ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 13.06.10
    JAN-2005

Sanius si gheata!

Porniti in explorarea drumurilor iarna, dupa ce am constatat ca nu mai aveam ce face la Balvanyos, ne-am hotarat sa mergem sa vedem cum arata lacul Sf Ana iarna (cu toate ca vara nu avusesem inca placerea sa-l vedem) ! Oricum era zapada peste tot si macar trageam o bataie cu zapada daca nu ajungeam chiar la lac!

Pe masura ce inaintam spre lac eram tot mai convinsi ca drumul pana la lac era inchis! Ne spunea cineva ca nu avem voie sa trecem cu masina, totusi destule masini, se nastea insa intrebarea... ale cui oare? Unele aveau numere de CV, altele MS, dar erau si de B. Ne-am aventurat si noi dupa ele...

Ajunsi sus, totul parea o patura de un alb imaculat. Brazii incarcati de zapada isi lasau crenguile grele pana la pamant, mai in vale vedeai cum apar firicele de fum din hornurile casutelor care pareau de turta dulce!

Eram tare bucurosi ca aveam atat de multa zapada la dispozitie! Abia asteptam o tranta in zapada... dar a fost mai mult de atat!

Drumul era inchis circulatiei cu masina, cel pe care vara poti cobora pana la lac aproape!

Am lasat masina si am ocolit sa dam de cineva! am observat sprijinite langa gard skiuri si mai jos un pic, in drum sanii cu talpice de ski! Erau de inchiriat!

Nu intelegeam unde disparuse toata lumea!

Apoi domnul care inchiria saniile ne arata mai jos cum curatat de nameti care pe alocuri depaseau 1 m drumul se desfasura in fata noastra ca o veritabila partie! De o parte si de alta parapeti din zapada batatorita! Cativa turisti se intorceau veseli tragand in urma saniile! Hai si noi! Si intr-o clipa am fost gata de plecare!

Ma urcasem la carma unei sanii cu toate ca nu mai condusesem niciodata asa ceva! Toti ma atentionau ca e greu de condus! Nici o problema, iar o gura de zapada si apoi continui drumul le spun eu! :)) ! Razand pornesc sania... in urma mea striga cineva sa avem grija la viteza, e un km jumatate si prinde viteza f mare! "Si acum spui? "apuc eu sa mai spun vazand cum pamantul incepe sa imi fuga de sub picioare!

Pot sa zic ca frica te invata! :)) ! Am invatat din mers cum si unde sa pun piciorul pentru a schimba directia sau viteza! (am ajuns cu talpa la bocanci pe jumatate tocita) Strigam cat ne tinea gura! (de a doua zi ne intrebam daca am vazut lupul) Ne simtem din nou copii si aveam la dispozitie un topogan de 1, 5 km! O incantare! O singura data am intrat intr-adevar in plin intr-un parapet strajuit de un brad falnic! Zapada din parapet se pare ca nu fusese indeajuns tasata! Pe cea din brad am simtit-o tasandu-se pe noi! :) !

Mici inpotmoliri acolo unde panta era mai lina! In rest viteza si adrenalina!

Fara sa ne dam seama panta a devenit mai lina si in final ne-am oprit! Dupa un alt cot in fata noastra se infatisa LACUL! De fapt un mare patinuar acoperit pe margini de o ceata deasa! Nu stiam de e realitate sau ne-am pierdut intr-o poveste de iarna! Brazii de un verde negru strapundgeau cerul descriind un cerc aproape perfect! Gheata si ea urmandu-le exemplul se cristaliza in cercuri din ce in ce mai mici pana cand aproape de mijlocul lacului aveai impresia ca se destrama formand o copca unde ursul isi lasase coada! :) ! Nu era nicmic care sa ne anunte ca nu visam! O liniste deplina! Ne-am asezat pe banca plina de zapada cascand gura la spectacolul naturii! E aproape un tablou, dar pictat de maini divine!

Nu ne-am fi despartit de lac daca gerul nu ne-ar fi ciupit de fata si ne-ar fi alungat de acolo!

Trageam saniile dupa noi privind in urma! IOare a fost adevarat?

Peisajul de pe drum il vedeam abia acum, la dus nu aveam alta preocupare decat partia! Acum admiram in voie fiecare brad, fiecare colt de padure acoperit de zapada!

Nu stiu daca vara e mizerie, daca sunt multe peturi aruncate sau daca oamenii ca oriunde incearca sa strice; iarna, ca o mama buna, stergea torul cu buretele, acoperea tot in straie de un alb stralucitor!

Trimis de aida.alecu* in 21.08.10 13:10:16

VIZUALIZĂRI: 4146 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aida.alecu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro [21.08.10 14:04:53] »

Foarte frumos povestit, n-am fost niciodata la Sf.Ana iarna, dar cred ca tare mi-ar fi placut. Trebuie sa fie superb tot acel alb si linistea iernii.

Felicitari pentru review.

aida.alecu* [21.08.10 14:08:23] »

Multumesc! E un loc de recomandat! Traiesti ca intr-o poveste in care parca si timpul a inghetat!

georgiana [21.08.10 19:44:14] »

Frumos!

Eu am fost o singura data, vara!

Am retinut bisericuta aceea mica, de pe alee, din padurice! Era inauntru un buchet de flori de camp, lasate de vreun turist!

In rest foarte simplu si... liniste!

Ai fost si in apropiere la Rezervatia Timohu-Mohos?

bitnic [21.08.10 21:07:24] »

Data viitoare sa luati si aparatul de fotografiat. Parca traiam si eu senzatiile de pe derdelus! Cred ca vom merge si noi iarna acolo pentru ca m-ai facut curioasa sa vad lacul iarna. Multumim pentru destinderea momentului

aida.alecu* [22.08.10 10:51:55] »

@bitnic: Cred ca pe undeva am si foto nu mai stiu daca au fost facute cu aparatul digital, daca le gasesc o sa le incarc! Sigur nu sunt pe hardul asta daca sunt digitale! : (!

@georgiana: La rezervatie nu am fost! Sau cel putin nu stiu sa fi fost! : D! Drumurile erau acoperite de zapada, se circula cu greu! Am fost la Miercurea Ciuc si ne-a inghetat si lichidul de parbriz! Era o iarna dezlantuita!

Poate ne povestesti tu de rezervatie! Ai fost?

biancuta [23.08.10 23:55:20] »

@aida.alecu, foarte frumos ai povestit, imi inchipui cum arata Lacul Sf. Ana strajuit de brazii incarcati cu zapada! Si vara e frumos si e un loc foarte curat!

aida.alecu* [24.08.10 19:33:53] »

Culmea ironiei, nu am revenit niciodata vara, dar mai e timp!!

aida.alecu*, biancuta, georgiana
    Alte impresii din această RUBRICĂLacul Sfânta Ana: