ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2010

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Către satisfăcător

ARTICOL ARHIVAT

Statiune superba Paleokastritsa dar tratament neadecvat din partea gazdelor

Tocmai am revenit din sejur din superba statiune Paleokastritsa -Corfu, unde am stat in perioada 14-20 august 2010. Transportul asigurat cu autocarul din Bucuresti pana in Corfu a fost ok, insotitoarea de grup -Dna Daniela si-a dat silinta sa ne faca drumul lung mai usor de suportat, dandu-ne informatii, punand muzica, filme, bancuri la televizoarele din autocar, astfel ca cele 16 ore de drum au parut mai usoare. Felicitari si soferilor care au mers foarte bine, in special spre sfarsitul traseului, pe strazile foarte inguste si cu pante deosebite din Corfu. Deci la acest capitol a fost ok, toata lumea multumita.

Problemele au aparut odata cu sosirea la Aparthotelul Arianna din Paleokastritsa, unde urma sa fim cazati. Obositi de pe drum, am fost tinuti cca o ora in fata hotelului pentru curatirea camerelor, cu toate ca dupa ce ni s-a permis accesul nu era deloc curatenie. Nu suntem foarte pretentiosi, am tinut cont de raportul dintre calitatea serviciilor si pret, dar nici chiar asa... Camere nematurate, panze foarte mari de paianjeni pe sub paturi si prin colturile camerelor, tavanul acoperit cu polistiren nefinisat, in camera era un miros de igrasie... Desi camera era destul de spatioasa, era total neingrijita. Baia era micuta, dar a fost ok prin fapul ca apa calda nu a fost o problema, existand la orice ora. Am avut camera nr. 2 la parter.

Ce ne-a nemultumit foarte mult a fost in schimb problema meselor. Am platit un sejur cu demipensiune, iar in prima zi am fost anuntati ca ora de servire a meselor va fi intre 08 -10 dimineata si 20-22 seara. Fiind luna august si dorind sa mergem la plaja la ora 8.30-9.00 dimineata, pana cand soarele devenea prea puternic, ne-am dus in a doua zi din sejur la terasa hotelului unde se servea mancarea, pe la ora 08.30. Pauza insa, usile incuiate, liniste si pace. Au inceput sa apara si ceilalti turisti din hotel la masa, dar proprietarii nu s-au sinchisit sa vina decat pe la ora 09.00 si atunci sa inceapa sa pregateasca micul dejun pe care am reusit sa il luam pe la ora 10... Seara la fel, abia pe la ora 21-21.30 incepeau sa pregateasca masa si o serveau pe la ora 22. Asta s-a repetat zilnic pana la plecare... Nu ridicam problema calitatii si cantitatii mancarurilor, care sa zicem ca au fost rezonabile pentru pretul sejurului, dar ne-a deranjat lipsa de organizare, de respect si lalaiala servirii meselor. Nu mai spun ca daca nu cumparai ceva de la barul terasei, nu le faceai vanzare, proprietarii se uitau urat la tine si te tratau diferit fata de cei care le faceau consumatie.

Intr-o dimineata, dupa ce au coborat pe la ora 9.30 si au deschis terasa, cumva suparati ca avem indrazneala sa venim la masa, patronii discutau cu o alta familie de greci si ne-au jignit direct, stand la masa alturata noua, si spunand in engleza ca ,,iar au venit la masa salbaticii de romani''... Am spus atat noi cat si cativa turisti de la mesele vecine ca sunt romani acolo si cum pot sa ne jigneasca chiar asain fata, iar proprietarul, domnul Hristo, a incercat sa o dreaga cumva zicand ca am inteles noi gresit.

Ma rog, tot sejurul am mancat cu noduri, cumva cu impresia ca suntem tolerati la masa si ca ar trebui sa multumim cerului ca suntem serviti, desi asta facea parte din pretul platit pentru sejur. Patronii erau aroganti, cu o atitudine superioara, nu ne simteam deloc confortabil sub supravegherea lor permanenta.

Statiunea este de vis, cu peisaje superbe, golfuri cu stanci care tasnesc din apa limpede, multa vegetatie verde, maslini, smochini, lamai, leandri... Ce te uimeste este lipsa romanilor, sunt foarte multi italieni, dupa care urmeaza englezi, irlandezi, nemti, mai putin francezi... De remarcat existenta a foarte multe motociclete, scutere, atv-uri, masini care brazdeaza strazile inguste ale statiunii si intregii insule. De remarcat Manastirea Sfanta Fecioara Maria din Paleokastritsa, la care se ajunge pe un drum spectaculos si de unde ai privelisti de vis, portul Alipa din statiune, apoi de vizitat capitala insulei - Corfu Town sau Kerkira, cu un imens bazar, multe muzee, cladiri in variate stiluri arhitectonice, portul, etc.

Corfu ni s-a parut un loc deosebit, spectaculos, altfel decat stiam noi despre zonele de la mare, cu munti care se intalnesc cu o mare de culori ireale, limpezi dar cam reci, cu multa vegetatie, o insula verde, cu foarte multe posibilitati de petrecere a timpului (scufundari, croaziere cu barca, multe excursii, aqualand, etc). Merita vizitat, dar in nici un caz nu va recomand Aparthotelul Arianna, unde conditiile sunt destul de proaste iar tratamentul din partea proprietarilor Hristo si Ekaterina lipsit de respect si profesionalism.

Vom mai merge in Corfu, dar niciodata la acest hotel.

Trimis de suiram_007 in 23.08.10 22:39:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2814 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (suiram_007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Sf. Spiridon din Paleokastritsa vazuta din preajma Manastirii Paleokastritsa

[24.08.10 01:49:51]

bun review-ul, ultil prin bogatia de detalii si echilibrul prezentarii. Felicitari si bun venit pe site, 700_marius

suiram_007
Alte impresii din această RUBRICĂArianna Apartments: