ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2008
    DIN: Cluj
    ÎNSCRIS: 27.08.08
    SEP-2008

Recomand hotelul El Mouradi Skanes Beach

Sa o iau cu inceputul, in aeroport intr-adevar coada, dar toata lumea astepta linistita si in ordine sa-i vina randul si decolarea fara intarziere. Avionul super, parea destul de nou, cu ecrane care iti aratau in orice moment unde esti situat deasupra pamantului, distanta fata de pamant, gradele din exterior si km/ora. Echipajul dragut si serviabil, iar zborul perfect, decolare si aterizare de profesionisti (zic eu). Bravo Nouvelair!

Dupa aterizare, organizare buna, in fine ajungem la hotel. Hotelul foarte mare si frumos.

La receptie am pus si noi 10 eur (la recomandarea celor care au mai fost) si intr-adevar am primit o camera buna, mare, cu mobilier din lemn, curata si cu vederea spre piscina interioara unde era mai multa liniste.

Referitor la prosoape, erau MARO, nu erau decolorate si erau schimbate ZILNIC.

Restaurantul destul de mare, doar ca aici au o problema cu mancarea, sunt putine sortimente (ex. doar doua feluri de parizer si doua feluri de branza), desi prezentarea era aspectuoasa. Asta nu inseamna ca am murit de foame, ceva tot gaseai sa te satisfaca. Despre bauturi, noi ne-am servit cat de mult am putut bea, ma refer si la vinuri si bere si nimeni nu ne-a atras atentia sau nu ne-a cerut bacsis.

Piscinele, super frumoase, era o placere sa stai la piscina. Plaja, nu era tocmai ideala pt. ca era ingusta, cam inghesuita, la sezlong am mai gasit locuri chiar daca era ora 10 dimineata, apa era plina cu un fel de iarba, nu algele acelea rau mirositoare pe care le stim cu totii de pe litoralul nostru. In fine, nici foarte rea nu era, am vazut in pozele altor colegi plaje si mai inguste si mai rele.

Bun, ne-am inscris la excursia in Sahara. Super experienta, o recomand oricui vrea sa traiasca o experienta unica, insa atentie parintilor, nu e de mers cu copii mai mici de 12 ani pt. ca e foarte obositor. Am vazut o alta lume, a treia, am iesit de la hotel unde totul era civilizat si treptat am intrat intr-o zona cum nu ma asteptam, totul parea ca dupa razboi, oameni saracacios imbracati, mormane de gunoaie, case ponosite si cu ziduri in constructie, dar neterminate ca si cum toata comunitatea se intelesesera deodata sa construiasca fara sa mai si finalizeze.

In fine, trec la obiectivele turistice. Am vizitat al treilea coloseum ca marime din lume de la El Jem, impresionant, am intrat intr-o casa de-a berberilor sapata in pamant si am realizat ce inseamna sa traiesti in civilizatie, am ajuns in zona in care incepea adevaratul taram al Saharei, de acolo am urcat pe camile si ne-u dus spre interiorul Saharei timp de o jumatate de ora dupa care am facut o pauza de 10 minute si ne-am intors. Camilele, super haioase si blande, toata lumea era extaziata de "camilarit" (cum ii spun ei). Dupa, ne-au dus la un hotel de 3*, cu niste camere mai putin confortabile decat cele de la Skanes Beach, dar cu o piscina super. Dimineata, desteptarea la ora 4, iar la 5 eram deja la jeep-urile care erau pregatite sa ne duca intr-un spectaculos safari spre dunele de nisip. Daca aveti probleme cu spatele sau va este rau cand mergeti cu masina, nu va recomand experienta cu jeep-urile.

Ok, din pacate nu mai pot continua, dar incerc maine. Daca aveti intrebari, astept.

O zi buna!

Ramy

---------------[continuare, postata a doua zi ca ECOU]--------------

Concluzia, hotelul este frumos si chiar traditional dupa turnulete si albul acela imaculat, camerele mari si curate, aerul conditionat functiona perfect (de multe ori trebuia sa-l inchidem atat de rece se facea in camera), piscinele frumoase si curate, plaja cam ingusta si inghesuita, dar relativ ok, sala de mese era destul de mare, fetele de masa erau schimbate imediat dupa ce se ridicau de la masa fiecare tura de turisti, dar ma repet, stau cam slab cu sortimentele si felurile de mancare, insa nu va faceti probleme ca nimeni n-o sa moara de foame. In final nu pot spune decat ca hotelul mi-a facut o impresie buna si ca-l recomand oricui cu incredere si in special familiilor cu copii pt. ca au niste animatori grozavi care se ocupa extraordinar de copii.

O dupa-masa placuta!

Trimis de ramy* in 08.10.08 07:08:50

VIZUALIZĂRI: 1553 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramy*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

Admin [08.10.08 07:12:15] »

am mutat aici impresiile lui RAMY, scrise ca ecou la reviews-ul lui dennis67.

RAMY, te rog alege un titlu pentru review, apoi indica cat ai fost de multumita - in procente - de 1) servicii; 2) cazare; 3) restaurante si bucatarie; 4) plaja si piscine; 5) distractie si relaxare [la acest din urma capitol am completat eu 100% doar pentru ca trebuia sa pun ceva, fara sa completez nici o nota nu puteam pune reviews-ul]

ramy* [09.10.08 06:48:36] »

Webmaster,scuze, acum am recitit ce mi-ai scris si cred ca te refereai la asa ceva:

1. - 90%

2. - 95%

3. - 70%

4. - aici e mai greu - piscina 95%, - plaja 60%

5. - 95%

Ramy

Admin [09.10.08 06:51:48] »

Multumesc, e foarte bine. Ajustez imediat [la 4 o sa fac o medie]

Admin [09.10.08 06:56:58] »

Te rog uita-te cum a iesit [sus in stanga] si daca e cazul mai ajustez [nu am, la notare, chiar orice procent, ci doar o selectie de unde pot sa aleg]

ramy* [09.10.08 07:03:05] »

Webmaster, ai inversat punctul 2 cu 3, la 2 este 95% si la 3 este 70 %, in rest este ok.

Ramy

Admin [09.10.08 07:25:35] »

ups, sorry, am corectat [in baza de date erau in ordine inversa]

Simon Lorand [10.10.08 04:51:47] »

Fraza cu " ca nimeni n-o sa moara de foame" am mostenit de la tata Ceausescu....nu o sa scapam de ea niciodata.

Bravo!!!!!!

Deci abia ai avut ce sa maninci...

ramy* [10.10.08 08:01:15] »

Nu draga Simon Lorand, faceam comparatie cu meniul demipensiune de la revelionul petrecut in Austria, unde la cina trebuia sa ne aleg un singur fel de mancare din cele 3 variante propuse, iar daca aveai ghinionul sa nici nu nimeresti ceva bun, chiar mergeai la culcare flamand.

Un week-end placut.

silemili* [11.10.08 09:36:21] »

buna ziua tuturor , eu sunt nou pe aici si am citit cateva ecouri de- ale dumneavoastra .

sincer sa fiu eu tocmai m-am casatorit si am hotarat cu sotia sa mergem la acest hotel fara sa aflam pareri pro si contra .noi sincer o sa ne distram cu siguranta si o sa venim cu o parere foarte buna ,iar toate parerile (pro si contra )referitor la acest hotel tin de pretentiile fiecarei persoane

Simon Lorand [12.10.08 04:57:15] »

Nu prea am inteles ce are de a face Austria aici..

Admin [12.10.08 05:12:01] »

Lorand, am sters finalul ecoului tau pentru ca , daca nu gresesc eu, aici discutam despre hoteluri si servicii si nu despre persoane.

Sincer, nu-mi place directia inspre care se indreapta mai nou scrisele tale, as putea spune ca aproape incep sa-mi dea chiar de banuit. Sper sa gresesc.

Simon Lorand [12.10.08 10:55:30] »

Imi cer iertare de la toti pe care i-am ofensat.

Frumusetea e in ochii privitorului.

ramy*, silemili*
    Alte impresii din această RUBRICĂEl Mouradi Skanes Hotel: