ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2008
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 07.10.08
    SEP-2008

la PMM* = 52 USD

Per ansamblu un concediu reusit

Pe 1 oct m-am intors din Hurgada - Hilton Long Beach, am fost prin agentia Calibra. Vreau sa va scriu cateva impresii sper sa va fie utile unora.

Am inceput un pic cu stangul, am ajuns la hotel, în Hurghada, in jurul orei 1, deoarece ei au trecut deja la ora de iarna si a trebuit sa ne dam ceasurile cu o ora in urma. Am avut ceva probleme cu cazarea, ne-au cazat intr-un apartament cu 2 camere, dar in camera mai mica spunandu-ne ca a doua zi vom fi mutati in alta camera (pentru asta un mare minus si pt hotel care ar fi trebuit sa se respecte si pt agentie pt ca eu cred ca stia de faza asta). Partea cu camera am aflat-o de la un baiat care cara bagajele ( iar un - ).

In miez de noapte, la ora 2, eram pe la receptie si ii luam pe aia la intrebari in legatura cu camera, acestia servindu-ne aceiasi poveste. Ne-am resemnat, am baut un pepsi de la bar cu 35 lire (cam 17,5 ron - dupa 12 nu mai e ALL-IN) si ne-am facut planul pt scandalul de a doua zi.

V-am redat aceste amanunte despre check-in ca sa stiti la ce sa va asteptati daca mergeti la Hilton. A 2-a zi am fost la receptie la ora 12 si ne-au schimbat camera fara nici o problema sau scandal :). Am inteles ca alte persoane care au pus 10E in pasaport ar fi primit din prima seara camere bune... Camera noua a fost foarte frumoasa si spatioasa si am fost foarte multumiti.

Tot in a doua zi am facut si turul orasului (a fost gratis), pentru ca oricum pierdusem timp si nu ne-am mai dus la plaja. Turul este interesant, usor si se merita facut. Ghidul (o fata) ne-a prezentat orasul, istoria etc. totul intr-un mod interesant si placut. (nota 10 !).

Daca puteti luati o cutie de antinal (pt fiecare persoana) din oras deoarece este mai ieftin si aproape sigur (90%) veti avea nevoie. Incepeti sa luati cate o pastila la primele semne mai serioase (semnele vi le spune ghidul - diaree, greata, dureri de cap, febra) pentru ca riscati sa pierdeti cel putin 1 zi sa va reveniti si nici nu sunt prea placute momentele. Daca deja aveti febra luati 2 pastile prima oara si apoi la 6 ore.

In a treia zi am luat optionala de la Luxor. Pe scurt, drumul destul de lung, la intoarcere parca si mai lung :). In Valea Regilor am ajuns pe la 11:30. La umbra simteam ca sunt 40 grade cel putin aici, iar la soare abia rezistam (intre morminte mergeam pe jos) si parca as fi jurat ca sunt peste 60 grade. Cu toate ca este foarte cald excursia merita. Se mai viziteaza templul Hatshepsut, fabrica de albastru (unde sunt preturi foarte mari), colosii, templul Karnak. La aceasta excursie a fost ghid o alta fata de la Calibra, dar la fel de ok (nota 10). Explicatii tot timpul, raspundea cu placere la intrebari nimic din partea noastra de reprosat.

Dupa obositoarea excursie la Luxor, nu am luat si excursia la Cairo si mai tarziu ne-am felicitat pentru acest lucru. Parerea mea si a celor cu care am vb care au fost in acea excursie ca daca stai doar 7 zile nu se merita sa faci ambele excursii. Eu am zis ca o sa mai ajung odata in Egipt pt piramide, dar de data asta in Sharm El Sheik, si poate excursia la piramide o voi face cu avionul.

Hurgada - Luxor 299km Sharm - Luxor ??? - cred ca >500km si cred ca se face cu avionul/ Hurgada - Cairo ~525 km Sharm - Cairo 488km

In a 4-a zi ne refaceam de zor la piscina, este foarte frumoasa si mare. Baut suc si facut masaj. Aveti grija cu masajul, a venit "un vanzator" de la centru spa al hotelului si ne-a facut 2 min masaj (foarte relaxant) apoi te vrajeste de zici ca te vei simti in paradis dupa masaj. Dar ajuns la centrul spa te iau in primire cu totul altii... Prietena mea a avut noroc si a beneficiat de un super masaj facut de o egipteanca, dar eu am cerut masaj de relaxare si am primit un masaj medical cred si a fost foarte naspa nici nu s-a comparat cu ce imi facuse ala pe plaja.

Ziua 5 a fost dedicata in intregime scufundarilor - tot cu agentia, pt ca astfel aveam cu cine sa vb daca nu-mi convenea ceva. Foarte frumos, am fost insotiti de ghid (fata care a fost si la Luxor). 2 scufundari langa 2 bariere de corali cu o priveliste de vis (in apa bineinteles), o masa la pranz si relaxare. Este bine sa aveti o sticla de apa rece pt ca apa de la ei este cam calda. Noi am avut o sticla de suc. La scufundari au fost si cateva persoane care nu stiau sa inoate - nu e nevoie sa stii, dar trebuie sa ai putin curaj, iar instructorii care sunt tot mereu langa tine sunt foarte ok.

Toate celelalte zile le-am petrecut la plaja. Apa marii era foarte calda, mai calda ca in piscina, vant, locuri de snorkeling, cu multi pesti colorati, dar nu asa frumos ca la scufundari.

Ce sa va mai spun? Despre Negociere, poate, da, cu N mare :) - puteti negocia in toate magazinele hotelului, dar nu va sfatuiesc sa luati nimic de aici, pt ca au preturi foarte mari si nu sunt interesati sa negocieze decat foarte putin, maxim 5 - 10 lire. La farmacie pt antinal ne cerea 40 lire, ghidul ne-a spus ca in oras la farmacie este 5 lire (de 8 ori mai putin). Pana la urma am negociat la 30 lire spunandu-i ca a fost un prieten inainte care a luat cu 20 sau 25 de lire (chiar fusese un roman si ne povestise). Un papirus pe care l-am luat dintr-o parcare de la templul Karnak cu ~ 3 lire la hotel era 6$. Probabil ca cel de 3 lire era fals, am inteles ca se mai fac si din banana, dar si cel de la hotel parea la fel si oricum nu aveam incredere. In prima zi la magazinul de papirusuri se dadeau si certificate de garantie, dar erau preturi mari (nu se negocia - preturi afisate). Cel mai mic papirus - 50 lire adica cam 25 ron (1 lira ~ 50 bani). Depinde si de cursul ron-eur/usd.

In ce priveste banii pe care ar fi bine sa-i luati cu voi , cel mai bine sa schimbati in USD, nu in EURO. Si aici, in Egipt, cursul de schimb este foarte important. Eu cand am schimbat in tara era 1E ~ 3,6 ron si 1 usd ~ 2,55ron. La cumparaturi in oras, va sfatuiesc sa va duceti in oras pt suveniruri folositi lire. Pt excursii usd. In aeroport am schimbat doar 100E la cursul 1E ~ 7,9 Lire.

Un ultim sfat aveti grija la ce semnati si ce comandati (ma refer in special la bauturi straine) pentru ca eu la restaurant am luat un Baccardi, mi s-au trecut 2 pe bon iar eu nu m-am uitat ce am semnat, am mers pe incredere (cu toate ca scria in engleza si puteam citi); la Receptie, la plecare, am vrut sa platesc ce se adunase (in afara ALL-IN) nu mi-a venit sa cred!!

Ca o concluzie am fost putin suparati la inceput pentru faza cu camera, dar la final a fost totul pe plus si a meritat. Voi mai ajunge sigur in Egipt pt scufundari si piramide. Nu am avut probleme cu ghizii acestia fiind ok din partea mea.

Trimis de Quest* in 07.10.08 10:45:14

VIZUALIZĂRI: 1971 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Quest*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 USD pe cameră

Admin [07.10.08 10:53:08] »

Dupa cate am citit, este un obicei "comun" in Egipt sa ti se dea, la check-in, o camera mai "naspa", prin aceasta probabil trimitand o invitatie subtila la bacsis pentru a primi o camera buna. [Daca gresesc cumva, imi asum eroarea, dar prea de multe ori am citit astfel de patanii].

In plus, cred ca agentia chiar nu are nici un cuvant de spus in alocarea camerelor; ei trimit solicitarea [si platesc ptr] o camera de un anume tip, dar nu primesc, decat extrem de rar, raspuns care sa specifice in ce camera veti fi cazati, acest lucru ramanand de multe ori la latitudinea hotelului sau - mai rau! - la latitudinea personalului de la Receptie. [Acest din urma aspect este valabil si in Tunisia, de exemplu, dupa observatiile mele]

• Alte impresii din această RUBRICĂLong Beach Resort (ex Hilton) :