ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3.6 [ani]

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Patru stele de la Marea Neagra

In concediul din acest an am avut ocazia sa fac un studiu legat de stelele de la mare si cele de la munte.

Pentru inceput o sa va povestesc despre cele 4 stele ale hotelului Condor din Mamaia care pe parcursul celor 8 zile de concediu s-au dovedit a fi asemeni celor 4 negrii mititei, care intai au fost 3 si apoi au ramas 2.

Am ales hotelul datorita pozitiei, desi, recunosc ca am citit inainte impresiile celor din AFA, acesta fiind situat in zona Casino cu acces rapid la plaja si la intreaga zona de promenada. Dar conform zicalei “ai grija ce iti doresti…” s-a dovedit ca principalul avantaj s-a transformat in cel mai mare dezavantaj: hotelul este la strada principala cu iesire intr-una dintre cele mai aglumerate parcari, tinand cont ca majoritatea celor care vin sa faca plaja in zona Casino parcheaza aici. Prin urmare, NERECOMANDAT familiilor cu copii. Alte motive: zgomot permanent de masini, claxoane, muzica de la club si stresul nostru si al copilului ca de cum iesea din hotel se putea intalni cu un bolid.

Detaliind pe sectiuni:

CAZAREA:

Camera este foarte mica pentru 4 stele singurul mare plus fiind faptul ca este mochetata. Curatenie s-a facut zilnic, prosoapele s-au schimbat zilnic insa lenjeria s-a schimbat prima data dupa 4 nopti deoarece au uitat cameristele! Cosmeticele nu s-au inlocuit niciodata pe parcursul sejurului, iar pe balcon nu exista decat un singur sezlog foarte urat si incomod. Asadar, nota 6.

BUCATARIE SI MASA:

Micul dejun a fost de tip suedez, destul de variat si nu foarte aglomerat daca te duceai printre primii. In schimb, daca ajungeai la mijlocul intervalului orar asteptai ceva pana se schimbau tavile. Ca sa spun sincer, cred ca in una din dimineti am nimerit cerealele despre care se vorbea pe site: ingrozitor de tari!!! La restaurant am mancat o singura data deoarece era foarte scump: o masa pentru 3 persoane care in medie ne costa 70 Ron ne-a costat 150 Ron. Cei drept, restaurantul este foarte elegant dar mancarea nu mi s-a parut fenomenala, iar cand a venit nota de plata m-a luat cu palpitatii. Nota 6.

Personalul a fost cel mai mare plus al hotelului, exceptie facand cameristele, care l-a inceput erau foarte sociabile pana le-am reprosat faptul ca nu au schimbat lenjeria. La receptie am obtinut intotdeauna informatiile dorite, chiar si cablu pentru internetul din camera, deoarece wireless exista numai in holul hotelului. Nota 8.

PLAJA SI MAREA:

Plaja si marea au fost o incantare anul acesta, totul la superlativ (nu am prins nici alge, nici pesti otravitori, nici tantari mutanti) ; chiar intrarea foarte lina in apa mi-a permis sa nu mai supraveghez copilul non-stop. Bila neagra pentru hotel este pentru ca nu dispune de plaja privata, iar concesionarii de pe plaja ne-au uscat la pretul sezlongului: 15 Ron in timpul saptamanii, 20 Ron in week-end. Nota 9.

DISTRACTIE SI RELAXARE:

Hotelul nu dispune de piscine, insa stiam asta cand l-am ales, dar parca pentru 4 stele tot mi se pare ciudat. Nu exista absolut nimic pentru copii, asa ca de toata distractia si relaxarea am avut parte in cadrul statiunii. NERECOMANDAT familiilor cu copii. Nota 4

Tragand linie si adunand eu cred ca cele patru stele au mai palit si au disparut de pe firmament. Cu siguranta nu o sa mai revenim, atat din cauza faptului ca am fost nemultumiti dar si pentru ca nu revenim niciodata in acelasi loc, poate pentru ca nu am gasit locul care sa ne determine sa o facem. Hotelul Condor din Mamaia cu siguranta nu a reusit.

Am Fost Acolo, am vazut dar nu vom reveni. Va multumesc.

Trimis de danaches2003 in 24.08.10 14:01:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 3745 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danaches2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Baia din camera era extrem de mica dar curata. Nu exista covoras in baie!

Sanziana
    [24.08.10 14:23:37]

de multe ori un potential avantaj se poate transforma in inconvenient: (

Pretul este pt tot sejurul sau doar cazare cu mic dejun?

Un vot!

danaches2003AUTOR REVIEW
    [24.08.10 14:27:51]

Pretul este pentru cazare cu mic dejun. Credeti-ma ca imi este teama sa va spun cat a costat intregul sejur. Parca anul acesta, mai mult ca in alti ani, mi s-a parut ca tot ce se intampla pe litoralul romanesc nu corespunde realitatii! Multumesc mult pentru vot.

valimi
    [24.08.10 15:31:10]

Un review bun despre un loc de evitat - Litoralul Romanesc.

Puncte de la mine!

danaches2003AUTOR REVIEW
    [24.08.10 15:34:47]

Mai mult ca oricand sustin aceasta idee si sper ca la anul sa ne facem curaj sa vizitam si alte locuri, desi sotului ii face cu ochiul noua locatie din Mamaia (Phoenicia Resort... ). Sper ca pana la finalul verii sa se mai lamureasca situatia cu ei, deoarece impresiile sunt foarte diverse si nici nu stii ce sa crezi...

Pana atunci avem insa muntele, de care vom incerca sa profitam la maxim in aceasta toamna...

Mii de multumiri pentru vot!

danaches2003, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂCondor Hotel: