ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2010
ÎNSCRIS: 22.01.08
AUG-2010
2 AD. + 3 COPII -- v: 4, 8 si 13

A 2-a incercare

Nici nu stiu cum sa incep.

Sa incep sa povestesc de anul trecut, cand am fost la Marina Palace si inca de atunci am spus ca vom reveni si anul asta?

Sau sa scriu ca inca din decembrie am inceput sa ma interesez de preturile ptr vara asta?

Apoi…am facut rezervare in februarie, prin aceiasi agentie cu care fusesem si anul trecut (fusesem multumiti, deci…de ce nu??? ), am achitat integral in aprilie, dupa ce citisem aici despre overbookinguri si m-am bucurat ca rezervarea noastra era ok (cata naivitate!!! ). Pe cei de la agentie cred ca-i ametisem cu telefoanele in perioada aia, la un moment dat chiar am spus ca prefer sa aflu atunci decat sa am surprise mai tarziu… (cred ca aveam o presimtire), totusi m-au anuntat ca sa nu-mi fac griji, totul e ok... Cu o luna inainte m-au anuntat- iarasi- ca pot sta linistita, rezervarea mea e ok.

Si ce mi-a venit (cred ca presimtirea aia care nu-mi dadea pace) sa rog niste cunostinte sa intrebe la hotel de noi, asta pe 26 iunie, intrarea noastra fiind pe 1 iulie, iar atunci a picat bomba: nu eram pe liste. Era sambata, pana luni am stat pe maracini, luni la prima ora am sunat la agentie…. ne-au anuntat pe 29 iunie- cu 2 zile inainte- ca rezervarea ne era anulata si ne dadea alte optiuni care nu ne-au interesat, noi voiam Duni, nu altceva.

Doua saptamani am fost cheauna, nu-mi venea sa cred, mai ales ca in grupul nostru doar noi aveam la Marina Palace, restul- inca 5 familii- la Pelican si Marina Beach, deci ei au plecat (destul de stresati, ), noi am ramas acasa cu intrebarile copiilor: de ce nu mai plecam, cand plecam, unde – si habar n-aveam ce sa le raspund.

Apoi…am cautat optiuni: Grecia era departe si cu problemele lor, Turcia …si mai departe, asta ca sa nu mai spun ca pasapoartele noastre pe care erau trecuti si copiii erau valabile pana pe 28 iulie, deci primul lucru: pasapoarte noi ptr ei, 830 ron si in 2 saptamani au fost gata (3 copii). In Bulgaria m-am uitat la mai multe dar parca niciun hotel nu ma incanta, la unele trebuia sa platesc parcarea, la altele si sezlongurile cu umbrela pe plaja, pana la urma imi picase pe Club Calimera…. dar nu era pe plaja, in plus statiunea- Sunny Beach- nu-mi convenea…cred ca mai si cautam nod in papura.

Si ce mi-a venit sa caut Duni…. sa vad daca mai sunt locuri si unde…. si…am gasit in sezon de varf, ce-i adevarat, la Marina Beach. , 6 nopti in loc de 10 cum avusesem initial. Deci…n-am mai stat pe ganduri. (precizez ca prin alta agentie, nu tot prin prima pe care i-am chemat in instanta ptr nerespectarea contractului)

Despre hotel…. comparativ cu Marina Palace mi s-a parut mai curat, renovari facute mai recent, curatenie in camere, veneau cameristele zilnic sa schimbe prosoapele, lenjeria au schimbat-o o data dar…. sa fim seriosi, cand ii aud pe altii ca se vaita ca nu le-a schimbat lenjeria m-apuca nervii, oare acasa zilnic o schimba si ei? Fata de anul trecut am avut sapun in suportul de la dus (anul trecut, la Palace, era gol- nu m-a deranjat ca aveam eu), cosurile de gunoi erau functionale, fata de cele de la Palace- astea sunt chestii minore totusi.

Nu pot compara camerele ca marime ptr ca la Palace am avut apartament, aici camere duble.

Restaurantul …mancarea e intinsa pe o suprafata mai mare decat la Palace, adica trebuie sa faci ceva miscare pana vezi ce este si te hotarasti. N-ar fi o problema daca nu eram cu cel mic care n-are stare de felul lui, iar cand se adauga si oboseala …noroc ca nu l-a interesat decat piure de cartofi si snitel, pe langa inghetata care era felul principal ptr el.

Apropo de inghetata: am gustat si anul trecut la Palace si nu mi-a placut, dar acum…. ori au schimbat bucatarul, ori reteta…ideea e ca acum era buna.

Comparativ cu Palace, la M. Beach se aducea alta tava in cazul in care se termina ceva, si se aducea o tava cu aceiasi mancare, fata de Palace unde se inlocuia cu alt fel.

Deci…. mancarea era ok, oricat de pretentios erai, nu ramaneai nemancat, aveai de unde alege.

Cand am luat la Marina Beach imi era teama ca va fi aglomeratie la masa de pranz dar intotdeauna am gasit loc afara, pe terasa, de putine ori ne-am dus la o masa din interior. Totusi …a fost din cauza ca nu era foarte aglomerat, sau ca noi mergeam la masa undeva in jurul orei 12. 45…. nu stiu sa spun.

Ieri la pranz a fost ptr prima data coada la mancare …. cred ca unde era deja 22 august, asta a fost cauza.

Pana sa plecam auzisem ca mancarea este mai slaba fata de anul trecut. Ei bine, mie nu mi s-a parut mai slaba.

Bauturile…. inca de anul trecut am spus ca barul de la M. Beach era cel mai ok din toate punctele de vedere. Am ramas la aceiasi parere, totusi… berea cea mai slaba era- dupa spusele sotului- la barul de pe terasa restaurantului.

Dintre cockteiluri…. am incercat doar cele slab alcoolice, le-am incercar pe toate, Sunset era preferatul meu.

Inca ceva: anul trecut faceau White Bear (sper ca asa se scrie), anul asta au zambit cand l-am cerut si au spus ca nu se mai face. La fel: sotul bea Cuba Libre anul trecut, acum…. doar la Wunderbar il mai faceau. , dar tot cu zambetul pe fata….

Ptr copii …ai mei au baut Mungo …o combinatie de lapte, caramel si ceva gen Nesquick. , acesta a avut castig de cauza in fata cockteilului Cinderella care-l preferau anul trecut.

Ptr cei cu copii mici care inca mai folosesc biberonul: ptr biberonul/ biberoanele de seara…. lapte luam de la bar, intotdeauna intrebau cum il vreau: cald sau rece.

Am vazut lapte praf in restaurant, nu mai retin denumirea…ceva gen “Nanumil”…sau cam asa ceva, nu era Nan.

Despre animatie…. super-super. In timpul zilei era aerobic, darts, step up, lectii de dans, capoeira, tae bo, plimbari cu bicicletele cu rolele…etc, etc, etc…n-am avut timp de niciuna, dar seara spectacolele erau bunicele. Spun “bunicele” ptr ca doar luni si sambata au fost spectacole noi ptr noi, care nu le vazusem anul trecut, joi a fost party pool fata de party beach cum nimerisem anul trecut, iar vineri spectacolul ptr copii pe care-l stiam deja. Copiii mei au participat (il asteptau de anul trecut), au fost si acum super-incantati, a participat pana si cel mic.

Revin sa spun de spectacole: desi erau aceleasi de anul trecut, au mai fost si chestii noi introduse, deci n-au fost identice 100%.

Joi seara a fost si foc de artificii, la party pool, deci la fel ca anul trecut la party beach.

Plaja, marea…... s-a mai scris…. singurul lucru remarcat in plus fata de ce au scris cei care au fost inaintea mea- nu se mai rezervau sezlongurile de seara cum citisem, existau chiar niste afise legate de umbrele unde scria in engleza, germana, franceza si…romana... Dar…. oamenii- nu numai romanii- sunt inventivi: nu mai lasau prosoape, lasau in schimb cate un colac, o barcuta... o galetusa…”uitate” pe/sub/intre/ sezlonguri si nu te asezai acolo din jena…dar intotdeauna noi am gasit in primul rand chiar, in fata piscinei de la Marina Beach, acolo stateam noi. (adevarul e ca la 7 cel tarziu ocupam intai sezlongurile apoi mergeam la masa si ne intorceam pe plaja) In ultimele zile erau sezlonguri libere in primele randuri pana tarziu, probabil unde era exact perioada de pana in 22 august si era si hotelul mai gol.

Despre parcare: am citit ca pe romani ii bagau in parcarea de la Belville, asa ca din mers am vazut ca erau locuri in parcarea hotelului, deci aveam pregatiti bani ptr cazul in care ne trimitea acolo. Cand am ajuns ne-a cautat pe celebra de acum lista (nu pot spune ca n-am avut asa…un gol in stomac), apoi a vorbit prin statie cu un alt tip care era in parcare…. au vorbit in bulgareste…apoi ne-a deschis poarta, fara sa fie nevoie sa-I dam nimic. (ghinionul lui)

Camerele erau chiar in dreptul parcarii (5224 si 5226), intr-o dupa amiaza am stat sa numar masinile cu nr de Ro si erau mai putine cu 2 decat cele cu numere de Bg, o singura masina cu nr de Md.

In schimb ieri la plecare- undeva in jurul orei 13. 30 trimisesera 2 masini cu nr de Bucuresti si alte 3 cu nr de Arges parca in parcarea de la Belville desi parcarea de la M. Beach era aproape goala- cred ca erau pe putin 7 locuri libere-

Si acum…”carcotelile”:

1- Pe plaja, cam in dreptul primelor sezlonguri dinspre Marina Palace exista o groapa unde – daca nu stii sa inoti – te poti ineca, cred, ptr ca putin mai incolo vezi cum apa ajunge unuia pana la genunchi, nu te gandesti ca in dreptul tau te depaseste. Deci atentie mare la copii si nu numai.

2- Nu-s adepta piscinelor, dar copiii mei sunt de alta parere, am fost o singura data si mirosul de clor predomina. In afara de lucrul asta- poate e normal- erau curate, n-am ce reprosa.

3- Am avut camerele cu vedere la parcare, chiar deasupra bucatariei. Se mai auzeau uneori vase trantite, bubuituri...

4- In ultima zi desi era pana in ora 11, deci mai era pana la 12- camerista mai avea putin si ne dadea afara din camera. Atat doar ca am avut 2 camere si n-a fost mare lucru sa eliberam una din ele.

Despre faptul ca suntem vazuti rau de alte natii- nu mi-a sarit nimic in ochi care sa aiba in prim plan un roman, in schimb …. am vazut nemti beti morti, era unul la pranz sambata cu 3 paharele de…. ce-o fi fost- tarie- ma intrebam ptr ce a luat 3 deodata, iar sotul a fost de parere ca probabil nu era sigur ca va mai fi in stare sa se duca dupa celelalte -, am vazut o frantuzoaica sau belgianca- vorbitoare de franceza- care era cu punga plina de fructe: banane, mere, piersici, struguri…... initial am crezut ca-I romanca, dar am respirat usurata cand am descoperit ca nu era-

In a 2-a seara, marti- am fost la wunder bar dupa spectacol, ne-am asezat intai la o masa, apoi am vazut alta si ne-am dus la aia…. aparatul foto a ramas pe prima masa- cand ne-am dat seama- la vreo 10-15 minute- disparuse si cu toate ca am vorbit si la bar si la receptie…. disparut a fost.

Am fost sa vad si vilele. Sunt unele- apartamente Paradise- care mi-au placut foarte mult, au o terasa in fata…dar…. ca exista si un “dar”: am plecat de la wunder bar si m-am tot dus sa vad in sus, n-am ajuns in capat si m-am plictisit de atata mers, daramite sa fac drumul ala zilnic pana la plaja, sa nu spun de 2 ori chiar, ca noi nu stam pe plaja intre 12 si 16. In afara distantei mari…mi-au placut aleile dintre ele, zona- spui ca esti la munte- frumos, numai ca daca mi-ar da o masinuta d-aia cu care se plimba ei…. poate ca as lua acolo anul viitor, dar altfel…... nici gand.

Despre drum: anul trecut am fost pe Giurgiu- Shumen- Karnobat- Burgas- Duni. Anul asta am auzit ca arata ca dupa razboi, asa ca la dus am fost pe Giurgiu- Varna- Burgas- Duni, am intrat prin Nessebar, apoi cred ca am nimerit drumul prin statiuni, presupun ca exista si alt drum direct spre Burgas, oricum nu-mi pare rau ca de-abia am vazut cam toate statiunile dintre Nessebar si Burgas cu hotelurile despre care citisem.

La intoarcere, fiind duminica, am presupus ca drumul prin Varna este plin, asa ca am mers pe Duni- Burgas- Karnobat- Kotel- Omurtag- Targoviste- Razgrad- Giurgiu. Intre Karnobat si intersectia spre Kotel sunt 35 km. Ei bine, acesti 35 km i-am facut in 90 minute, se mergea bara la bara, iar cand “goneam” cu 30 km /ora…. era sarbatoare. Apoi…am luat-o aiurea, spre Popovo, in loc de Targoviste, am mers 15 km aiurea pana sa ne dam seama. Intre Targoviste si Razgrad e drumul cam prost, gropi, denivelari, daca as mai pleca iarasi maine, as merge pe Varna si la dus si la intors.

In concluzie: daca gasesc ceva la aceiasi bani si aceleasi conditii in Antalya ptr vara viitoare, vom merge acolo…. altfel…ramane tot Duni (eu inclin catre M. Beach, sotul spre Palace)

Am intrebat la receptie despre agentiile "sigure” romanesti. Intai mi-a dat numele a 4 agentii cu care lucreaza direct, cea prin care am fost e cap de lista, totusi …au spus ca lidere sunt 2 agentii mari…. cred ca le stiti. Am vorbit cu reprezentantul uneia din ele despre posibilitatea ca anul viitor sa facem rezervari prin ei, . dar au tinut sa ne spuna ca nu sunt cei mai buni la preturi…. Anul acesta avusesem o oferta de la una din cele 2 agentii, dar printr-o agentie din tara, iar pretul era cu 400 eur mai mare... deci... cred ca voi opta ptr aceiasi agentie cu care am fost acum. Totusi... pana la vara mai este... nici nu a venit toamna inca.

Trimis de roana71 in 23.08.10 21:33:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena- hotel Kaliakra

VIZUALIZĂRI: 3445 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roana71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 5 voturi)

[23.08.10 21:40:49]

Foarte bun review! Suntem incantati pentru ca te-ai atasat comunitatii cu impresii atat de bune, poate in viitor ne mai povestesti din vacantele tale. Ar fiinteresant.

[23.08.10 22:03:42]

Multumesc.

Voi pune si cateva poze, n-am prea multe ( facute cu telefonul, ca aparatul foto.....s-a dus), dar n-am apucat sa le descarc pe calculator.

Andox
    [23.08.10 22:16:03]

Deci pana la urma tot ai ajuns la Duni

Apropo nu le-ai spus ceva de dulce referitor la sistemul lor de rezervari ?

[23.08.10 22:23:21]

Ce rost avea? Chiar crezi ca-i interesa parerea mea?

Raman la parerea ca depinde mult de agentie si de contractul avut, cum unele agentii chiar daca au avut probleme au avut in aprilie si au cautat sa-si multumeasca clientii, iar altele- vezi Giramondo- pe langa faptul ca ma anunta cu 2 zile inainte- mai au si nesimtirea cat casa?

Ca sa nu mai spun e ce nu-si permite cineva sa anuleze unor agentii mari de genul Tui, Neckerman?

[25.08.10 11:28:59]

Si noi plecam Duminica la Marina Beach. Avem camera dubla cu vedere la mare. Am inteles ca totusi e galagie, fiind deasupra restaurantului, si avem copil mic. Ce ne sfatuiesti, sa cerem etaj superior, sa renuntam la vederea la mare...?

Care sunt cele 4 agentii agreate (poti sa imi dai pe privat, te rog)?

[25.08.10 11:37:42]

luc, cere camera cu park (land) -view si cat mai departe de zona holului de la lifturi...

pentru liniste cat mai multa, poti solicita camera la ultimul etaj, abia nu-ti mai tropaie nimeni in cap: -))); se cam aud masinile care trec pe sosea, insa e mai acceptabil acest zgomot decat cel al activitatilor de la piscina, care se desfasoara uneori chiar in intervalul in care copiii mai mici obisnuiesc sa doarma dupa-amiaza (14-17)...

cat stati in camera, intr-atat incat sa conteze privelistea de pe balcon? la fel de frumos se vede marea si de pe terasa de la lobby-bar... care apropos, e deschis pana la ora 24, asadar se mai aude si de aici un pic de galagie (muzica, discutii), pentru ca este tot pe partea cu sea-view...

[25.08.10 11:43:58]

Multumesc, ma oftic ca am platit sea-view... Din experienta turceasca, camerele cu sea view arata mai bine, nu e doar privelistea, probabil ca la bulgari nu e asa...

[25.08.10 12:11:26]

acum, daca tot ai platit sea-view, solicita macar sa fie camera la ultimul etaj, eventual pe acea latura a hotelului spre Royal Marina Palace, deoarece este mai indepartata de zona piscinei/restaurantului/terasei de la lobby-bar. sunt sigura ca vei gasi intelegere la receptie, cu atat mai mult cu cat aveti un copil mic. sa nu uitati sa cereti la receptie patut pentru copil, daca nu va luati voi de acasa unul pliant, pentru ca in fotoliul-pat extensibil din camera nu cred ca va putea dormi copilasul, poate sa cada in timpul somnului, deoarece nu exista parti laterale protectoare.

[25.08.10 12:18:37]

Multumesc pentru sfaturi, asa vom face. Stiam de patutz, dar cei de la agentie mi-au spus sa cerem la receptie. Oricum, o sa le dau si o atentie la receptie, sa fie mai binevoitori.

[25.08.10 12:19:00]

Sea-view e cu dus-intors, depinde unde-ti da camera. Sunt camerele de deasupra barului sau de langa bar (nu stiu daca intelegi... e un balcon de exemplu chiar langa terasa barului) care mie cel putin nu mi-ar place sa stau acolo, as prefera camera cu vedere la parcare. Noi am stat la etajul 2 chiar deasupra bucatariei, nu m-a deranjat zgomotul strazii, poate unde acasa am tramvaiul chiar in fata geamului si-s obisnuita... Nici zgomotul din bucatarie nu m-a deranjat, se auzeau zgomote in general dimineata, cand noi oricum nu mai dormeam. Intr-o dupa amiaza dupa ce adormise cel mic in schimb s-au auzit bubuieli pe hol, nu stiu ce se intamplase... dar am avut senzatia ca darama usa.

Asa cum a spus si Corina, daca ai camera cat mai departe de lifturi cred ca-i super ok. (adica intr-unul din capetele holului). Animatia are program pana la 12.30 si dupa amiaza de la 15 parca reincepea, dar daca ai camera in capatul holului nu cred ca deranjeaza.

mihhha
    [25.08.10 16:24:26]

Va rog, sa mi spuneti (pe privat) numele agentiei (cea serioasa)!

Va multumesc!

claudia2008
    [09.01.11 20:54:09]

Buna, te rog frumos imi dai si mie pe privat numele agentiilor serioase de care ziceai? sincer anul acesta vreau sa ajung la unul din hotelurile Marina si nu prea am incredere in nici o agentie, am auzit tot felul de povesti care sincer m-au ingrozit.

Sper sa primesc un raspuns din partea ta.

Multumesc!

[04.03.11 14:14:11]

as dori si eu, pe privat numele agentiei prin care ati luat biletele. multumesc

[04.03.11 14:28:50]

i-am raspuns luizei, mai vrea cineva sa stie numele agentiei? noi tocmai am "recidivat", am platit pentru un sejur de 7 nopti, tot la Duni, tot la Marina Beach... mai vine cineva in perioada 16-23 iulie?

[05.03.11 01:34:24]

multumesc corina, cum ti-am scris la profil noi vom merge la inceputul lui iulie...

[05.03.11 13:32:56]

corina poti sa-mi spui te rog ce stii despre hotel pelikan sau belleville? noi putem sta decat 6 nopti iar sej min la m beach este de 7 nopti ( (

claudia2008
    [05.03.11 22:59:02]

Si noi, plecam 3 familii pe 20 Iulie dar la Marina Royal, poate ne vedem pe acolo)

[05.03.11 23:27:19]

@all, aveti posibilitatea de a va gasi companie pentru vacanta accesand link-ul Rendez vous turistic din pagina de start a site-ului dreapta jos, sau folosind mesajele personale.

Haideti sa lasam ecourile pentru comentarii referitoare la aceasta destinatie turistica, ok?

yry78*
    [06.03.11 10:37:09]

Cred ca si anul acesta incerc tot Duni, din cauza copiilor prea mici pt un drum in Turcia. Daca nu plictisesc as dori si eu numele agentiei pe privat pt a nu mai avea problemele pe care le-am avut anul trecut.

Multumesc!

[06.03.11 14:59:21]

Luiza, intre Pelican si Belville eu as alege Pelican.

Ca plusuri, Pelican are restaurant propiu, ptr cei cu copii conteaza mult. Are si piscina, loc de joaca ptr copii si liniste.

Cei cazati in Belville folosesc acelasi restaurant cu cei cazati la vile, cel de langa Wunderbar, dar pot folosi si celelalte restaurante din complex, mai putin cel din Marina Palace. Belville este aproape de amfiteatru, de Wunderbar, de Relax Pool (parca asa se numeste). Au fost perioade cand cei cazati aici s-au plans de tantari (din cauza zonei)

Ca distanta pana la plaja... ambele sunt situate cam la aceiasi distanta.

Daca mai vrei sa stii ceva ptr a lua o hotarare, intreaba-ma si-ti voi raspunde.

Mi-am amintit inca ceva: drumul pana la Belville e putin in panta, deci daca ai copil mic si il tii in carucior... nu te bucuri deloc sa mai impingi si de carut in panta, mai ales dupa ce vii de la plaja.

danastra
    [18.04.11 15:45:21]

Buna ziua Roana,

Stiu ca sint al n-lea care te roaga, imi dai si mie pe privat numele agentiilor serioase de care ziceai?

As vrea sa merg in septembrie la Marina Beach.

Multumesc anticipat!

PS Review de nota 10, felicitari!

claudia2008, Corina70, danastra, luc1979, luiza22ok, mihhha, roana71, yry78*
    Alte impresii din această RUBRICĂDRR Marina Beach Hotel: