ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.07.09
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

O buna varianta pentru concediu

MOTTO:

La fel ca la Mamaia, dar mai curat.

Asta a fost concluzia fiicei mele, după 5 ani petrecuţi la Mamaia, atunci când, anul asta ne-am făcut concediul în Hajduszoboszlo şi am beneficiat şi noi de serviciile ştrandului din localitate.

Ca orice părinte, dacă copilul este mulţumit, şi eu sunt mulţumit cu ce am găsit acolo.

Este adevărat că, noi am intrat în ştrand în cursul săptămânii, la deschidere în fiecare dimineaţă (ora 08. 00), aşa că, nouă nu ni s-a părut aglomerat. Este adevărat şi că, la amiază (în jur de 13. 00), ne retrăgeam la hotel, iar după masă stăteam la piscina hotelului iar la momentul la care noi plecam ştrandul se aglomera.

Ştrandul, construit din fonduri europene, pe care ungurii sunt în stare să le atragă, este imens, pe saitul lor click aici, zice că se întinde pe 30 de hectare!!!

Are zeci de bazine cu apă termală, apă rece, pentru copii cu tot felul de statui de animale, bazine de înot (cu dimensiuni semi-olimpice) şi celebra Piscină Mediteraneană.

Aici am stat de fiecare dată, deoarece are reconstituit destul de fidel climatul de la malul mării, adică plaja cu nisip, în piscină, se intră lin în apă, la 30 minute pornesc valuri, există o statuie în piscină, care reprezintă o coadă de balenă, pe care curge apa, un far, palmieri, precum şi un vapor (pe care este deschis un bar.

În condiţiile astea, nu mă mir că fiică-mea s-a simţit ca la mare.

De altfel, această piscină este singura la care, şezlongurile sunt deja amplasate pe plajă, în rest, primeşti şezlongurile de la angajaţi şi ţi le poţi amplasa unde vrei pe cele 30 de hectare. Dar, mie unul nu mi-a convenit să le port în spinare prin ştrand, chiar dacă-s uşoare, fiind din aluminiu.

În incintă se găsesc foarte multe locuri unde poţi mânca ceva, de la minuturi, gen langoşi, kurtos kalacs, la mâncare gătită, băuturi, cafele, etc. Preţurile nu sunt mai mari decât în staţiune, iar la mulţimea de oameni ce mănâncă acolo, sunt convins că totul este foarte proaspăt.

În ştrand există şi un lac, pe care te poţi da cu hidrobiciclete.

După cum am văzut eu, predomină slavii (polonezi şi slovaci în special), românii fiind în număr mai mic decât aceştia (sau mai puţin guralivi? ).

Preţurile sunt 1. 400 HUF – 21 lei (pentru adult), 1. 100 HUF – 17 lei (copiii) şi 500 HUF – 7, 6 lei (şezlongul). Pe mine, o zi de ştrand m-a costat 4. 900 HUF (75 lei RON). Şezlongul se poate plăti la casă, împreună cu biletul (aşa am făcut eu), sau pe plajă, angajaţilor care verifică în jur de 12. 00 plata acestora.

Notă pentru webmasteri: Fără puncte standard la review şi poze, vă rog.

Notă 2: Pe sait, la Hajduszoboszlo, există create secţiuni speciale pentru Aqua-Park click aici şi pentru Aqua-Palace click aici, dar nu exista una pentru Ştrand. De aceea am creat-o eu, cu atât mai mult cu cât, cele 3 obiective sunt separate şi se plăteşte separat intrarea. Aici, ar trebui mutate şi următoarele review-uri, care se referă strict la ştrand click aici şi click aici. Dacă nu, se poate muta review-ul meu în altă parte (eu nu ştiu unde, la care din cele 2 secţiuni).

AmFostAcolo, o să mai merg şi vi-l recomand şi vouă

Trimis de creivean in 20.08.10 20:12:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4858 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Ştrandul din Hajduszoboszlo - intrarea principală, din Parcul Szent Istvan.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

magdalena
[20.08.10 20:27:57]

La fel ca la Mamaia? Esti convins ca ceva de pe la noi poate fi la fel ca la ei? ...

Mai curat cu siguranta, dar, spune-mi, in rest chiar era la fel?

Ce bine ar fi sa fie multe de pe la noi la fel ca in alte parti mai civilizate!!

creiveanAUTOR REVIEW
[20.08.10 20:32:06]

Concluzia fiicei mele de 8 ani, se referea la faptul că, având plajă cu nisip, valuri, şezlonguri, parcă eram la Mamaia. Dacă te referi la manele, mizerie, mârlănie, ţipete, etc., nu, nu-i ca la Mamaia.

georgiana
[20.08.10 22:49:11]

Concluzia mea e ca acolo te poti rataci foarte usor, e propria mea experienta, cand, de la sala de surf am vrut sa ma intorc unde erau ceilalti si de 2 ori m-am trezit tot la sala se surf !

biancuta
[21.08.10 00:05:00]

Foarte interesant acest strand, de la Hajduszoboszlo! Ar trebui sa dau si eu o fuga pana aici! Si fata mea cred ca se va simti minunat!

@creivean si la noi sunt asa langosi! Se pot pune diverse, dar cel cu cascaval, sunca, smantana si sos de usturoi e preferatul tuturor! Cine vrea poate renunta la oricare ingrediente (fara cascaval, fara sunca, etc.) sau sa-si puna zahar, gem, fineti. Fiecare cu gusturile lui.

Felicitari pentru prezentare!

Andox
[21.08.10 03:33:38]

Aha , nu prea stii sa povestesti cum este treaba pe acolo , da, da am citit si impresile tale cu hotelul si cu restaurantele.

Pacat ca nu mai este malusul. ) asa ca sunt nevoit sa-ti dau un SB...

krondia*
[21.08.10 09:47:05]

Eu tot nu înţeleg de ce preţurile la ei pot fi atât de accesibile. La Braşov este mult mai scump şi sunt bazine cu apă simplă, cu clor.

chelie_d
[21.08.10 09:47:31]

foarte frumos strandul, mi-ar fi placut sa avem si noi prin zona unul la fel (avem Waterland in Otopeni, dar...)

capodecina
[02.09.10 12:25:55]

@krondia Astia sunt ungurii. Din nimic, fac ceva. La noi... mai bine nu ma pronunt.

popradu16
[29.09.10 09:22:25]

cand vad asa persoane multumite, ma intreb ce s-ar fi intamplat daca aveau ungurii iesire la mare?

biancuta, capodecina, chelie_d, georgiana, krondia*, magdalena, popradu16
Alte impresii din această RUBRICĂȘtrand & Aquapark Hajduszoboszlo: