ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2010
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 15.08.10
AUG-2010

Sejur cu bune... si rele

Am fost la Presa di Finika in perioada 04-11. 08. 2010 si pot sa spun c-a fost un sejur reusit. Pentru c-am avut un buget de criza platind 1120 Euro (doi adulti si un copil de 10 ani, transport cu avionul) nu ne-am asteptat sa nu fie si anumite aspecte mai putin placute.

Permiteti-mi sa incep cu punctele tari ale resortului:

- animatie diversificata cu animatori foarte simpatici, amabili si sociabili care a cuprins gimnastica, aerobic, concursuri si jocuri de echipa precum volei, fotbal, polo, spectacole si discoteca pentru copii in fiecare seara;

- mini club pentru copii cu animatori talentati si veseli;

- mancare foarte buna si diversificata (in afara de micul dejun)

- piscine cu apa foarte curata curata si la o temperatura placuta;

- personal de deservire amabil si zambitor;

- gradina eleganta si foarte bine intretinuta;

Din pacate pentru cei cu pretentii deosebite, care urmeaza sa plece in aceasta locatie sau stau pe ganduri pentru a contracta un sejur, am si vesti mai putin bune

Parti slabe ale resortului:

- distanta destul de mare fata de aeroport (128 km, aprox 2. 5 ore) sosea cu destul de multe serpentine;

- mijloace de transport cam obosite la transferul de la si inspre aeroport;

- mobilierul pe alocuri invechit;

- au fost zile cand s-a format coada la gratare (pui, vita, peste si batal- pentru cei care nu stiu ca turcii nu consuma si nu gatesc porc) ;

- neplacuta este si coada ce se formeaza uneori la bauturi sau la platourile cu... cartofi prajiti!

- la micul dejun multe branzeturi mult prea sarate, masline de proasta calitate, salam si parizer pe care cred ca nici pisicile din fata blocului meu nu le-ar agrea;

- aerul conditionat in camere este in sistem centralizat si cu program intrerupandu-se dupa amiaza intre 15. oo- 17. 00 si noaptea intre 3. 00 -6. 00;

- patul pliant pentru copil cam desalat, cu arcuri care se simteau destul de neplacut la spate si asta in conditiile in care am avut camera " suite de luxe";

- la topogane lipseste personalul de supraveghere existand riscul de accidente;

- intr-una din zile s-a organizat seara turceasca care a inceput cu un fel de bazar pe marginea piscinei principale cu tot felul de marfuri turcesti contrafacute si o gasca de tigani turci cu camile, foarte insistenti care au reusit sa pacaleasca multa lume, inclusiv pe noi, lasand impresia ca vei urca pe camila pentru o poza cu nevasta si copilul. Cand urci te gandesti la un 2-3 euro cand colo ei ridica camila si incep o plimbare de 5- 10 minute fara acordul tau, (nu poti sari pentru ca-ti protejezi copilul iar de strigat strigi degeaba intru-cat te plimba pe unde este putina lume si oricum ei nu te baga in seama, doar se opresc din cand in cand sa-ti faca poze) plimbare care vei constata cu stupoare ca te costa 20 euro de persoana, pret afisat mare la punctul de sosire care nu este acelasi cu punctul de plecare unde de altfel nu este afisat nici un pret. Banii sunt ceruti pe un ton imperativ si insistent, cu un aer agresiv de trei patru tuciurii care mai au si aparatul tau foto garantie, aparat pe care singur l-ai dat sa-ti faca poze!!! Interesant. Nu? ... Pentru calmarea nervilor acumulati a urmat un spectacol foarte reusit cu dansuri populare turcesti.

- plaja este cu nisip insa la intrarea in mare sunt pietre care pot sa devina incomode;

- intrarea in apa mari este destul de abrupta la 5 m de mal ajungand la 1, 20 m iar la 10 m de tarm la peste 2m deci pericol pentru copii mici care nu stiu sa innoate!

- nu exista piscina pentru copii intre 4 si 14 ani!!! Piscina principala are o adancime de 1, 50 m, langa ea este o piscinuta mica pentru bebelusi cu apa de 30 de cm iar pe plaja este un bazin pentru bebelusi la fel cu cel de langa piscina principala. Deci daca ai un copil de 10 ani, 1. 40 m inaltime, care nu stie sa inoate, vei fi nevoit sa-l trimiti cu bebelusii!

- ghizii romani in numar de 3, apartinand agentiei... , ofera spre vanzare in holul hotelului doar excursiile de unde probabil primesc spaga. Noua ne-au oferit doar croaziera cu trei opriri pentru baie si plaja, baia turceasca la Kemer si seara turcesca la Kemer iar despre excursia culturala la Demre (Myra) si Kekova cu vizitarea vestigiilor antice ale licienilor si romanilor, amfiteatru, morminte in stanca, oras antic scufundat in mare, basilica unde a trait si murit sf. Nicolae, fabrica de Onix, am aflat intamplator la fel cum am aflat si despre excursia de shoping la Kemer pe care n-am mai apucat s-o facem.

Trimis de calatoru in 22.08.10 10:35:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4108 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calatoru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 MYRA: Necropolele lyciene sunt singurele de acest fel din lume. Fiecare mormant avea mai multe incaperi. Trupul celui mort era depus pe un podium de piatra avand in jur tot felul de articole pe care le indragise in timpul vietii: bijuterii, haine, mancare. Mormantul avea o singura intrare care se inchidea cu un bolovan urias. In fata acestuia erau sculptate basoreliefuri evocand profesia pe care cel disparut o avusese in timpul vietii.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.70 EUR pe cameră

[22.08.10 12:47:11]

As observa ca turisticii "cu pretentii deosebite" nu ar trebui sa se orienteze, totusi, spre unul dintre cele mai ieftine hoteluri din Antalya; desi mie unuia mi se pare o observatie de tip "common-sense", se pare ca totusi acest lucru merita subliniat, dinnou si din nou.

Cum am mai spus-o, mereu & mereu, pretul ar trebui sa va fie principalul indicator pe baza caruia sa va ajustati asteptarile, iar daca veti reusi sa va faceti asteptari realiste, va garantez ca veti avea un sejur reusit

claudia2008
    [24.08.10 12:06:10]

Cred ca o parte din ce s-a spus aici este gresit.

Se pare ca aceasta familie a fost in aceeasi perioada in care am fost si eu, doar ca eu am fost intre 31 iulie - 12 august, am prins intr-adevar ziua in care au fost camile si se faceau poze, oamenii te intrebau daca vrei poze si era de la sine de inteles si daca nu intelegeai engleza ca o poza cu camila calare or pe jos te costa, iar daca nu voiai poza nu te impingea nimeni de la spate sa o iei,

anyway cred ca s-a inteles cre vreau sa spun. si sincer doar 5% din turcii care sunt acolo inteleg engleza, asa ca daca v-ati apropiat de camila insemna ca vreti o poza cu ea, nimic nu e gratis in viata.

claudia2008
    [24.08.10 14:52:05]

am citit acest review de n si n ori incercand sa aflu ce e gresit la acest hotel dar nu pot sa imi dau seama, ori eu si prietenii mei suntem veniti dintr-o alta lume ori nu stiu ce sa mai zic, deci sa ma fac auzita, aveam bani sa platesc la un hotel de peste 100 euro pe noapte -- nu sunt o snoaba cand zic asta, mai bine imi tai venele decat sa fiu una ))) -- insa mintea mea de om nebun a preferat un hotel mai ieftin, eu, cat si prietenii mei nu suntem adeptii unei camere scumpe unde ne petrecem doar cateva ore de dormit, mai bine mergem in mai multe locuri decat sa dam pe o camera 100 de euro (de persoana) pe care nu o vedem decat la somn, ahhh dar stati sa imi aduc aminte, sunt oameni pe acest site care se uit cu lupa dupa locuri mucegaite sau mai stiu eu ce, stiati ca in presa de finica orice zgaraietura pe pereti ziua urmatoare era zugravita si va facea sa va simtiti

ca si cum hotelul este nou? ati vazut vreodata in lift barbati care sa spele usile de la lift si sa stearga oglinzile? v-ati intrebat vreodata ce salariu ia o persoana care lucreaza in acest hotel ptr 18 ore prestate? pun pariu ca nici de orele lucrate nu stiati, acum va intreb cand oare pe litoralul romanesc ati vazut voi asa ceva? cand totul este varza la noi? cum aveti tupeul sa ziceti ca a fost rau intr-un loc unde ati mancat pana nu ati mai putut, intr-un hotel unde ati avut aer conditionat, mancare, bautura, spectacole, sezlonguri, funny time si multe altele? eu sunt un om umnblat in multe tari, pot sa zic ca ma declar un fan inrait Presa de Finica, iar celora care spun ceva rau, atunci in banii astia plecati la romani sa vedem ce primiti, aveti grija ca s-ar putea sa veniti ca o prietena de a mea cu botu umflat de la o pizza ))

calatoruAUTOR REVIEW
    [24.08.10 19:22:02]

Stimata Claudia. "Camilarii" nu faceau poze cu aparatele lor ci cu aparatul familiei care urca pe camila. Ei nu aveau aparate foto! Engleza o vorbeau cursiv... la urma... cand faceai ochii mari la afisul pe care era scris tariful pentru calarit.

Pentru schema de fraiereala nu erau interesante decat familiile cu copii. (am explicat in prima postare de ce). O familie din Carei, cu care am vorbit ulterior, a platit 100 de Euroi pentru doua ture de calarie fortata de cate 5 min. Si ei au urcat pe camila doar sa faca poze.

calatoru, claudia2008
    Alte impresii din această RUBRICĂPresa di Finica Hotel & Suites: