ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2010
ÎNSCRIS: 23.08.09
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 [ani]

Frumos ca de obicei

Asa cum am mai spus intr-un review anterior, de cativa ani obisnuim sa mergem in fiecare vara la Hajduszoboslo. Ei uite ca a venit luna august si am fost si in acest an.

In prima zi am prins o furtuna pe cinste asa ca am hotarat sa mergem la Aqua Pallace. Zis si facut. Un loc foarte frumos, cu multe bazine, apa pe toate gusturile (aici ma refer la temperatura), bazine cu tot felul de tematici, foarte frumoase. Intrarea a costat 3200 forinti, in lei undeva la 48, eu am cumparat forintul cu 152 cand am plecat. La intrare ne-au pus cate o brata pe mana, cu un cod de bare, cu care am deschis si vestiarul, fiecare avea vestiarul lui care se deschidea cu acel cod de bare. Curatenia era la ea acasa, oamenii foarte rabdatori si tot timpul cu zambetul pe fata.

La amiaza am mers la pensiunea Karikas, la masa. Un loc foarte frumos, cu mancare foarte buna, servire ireprosabila. Ospatari foarte amabili. Acolo am consumat un bogracs si somn la cuptor cu cartofi, nevasta-mea a zis ca prefera sa comande doar felul 2 (si bine a facut, pentru ca eu nu am putut manca tot bogracs-ul, era mult asa ca m-a ajutat si ea) si-a comandat carne de curcan cu tot felu de mirodenii, a fost foarte incantata de ce era in farfurie. Mancarea a fost foarte buna si multa. S-a mai consumat bere, palinca de pere, nota de plata a fost 89 de lei. Cam atat de spus despre prima zi.

In a doua si a treia zi am prins vreme foarte buna, cum numai in august o poti prinde, asa ca am stat numai la strand. Am mancat numai in incinta strandului la terasele unde aveau mancare la ceaun, am mancat aproape tot ce era pe acolo gatit in ceau, erau foarte multe feluri de mancare: bogracs, babgulyas, varza, burta, maruntaie, etc. Toate foarte bune si gustoase. Un bogracs la ceaun mic era 890 de forinti, 13.5 lei, o bere la pet era 350 de forinti 5.3 lei, preturi acceptabile.

Strandul era destul de aglomerat, cu toate astea erau locuri destule pentru sezlong care costa 500 de forinti pe zi, 7.6 lei. Pe terasele strandului am simtit aceeasi ospitalitate cu care eram deja obisnuit. Nu ma intrebati de preturi la inghetata si alte lucruri ca in afara de bere (multa) si mancare nu am mai consumat nimic:).

In afara strandului am simtit o usoara crestere a preturilor, fata de anul trecut, o bere la pet era intre 500 si 700 de forinti. De mancat, nu am mancat numai in strand, nu pot sa va zic preturi.

Cazarea a fost foarte buna, am stat exact peste drum de intrarea in strand, la Hotel Negy Evszak, am inchiriat un apartament (am fost doua familii) cu 131 de euro pe noapte, mic dejun inclus, hotelul foarte curat, foarte linistit, personalul foarte amabil. Parcarea la hotel costa 1000 forinti pe noapte, erau locuri de parcare si in fata hotelului dar acolo costa 1500 de forinti. Micul dejun foarte bogat, servit in sistem bufet suedez, pe langa clasicele oua si carnati ne-au mai servit si cu slanina fiarta cu boia si rondele de ceapa, o delicatesa:), in rest fructe multe, ceai, cafea, iaurt, cam tot ce se poate servi la un mic dejun.

Am ramas cu amintiri placute de acolo si sper sa ne ajute Dumnezeu sa putem merge si la anu.

Trimis de popradu16 in 23.08.10 18:19:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Budapesta, debrecen, szeged, etc

VIZUALIZĂRI: 2462 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popradu16); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.08.10 18:56:16]

pretul indicat (1000) este presupun in lei, corect? Ce este inclus aici, in acei 10 milioane?

popradu16AUTOR REVIEW
[23.08.10 20:03:17]

cam atat am cheltuit fara transport in cele doua nopti si trei zile cat am stat acolo, cu aproximatie. probabil putin peste 1000 de lei, nu am calculat exact.

gigioc
[18.12.12 10:09:54]

sunt un pic socat de preturile pt parcare.

cu alte cuvinte iti adresez o intrebare;

o sa merg acolo sa stau la un apartament, parcare are contracost la subsol 5 E/noapte.

Daca las masina pe domeniul public cat ma costa?

merci.

gigioc, popradu16