ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2010
ÎNSCRIS: 04.03.08
AUG-2010

83 de trepte pana la plaja...

Prima data in Bulgaria... dupa multe razgandeli, am ales Viva Club si nu am avut ce regreta. Hotelul este situat chiar la inceputul statiunii (partea dinspre Constantin si Elena), intr-o zona linistita, avand in spate dealuri impadurite, iar in fata drumul sinuos catre plaja... Am ajuns pe la ora 12. 00, dar camera am primit-o abia la 14. 00. Pana atunci am stat frumusel in hol, am jucat o septica, am mai dat o bila si am baut racoritoarele oferite de gazdele noastre. Hotelul plin in majoritate de romani, asa ca daca vorbeai cuiva in romana, aveai peste 80% sanse sa-ti si raspunda. In camera, prima surpriza: desi platisem dubla standard, fiind 3 adulti, am primit dubla superior cu vedere la mare. Buun.

Camera: mare, suficient cat sa nu ne calcam pe bataturi, mocheta pe jos, baie cu dusul aflat intr-o nisa din perete, mult mai mare decat o cabina obisnuita, sapunuri, geluri de dus, sampoane, casca de baie... in cele 7 zile cat am stat, curatenia s-a facut zilnic (schimbat prosoape, spalat baia, aspirat camera si balconul, aranjat paturile... n-am avut ce comenta.

Mancarea: raiul lui Pantagruel: la pranz erau 20 de feluri de salate, supe, fructe (piersici, nectarine, struguri, pepene, ananas si portocale feliate, prune, mere, caise...), 6 feluri de mancare principale la pranz si 4-5 la cina, aperitive, garnituri (cartofii gratinati cu sunca au fost senzationali)... In 7 zile puteai sa compui tot atatea meniuri, fara sa repeti vreodata. Au fost fructe de mare si creveti, sarmalute in foi de vita, peste, pui, vita, porc... dimineata gemuri, dulceturi, iaurturi cu fructe, miere de trandafiri, tot felul de cereale, oua ochi si omlete, clatite... Sucuri la dozator, bere, vinuri, apa plata, 6 tipuri de cafele, ceaiuri... la bar se preparau tot felul de cocktail-uri (personal, n-am dat piept decat cu gin tonic cu lamaie, vodka lemon si cu vodca cola: )) Am auzit doar de un singur deranjament stomacal: un copil caruia parintii ii dadusera iaurt cu fructe, suc de la dozator si pepene verde... (combinatiile chiar conteaza). Mesele principale erau de la 7. 30-10. 00, 12. 30-14. 00 si 18. 30-21. 00 (intre ele mai erau un mic dejun continental, de la 10 la 12 si un snack la barul de la piscina, de la 15 la 17). Nu se uita nimeni la tine ca luai o piersica sa o mananci la piscina, sau ca duceai cafeaua in camera... Langa piscina era amenajata o mica terasa unde se luau gustarile.

Piscina: destul de mare, curata (aspirata in fiecare dimineata, dezinfectata...) De fapt exista doua picine: una mare, pentru adulti, cu adancime ce variaza intre 1. 45 m si 1. 85m si una separata pentru copii, cam la 0. 90-1 metru. Sezlongurile sunt asezate in jurul celor doua piscine, insa soarele dispare dupa ora 16. 30, asa incat doritorii de plaja (printre care si subsemnatele) se refugiau la mare... La sosire am primit cate un card pentru prosoape de plaja, care se schimbau zilnic. Daca vroiai sezlonguri mai bune (gen langa piscina sau unde soarele apunea cel mai tarziu), trebuia sa te trezesti pe la 7. 30 sa arunci un prosop pe ele, insa erau destule sezlonguri pentru toti cei care nu aveau chef de coborat in rapel pe trepte, catre plaja.

Cele 83 de trepte: sunt principala atractie a hotelului!!! Pe langa faptul ca dateaza din epoca lui Hrusciov (2 trepte lipsesc de prea multa folosinta, asa incat daca nu esti atent iti iei zborul), nu sunt nici luminate (si cum noi veneam noaptea, in jur de 1-2, era o adevarata distractie sa gasesti drumul cel bun printre boschetii care le marginesc). ca sa nu mai zic ca alaturi este un hotel dezafectat, sinistru ziua, daramite noaptea! Noroc cu o prietena care descanta de duhuri rele cand treceam noaptea pe acolo (adevarul e ca dupa ceva bauturi prin cluburi, eram in stare sa vedem duhuri si unde nu erau: ))))

Parcarea: mare si gratuita, pazita si fara surprize!

Personalul: in afara de faptul ca receptionera ne-a tinut pana la regulamentara ora 14. 00 sa ne dea o camera si la 12. 00 fara zece minute ne-a dat afara, n-am avut ce comenta. Atat personalul din hotel cat si echipa de animatori vorbesc engleza (exista 2 animatori romani) si n-am vazut mutrele plictisite si acre care le mai intalnesti prin hotelurile noastre...

Lifturile: mi-au mancat 2 ani din viata!! Exista, in teorie, doua lifturi, la un hotel cu peste 300 de camere. Buun. Din astea doua, unul a fost in concediu medical cat am stat noi acolo, iar celalalt mergea in relanti (cand mergea... caci si el a obosit de cateva ori). Cum avea prostul obicei sa opreasca la toate etajele, chiar daca era sau nu cineva acolo... de multe ori am preferat sa adaug inca 103 trepte (aferente celor 5 etaje) la cele 83 care inlocuiau cu succes sala de fitness la fiecare iesire la plaja.

Echipa de animatie: faceau si ei ce puteau. In fiecare zi existau organizate meciuri de polo, volei, ping-pong, iar la ora 15. 00 aqua gym (ar avea de invatat de la turci...). Cateva jocuri subtirele (gen prinde batul si vei primi un cocktail, sa prinzi o piatra cu un pahar, etc)... Seara, „spectacolele” nu aveau nici cap, nici coada, iar discoteca hotelului functiona doar sambata, cu o seara de karaoke, pana la ora 23. 00 (cand au stins luminile si ne-au poftit afara)... In Lobby bar exista o masa de biliard cu niste tacuri lipite cu scotch, 3 calculatoare conectate la internet (cu plata, 30 de minute 3 leva) ; la ora 24. 00 se stingeau luminile, iar daca mai aveai chef de vorba, trebuia sa te multumesti cu masutele de pe terasa.

Wireless: doar in holul hotelului si la 2 metri in jurul acestuia.

Picanteria saptamanii: familia „Aditza Talent” (numita astfel figurat, desigur), care cuprindea nu mai putin de 30 de membri si care au monopolizat restaurantul, piscina si barul. N-am nimic cu nimeni, insa cand intri imbracata in piscina (chit ca la gat ai salba de zestre care costa cat un BMW seria 6), cand joci polo cu nevestele in poarta si urli ca in Million Dollars (erau singurii in piscina la acel moment si jur ca nivelul apei crescuse aproape de inundatie)... deja e prea mult. Mancau non-stop (pe principiul: „Ia, fa, si baga, ca tot e gratis! ”), se udau cu furtunul de dezinfectare pentru piscina, imprastiau 30 de perechi de papuci pe terasa si se strigau de la parter la etajul 7... Noroc ca nu au stat decat 3 zile.

Trimis de Kyandra in 24.08.10 19:00:24

VIZUALIZĂRI: 3211 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kyandra); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro
    [24.08.10 19:11:24]

Bun review, felicitari Kyandra!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [24.08.10 19:22:58]

@Kyandra, ma bucur ca totusi ai fost placut impresionata de hotel si de conditiile de masa, in ciuda lifturilor si a conationalilor de acolo. Si la noi a fost un pic cam la fel dar am trecut peste.

Am vazut ca mancarea a fost pe placul tau, si al meu si cu toate astea sunt romani si destul de multi care scriu ca mancarea e la fel si cam fara gust si tot felul de chestii ciudate. Fiecare cu placerea lui, dar chiar asa nu mi s-a parut. Acum daca ti-a placut aici, crede-ma ca la Miramar e ceva mai dragut, hotelul e pe plaja si mai nou cu piscine mai mari si mancare si mai multa si mai diversificata.

In final iti spun ca mai am 2-3 dvd-uri din februarie, din care unul te asteapta inca sa-l revendici.

magdalena
    [24.08.10 19:35:03]

Mancarea: raiul lui Pantagruel

Numai pentru asta si tot merita! Mi-a placut descrierea ta. Sa inteleg ca e un hotel bun, doar ca nu e langa plaja.

Felicitari!

vlaval
    [24.08.10 23:31:59]

Frumos review, la subiect, concis, obiectiv, haios scris, o lectura placuta si informativa!

Ai un vot de la mine mai ales pentru poze... si apropo sunt curios pe ce plaja erai acolo ca arata bine rau (stuf si acareturi de lemn)... daca este a hotelului sunt curios si ce costuri implica accesul si confortul acolo)... si inca o curiozitate... se intelege din poze ca ai avut parte de ceva adrenalina intr-o "aventura" de parasailing ///... te-as ruga sa ne povestesti putin despre asta (inclusiv costuri)... merci!

Visan125
    [25.08.10 00:00:02]

Hrusciov e din alta parohie. Poate Jivkov.400p amenda

krondia*
    [25.08.10 00:48:43]

Cred că voi "împrumuta" poza numărul 8, superb răsăritul pe care l-ai surprins.

KyandraAUTOR REVIEW
    [25.08.10 08:42:24]

Jivkov sa fie:)) Plaja hotelului era amenajata tare frumos, accesul la ea era gratuit (cu microbuzul hotelului), dar costul era astronomic: 150 de leva (aroximativ 70 de euro) o saptamana pentru 2 sezlonguri, 2 saltele si o umbreluta!! Am preferat sa stam la plaja pe prosoape (fie in primul rand, intre valuri si cordonul despartitor - cu "digul de protectie" din nisip construit in fiecare dimineata, fie in spatele sezlongurilor. Chiar daca era putin mai departe de apa, era acelasi soare.

Pozele cu parasailing-ul nu-mi apartin, insa se practica diverse sporturi nautice: parasiling, jet-ski, banana, un fel de saltea pneumatica trasa pe apa, cu viteza, etc. De asemenea, pe plaja sunt amenajate corturi de masaj...

Plaja lor este cam invers decat la noi: langa apa nisipul este fin ca matasea, insa pe masura ce te indepartezi de mal, este plin de scoici (totusi, este curat, nu vezi sticle si alte nebunii ascunse prin nisip).

alinaene*
    [25.08.10 14:41:00]

Kyandra, ai mare dreptate in privinta acelei familii pe care am prins-o si eu 2 zile. pur si simplu mi-a fost rusine!!! sa nu ne mai intrebam de ce avem o imagine asa proasta in lume. am ajuns sa inteleg de ce uneori se fac diferente in tratarea turistilor, pt ca suntem bagati in aceeasi oala cu toti tiganii si prost crescutii.

in mare impartasesc cam aceleasi impresii cu tine, dar ca sa fiu mai scurta as spune ca hotelul este de 3 stele, mancare buna, conditii acceptabile pt suma platita.

cornel_turnea
    [25.08.10 18:43:43]

hai ca m-ai convins sa plec luni!!! dar ce bafta ai avut cu camera! eu plec cu un copil de 9 ani si m-au obligat sa iau camera superior deci inca vreo 80 de euro. M-am gandit sa nu am probleme acolo si sa ma puna sa platesc de la standard la superior si sa fie mai mult. As fi luat standard si cu ceva spaga sa rezolv dar ma gandesc ca e un stres in plus si nu stiu daca imi iese. Probabil ca voi ati platit ptr 3 persoane si asa trebuia sa va dea.

KyandraAUTOR REVIEW
    [02.09.10 14:39:51]

Noi nu am luat camera prin agentie...nu stiu daca am voie sa spun direct, insa rezervarea a fost direct pe site-ul booking (camera standard) si apoi am sunat la hotel si le-am spus ca suntem 3 adulti... asa ca am platit doar suplimentul pentru a treia persoana, nu si diferenta pentru camera superior...

Este adevarat ca la 4 stele, ar fi trebuit ca in minibar sa se gaseasca si altceva decat aer comprimat, iar seiful din camera sa aiba cheie ( sa fie gratuit ) ... explicatia hotelului a fost ca avand maximum all inclusive, puteam lua tot ce dorim din restaurant si sa ne umplem singuri minibarul:))))))))))))

alinaene*, cornel_turnea, crissa33, Kyandra, magdalena, Visan125, vlaval
    Alte impresii din această RUBRICĂHVD Viva Club Hotel: