ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2010
ÎNSCRIS: 21.08.10
AUG-2010

Fascinant

Pensiunea sub cetate la Matei

Am cateva ore de cand m-am intors dintr-o zona unica a acestei tari. O zona cu oameni cum numai acolo gasesti. O zona cu oameni muncitori, gospodari. O zona cu oameni foarte respectuosi, cu oameni cu frica lui Dumnezeu. O zona cu fete si femei foarte frumoase (in zilele de sarbatoare sunt fermecatoare). O zona cu multa, multa verdeata, cu multa dragoste, cu multa pasiune si (cu permisiunea dumneavoastra) cu foarte multa … horinca.

Bineinteles, e vorba de MARAMURES, MARAMURESUL ISTORIC!

Deci:

Dupa un drum de aproape sapte sute km (am mers din Bucuresti in Oncesti prin Piatra Neamt si Pasul Prislop), am intrat in localitatea Oncesti dinspre frumoasa Manastire Barsana, am strabatut aproape tot satul, cand pe partea dreapta apare o foarte mare si frumoasa poarta maramureseana si o cladire (tot in stil maramuresean) cu flori in ghivece pe pervaze dar si atarnate de streasina. O casa cu parterul din (sau imbracat in) piatra de rau iar etajele superioare din lemn, pastrandu-se, bineinteles, traditia si obiceiurile locale.

Am intrat, oarecum timid, in curte (portile tot timpul au fost larg deschise). Aici, o curte imensa, cu trandafiri in ghivece de jur imprejurul casei, cu flori plantate in jurul parcarii. Leaganele acoperite si un car vechi iti sar in ochi de cum intri. Daca te uiti cativa metri mai in spate o sa vezi si un foisor dotat cu tot ce-si poate dori cineva atunci cand vrea sa-si pregateasca un gratar. Nu pot sa uit gardul de nuiele dinspre vecini si merii cu coroane superbe si nu in ultimul rand oamenii care se plimba lejer prin curte, care parca se cunosc de-o viata.

Doamnelor si domnilor va rog respectuos sa ma credeti toate acestea palesc atunci cand apar gazdele. S-o vedeti pe Doamna Maria o gazda ce as dori sa o am pe oriune as “mere”. O femeie care atunci cand am intins mana sa ne cunoastem eram sigur ca ne cunoastem de-o viata. O gazda admirabila, perfectionista, o femeie extraordinara!

Pe patron, pe Domnul Matei l-am vazut mai putin, dar atat cat a fost prezent a fost tot timpul grijuliu ca toata lumea sa aibe ce-si doreste sa nu plece cineva nemultumit din casa domniei sale.

Echipa Pensiunii Sub Cetate La Matei este completata de “fetele” doamnei Maria, toate gospodine desavarsite, mereu atente, mereu cu zambetul pe buze!

Asadar mergi in Maramures la pensiunea “Sub cetate la Matei” si asa cum spune si sloganul de la intrare TE SIMTI BINE DOAR CAT VREI!

Multumim minunate gazde!

Sper sa ne revedem!

Curand!

Trimis de Harry in 22.08.10 19:28:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VADU IZEI. A mai fost în/la: Bucovina, Sighisoara, Apuseni, Gura Portitei, Bran, Litoral, etc.

VIZUALIZĂRI: 8433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Harry); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.00 EUR pe cameră

aida.alecu*
    [24.08.10 19:41:24]

Daca arata ca in foto e super! Bravo voua! Spune-mi mai multe totusi despre ce servicii ofera, despre curatenie si baie... se poate?

Si poate ne povestesti si daca ati mancat la ei?

HarryAUTOR REVIEW
    [25.08.10 18:37:17]

Da! Am cerut mic dejun si cina. Asta am primit. Micul dejun se serveste la ora 9 (noua) e mai mult decat suficient. Nu se poate consuma tot ceea ce se serveste. E suficient. E prea mult!!! Apropo, daca plecati mai devreme din pensiune, gazda va pregateste un "pachetel" mai mult decat suficient.

Cina, se serveste putin dupa orele 18, ca la mama acasa (daca mama e din partea locului), calda, gustoasa... credeti-ma ca asa ceva doar la d-na Maria serviti.Nu uitati de horinca si afinata...e pe masa ...e pentru dumneavoastra!

Majoritatea camerelor sunt cu baie proprie (eu intr-una din asta am stat) si nu am avut nici un fel de obiectii. Sincer! Perne moi, ceaceafuri apretate! Incercati si... contaziceti-ma!

E OK !!!

susu
    [05.05.11 12:02:03]

Eu mi-am programat concediul de anul acesta in Maramures, am analizat toate postarile de pe site in legatura cu Maramuresul. Abea astept sa ajung acolo. Un loc minunat cu oameni adevarati. Nu am fost nicioadata. Rusine mie caci am fost in afara insa la noi prea putine am vazut

HarryAUTOR REVIEW
    [05.05.11 13:51:16]

Recomand cu sinceritate aceasta pensiune. Minunati oameni.

Daca mergeti acolo, sigur, o sa va placa!

ferent
    [01.10.12 19:08:59]

Politicosi?

Mi-am creat cont pe acest site din dorinta de a atrage atentia si asupra faptului ca administratorii multor pensiuni nici macar nu catadicsesc sa raspunda cererilor primite pe telefon sau e-mail.

Concret: suntem un grup marisor care plecam de cateva ori pe an in diverse locatii din tara (vara in strainatate), fie doar pentru un week-end, fie pentru o saptamana. Fiind multi, de obicei ne ocupam din timp de rezervari pentru a nu intampina probleme.

Acum mai bine de trei saptamani am trimis un e-mail la pensiunea Sub Cetate la Matei pentru a cere lamuriri despre oferta lor pentru Revelion. Nu am primit niciun raspuns nici pana azi. Nu-mi pare rau, pentru ca am trimis deja avansul in alta locatie.

La fel am procedat si pentru Craciun, am trimis e-mail si am vorbit la telefon cu administratorii mai multor pensiuni din zona Sibiu si as mai fi asteptat mult si bine daca nu as mai fi facut o incercare ieri (duminica), la o pensiune din Valea Stezii, al carei administrator a binevoit sa-mi raspunda rapid. Rezultatul: azi a primit avansul pentru 6 zile in perioada sus-mentionata.

Vreau sa multumesc pe aceasta cale administratorilor pensiunilor: Lacul de argint (care trebuia sa-mi trimita saptamana trecuta programul si a uitat) si Mirani pentru faptul ca nu ne-au bagat in seama cererea si sper sa avem o vacanta frumoasa din 23.12.2012 pana in 2.01.2013 la Valea Stezii si la Salistea de Sus.

asy2000
    [10.11.12 09:56:18]

Camerele sunt zgomotoase, si mâncarea foarte proasta, trebuie sa mănânci doar ce i-ți oferă gazdele nu ai alternativa nu poți comanda altceva de mâncare si gazda este foarte intepata exemplu la micul dejun ni sa dat carnati care miroseau f urat

maximus1976
    [13.01.13 11:21:00]

Am sa incep descrierea, ca si antevorbitoarea mea [nota wm: referire la prezentul review], la superlativul absolut. Locuri mirifice, oameni si gazde EXCEPTIONALE, l-am cunoscut pe nea Matei care ne-a prezentat pensiunea, noi fiind cazati la hotelul Salina din Ocna Sugatag, mare teapa ne-am luat cu acel hotel vezi impresii)

Portul popular de Craciun, bucatele preparate natural, 90% din ele din propria gospodarie, asa cum a spus nea Matei, un om care il sorbeai din priviri atunci cand vorbea de frumusetea locului si indeletnicirile localnicilor.

Un loc de exceptie, mirific, cu niste gazde de o bunatate extraordinara, parca noi eram proprietarii pensiunii si nu dumnealor, mancare 100% traditionala, horinca naturala, nu am cuvinte sa descriu minunatul loc. La anul imi voi face si eu rezervare din timp la aceasta exceptionala familie.

Sa iti dea Dumnezeu sanatate nea Matei si sa bucuri asa cum numai mata sti, turistii.

aida.alecu*, Harry, susu
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Sub Cetate la Matei [Oncești]: