ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2010
ÎNSCRIS: 24.06.10
AUG-2010

ARTICOL ARHIVAT

O alegere buna

Dupa un concediu petrecut in Nisipurile de Aur in 2009, am ales, fara emotii, statiunea Albena. Prima impresie pozitiva a fost chiar de la intrare in Albena: temperatura este cu cel putin 5-6 grade mai mica decat in afara statiunii - cred ca din cauza vegetatiei abundente, peste tot numai verdeata. Venind dupa o zi petrecuta in Mamaia unde la ora 7 seara termometrul arata 37 de grade, am fost realmente incantati.

Traseul pe care am mers, dus si la intoarcere, a fost prin Vama Veche. Se merge mai putin prin Bulgaria. Recomand sa achizitionati 2 roviniete de la punctul vamal pentru ca in statiune nu exista asa ceva. Noi am mers pana la Balcic si nu am gasit. Pentru un sejur de 7 nopti sunt necesare doua roviniete.

Camera: spatioasa, se facea curatenie in fiecare zi, lenjeria se schimba de cate ori o lasai langa pat. Nu am dat nimic la cameriste. Daca vreti o camera cu vedere la mare se poate rezolva, cu o mica atentie, in momentul cazarii. Noi am dat 10 E si am primit camera cu vedere la mare si la piscina. Vizati etajele 4-7.

Masa: diversificata cu conditia sa nu incerci din prima zi tot ce se ofera. Aici pot spune ca a fost o problema, dar poate sunt subiectiv, copiii romanilor alergau tot timpul prin sala, la cina cand se canta live se auzea numai galagia lor.

Mai mult de atat, am asistat la o situatie cand un copil de 2-3 ani a aruncat pe jos clestele pentru prajuturi iar parintele in loc sa anunte personalul de la bucatarie a luat frumos clestele si la pus la loc. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar am vazut si copiii nemtilor, aveau alt comportament, alta educatie dar asta tine exclusiv de parinti.

Piscina: suficient de mare, sezlonguri pentru toata lumea, un minus programul barului de la piscina 11-17 fata de programul barului de la receptie 10-23. Spun "un minus" pentru ca, la piscina, sezlongurile se ocupau in intervalul orar 8. 30-19. 30.

Programul de animatie bunicel dar exista loc si de mai bine.

Marea si plaja: sezlonguri gratuite, gaseai la orice ora. Intrarea in mare se face lin, ca in Mamaia. Nu exista bar ALL INCLUSIVE pe plaja.

Statiunea: mare, foarte multa verdeata, te poti plimba cu bicicleta, exista tarabe ca si in Mamaia, sunt si cateva cluburi. Se pot vizita statiunile Balcic si Nisipurile de Aur, ambele fiind situate la cate 10 km de Albena.

In concluzie - un sejur reusit, recomand tuturor celor care vor sa incerce si altceva decat litoralul nostru.

Trimis de CristiS in 22.08.10 13:07:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Misipurile de Aur, Hotel Mimosa.

VIZUALIZĂRI: 3184 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CristiS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Din parc.

webmasterXY* [22.08.10 14:11:24] »

@CristiS, ne bucuram ca te-ai alaturat comunitatii noastre, apreciez impresiile postate, poate intr-o zi in functie de timpul disponibil ne poti spune cate ceva si despre experienta de anul trecut din Nisipuri, ar conta foarte mult pentru media hotelului in cauza.

sandu.53 [22.08.10 21:06:25] »

ai scris la "obiect" clar si concis asa ca felicitari si puncte... bine ai venit...

Anna21* [24.08.10 18:53:45] »

Bine punctat ,clar si la obiect.

danette [30.08.10 13:31:08] »

Toti cei care nu au copii, observ cu parere de rau, ca sunt foarte deranjati de familiile cu copii care sunt in vacanta si, chipurile, fac cea mai mare galagie si-i deranjeaza pe ceilalti... si neaparat sunt

danette [30.08.10 13:32:24] »

.... ROMANI!!! Lumea este in concediu, nu la biserica sau opera !!

CristiS [30.08.10 14:49:14] »

danette, ai dreptate, lumea este in concediu. Asta nu inseamna ca ai dreptul sa transformi restaurantul in loc de joaca, nu inseamna ca trebuie sa mancam prajiturile prin care s-au jucat anumiti copii, nu inseamna ca trebuie sa folosesc tacamuri scapate pe jos de un copil si puse la loc de parinte. Daca tu asa procedezi acasa...

Aici ma vad nevoit sa repet: copiii nu sunt vinovati cu absolut nimic, totul tine de educatia parintilor.

Si mai am o veste pentru tine - toti am platit acelasi pret la agentie. De ce platesc restaurant cu muzica live cand se aude numai galagia copiilor? Hotelul oferea suficiente locuri de joaca.

In speranta ca cele scrise mai sus te vor ajuta in viitoarele concedii, numai bine!

danette [30.08.10 18:43:08] »

CristiS, ai si tu dreptate in ceea ce priveste educatia si bunul simt... dar sa stii ca un copil nu e un bibelou pe care-l asezi intr-un loc si acolo prinde radacini, pana isi amintesc parintii de el!!!... dar, este adevarat toate se invata prin experienta si pana nu te lovesti de ele nu ai cum sa intelegi!!!

In speranta ca intr-o zi ai sa fii mai toleranta, iti doresc concedii cat mai linistite de acum inainte si numai bine!!!

CristiS [30.08.10 19:09:20] »

danette, ca sa inchid aceasta polemica, vreau sa fac urmatoarele precizari:

1) daca citeai cu atentie cele scrise inainte observai ca faceam referire la doar la gesturi imputabile parintilor;

2) sunt de acord ca e normal ca un copil sa fie mai "activ" dar nu cred ca acasa lasi copilul sau copiii (1-4), am vazut in prezentarea ta, sa se joace cu mainile in mancarea musafirilor;

3) nu sunt la prima experienta in strainatate si fac analogie cu ce am vazut si in alte hoteluri sau restaurante: nicaieri parintii nu-si lasa copiii sa alerge prin sala, sa arunce tacamurile pe jos etc. In virtutea experientei acumulate in cresterea copiilor, sper ca ai inteles ca atunci cand ai copil, ai si niste obligatii, responsabilitati.

4) sunt tolerant, pentru ca, sunt convins, pentru cineva care nu a mai luat masa la restaurant, "stangaciile" sunt inevitabile. Toate se invata, in timp.

Cu stima, CristiS (el).

Anna21*, CristiS, danette, sandu.53