ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2010
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 22.08.10
SEP-2009

Alte frumuseti, alta cultura, alta viata, altfel de vacanta

Salutari la toti drumetii!!!

Voi incepe cu hotelul care este OK, mare, frumos, resort. In fine dupa preferinte mie personal nu mi-a placut ideea de resort. Sunt fan craielit prin statiune nu tinut intre ziduri. Pe partea cealalta e fain, ai restaurant, gradinita, discoteca, baruri, banca, internet, magazine, de toate pt toti. Sfat pt cei care aleg acest resort - da un 10e si vei primi o camera mai buna, la etaj intermediar, nu aproape de piscina (unde de obicei animatorii si oamenii fac galagie) si nici in capatul celalat al hotelului. Camerele sunt mari, curate, au aer conditionat si frigider. Se merita sa luati super all inclusive pt ca veti avea gratis de la sucuri la clatite, in restaurant sau la piscina. Per total asi opta pt alt hotel dar punctele forte sunt plaja care era la mare si bariera de corali. Tot dupa gusturi mie nu-mi place piscina si vreau mare, ca doar la mare m-am dus, ca baie fac si in cada! Resortul are 2 plaje, una in centrul hotelului care are forma literei "U" si care apa are o inclinatie acceptabila dar oricum in 10 m are vreo 4 m adancime (oricum scrie pe mal cat de adnca este). Cea de-a doua este pe o laterala, apa limpede, bleu deschis, iar zecele cu plus pe care il primeste acest hotel abia acum urmeaza - ARE O BARIERA DE CORALI - NU GLUMESC! -vreo 500m este o bariera de corali care va garantez ca NU ATI VAZUT SI NU O SA MAI VEDETI!!! in alta parte! 90% din timpul petrecut la plaja a fost in apa la bariera de corali! Credeti-ma merta toti banii! Coralii sunt colorati (cei albi din magazine sunt morti si prelucrati - cei naturali sunt viu colorat) de la mov la rosu, galben. In al doilea rand am vazut pesti exotici (nu ma refer la cei cat cheia de la masina pe care ii vedem la mall) mai mari decat o tigaie Tefal, colorati. Sunt si arici de mare la care acele au si un metru. Am vazut si o meduza cu un diametru de vreun metru! Pestii clown, fishbox, arlechin, santinela la tot pasul. Imi placeau unii galbeni cu dungi negre care erau in bancuri de cate 10 si treceau pe langa tine fara probleme. Preferati erau niste pesti cat o tigaie Tefal si binenteles aveau si un punct negru ei fiind galbeni sau movi. Interesant erau niste pesti incolori la care le vedeai coloana vertebrala si stomacul. Pot continua subiectul cu pestii, coralii, calutii de mare, aricii mai mult de 3000 de caractere cat am voie!!! STIU CA NU MA CREDETI, LA FEL SI CEILALTI TURISTI ROMANI CARE ERAU CAZATI LA ALTE HOTELURI, DAR MERGETI SI VA VETI CONVINGE SINGURI! Acesta este singurul motiv pt care asi alege acest hotel, dar merita incercat! PS. Abia stiu sa inot, apa avea doar 1m, dar va trebuie ochelari acvatici (snorkeling). Ce tine de atmosfera era de nota 10, tot timpul concursuri, cursuri de dans, meciuri de fotbal, orice sport - animatorii stiau f bine ce faceau in toate! In fiecare seara era un spectacol cu alta tema, de la miss la seara traditionala araba!

Excursii optionale - merita Cairo cu Piramidele! Cea de la Luxor 50/50 daca suportati caldura! Croaziera la El Gouna merita cu varf si indesat, relaxare, baie, snorkeling, pescuit, am vazut si delfini chiar langa vapor! AICI UN PS MARE - DACA VRETI EGIPT ALEGETI STATIUNEA EL GOUNA - e ceva deosebit, rupt de realitate si sigur nu ati mai vazut asa ceva - este un complex de insule legate prin canale cu apa din mare. Pe fiecare insula exista o vila care in functie de pret are o camera pana la 4, dar fiecare are golfuletul ei propriu, plaja proprie, asa ca nu vezi pe ceilalati turisti. Cand am fost noi cica erau vreo 2000 de turisti si nu am vazut decat vreo 10. AICI, DECI AICI, ESTE LOCATIA PERFECTA PT 'LUNA DE MIERE', CREDETI-MA!!!

Capitolul preturi - daca aveti all inclusive nu prea va mai intereseaza. Suveniruri cumparati de la magazinele cu preturi fixe, e mai sanatos. Daca negociati veti plati mai mult pt ca sunt super smecheri! Bani e bine sa aveti dolari - cursul e mai rentabil pe $, nu mai tin minte exact dar un Euro era vreo 7 lire. Intotdeauna schimbati numai in hotel sau banca!!! Intrarile pe la muzee sunt cam 10euro, excursiile optionale 35$/pers. Nu cumparati din magazinele in care va duc ghizii ca preturile sunt mult mai mari!

ATENTIE! IN EXCURSIILE OPTIONALE AVETI GRIJA DE DOAMNELE DUMNEAVOASTRA, E PERICULOS PT "WHITE WOMEN" - dupa cum ziceau ei! Nu va speriati dar aveti grija - e tara araba, au alta cultura si sigur nu vreti sa aveti vreun conflict cu ei. Sunt respectuosi si cu bun simt dar IN NICI UN CAZ nu-i suparati, lasati impresiile acasa!!! Mare grija daca iesiti din resort, nu va departati si daca luati taxi, doar cel de "stat" care este galben cu negru (hotarati pretul la pornire si pe nr de pers care urca in masina) !!!

Mancarea mai mult decat suficienta si diversificata! Mi-a placut ca puteam manca clatite si pepene la orice ora din zi! FOARTE IMPORTANT ERA CA LA ALL INCLUSIVE PRIMEATI APA GRATIS!!! O STICLA DE 500ML IN AFARA HOTELULUI ESTE 2$. Si credeti-ma ca la doua persoane la aceea caldura consumam cel putin 10 sticle!!! Nu sunt gurmand asa ca acest subiect e mai subtire!

CONCLUZIE - MERITA TOTI BANII DIN LUME PT BARIERA DE CORALI si daca va place baia in apa marii decat in piscina, celelalte sunt de gust! Daca vreti neaparat Egipt pt Piramide, alegeti statiunea EL GOUNA!!! 100%!!!

Trimis de incognito_icd in 24.08.10 11:05:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3700 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (incognito_icd); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Uitati un peste clown si un coral galben!!!

presario
[24.08.10 13:22:14]

No, te credem daca zici tu.

Nu aminteles de ce este periculos pt "white women" ?

costin1968
[24.08.10 19:48:44]

Super!

Dar nici o poza?

incognito_icdAUTOR REVIEW
[25.08.10 09:11:41]

ATENTIE!!! Arabii in general sunt respectuosi si cu un comportament mai strict, iar ei nu se leaga de turisti, dar in nici un caz nu ii provocati sau suparati!!! Nu stiu exact despre ce era vorba dar de fiecare data cand doamnele noastre mergeau pe la toalete, magazine, benzinarii ei afirmau chestia cu 'white woman' si se uitau mai ciudat, NU AMUZANT!!! Cred ca este ceva adevarat la mijloc pt ca, ghidul care l-am avut INTOTDEAUNA trimitea unul dintre soferi sa insoteasca doamnele la toaleta (mai ales pe cele din benzinarii) !!! Asa ca MARE ATENTIE! Este tara araba dar nu ca in Turcia unde poti merge hai-hui si la 3 noaptea pe strada!

Am mai auzit si povesti ca merg autocarele in coloane pazite militar, dar nu este adevarat! Totusi sa nu va speriati, resortul este pazit intradevar cu mitraliera si are niste ziduri inalte de 3m - exista o politie a turistilor, imbracati in alb si cu o insigna mare pe umar, iar daca Doamne fereste aveti vreo problema apelati la ei!!!

BARIERA DE CORALI - de crezut poate nu ma credeti, gandindu-ma si eu acum parca nici mie nu-mi vine a crede, dar incercati si va veti convinge. Oricum o sa scanez niste poze facute subacvatic si le voi posta. Un aparat acvatic cu film foto normal era vreo 20$ dar merita investitia!!! Erau si digitale fara display (cred 5mp) la vreo 50euro(euro din pacate).

costin1968, incognito_icd
Alte impresii din această RUBRICĂSunny Days El Palacio Resort: