ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2010
ÎNSCRIS: 27.03.10
AUG-2010

M-am asteptat la ce-i mai rau si poate de aceea mi s-a parut (aproape) totul roz

Abia m-am intors de la Vera si marturisesc ca mi s-a parut cea mai scurta vacanta pe care am avut-o pana acum. Vreau, de la inceput, sa multumesc foarte mult tuturor userilor care mi-au raspuns la intrebarile referitoare la hotel, pe forum sau prin mesaj privat. A fost primul meu concediu in Turcia; am ales acest hotel in primul rand datorita review-urilor excelente pe care le-am citit pe acest site, scrise de catre cei care au fost anul trecut. Eu am luat biletul in iunie, asa ca la acel moment nu aparusera impresii din acest an. Cand au inceput sa „curga” postarile negative ale celor care au fost in aceasta vara, m-am ingrozit. De la entuziasmul pe care l-am avut cand am cumparat biletul, am ajuns aproape sa nu-mi mai doresc sa plec. Asadar, am plecat la Vera asteptandu-ma la ce-i mai rau.

Drumul mi s-a parut foarte obositor, desi am avut nopti intermediare (prima la Istanbul, ultima la Canakkale – aceasta din urma cred ca a fost cea mai ingrozitoare noapte pe care am trait-o pana acum; am postat un review separat despre aceasta etapa a calatoriei). Soferii au fost de exceptie; nu acelasi lucru pot afirma despre ghida (daca pot sa o numesc asa), Nicoleta de la Christian Tour, o persoana foarte „intepata”, nepoliticoasa, care n-a catadicsit sa scoata decat cateva vorbe de-a lungul a 1. 400 km. Fac aici o paranteza, sper ca regulile site-ului imi permit. Personal nu voi mai merge niciodata cu aceasta agentie, care, din punctul meu de vedere, a dat dovada de totala lipsa de respect fata de turisti. Nu ma refer numai la comportamentul asa-zisei ghide. Doresc sa dau ca exemplu o situatie cu care s-au confruntat foarte multi turisti care au avut sejur la Vera, cumparat prin aceasta agentie, si au fost asigurati de catre angajatii agentiei ca vor avea camera in corpul principal (unde conditiile sunt superioare celor din corpurile laterale), insa la hotel li s-au repartizat camere in anexe. Citind pe acest site despre cazurile respective, am solicitat agentiei garantii in scris ca voi beneficia de cazare in main, asa cum mi s-a spus la achizitionarea pachetului turistic. Au refuzat sistematic sa raspunda solicitarii mele. In final, in urma insistentelor mele mi s-a raspuns sec, in scris: „Veti beneficia de ceea ce ati platit”. No comment si inchid aici paranteza.

Cand am ajuns la Vera, cazarea s-a facut imediat. Ca sa preintampin o surpriza neplacuta referitoare la cazare, am pus in pasaport 10 euro si i-am spus celui care se ocupa de repartizarea camerelor ca doresc camera in main, cu vedere la piscina. Si asa mi-a dat.

Camera a fost foarte frumoasa, spatioasa. Baia, spatioasa, cu cada. Curatenia se facea zilnic, insa nu pot spune ca excelau la acest capitol. La prima vedere, parea totul „luna”, insa la o privire foarte atenta nu prea era totul „ca la carte”. Eu am lipit un carton la aparatul de aer conditionat, ca sa nu bata direct spre pat, si atunci am vazut ca in jurul aparatului era plin de panze de păianjen. Daca nu faceam aceasta „operatiune”, impresia finala ar fi fost „curatenie ca in farmacie”. Bacsisul balcanic face minuni si capitolul „aranjatul camerei”: pentru cele 2 lire pe care le lasam zilnic pe pat, gaseam diverse aranjamente, foarte ingenioase, din prosoape si flori, atat pe pat, cat si in baie. Acesta este modul lor de a multumi.

Mancarea a fost acceptabila, in unele zile chiar foarte buna. Singurele comentarii negative referitoare la mese le-as face in legatura cu micul dejun, destul de sarac si cam cu aceleasi sortimente zilnic. Singurele variatii la micul dejun au fost ouale-ochiuri si clatitele, care alternau de la o zi la alta. In rest gaseai oua (moi si tari), niste crenwursti taiati bucatele intr-un sos rosu (probabil ketchup – nu am gustat si, in tot sejurul, nu am vazut pe cineva care sa manance asa ceva), branza (cam sarata), cascaval (de fapt, un fel de branza topita, mie mi-a placut destul de mult), doua tipuri de mezeluri (o sunca rosie si una alb-rozalie; nu stiu cum sunt, nu le-am incercat), destul de multe sortimente de gemuri, miere, cereale, lapte, rosii, castraveti, salate. Acum, cand le-am insirat aici, mi se par destul de multe feluri, insa comparativ cu alte hoteluri (chiar si din Romania) micul dejun este destul de slab. La pranz si seara era, insa, o varietate destul de mare, unele feluri erau chiar delicioase. Multe, foarte multe salate, preparate din carne de pui (su sos, fara sos, la gratar, la cuptor), carne de curcan, mancaruri specifice turcesti, pizza (zilnic), cartofi prajiti, spaghete, hamburgeri (zilnic), multe feluri de prajituri, budinci etc. Baclava nu am avut decat intr-o singura zi, vinerea, cand in programul de animatie de la Vera figureaza „Seara turceasca”. Tot atunci au servit si un fel de shaorma la farfurie, excelenta.

Bauturile: berea – foarte buna, cola – acceptabila, sucurile de la dozator – le-am gustat o data si nu m-au tentat sa mai iau si a doua oara. Alte bauturi nu am incercat. Si un sfat pentru cei care vor merge de acum incolo la Vera: la barul de la piscina cereti bauturi de la barmanul mai blondut sau de la cel foarte slab, brunet. Sunt foarte amabili, va servesc in pahare de sticla daca solicitati acest lucru, se bucura daca le lasati bacsis dar nu conditioneaza niciodata servirea de bacsis. Cel de-al treilea barman (un tip brunetel cu fata de smecheras) nu va va servi fara bacsis, pretextand ca nu intelege ceea ce-i cereti. Pe mine acest lucru m-a enervat teribil de mult.

Piscina. Sezlonguri sunt suficiente, apa este curata, prosoape se iau de la animatori, de langa piscina. De regula, in apa nu e aglomeratie, intotdeauna am putut sa inot in voie. Singura „bila neagra” la acest capitol este adancimea destul de mare; nu poti sta in picioare in piscina.

Pozitionarea hotelului. Este la circa 3 km de Kusadasi. In oras se poate ajunge cu dolmus-ul nr. 1 (un microbuz), costa 2, 5 lire biletul si, daca traseul este liber (si de regula este) se ajunge in 7 minute. Zona din jurul hotelului nu este prea atragatoare, in sensul ca sunt mai mult terenuri virane, balarii (atentie, pe drumul spre benzinarie este o groapa mare, cam de 5 metri lungime si tot de 5 metri adancime) ; exista, la oarecare distanta, multe vile in constructie, deci zona nu este prea animata.

Animatia. Mi-a placut foarte mult fata din echipa de animatori, o romanca pe nume Angela. Foarte simpatica, tonica, saritoare, ajuta pe oricine atunci cand putea sa o faca. La programele de seara – in fiecare zi a saptamanii altceva – eu nu am fost decat la „Seara turceasca”, care mi s-a parut destul de slaba: cateva (2-3) dansuri traditionale (care au durat cca 20 de minute) si apoi muzica… internationala: Modern Talking, 3 Sud Est, Ionut Dolanescu etc.

Optionalele. Eu am fost doar la Efes si am luat bilet de la reprezentanta agentiei partenere, o persoana foarte amabila - d-na Andy (deci nu mai este Madalina, despre care au scris foarte multi pe acest site). Am platit 38 de euro; nu stiu cat costa biletul la agentiile din oras sau la agentia de langa benzinaria situata in vecinatatea hotelului. Excursia a meritat, a fost absolut superb (chiar daca era extrem de cald), iar ghida care ne-a insotit - o romanca pe nume Diana - a fost de exceptie.

In concluzie, a fost o vacanta reusita. Am fost prima data in Turcia si, daca ar fi sa compar strict din punct de vedere al conditiilor de la hotel (cazare/masa) cu ceea ce am gasit in Grecia, Vera Santa Maria este net superior. Daca, insa, fac comparatia cu cele doua hoteluri la care am stat in Bulgaria – Astera din Nisipurile de Aur si Malibu din Albena – ambele surclaseaza net hotelul Vera Santa Maria. Insa am facut comparatia si la pret: daca mergeam in aceeasi perioada la Astera, m-ar fi costat aproape dublu. Asa ca pentru banii platiti pot spune ca a fost foarte bine.

Trimis de alex1968 in 22.08.10 15:02:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3211 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex1968); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera de la hotel Vera

webmasterXY*
[22.08.10 15:54:44]

Bravo alex, ai scris un review foarte bun si echilibrat. Ma bucur ca v-ati distrat dupa cate temeri ati avut inainte de plecare.

[22.08.10 15:57:23]

Multumesc mult, webmaster. Atat pentru apreciere, cat si pentru sprijinul primit inaintea plecarii.

iulibv
[23.08.10 14:12:01]

Vezi ce inseamnă să te iei după toți românii simandicoși? Am mințit cu ceva in cele scrise de mine? Ce să-i faci, asta e problema noastră a românilor : fițoși (de parcă venim dintr-o țară ce oferă condiții net superioare), cârcotași și veșnic nemulțumiți. Dacă și nouă ni s-ar oferi in RO jumătate din condițiile de acolo, atunci ...

[23.08.10 16:25:11]

@iulibv, nu cred ca e vorba neaparat de persoane "fitoase" sau "simandicoase", cum spui tu.

Unii au avut reale probleme cu cazarea (inclusiv in perioada in care am fost eu). De pilda, nu cred ca e normal sa ai in balcon un cuib de viespi, asa cum a avut unul dintre cei care au postat anterior un review. Cred, insa, ca trebuie sa ai si putin noroc in ceea ce priveste cazarea sau sa stii sa te descurci la fata locului.

Iar noi - si eu si tu - ne-am numarat printre norocosi din acest punct de vedere.

In ceea ce priveste mancarea, sigur ca depinde de gust. Mie mi-a placut si, din acest punct de vedere, nu am nimic de reprosat. Si nu in ultimul rand, cred ca este foarte important sa ai idee de la plecare despre ceea ce ofera hotelul, ca sa nu fii dezamagit acolo.

Si mai cred ca este o mare greseala ca reperul pentru comparatii sa fie Romania, asa cum spui tu. Atunci ne-am multumi cu orice, iar scopul fiecaruia este - cred - sa evolueze, sa aspire la "mai bine".

ricardos111970
[24.08.10 10:47:49]

Felicitari Alex pentru Comentariu si ma bucur nespus de vacanta ta Reusita la Vera... cum spuneam si eu si iulibv... trebuie sa mai stii sa te si distrezi, si sa ai putin noroc...

O paranteza despre Madalina in perioada iulie cand am fost eu ea era insarcinata si avea burtica destul de maricica... poate asta explica lipsa ei si chiar a fost o tipa OK pe timpul sejurului meu... Numai Bine

[24.08.10 11:24:35]

Buna Ricardos, multumesc mult pentru aprecieri. In ceea ce o priveste pe Madalina, cred ca a fost mutata la alt hotel (Asena sau Prelude), pentru ca in autocar ghida a spus ca reprezentanta agentiei partenere la unul din aceste doua hoteluri se numeste Madalina. Sau poate este doar o coincidenta de nume. Toate cele bune si sa ai parte numai de concedii minunate pe viitor.

[05.09.10 12:49:02]

buna Alex1968! Ai vazut singur ca lucrurile nu sunt chiar asa de negre cum le-au prezentat unii. Bineinteles ca mai au de lucrat la anumite chestii... cum ar fi plaja proprie. nu stiu de ce au pus sezlongurile alea acolo si au pus sigla primariei din kusadasi pentru ca mai mereu erau... goale! Nu stiu daca am vazut 2 persoane ocupand acele sezlonguri cu saltelute bleu ale primariei cat am fost eu pe acolo! Pe pancarda aia mare de la intrarea pe plaja scrie ca banii (5 lire sezlongul + 5 lire umbrela) astfel stransi vor fi folositi pentru bursele elevilor (din Kusadasi... cred). Semnat: Belediyesi Kusadasi! (adica... Primaria Kusadasi). Asa sa fie! Dar cu... 20-30 de lire... pe sezon nu prea vad ce or sa faca!

Aici sufera ei la greu! la plaja proprie. (Vera). Daca ar face ceva in viitor ca sa elimine aceste mici (zic eu) neajunsuri lumea care ar veni acolo ar vedea cu alti ochi potentialul hotelului!

Despre cazare ce pot sa spun? Am avut una dintre cele mai frumoase camere din hotel (camera 1122) la parter cu vederea la piscina asa ca nu am de ce sa ma plang! Bineinteles ca am obtinut-o dupa ce am bagat 10 euroi in pasa port asa ca sa fiu sigur. Pentru ca initial tipul de la receptie mi-a spus ca nu poate sa-mi dea camera unde vreau eu pentru ca au o repartizare bla bla bla! Am Chemat-o pe Madalina (avea saraca burta pana la gura) si le-a explicat ce vreau eu celor doi de la receptie (tipul ala care nu a vrut sa-mi dea si o tipa frumusica foc, bruneta pe nume Tugce Care avea... 15 ani!!!). I-am dat pasapoartele lui tugce, i-am facut usor cu ochiul si in 10 secunde mi-a dat inapoi pasa poartele (evident ca fara aia 10 euro) si cheia de la camera. Ne-a pus bratarile si... gata iata-ne cu drepturi depline la Vera! Totul nu a durat mai mult de 5 minute.

Dupa aceea nu am mai vazut-o pe Madalina pe la receptie. I-o fi venit sorocul sa nasca... cine stie? Cam atat acum!

[05.09.10 13:02:07]

Eu cred ca repartizarea camerei asa de repede s-a datorat si fazei in care Halil (e manager la hotel acum ) m-a vazut si a venit la mine si ne-am imbratisat , dupa care nu stiu ce le-a zis alora de la receptie in turceste ! E vorba de cel care va ura,in gluma fireste,la masa...sa-ti stea in gat ! In romaneste , desigur ! E foarte simpatic,tipul ! Am ramas amici ,ne-am intalnit si prin Kusadasi de mai multe ori cand era el liber.

[05.09.10 17:12:43]

Buna Bigu, bine ai venit. Intr-adevar, plaja este deprimanta. Eu nu am fost deloc pe plaja, am stat doar la piscina sau m-am plimbat. Iar camera si eu am obtinut-o tot cu 10 euro (la fel ca tine, am stat in main cu vedere la piscina). Eu i-am dat de la inceput cei 10 euro, ca sa fiu sigura ca nu am probleme. Si bine am facut, pentru ca toti ceilalti din grupul cu care am venit au primit camere cu vedere la autostrada. Iar cand am fost eu nu era Madalina, in locul ei era d-na Andy, o tipa foarte de treaba.

[05.09.10 17:23:34]

d-na andy aceasta era o tipa mai in varsta mai solida si care avea o masuta langa magazinul hotelului ? purta mai mereu un tricou portocaliu a lui siba tour ? masuta ei era vizavi de receptie.da era de treaba.eu de vreo 3 ori am fost la plaja hotelului.prima oara m-a deranjat un pic dar pe urma nu prea.daca esti pus pe distractie si nu esti logat pe a gasi si urmari orice neajuns sau defect a celor de la vera sa stii ca nimic nu poate sa te distraga de la telul tau principal pentru care te-ai dus acolo...acela e de a te simti bine si a te distra cat poti mai bine si nu in ultimul rand sa-ti incarci bateriile .eu asta urmaresc si nimic nu ma poate opri sa ma simt bine.nici macar o plaja amarata pe care a adus-o primaria orasului kusadasi la starea actuala de plaja...liliputana !

[05.09.10 17:31:11]

Bigu, da, aceea era d-na Andy. Eu nu prea ma avut treaba cu ea, doar am cumparat de la ea o excursie. Dar era destul de saritoare si asta mi-a placut. De pilda, se terminasera rosiile si cei de la restaurant nu mai aduceau. S-a dus ea si le-a spus sa aduca, si atunci au adus. Este un lucru minor, dar mi-a placut ca s-a implicat. Ti-am trimis pe privat un mesaj pentru ca am vazuit ca te-ai interesat care au fost agentiile care au avut probleme cu cazarea.

oanabv
[07.07.11 17:07:50]

Cat ai cheltuit suplimentar fata de ceea ce achitasei la agentie?

merci

[08.07.11 15:33:45]

@oanabv,

Ceea ce cheltui suplimentar depinde strict de ceea ce vrei sa faci in acest concediu, de cat crei sa te plimbi si sa vizitezi. Daca vrei doar sa stai la piscina, atunci nu mai cheltui nimic, decat, eventual, pe inghetata (care nu exista la hotel), pentru ca acolo ai de toate. daca vrei sa mergi in optionale, atunci mai scoti din buzunat ceva bani. Optionalele la Efes si Pamukkale costa 38 de euro (de la agentia din hotel) si ceva mai ieftin de la agentia de langa benzinarie. La optionale ai masa asigurata, insa NU si bauturile si nu ai voie sa vii cu apa sau sucul sau berea ta, trebuie sa cumperi de la restaurantul unde te duc ei (iar pretul este un pic cam mare).

Un drum cu dolmusul (un fel de microbuz) pana la Kusadasi este 2,5 lire de persoana. Daca veti fi mai multi, puteti sa luati un taxi. Mare atentie cand cumperi ceva din bazar dau de la orice toneta: iti cer un pret in lire, iar apoi pretind ca nu au spus lire, ci euro. M-am lovit de multe ori de situatia asta. Asadar, pe scurt, poti sa nu cheltui nimic, dar poti sa cheltui si cateva sute de euro.

[08.07.11 18:52:54]

buna alex1968! sa stii ca in perioada in care am fost eu anul trecut... 21 august - 28 august am prins inghetata la masa de prinz si cina aproape la fiecare masa! 2,3 feluri de inghetata! de capsuni, vanilie parca si preferata mea, de kiwi! luam la fiecare masa din aia de kiwi... care era f. buna!

cand am fost in 2009, ai dreptate nu ne-au servit niciodata cu inghetata!

altceva ma frapeaza pe mine si le-am spus la toti din stafful hotelului, le-am trimis chiar si un e-mail pe adresa hotelului pe tema asta! doua din specialitatile lor nationale, delicatese care sunt cunoscute in toata lumea, lipsesc aproape cu desavarsire din meniul acestui hotel! daca pun la socoteala si... rahatul sunt... cam trei produse faimoase in turcia si nu numai! domne, halva turceasca eu nu am vazut la masa nici in 2009 si nici in 2010! in 2010 am avut o singura data baclava si anume vineri 27 august la cina. era ultima noastra seara la vera si cred ca au inclus baclavaua la meniu pentru ca era spectacol si animatie turkish nights!

imi amintesc ca in 2008 am fost in alanya si nu exista masa sa nu fie halva turceasca de vreo 2,3 feluri si mai ales baclava, sarailie sau rahat turcesc de toate felurile! asta e!

anul asta am vazut ca la seara turceasca care este in fiecare vineri, au un spectacol deosebit fata de anii trecuti si am vazut ca au umblat, spre bine, si la felurile de mancare si sper ca si la deserturi!

vacanta placuta!

[08.07.11 22:02:06]

Bigu,

Eu am fost in 2010 in perioada 8-15 august si nu am avut niciodata inghetata. In ceea ce priveste baclavaua, la fel ca si tine, am avut o singura data, cand a fost "Seara turceasca", insa si atunci a fost o singura tava si, daca te nimereai la inceput, prindeai. Daca nu, nu. In schimb, in Bulgaria am avut baclava zilnic, atat la Nisipurile de Aur, cat si la Duni. Vacanta minunata si tie!

alex1968, bigu_2006_rapid, iulibv, oanabv, ricardos111970, tilinka
Alte impresii din această RUBRICĂLuana Santa Maria Hotel (ex Sole, ex Vera) [Bayraklidede]: