat.

mocanudonald* [18.09.10 01:34:58] »

chiar credeti ca voi mai incerca? dupa ce am facut 300 km degeaba? dupa nebagarea in seama a personalului se servire? mai ales ca vorbisem la telefon cu doamna administrator care nu a facut nimic? la dezamagirea din ochii copiilor? sa mai revin? chiar trebuie sa fi batut in cap cand cheltui o groaza de bani pentru nimic? chiar nimic... macar sa ne fi oferit o varianta ajutatoare... sa ne fi dat un loc de cort daca nu aveau cazare. poate daca v-ar pune cineva pe drumuri si sa faceti 300 km de pomana, v-ati mai duce?

cipike* [25.06.12 13:35:02] »

are dreptate, este jaf la drumul mare, chiar i-si bat joc de clienti

Admin [25.06.12 22:33:04] »

Conform politicii saitului, seturile de impresii cu evaluări "zero peste tot" sunt publicate FĂRĂ NOTE, fiind considerate scrise (prea) la supărare, lipsite probabil de minima obiectivitate aşteptată.

Daca doreşte, autorul poate reveni asupra evaluărilor, fie prin intermediul linkului EDIT IMPRESII (dacă articolul nu este încă publicat), fie scriind un ecou în care specifică noile evaluări (dacă timpul alocat editării a expirat)

cipike*, danait, fluturas1*, mocanudonald*
    Alte impresii din această RUBRICĂNatura Parc - agrement & camping [Chichiș CV]: