ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2010
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3.6

ARTICOL ARHIVAT

Patru stele de la munte

Dupa experienta traita pe litoralul romanesc, ne-am hotarat sa alegem o statiune de munte ceva mai retrasa pentru a ne odihni si relaxa cu adevarat. Prin urmare, am ales Voineasa, iar aici am ales hotelul Zan dupa ce am citit impresiile de pe site-ul AFA. Procedand ca si in cazul review-ului precedent o sa incerc sa fac o analiza minutioasa pentru a nu avea impresia cele 4 stele de la Marea Neagra ca sunt dezavantajate.

CAZAREA:

Camera este foarte mare cu un pat imens, cu o mobila lucrata extraordinar si cu tablouri pe pereti care iti taie respiratia. Este pentru prima data cand merg undeva si imi ofer un ragaz pentru a admira tablourile de pe peretii hotelului. Atat camera cat si holurile sunt mochetate si exista lift chiar daca hotelul are numai 3 etaje. Curatenie s-a facut zilnic, prosoapele se schimbau numai daca considerai ca este nevoie (daca raspunsul era favorabil schimbarii prosoapelor acestea trebuiau asezate in oricare alt loc decat pe suport) iar cosmeticele s-au inlocuit in momentul consumarii. Camera avea balcon cu masuta si scaune pentru a putea servi cafeaua beneficiind de o priveliste minunata (camera a fost cu vedere pe spatele hotelului, iar cand admirai privelistea aveai impresia ca o sa cada muntele peste tine! ). Asadar, nota 10.

BUCATARIE SI MASA:

Micul dejun a fost de tip bufet suedez, destul de variat cu produse foarte proaspete si foarte bune si nu foarte aglomerat, noi rasfatandu-ne si ducandu-ne chiar in ultima ora a programului; nu am gasit niciodata tavi goale. La restaurantul hotelului am servit toate celelalte mese intr-o atmosfera de vis si avand posibilitatea sa savuram portii de mancare generoase si delicioase la un pret mai mult decat acceptabil (in medie o masa pentru 3 persoane ne costa 60 Ron). Aici am mancat un bulz foarte bun si papanasi fenomenali; nota sotului: daca ajungeti vreodata la Zan nu ratati ciorba de perisoare si tochitura. Nota 10

Personalul reprezinta punctul forte al restaurantului: fetele de la receptie in momentul in care au auzit ca vrem sa prelungim sejurul cu o noapte au fost foarte prompte; tot ele ne-au oferit informatii legate de zona si de ce se poate vizita. La restaurant am gasit tinere foarte energice care incercau tot timpul sa ne faca pe plac, in special juniorului care este un copil foarte lipicios. Este adevarat ca am prins si perioada de week-end cand restaurantul este foarte aglomerat datorita turistilor care opresc si mananca aici. Totusi timpul de asteptare al unei comenzi nu a depasit 10 minute, insa tinand cont ca restaurantul are o terasa superba amplasata langa un rau, minutele de asteptare nici nu s-au simtit. Nota 8 datorita aglomeratiei din restaurant.

Pentru ca suntem la munte am sa punctez peisajul care este superb pana la a-ti taia respiratia, drumul pana la Voineasa este o incantare desi la finalul lui descoperi o statiune unde oamenii nu investesc si nu sunt interesati sa faca turism. In zona, barajul de pe lacul Vidra este o constructie strategica, iar daca ai ajuns aici vederea asupra lacului si padurii te lasa fara cuvinte. Nota 9.

DISTRACTIE SI RELAXARE:

Hotelul dispune de zona spa de care poti beneficia facand rezervare, lucru care este foarte bun deoarece iti ofera intimitate. La o rezervare de 3 ore a zonei spa (pretul a intrat in tariful camerei) am beneficiat de piscina interioara, saune uscata si umeda si de efectul benefic al “bulbusorilor” (jacuzzi, asa cum il numeste juniorul, care s-a amuzat teribil pentru ca era gadilat de catre apa). Hotelul are biciclete, asa ca ne-am incumetat si la o plimbare tinand cont ca statiunea nu este foarte circulata, teren de fotbal, pe care ne-am petrecut o mare parte din timp la cate un tenis de picior si piscina exterioara, pe care insa nu am incercat-o deoarece mi-a fost teama sa nu raceasca copilul. Nu exista nici un loc de joaca amenajat pentru copii, insa juniorul nu s-a plictisit deloc. Totusi faptul ca nu exista ceva special amenajat pentru copii este un mare minus. Nota 8.

Concluzionand, daca vom mai ajunge in Voineasa cu siguranta vom alege sa stam tot la hotel Zan deoarece au stiut sa ne faca sa ne simtim bine si sa ne dorim sa revenim.

Am Fost Acolo, ne-am simtit minunat si cu siguranta vom reveni si cu prietenii. Va multumesc.

Trimis de danaches2003 in 24.08.10 17:16:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VOINEASA / VALEA LOTRULUI.

VIZUALIZĂRI: 3846 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danaches2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia unde se poate observa anuntul legat de schimbarea prosoapelor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.00 EUR pe cameră

pepsi70ro
    [24.08.10 17:22:11]

Felicitari pentru review, pe cat de complet pe atat de util!

Sanziana
    [24.08.10 17:28:29]

vad ca azi ne chinuim una pe alta cu locatii frumoase dar indepartate Frumos si amanuntit, un vot

[24.08.10 17:29:16]

Stiu ca dumneavoastra ati fost interesat la un moment dat de hotel dar ati fost descurajat de preturile afisate. Am observat ca pe perioada verii au niste oferte speciale, de una am beneficiat si noi, asa ca daca vreodata va hotarati, eu va recomand hotelul;merita toti banii..

[24.08.10 17:31:53]

@sanziana_m

da, se pare ca fiecare dintre noi alege locatii apropiate de casa, dar cum casele sunt foarte departe una de alta nu putem calatorii decat virtual. Dar nu se stie niciodata pe unde ne vor duce pasii, mai exact rotile masinilor!

Multumesc tuturor pentru voturi!

aishor
    [24.08.10 21:42:10]

demn de retinut! Multumim pt review!

dartax
    [25.08.10 09:16:17]

Hotelul Zan este mai nou decat celelalte doua mai mari (Lotru si ... Lotrisor); pe pagina foarte frumoasa de internet se gaseste si prognoza meteo, mai rara ...

Pare scump dar daca vizitezi si clelalte hoteluri sigur vei reveni aici ... e mult mai frumos !

webmaster20*
    [25.08.10 09:24:50]

@dartax, si in acest caz pagina de internet figura deja in fisa tehnica a hotelului, vezi rubrica "Impresii sejur Hotel Zan" din partea de sus a paginii click aici

[25.08.10 12:32:32]

@aishor

Pentru ca am citit impresiile postate de dumneavoastra pe site si am observat ca ati cautat locatii care sa impresioneze atat prin frumusete cat si prin conditiile oferite, imi permit sa va recomand aceasta zona si, implicit, hotelul, fiind aproape convinsa ca o sa va placa (concluzie trasa tinand cont ca ne-a placut si Acvila, un loc de asemenea deosebit).

@dartax

Lotru si Lotrisor sunt in continuare de stat si sunt in paragina. Veneau turistii si vizitau complexul in care sunt localizate ca pe un monument istoric. Eu sunt convinsa ca nu ofera aceleasi conditii ca si Zan-ul, care, chiar daca pare scump pentru zona in care se afla are niste standarde foarte inalte.

aishor, danaches2003, dartax
    Alte impresii din această RUBRICĂZan Hotel [Voineasa]: