ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2010
DIN: Gura Humorului
ÎNSCRIS: 04.08.10
MAY-2009

O vacanta reusita

Citesc de mult timp postarile de pe acest site si tocmai de aceea m-am gandit sa va povestesc si eu cate ceva despre acest hotel.

Drumul

Am plecat la ora 00: 00 din Gura Humorului cu masina proprie iar la 6 dimineata eram in vama bulgara. Drumul la bulgari este bun dar greu de parcurs. Sunt multe protiuni cu radare care stau la panda mai ales pe portiunile de drum cu restrictii de viteza, traversarea zonei muntoase a fost cu ceva emotii pentru ca am plecat singuri si ne era cam frica de racketi. ne-am incurcat putin in Stara Zagora pentru ca era o portiune de drum in reparatie iar GPS-ul nostru nu stia lucrul acesta. Ne-au ajutat muncitorii care lucrau la drum; nu reuseam sa inteleg limba aia a lor asa ca dupa prima explicatie ne-am intors iar la ei de data asta cu un pix sa ne deseneze exact traseul. Pana la urma asta ne-a scos la liman.

La intrarea in vama turca era un sir de TIR-uri dar in fata noastra mergea o masina a ambasadei Bulgariei care le-a ocolit asa ca noi ne-am luat dupa ea. Si bine am facut pentru ca am trecut foarte repede prin vama. Nici nu s-au uitat in masina nici macar pe locurile din spate. Istambulul - impresionant de mare. Foarte multe blocuri de 10-16 etaje toate vopsite, aranjate; rar vedeai cate unul vechii sau neingrijit. Pe autoastrada se circula tare si foarte tare undeva la 120-130 km/h, daca cumva incetineai te blitau cei din spate si trebuia sa schimbi banda. Am innoptat dincolo de Afyon. A doua zi am condus eu sotul meu simtindu-se putin obosit. Cu 100km inainte de Antalya ne-a oprit politia - cred ca aveam undeva la 140km/h si cred ca era radar pentru mai oprise inaintea nostra si alte masini. Am dat geamul jos, am cautat actele, politistul s-a uitat la mine, dar mi-a facut semn sa plec. Nu am inteles de ce ne-au lasat sa scapam fara amenda ori poate ca eram femeie sau vazuse in parbriz steaua politiei internationale.

Inainte de a intra in Antalya este o zona numai cu sere, impresionant de multe sere. Unde D-zeu au invata astia sa cultive atatea legume intr-un sol care variaza de la rosu la galben? Noi avem pamant fertil dar sere numarate pe degete.

Dupa ce ne-am cam invartit prin oras, am facut dreapta si ne-am inscris exact de drumul care duce spre aeroport (oboseala si-a spus cuvantul). Ne-am dat seama de greseala imediat ce am intrat pe poarta aeroportului si am vazut pe gardieni intreptand mitralierele spre noi si agitandu-se. Asa ca am oprit si cu voucher-ul in mana si cu poza hotelului dupa mine, m-am dus la unul dintre ei, care m-a trimis la altul si tot asa pana a fost cineva care a inteles ce cautam. Probabil ca cei mai multi nu cunosc alfabetul latin. Ne-au condus pana la poarta si ne-au arata directia spre hotel.

Hotelul

Recunosti hotelul dintr-o mie; are un design aparte si o coluare la fel. tipul de la bariera ne-a cercetat voucherele a dat un telefon, am intrat pana sus in fata hotelului (ora 14: 30). Bagajele ne-au fost date jos si masina parcata. Check-in-ul a durat cam mult, aproximativ o ora, timp in care ne-au lasat sa asteptam in hol. Mai venira un grup de turisti nemti cu TUI dupa noi si cei de la receptie i-au intampinat cu sampanie, cos cu fructe dar pe noi nu ne-au bagat in seama. Ne-am simtit cam prost dar nu am vrut sa stricam concediul. Receptionerul era cam distant, nu ne-a oferit nici o informatie despre hotel, amplasare restaurant, piscina sau cum se ajunge la ele. Asa se face ca dupa ce nemtii au fost cazati, ne-au dat camera si noua, iar noi ca niste cizme in loc sa ne urcam in liftul destinat persoanelor am intrat in cel care mergea la subsol, la spalatorie. Cand s-a deschis usa a apatul in fata noastra un morman de cearceafuri, iar dupa el se itea un cap de turc cu niste ochi mari. Am inteles pe loc ca gresisem liftul. In sfarsit ne-am gasit camera - ne astepta belly boy-ul pentru cei 3 E bacsis.

Dupa ce ne-am instalt am dat o tura a complexului sa vedem care pe unde sunt amplasate, apoi sa ne localizam masina pentru care lasasem cheile la receptie.

Parcarea este aproape inexistenta la acest hotel - era o copertina pe o suprafata mica, dar acolo erau ingramadite niste masini foarte scumpe nu skodita noastra. Uitandu-ne mai bine am observat la cel care o parcase razuise bara din spate de hotel pe o portiune de 10-15 cm, locul respectiv fiind visiniu exact culoarea tencuielii hotelului. Am hotarat ca nu era cazul sa ne enervam cu toate ca sotul meu deja incepuse sa faca zimbrii pe langa masina. Noroc ca nu stie decat foarte putin lb. engleza asa ca l-am lasat la masina iar eu am plecat sa rog receptionerul sa ne gaseasca alt loc pentru masina. In fine, dupa ceva parlamentari, dl. de la receptie - acelasi care ne facuse cazarea- nu foarte amabil, ba chiar putin suparat ca l-am chemat sa vada ce s-a intamplat ne-a promis ca ne va schimba locul masinii. Pentru cei care au fost la acest hotel stiu ca in partea dreapta a hotelului era locul unde se facea aprovizionarea si spatiul era foarte mic si aglomerat. Spre seara ne-au schimbat locul masinii chiar in partea stanga a hotelului pe o aleea foarte ingusta unde nu mai erau parcate masini intr-un loc foarte bun.

Camera

Curata, confortabila, cu mobilier din mahon putin cam vechi, cam mica, cu vedere partiala la mare (see side view) la etajul 1 deasupra terasei restaurantului principal. Zilnic se schimabu proasoapele, lenjeria, se facea curat in camera, AC foarte multumitor. Baia draguta si foarte curata, dezinfectata in fiecare zi.

In bar sucuri, o napolitana, bere Efes foarte buna, pe masa plicuri cu ceai, cafea fierbator pentru apa, zahar plic, cos cu fructe.

Restaurant

Nu am fost la nici un a la carte in tot sejurul deci nu va pot spune nimic despre acestea. Veneam dupa o perioada mai grea si ceea ce ne doream noi cel mai mult era liniste si relaxare.

Fiind prima data in Turcia am ramas uimita de mormanele de mancare, mi se parea chiar risipa. Supe, salamuri cascaval foarte bun, mai multe feluri de branza tot foarte bune, masline, fagure de miere din care puteai sa-ti iei ce doreai, salamuri, creveti, carne de pui, curcan, peste, oua fructe, salate. gratarele se faceau intr-o zona special amenajata pe terasa chiar in fata ta si iti alegi ce iti place. Nu am reusit sa gust din toate ce s-au oferit, pot spune doar ca am mancat fara paine tot sejurul asa ca despre felurile de paine nu va pot spune nimic. Mai era o zona special amenjata pentru mancarea copiilor mai mici cu lapte praf, sterilizator biberoane sar nu prea ne-au intersat neavand nevoie. Am remarcat prezenta scaunelelor speciale pentru copii de servit masa peste tot in restaurant, dezinfectate si infoliate. Terasa era suficient de mare, noi preferand-o pentru luarea mesei. La masa chelnerii te intrebau mai tot timpul daca doreai ceva de baut. De cele mai multe ori daca vedeau paharul de bere sau vin gol, iti aduceau ei singuri din proprie initiativa fara sa ceri. Serviabili, amabili, discreti asa pot caracteriza chelnerii de la restaurant. Se organizau seri speciale: ne intampina la intrarea in restaurant tot staff-ul complexului cu care dadeam mana, discutam, faceam poze - mesele erau aranjate intr-un mod special, se serveau curcani imensi la cuptor sau peste.

Aranjamente deosebite din diferite legume si fructe - trebuie sa vedeti fotografii pentru ca nu pot descrie in cuvinte ce am vazut.

dupa amiaz se servea inghetata nu mai stiu intre ce ore, dar de care ori treceam pe langa frigider nu am remarcat pe niciunul servindu-se. Nici eu nu am gustat-o cu toate ca fost foarte cald. Mi-era si mila de bietul baiat de acolo care statea pur si simplu degeaba intreband clientii daca doresc o cupa de inghetata.

Snack-bar-ul de langa piscina foarte bine aprovizionat cu tot felul de mancare, multe fructe - de obicei masa de pranz o luam acolo. Dupa amiaz la iesire din snack era o turcoaica care facea pizza pe loc, iar la piscina gofre-uri cu ciocolata, gem, creme.

Despre baruri nu va pot spune foarte multe, doar ca in prima seara am fost in barul de la intrarea in hotel si am cerut o bautura cu curarcao - nu mai stiu cum se cheama- mi s-a parut a fi foarte buna, insa a doa seara nu mai avea acelasi gust, probabil ca trebuia sa dai ceva bacsis ca sa te serveasca cu bauturile originale.

PLAJA si MAREA

Excelente, nisip fin, curat, nu tu muc de tigara (nu stiu ce faceau seara, il cerneau ca a doua zi era impecabil) copii in mare cu colaci- dupa cativa metri apa se adancea brusc. Pontonul foarte frumos, cu sezlonguri pentru plaja si cu trepte din lemn pentru coborarea in mare. Forte multi pesti am vazut, apa fiind foarte limpede dar si foarte adnaca. Chiar langa ponton sotul meu a facut o baie, apa era calda, placuta dar a incercat de mai multe ori sa atinga nisipul de fundul marii si nu a reusit. Apa este foarte sarata si te impinge la suprafata. Seara privelistea este extraordinara. Stateam pe balcon si priveam apusul, avioanele care decolau si aterizau, aeroportul fiind la 20km de noi. Sa nu credeti ca se auzea tare zgomotul produs de aceste aparate ci din contra nu ne-a deranjat deloc. Chiar mi-a placut.

ANIMATIE

Spectacolul de seara pentru copii a fost exceptional. Stiam la un moment dat toate melodiile lor si nu am ratat in nici o seara acest lucru, cu toate ca pustiul nostru de 2 ani nu era cu noi.

Animatorii erau super draguti, toata ziua te antrenau in tot felul de jocuri (tir, arc, aquagym. etc), la piscina o sumedenie de idei aveau una mai trasnita decat alta, la care mai toti participau, cred ca mai mult de dragul lor. Aveau o melodie proprie cu care se deschideau spectacolele seara, se deschidea/inchidea programul de animatie. Mi-as dori sa o mai pot auzi dar acolo, nu aici.

Seara spectacolele erau unele mai reusite, altele nu prea, dar noi am fost multumiti. Intr-o seara a fost un spectacol foarte hazliu, o intrecere intre barbati de diferite natiuni, printre care si sotul meu. Sa-l fi vazut imbracat in rochie scurta, de un albastru strident cu doua baloane pe post de sani cu peruca blonda in cap, el om la 120 kg si fost sportiv. A fost cel mai comic dintre toti. A doua zi toata lumea de la piscina il cunostea, mai ales barmanii care-l serveau razand, sotul meu neintelegand foarte bine lb. engleza. Foarte distractiv.

Bazarul

Atentie! La intrarea in bazar te asteapta de obicei un tip. Numele de Hagi, Poescu, Lucescu ne-au facut foate cunoscuti in Turcia. Negociati la sange. Nu scoateti bani de pe card decat daca este absoluta nevoie. Platiti cu cardul si chiar la benzinarii. Costurile de obicei sunt zero pentru plata la comercianti dar la retragere numerar te cam ustura. benzina foarte scumpa undeva la 7- lei/litru.

In final va recomand acest hotel tuturor categoriilor de oameni.

Mergeti pentru ca veti primi o vacanta pe care turcii stiu sa o faca deosebita.

Avem multe de invatat de la ei.

Daca aveti ceva intrebari va stau la dispozitie.

Trimis de angi73 in 23.08.10 13:41:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1671 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (angi73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

presario
    [23.08.10 13:53:27]

Un review foarte bun si complet despre acest hotel, felicitari !

[23.08.10 15:28:27]

Imio face o reala placere sa-ti spun "bun venit" in comunitate, angi73, avand in special in vedere review-ul excelent scris despre vacanta ta la Delphin.

Nu avem foarte multi turisti care au ajuns cu masina la acest hotel, astfel ca impresiile si recomandarile sunt cu atat mai mult utile.

Felicitari pentru stilul cursiv si placut in care l-ai scris, multumiri pentru timpul pe care l-ai acordat acestei comunitati prin postarea lui, sunt convins ca efortul iti va fi rasplatit.

ionescunic
    [23.08.10 17:53:33]

Se pare ca azi avem parte numai de super-review-uri din Turcia , felicitari , si multumesc pentru detalii!

michaela_1961
    [23.08.10 22:23:09]

Bravo! Felicitari, am citit cu mare placere review-ul tau. Delphinash-urile raman in top .Va urez sa aveti concedii cat mai reusite!

kmy
    [24.08.10 16:36:32]

Bun venit in comunitatea AFA! Pentru primul tau review nu pot sa spun decat cuvinte de lauda. L-ai structurat si scris foarte bine. Felicitari!

angi73AUTOR REVIEW
    [25.08.10 10:02:12]

Multumesc foarte mult pentru aprecieri @ presario, webmaster, ionescunic, michaela 1961, kmy.

Inainte de a pleca in Turcia m-am documentat foarte bine de pe internet in legatura cu drumul, hotelul, telefoane utile, acte. Hartile sunt foarte utile, GPS-ul va ajuta si nu prea, dar informatia face diferenta intre o vacanta reusita si una mai putin placuta. Asa ca va raspund la orice intrebare in legatura cu hotelul sau drumul.

Voi incerca in zilele urmatoare sa incarc cateva fotografii.

Augustin
    [25.01.11 13:57:03]

Referitor la Politie... ei nu prea opresc strainii.

angi73, Augustin, kmy, michaela_1961
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Palace Resort: