ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2010
AUG-2010

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Din nou 3 stele la pret de 4

Am rezervat si achitat cazarea din Martie-Aprilie pentru un concediu in a doua jumatate a lui August, 10 nopti, pentru apa, soare, aerosoli, mult mers pe jos si plictiseala obisnuita din Mamaia.

Initial am vrut la hotel Splendid unde pt bani mai putini aveam inclus, vedere catre lac, micul dejun si cate 2 sedinte de sauna dar am luat la Richmond dupa ce am discutat telefonic cu proprietara hotelului care m-a asigurat ca nu se compara, ce minunat e la ea... ce frumos amenajat si ce calitate... + ca in oferta initiala era inclus micul dejun si precizat ca la sosire primim din partea hotelului o sampanie Moet Chandon si ceva ciocolata asa ca de bun venit.

Am renuntat apoi la micul dejun, mai ales ca restaurantul mi-a spus ca e subinchiriat deci pe ea o intereseaza mai mult cazarea si am presupus ca sampania si ce mai e din partea hotelului ramane in vigoare.

Bun, deci am ajuns luni la pranz, unde camera rezervata din Martie (cu numar de camera trecut pe factura) nu era disponibila pentru ca nu era camera cu 2 paturi ci era cu pat matrimonial, ca nu stiu mai ce scuze si... din camera la etajul 4 cu vedere "catre mare" cum am cerut in Martie am ajuns la etajul 2 cu vedere in spatele hotelului unde sunt alte 2 hoteluri foarte aproape (Tomis si Histria) tomberoanele de gunoi ale unuia pe afara (nu miroase totusi pana aici) si 2 copaci foarte aproape care intra in balcon deci nu se vede mai nimic.

Alternativa era camera in fatza hotelului spre apus unde bate soarele toata dupamasa, unde e strada plina de masini, praf si anunturi la megafoane iar la parter tot pe partea din fata este restaurantul unde in weekend a fost o nunta sau asa ceva cu tot tambalaul de rigoare.

Civilizat era ca in momentul rezervarii doamna sa-mi spuna ca nu are vedere nici pe departe spre mare si simplu puteam sa-mi caut cazare altundeva.

Bun, dupa ce am asteptat sa se aranjeze camera, am fost surprins ca la receptie am primit la 4 stele in 2010 o cheie normala si nu o cartela de acces magnetica cum am avut anul trecut la Caraiman 3 stele unde a costat jumatate :)). Cheie cu inel si agatzat de el un plastic cu numele hotelului si numarul camerei asta in caz ca pierzi cheia sa stie clar gasitorul unde sa vina. Unde mai pui ca poate oricine copia cheia si daca se intampla ceva nu ai o evidentza cu cine, cand si de cate ori a intrat in camera ta.

Apoi in camera am mai gasit intr-un sertar sub televizor o punga mare de grisine, desfacuta si imprastiata pe dinauntru si o hartie de ceva ciocolata, furtunul de la dush stropea in toata partile la imbinarea dintre para si furtun iar in toaleta era o carcasa goala de deodorat de toaleta pe care am aruncat-o la cos. Deci "curatenie" facuta in graba de ochii soacrei, insa pentru dush am anuntat si a venit rapid un baiat ce a schimbat furtunul. Deodorant de toaleta in schimb nu a pus nimeni nici a doua zi decat dupa ce am anuntat o camerista care a venit cu un deodorant Sano deja jumatate consumat, luat din alta camera:)) pentru ca nu mai avea altele.

Sampania si ciocolata din partea hotelului nu erau pe niciunde dar au aparut in prima seara dupa 2 discutii cu proprietara care nu-si mai amintea si nu-si notase ce discutasem cu cateva luni in urma. Jenant! Nu stateam in sampania scumpa, se putea pune orice sampanie decenta si orice ciocolatica decat deloc... Si in plus asta face diferenta de la 3 stele in sus - lucurile marunte - si de asta am lasat Splendid pentru Richmond, pentru calitate.

Si acum baia, frumos amenajata cu oglinda cat un perete intreg, vana curata si o linie de cosmetice de calitate toate cu sigla Damana si "made in france" pe spate dar... in 2010... si acum sa ne distram cu totii... fara perdea de dush sau o jumatate de protectie din sticla sau ceva pe vana, deci nimic, nimic :)) in consecinta orice folosire a dusului duce imediat la stropirea peste tot cu apa inclusiv toaleta si hartia de igienica al carei suport este fix langa vana. Deci foarte, foarte neplacut se face balta pe jos tot timpul trebuie sa pui prosoape de jos sa aduni apa sa storci mai ales daca 2 persoane fac cate 3 dusuri pe zi fiecare, ca doar suntem la mare. Si eu care ma plangeam ca la International la Felix era doar sticla pe jumatate de vana si nu perdea. :)) Nu stiu de ce la hoteluri trebuie sa te ghemuiesti sau lipesti de toti peretii ca sa nu stropesti daca vrei sa faci un amarat de dush, numai pentru ca nu exista un paravan. Dusul parca trebuie sa fie ceva degajat si relaxant nu umilitor si chinuit in coltul baii. Si e foarte simplu, ori pui vana cu perdea de dush ori o cabina de dush cu usi care se inchid cum trebuie, ce e atat de greu?

Raspunsul proprietarei a fost ca ea are perdele de dush pt camere dar nu i-au trimis suporturile de fixare la dimensiunea care trebuie :)) deci o scuza ridicola avand in vedere ca nu a deschis hotelul anul acesta si nici anul trecut, e deschis de cativa ani.

Camera e spatioasa, fara mizerie pe pereti, dar cu o crapatura cat toata diagonala tavanul si cu urme pe pereti de la corectiile de tencuiala facute sub zugraveala care se vad imediat cum aprinzi aplicele de pe perete, pentru ca in tavan e doar senzorul de incendiu si atat. Peretii sunt subtiri sau fara vreo izolatie fonica astfel incat se aude tot din camerele alaturate inclusiv cand se face sex indiferent ca e ora 18 sau 2 noaptea.

O alta prostie imensa este ca intrerupatoarele de la aplicele de deasupra paturilor sunt in spatele tabliilor inalte de la pat fix la jumatate :)) Da! Ati citit bine! Paturile au fost mutate si configuratia camerei schimbata aiurea, iar ca rezultat, nu ai acces la intrerupatoare decat daca tragi tot patul!

Aplicele au o atza fara nimic in varf de care tragi sa le pornesti sau opresti insa sunt pozitionate sus la 1. 80 m fata de podea, deci daca te ia somnul trebuie sa te ridici tot din pat sa te intinzi ca sa tragi de o atza in loc sa intinzi mana somnoros si sa apesi un buton :)) Ridicol!

Mobila e ok, frumoasa cu insertii si incrustatii, dulap cu oglinzi pe usile glisante, deci nu e clasicul mobilier de pal. In dulap este un seif mic cu cheie, cheie care insa este duplicat si la receptie. El are si tastatura si se poate folosi cu cod numeric insa nu are baterii cred deci nu stiu daca este operational cu cod.

Aerul conditionat Samsung e inca curat si fara urme de mucegaiuri pe lamela de evacuare insa priza de alimentare e undeva la 30 cm in jos pe perete deci cablul atarna aiurea cu bucla, inestetic, intre priza si unitatea interioara.

Minibar tot Samsung, curat, cu bauturi, sucuri, cutie mica de chipsuri si ceva dulciuri, toate la pret dublu fata de tarabele din spatele hotelului care au aceeasi marfa cu exceptia mini sticlutelor cu bauturi alcoolice.

Televizor LCD, marca Samsung de 66 cm care in 2010 e aproape inutil deoarece posturile tv se vad execrabil pline de dungi si pureci si asta pt ca, explicatie: "asa vine semnalul de la firma de cablu":)) semnal care culmea ajunge perfect in capatul statiunii la casutele acelea ce se pot inchiria de la camping si unde au luat 2 prieteni, 2 nopti pentru weekend la jumatate din cat costa camera unde stau eu.

Nu stiu de ce nu se poate pune receptie prin satelit cum am vazut la cateva terase-restaurant unde era lipit de un stalp un receiver de satelit de si un lcd sau plasma cu imagine perfecta, cum sa te prezinti la 4 stele cu asa o scuza?

Si acum alta distractie... in toata camera de 4 stele exista doar o (1) priza sub televizor. Ele sunt 3 de fapt dar in una e minibarul in alta televizorul si ramane doar una libera. In toata camera pe langa paturi ori dulap sau masuta cu scaune nu exista alta priza! In 2010 la o camera dubla! Deci 2 oameni cu 2 laptopuri si 2 telefoane mobile trebuie sa-si care prelungitor sau sa primeasca unul la cerere de la receptie sa-l intinda prin toata camera.

Internet este wireless si merge ok.

Mustarul insa mi-a sarit intr-o, vineri seara, cand la baie am gasit niste micro sticlute ciudate cu gel de dush altele fatza de cele obisnuite care oricum erau puse cand 2 cand 4 iar cutiuta cu 4 betisoare de urechi am avut doar vreo 3 zile din 10. Oricum dupa jumatatea sejurului au ajuns sa ne puna la baie pliculete de sampon ca la 2 stele si alte mini sticlute ciudate :)), deci sa dus linia de cosmetice "made in france". Asa, deci dupa ce am facut dush am iesit in picioarele goale sa pun pe balcon 2 prosoape si 2 slipi la uscat si de unde m-am intors negru pe talpi. Asa ca m-am enervat si am luat un prosop alb din baie am sters balconul de s-a innegrit prosopul pe ambele parti si m-am dus cu el la receptie tinandu-l cu 2 degete, unde numai bine am dat de doamna proprietara ce era la povesti pe canapeaua de piele din hol si i-am aratat prosopul spunandu-i ca azi e vineri si nu cred ca a mopuit cineva balconul de luni de cand am intrat si ca la 2 stele se mopuie balconul zilnic.

Bine nu cred ca la venire ar fi fost curatat balconul pt ca pana atunci am iesit doar de cateva ori si numai in slapi. Si pana la sfarsitul sejurului nu a curatat nimeni o panza de paianjen de toata frumusetea din coltul de sus pe rama de termopan iar copacul ce era foarte aproape era murdar neingrijit si lasa tot feul de chestii ce ajungeau in balcon.

Praf pe noptiere si pe masuta cu tv, cum am desenat cu degetul prin praf asa am gasit :)) sau se vedea urma unde era asezat laptopul.

Sincer sper ca nu se asteptau sa dau ciubuc ca sa mi se faca un minimum de curatenie care la 4 stele nici nu ar trebui sa intre in discutie.

De asemena pe balcon nu exista nici un scaunel nimic, nu stiu pe ce anume ar trebui sa te asezi, pe balustrada probabil, daca vrei sa bei o cafea sau un suc sau pur si simplu sa stai pe balcon cu laptoul in brate.

In concluzie in 2010 chiar nu stiu ce e de 4 stele la Richmond, pentru ca repet, cu cat mai multe stele cu atat comfortul trebuie sa fie mai bun sa te simti cumva rasfatat si lucrurile marunte conteaza.

Si nu e vorba ca am venit in inspectie, dar daca platesti 4 stele chiar te astepti sa vezi 4 stele sau macar pe aproape si incepi sa devii atent la toate amanuntele atunci cand 1-2 chestii majore te deranjeaza. Si cu atat mai mult cu cat nu am stat 2 nopti ci 10...

Prin urmare: pozitionare sau vedere catre mare: NU, piscina exterioara sau interioara: NU, acces la plaja hotelului sau mancar ceva intelegere cu o plaja in apropiere: NU, cartela magnetica de acces in camera: NU, NU am vazut nici o camera de supraveghere pe niciunde, televizorul e inutilizabil, exista 1 priza in toata camera, intrerupatoarele de langa paturi sunt inutilizabile, baia e plina de apa imediat cum folosesti dusul, balconul jegos si fara nici un scaun rabatabil sau ceva sa te asezi iar curatenia per total e indoielnica.

Sincer nu merita, eventual pentru mobilierul deosebit din camera daca asta incanta pe cineva insa el nu aduce mult confort si relaxare indiferent ca stai 2 sau 10 nopti...

Trimis de florintm in 21.08.10 21:38:05

VIZUALIZĂRI: 4249 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florintm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.08.10 21:40:07]

Am spart randurile sa se vada ok in casuta de editare iar acum la afisare se vad alandala, rog un admin sa le aseze cum trebuie.

webmasterXY*
    [21.08.10 21:54:50]

Este ok cum l-am aranjat? Si berea ta este buna!

pepsi70ro
    [21.08.10 21:58:07]

Doamne Dumnezeule, dar voi v-ati dus in vacanta sau in inspectie? Cred ca atatea amanunte ale amanuntelor n-am mai citit de mult timp.

Plaja si marea de ce nu ati punctat-o? V-a deranjat ceva?

roxxie
    [22.08.10 00:59:54]

Florin, ce pacat ca hotelierii nu-si respecta clientii si astfel din de in mai multi aleg sa plece in strainatate in vacanta. Chiar eram si eu curioasa sa vad cum e hotelul pt ca pe dinafara mi se parea destul de impozant si fiind un hotel care nu are foarte multe camere as fi crezut ca nu e atat de greu sa intretina curatenia. Din intamplare nu ai si cateva poze?

Pt ca ai mentionat hotelul Splendid - pot sa spun cu mana pe inima ca mie acest hotel mi s-a parut de 4 stele adevarate in adevaratul sens al cuvantului si sper sa nu scada calitatea serviciilor din diverse motive. Noi am fost in 2009 la Splendid si totul a fost exemplar, curatenie in camera se facea temeinic si in fiecare zi, personalul era amabil, micul dejun bogat, noi ne-am simtit minunat acolo. Si intr-adevar am platit cu 500 mai putin decat ati dat voi pt conditii, dupa cum citesc superioare + vederea la lac care a meritat toti banii si cu care i-am batut la cap in vreo 3 mail-uri la care raspundeau intotdeauna cu multa rabdare. Singurul minus este ca n-au piscina, dar se poate oricand merge la piscina hotelului Pelican, care e foarte aproape.

Asa ca altadata alege cu incredere acest hotel (sper dupa cum am mai zis sa nu se prosteasca intre timp). Numai bine!

[22.08.10 01:05:08]

Pepsi salut, nu, nu am venit in inspectie, dar daca am platit 4 stele, ma astept sa vad 4, altfel veneam cu cortul. Si dupa cum ai remarcat chestia cu mizeria de pe balcon am observat-o vineri desi am sosit luni, iar baia plina de apa nu ai cum sa nu o remarci zilnic.

Am punctat si chestiile ok, iar marea e aceeasi mare neagra, verzuie si tulbure cu plajele mai mult sau mai putin intretinute. Si mai e o chestie, romanii s-au obinuit cu "las-o ma ca merge asa", daca toata lumea trece cu vederea lucrurile pentru care plateste, asa conditii vom avea si de acum incolo.

Mi s-a parut jenant cand un prieten mi-a spus ca el cand merge in concediu inainte sa se cazeze la hotel, opreste la un supermerket si isi cumpara de toate de la deodorant de toaleta la sampoane, sapunuri, servetele si tot ce ar trebui sa primesti de fapt zilnic in camera hotel si pentru care de fapt ai platit. Pentru ca repet, nu esti la camping cu cortul si nici in apartament inchiriat de la cineva. Mai urmeaza sa vii cu aspiratorul si galeata cu mop dupa tine si e totul perfect....

[22.08.10 01:06:43]

Da, multumesc, chiar si 2 beri cu placere.

[22.08.10 07:45:21]

Mutat la rubrica hotelului Richmond, deja existenta pe site; sters dublura introdusa de autor.

danait
    [22.08.10 21:30:58]

Utile amanunte.Bravo!

Clotilde
    [22.08.10 22:41:48]

M-am intors astazi de la Mamaia unde am stat la Hotel Tomis si trebuie sa recunosc faptul ca din balcon ma uitam cu mare curiozitate spre acest hotel. In primul rand pentru ca vedeam cele 4 stele afisate la intrare si in al doilea rand pentru ca nu prea vedeam foarte multa agitatie pe acolo.

Uite ca review-ul tau m-a facut sa-mi dispara curiozitatea de a sti ce-i inauntru si sa-mi creasca inima pentru ca am putut beneficia de serviciile Hotelului Tomis care are numai trei stele!

Multumesc si pentru faptul ca m-ai facut sa-mi para rau ca ma uitam cu jind la acest hotel din balconul camerei de la Tomis care avea si masuta si doua fotolii si gresia curata si spalata in fiecare zi.

P. S. Voi posta impresii despre Tomis la locul potrivit.

Ai si-un vot de la mine!

[22.08.10 23:05:52]

Clotilde, am cerut si eu de curiozitate la receptie la Tomis sa vad o camera, ca tot il vad de la geam zilnic. Am vazut una de la parter, pentru 3 stele e ok, camera mai mica, curata, lcd pe perete care in pozele de pe site e inca un tv de tip vechi, si cabina de dush are usi de sticla. In plus se poate spune ca are camere cu vedere catre mare si e inclus micul dejun si acces la plaja cu sezlonguri totul la pret mai mic..... daca ramanem mai mult de 10 zile probabil o sa prelungim acolo.

alina.dum
    [02.09.10 12:26:32]

Eu vin in fiecare vara pe litoral si ma cazez la acest hotel de care sunt destul de multumita, si am de gand sa mai vin, plangeri nu am avut si nici nu am stat sa fiu atenta la tot ce se aude din camera alaturata.

Acum nu stiu cat de plictisit erai dumneata de ai stat sa faci ditamai polologhia despre acest hotel, unde ai stat 10 zile, cand puteai sa pleci daca nu-ti convenea.

Ca femeie nu am stat asa de mult sa analizez toate detaliile insa [***] nu am mai vazut barbat in viata mea cu o atata minutiozitate la toate detaliile.

Lumea merge la mare sa se simta bine nu sa caute prize de dupa pat si sa stea in pat la tv si laptop toata ziua, ca de aia vii la mare, nu?

Hotelul este foarte ok si abia astept sa vina vara sa ajung din nou, persoanal ok, macare buna si nu sunt singura care a fost multumita de serviciile acestui hotel.

Si inca ceva... pentru cei care vin la mare fara chef... mai bine sa stea acasa!

[02.09.10 12:47:45]

@alina.dum, ai la dispoziţie o săptămână pentru a reflecta la modul cum te adresezi altor utilizatori ai acestui site. Oricum, acest cont creat doar pentru a jigni mi-a trezit o puternică suspiciune, este şi motivul sancţiunii cu mult mai aspre decât obişnuitul avertisment pe care îl adresez utilizatorilor nou-înscrişi.

Am editat pasajul jignitor, dar las restul la vedere, pentru (eventuale) referinţe viitoare.

[02.09.10 18:29:26]

alina. dum este o clona a utilizatorului... richmond -- cu alte cuvinte chiar proprietara (ori un angajat al acestui hotel).

Cont banat.

[03.09.10 13:19:03]

Draga Alina, clona sau neclona a hotelului, iti inteleg nevoia de a sari cumva in apararea unitatii de cazare.

Si ca tot ai amintit de asta, da, puteam sa plec la Splendid la 330/camera cu mic dejun inclus, pret pe loc, de receptie, doar ca nu mai aveau camere libere sau chiar imediat langa, la Tomis, la pret mai mic, tot cu mic dejun si cu plaja incluse. Si nici nu o vedeam pe proprietara returnadu-mi banii, pentru ca putea sa-mi ofere atunci pe loc optiunea asta ca raspuns la nemultumirile mele. Ori sa nu uitam ca eu am achitat 300/camera fara nimic inclus, din Aprilie cand se considera "oferta de early booking", si inca 10 nopti nu standard 5 sau 7, ca sa gasesc la fata locului ceea ce ai citit mai sus.

Bine ca nu am venit mai devreme, pentru ca vrut sa luam extra 2-3 nopti in weekend inainte de inceperea sejurului, dar am ramas la niste prieteni la Bucuresti.

In ceea ce priveste plicitseala chiar nu ai ce face la pranz cand vreo 4 ore e caldura foarte mare si trebuie sa te intorici in camera dupa masa de pranz ca sa-ti faci siesta iar daca televizorul era utilizabil probabil ca nu azeam zgomotele din camera alaturata, sau il dadeam mai tare ca sa acopere: )) asta ca sa-ti raspund ironiei.

Pot sa iti mai spun ca in ultima saptamana din sejurul meu, au stat la hotel si 2 prietene din grupul celor veniti la conferinta tinuta acolo de AstraZeneca si nici una nu a gasit cele 4 stele ca si conditii de cazare, dar e altceva cand vii pe banii firmei si oricum stai de dimineata pana seara la cursuri.

Apropo, la sfarsit de August cand am plecat se arsesera de tot becurile ce luminau numele hotelului, pe exterior sus la ultimul etaj, poate e un semn (asta ca sa fiu rautacios).

In ceea ce priveste "nu am mai vazut barbat in viata mea cu o atata minutiozitate la toate detaliile", ei bine l-ai vazut acum si in caz ca nu ai citit mai sus, repet, incepi sa fii atent la toate si sa te intrebi pentru ce ai platit 4 stele atunci cand te deranjeaza niste aspecte ce sunt de bun simt la 2 stele si nu se vad la 4, cum ar fi praf sters si balcon mopuit.

Cred ca asta e problema, a romanilor cel putin, ca accepta orice porcarie chiar daca au platit pentru ea si nu spun ce ii deranjeaza, sunt obisnuiti sa inghita tot de pe vremea comunismului.

Si acum sincer, nu cred ca e greu de corectat nimic din ce am detaliat eu mai sus, nu gasesti? Asta daca chiar se doreste ca turistii cazati acolo sa se simta cu adevarat intr-un hotel care isi merita cele 4 stele. Chiar am oferit solutii gratuit. Este in schimb multa delasare si comoditate si "las-o ma ca merge asa" dar cu pretentii si reclama de lux si calitate si pret obscen de 700 lei afisat la receptie pentru camera dubla.

Se pot schimba chiar si cateva placi de marmura sau ce e, care sunt crapate, jos in holul hotelului, ti se misca sub picioare...

Si e corect sa se spuna celor care vor sa se cazeze acolo, ca hotelul nu are toate cele incluse de mine la sfarsitul review-ului la "NU NU NU".

Cu placere as fi scris numai de bine daca se putea, nici mie nu-mi place ca altii sa rada de mine ca am fost atat de fraier ca sa platesc atat de mult pentru asa conditii dar chiar nu fac parte din categoria celor care se lauda ca a fost "suuuper" oriunde de duc si in orice conditii ar sta.

[29.05.11 14:35:02]

@alex1981 - lucrator la o unitate de 4 stele (de pe litoralul romanesc, foarte probabil chiar la hotelul de fata), dupa spusele proprii, s-a inscris pe site doar pentru a da o lectie referitoare la pretentiile exagerate ale turistilior (in opinia-i proprie).

Din pacate pentru el, tot ce a reusit a fost sa ne dea o monstra (reprezentativa, probabil) de lipsa de respect si intoleranta fata de parerile exprimate (oricat de diferte ar fi de cele proprii), carente de atitudine si limbaj ce i-au atras un "galben" si o suspendare de doua zile (ecoul scris de d-sa a fost sters).

@alex1981: te invit sa cercetezi in aceste doua zile de pauza daca nu cumva se pot contrazice si altfel (cvilizat) opinii si pareri, 'atacand' ideile exprimate si nu persoana autorului. Asteptam, curiosi, concluziile-ti.

alex1981*, Clotilde, danait, florintm, roxxie
    Alte impresii din această RUBRICĂRichmond Hotel: