ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 40-50 ani
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    AUG-2010

Festivalul berii Timisoreana

Recunoasc ca nu sunt o bautoare de bere, in adevaratul sens al cuvantului, dar de curiozitate si atrasa de mirosul de mici, frigarui si carnaciori am participat anul acesta la festivalul berii Timisoreana ce s-a desfasurat la Braila. Nu va inchipuiti cumva ca am batut drumul pana acolo pentru un pahar cu bere…... Programul era stabilit cu o saptamana inainte si in ultima zi, inainte de plecare am aflat si de acest festival. Si cum anul trecut l-am prins tot din intamplare la Galati, am zis ca daca tot sunt in oras…... de ce nu? Trebuie sa ii multumesc colegului dannek care mi-a spus de acest festival, caci acum, dupa ce m-am intors, recunosc ca daca nu stiam de la el, il ratam; nu am vazut nicaieri in oras vreun afis sau alta forma de promovare a evenimentului. Cineva glumea spunand ca: “ de ce sa mai dam banii pe afise ……se zvoneste “.

Trei zile si trei nopti a tinut petrecerea. Invitati de sema au mentinut atmosfera fierbinte, chiar daca se consuma bere rece. In cele trei zile de festival, seara dupa lasarea intunericului, pe la 21, 30 au cantat pentru braileni (si pentru cei in trecere prin oras) ; Zob şi Cargo vineri; Zero şi Holograf sambata si Pasarea Colibri (sambata).

Festivalul s-a desfasurat in fata Primariei orasului, la doi pasi de fantana arteziana realizata de Constantin Lucaci, denumit de multi “al doilea Brancusi”, fantana care mie imi place tare mult. In partea dreapta era scena, ecran mare si sonorizare pe masura. Multe umbrele si corturi inscriptionate cu numele berii promovate erau la tot pasul. Eu am fost sambata seara si aveam impresia ca toata populatia Brailei s-a adunat acolo. Tineri si batrani, singuri sau in grupuri mari, cu familia sau cu multi prieteni…toti erau acolo.

Am, cumparat cate un pahar de bere, apoi de la un gratar am luat mici, canaciori si frigarui si am cautat un loc unde sa ii mancam. Ghinion, nu am gasit nici un loc la mesele cu bancute instalate pe acolo. Pana la urma, inainte de a se incalzi berea si de a se raci carnatii si micii, am gasit pe un mic butoi un loc, unde sa mancam. In tot timpul acesta, se desfasurau tot felul de concursuri cu premii; se castigau desigur mici si bere ca doar pentru asta venise lumea acolo.

Mesteri croitori, brutari si berari, imbracati in costume medievale, isi spuneau povestile vechi de cand lumea, despre cum se face aluatul si painea, despre cum se croiesc si cos hainele si mai ales despre cum se face si cum se bea berea.

Lume multa, cum spuneam, spatiu mic, din pacate, dar mancare si bere din belsug sa ajunga pentru toata lumea pana tarziu in noapte.

Cel mai mult s-au bucurat petrecaratii cand au venit pe scena cei de la Holograf. Desi se dadusera pe gat pana la venirea lor, multe pahare de bere, toata lumea a cantat alaturi de ei. Au melodii vechi, care au fost bine promovate, asa ca toate lumea le stie si toata lumea s-a transformat in cantareti. Am mai luat si noi „ un rand „ dupa care am plecat, "la ale noastre "... cu burticile pline de carnaciori si bere.

Un festival al berii nu este vreun eveniment cultural de mare clasa; dar aduna multa lume, si dezlantuie o energie cum doar combiantia alcool si muzica, o pot face. Oamenii se indemnau deopotiva si la mancat si la baut, iar eu nu am ramas atat de mult acolo, ca sa pot spune daca au ramas pe doua picioare pana la sfarasit, sau daca au avut nevoie de sprijin.

Cu siguranta toata lumea a fost multumita; si organizatorii si brailenii.

Trimis de Diaura* in 22.08.10 23:28:35
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRĂILA.

VIZUALIZĂRI: 3383 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pe drum de la Galati spre Braila

dannek
    [23.08.10 00:57:53]

O mica rectificare Pasarea Colibri a cintat duminica

Iar despre afise au fost slava domnului la tot pasul, daca foloseai mijloacele de transport in comun observai in majoritatea statiilor afise foarte mari cu aceasta manifestare.

Sincer nici eu nu le-am bagat in seama poate ca erau foarte mari.

[23.08.10 08:01:33]

Eu nu am circulat cu mijloacele de transport in comun; iar atat cat am circulat eu, pe unde am mers eu (desigur nu in tot orasul) chiar nu am vazut. Nu am nici un motiv sa mint.

bessondm
    [23.08.10 08:43:57]

Intr-adevar, Braila este cel mai frumos oras dunarean, dupa parerea mea. Orasul vechi si-a pastrat ceva din savoarea perioadei de maxima inflorire culturala (perioada interbelica) si actualmente face parte din patrimoniul cultural national. Se incearca protejarea si conservarea patrimoniului arhitectural din centrul istoric, dar mai este mult pana va ajunge ca centrul Sibiului. Sunt cateva cladiri pe strada Eminescu ce stau sa cada in orice moment... pacat. Ca o curiozitate, aici exista o situatie unica in lume, antagonica celei din Istanbul (transformarea unei categrale crestine in moschee, Sf. Sofia), in care o moschee a fost transformata in biserica ortodoxa - Capela Sf. Mihail.

In pofida rivalitatii traditionale cu Galati-ul, pe orice plan, eu zic ca Braila, care a suferit mai putine transformari in boom-ul industrializarii de dupa 1948, este net peste Galati, fie si numai din punct de vedere turistic.

Iar pe timp de canicula, "fantana cinetica" din centru este ca o matca in jurul careia roiesc o multime de albinute (citeste braileni), cautand racoarea data de vaporii de apa produsi de miscarile ansamblului metalic din fata Primariei.

magdalena
    [23.08.10 09:13:09]

Marturisesc ca prindeam in Bucuresti un astfel de festival, dar nu am mai fost demult.

Cat despre Holograf, noi suntem adeptii festivalurilor in aer liber cu muzica romaneasca buna, cred ca ati avut o zi minunata....

Braila am vazut-o insa cu alta ocazie, cand eram mica, nu o mai tin minte, dar uite ca ai adus-o in prin plan.

molko*
    [23.08.10 11:15:53]

SB.

ce fain suna: in Braila festivalul berii Timisoreana! Si la Timisoara ce festival organizam, Braileanca?

[23.08.10 11:30:34]

@molko Ei, festivalul asta se organizeaza prin multe orase din tara; oricum din cate am auzit eu, acest producator organizeaza cele mai multe caravane prin tara.

Iar despre "braileanca"... nu mi-e clar la ce te referi... (dar daca e vorba de o fata nici nu vreau sa stiu mai mult).

molko*
    [23.08.10 11:47:55]

nu am stiut ca e o caravana. Doar mi-a sunat ciudat, nimic mai mult.

Cat priveste braileanca, in nici un caz nu m-am gandit la fata cu pricina.

georgiana
    [23.08.10 12:36:46]

Heiii, eu sunt fata cu pricina??

Ma bucur, @Diaura ca ai fost pe meleagurile atat de dragi mie si ca ai avut ocazia sa gasesti orasul in zi de sarbatoare!

Mie imi place la Braila, mai mult toamna, cand se oraganizeaza Festivalul Vinului, si se impodobesc terasele cu trestie si papura si se face pastrama de oaie la gratar cu carnaciori dinaia traditionali,se numeau plescoi, si must si vin, pentru toate gusturile!

Dar astea erau candva, in vremea adolescentei mele, poate ne confirma @Dannek daca si acum se mai obisnuieste asa ceva acolo!

Si mie, ca si lui @Molko mi s-a parut nostima initiativa sa fie la Braila Festivalul Berii Timisoreana!

E criza, dar noi romanii ne tinem tot de petreceri...

[23.08.10 12:53:47]

@ georgiana Banatenii astia stiu domnule sa isi vanda marfa... Anul trecut am fost la acelasi festival dar in Galati si am auzit ca mai este anul acesta pe la Buzau (parca).

biancuta
    [23.08.10 13:12:31]

Din cate-mi amintesc, si la Tg. Mures am avut Festivalul berii, dar nu stiu daca a fost Timisoreana. Anul acesta , insa, nu am auzit la noi de acest festival, cel putin eu nu stiu! Bine ca unii se mai si distreaza1

dannek
    [23.08.10 13:38:30]

Iata programul fetivalului in tara

Din pacate mai este unul singur la Constanta pe

27-29 august

Dar cred ca o sa vina festivalul mustului si a pastramei!

pepsi70ro
    [27.08.10 22:29:22]

Festivalul berii "Timisorana" a ajuns in Constanta. Ma gandeam sa scriu si eu un review dupa cateva beri , dar citind ce-ai scris tu am renuntat la idee, prea multe in plus nu pot aduce fata de ceea ce ai scris tu.

bessondm, biancuta, dannek, Diaura*, georgiana, magdalena, molko*
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Brăila: