ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2010
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2009

Un hotel de 3* OK din Istanbul

Dupa o zi extrem de obositoare dar si foarte interesanta si frumoasa, am ajuns noaptea la ora exacta 1. 30 in sfarsit la hotelul Eris din Istanbul.

Acesta este un hotel de 3*, suficient de curat si “bine dotat”. Am vazut pe net ca unele site-uri il prezinta la 2*. Ghidul ne-a spus ca este de 3*si eu l-am “categorisit” drept un hotel OK, fara sa ma mai importe nr. de stele. Si sa va scriu si de ce.

Localizare: Hotelul este situat langa gara Sirkeci, foarte aproape de orice mijloc de transport; fie tramvai, autobuz, taxi sau chiar ferryboat, fiind la distanta destul de mica fata de port. De asemenea este foarte aproape de centrul istoric al orasului, unde se afla moscheele principale ale Istanbului (Moscheea Albastra si Agia Sofia) ; este in imediata apropiere a Marelui Bazar, a Universitatii din Istanbul, de Palatul Topkapi, dar si destul de aproape de Gradina Zoo din Istanbul. Noi am mers numai pe jos la aceste obiective, cu toate ca era si un tramvai care circula chiar imediat ce se iese pe strada mare, ca sa spun asa...

Hotelul are 4 etaje, plus ultimul cu restaurantul. Deci in dotare are si lift. Noi am avut camera la etajul 1, cu vederea la strada si la intrarea in hotel. Sa zicem ca a fost un oarece dezavantaj pentru ca in imediata apropiere este linia de cale ferata si daca tineam geamul deschis, se putea nimeri vreun tren pe care-l apuca suieratul. Deh, asta era treaba lui, printre altele... Dar cum noi n-am stat in camera decat 2 nopti si acelea “ciuntite” bine, inchideam atunci geamul de termopan si nu se mai auzea nici musca. (numai daca era vreo intrusa ramasa…).

Hotelul are si o parcare privata, acces la internet la receptie dar cu programare, din ce-am inteles eu atunci.

Hotelul are un aspect primitor si mai ales curat.

Receptia este destul de mare, cu un hol aranjat cu gust si destul de incapator, cu multe canapele si fotolii si cu masute unde se pot servi ceva bauturi de la barul din apropiere. Si cu multe aranjamente florale ce ne-au incantat in mod cat se poate de placut privirea. Mai are si un tv mare unde ne-am uitat si noi pana sa plece autocarul in ziua plecarii. Atat am reusit si noi sa tragem cu ochiul la tv…

Camera nu a fost prea mare, ei, daca avea cu juma de metru mai mult, poate ca era mai bine. Scriu asta pentru ca era un spatiu micut intre paturi si peretele opus, pe care era asezata o masuta cu televizorul. Paturile au fost destul de incapatoare, cu asternuturi curate, separate printr-o noptiera, iar pe peretele opus ferestrei, era o masa mai mare cu un scaun. Mobilierul nu a parut prea vechi, era bine intretinut si mai ales curat. Pe jos o mocheta bej, curata, fara pete sau altele... (vezi impresiile de la hotelul horror din Kusadasi, Og-Erim, tot turcesc...) care imbraca intreaga podea. Camera a mai avut in dotare si un dulap in perete, pe partea baii, si telefon.

Baia nu prea mare, cu cabina de dus, dar dotata cu cele necesare (sapun, gel de dus si uscator de par). In plus, era curata si cu doua randuri de prosoape la fel de curate si albe. Eu pun intotdeauna mare pret pe curatenie. N-am nevoie de mare eleganta sau confort, dar de curatenie, trebuie musai. In cele doua nopti si deci o zi plina, am vazut ca s-a dus gunoiul si ne-au schimbat chiar si prosoapele. Un lucru pozitiv, zic eu.

Restaurantul hotelului este pozitionat la ultimul etaj, de fapt pe terasa. De acolo se dezvaluie o impresionanta panorama a Bosforului. Inainte de micul dejun chiar am facut mai intai poze destule cu marea, vapoarele si tot ce era atunci “in vizorul” aparatului. Super priveliste...

Micul dejun a fost variat, cu produse toate foarte proaspete, pana si painea se vedea ca atunci fusese taiata, nu ca in alte parti…Mi-amintesc ca am baut aici o cafea excelenta iar produsele de panificatie (cornuri, mici pateuri si un fel de prajitura de casa) au fost “atractia” celor 2 breakfast-uri luate la acest hotel. Si ca noi, turistii, ne-am cam “batut” pe acestea…In plus mai multe feluri de mezeluri foarte bune si proaspete, ca si cascaval, unt, mai multe feluri de gemuri gen turist (pachetel mic). Dar si cereale, iaurt si fructe: mere, portocale si banane taiate pe jumatate. Sucuri de la dozator dar si lapte.

Sederea noastra scurta de numai 2 nopti a fost placuta si de aceea eu recomand acest hotel pentru cei care vin in Istanbul doar sa se odihneasca noaptea aici si poate pentru cei cu buzunarele mai subtiri. Nu stiu cat a fost anul trecut o noapte la acest hotel, nici nu m-a interesat, dar oricum, nu cred ca este mult, dar merita. Chiar m-am uitat de curiozitate pe net si am vazut ca o dubla este 40 euro iar o tripla, 60 euro, cu mic dejun inclus, dar eu cred ca nu mai sunt aceleasi preturi cu cele de anul trecut. Oricum cred eu ca-si merita pretul, pentru confortul bunicel, pt. curatenie (sper si fie asa si acum) dar mai ales pentru pozitionarea sa foarte buna fata de multe obiective turistice aflate in centrul vechi al Istanbului.

Si v-am scris toate acestea pentru ca si eu, poate ca multi altii, AmFostAcolo!

Cu mult drag pentru voi,

Ileana

Trimis de ileanaxperta* in 20.08.10 18:31:55

VIZUALIZĂRI: 1685 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

cosminp
    [20.08.10 19:22:44]

locatia este de retinut, mai ales daca o recomanda o experta.

asteptam impresiile de calatorie si pozele.

p.s.: daca hotelul este cel de aici http://www.hoteleris.com/eng/index.htm, poate trece un webm datele in fisa hotelului.

magdalena
    [20.08.10 19:28:10]

Am trecut in lista un shopping la Istanbul, asa ca orice tip despre un hotel care merita e bine venit!

biancuta
    [20.08.10 19:38:28]

@ileanaexperta, 400 pma pentru excelenta prezentare, cu foarte multe amanunte utile!

pepsi70ro
    [21.08.10 10:40:24]

Cred ca stiu hotelul, nu este vis/a/vis de gara pe straduta aceea aglomerata care urca catre Topkapi?

Buna prezentare, felicitari!

trandafir 1970
    [21.08.10 20:44:09]

@ileanaxperta, cred ca la cee scrise de tine ar merge o melodie, asa, dupa micul dejun gustos, o mica inviorare!

Sa speram ca webmaster va dori s-a ataseze, sper, spre incantarea celor care iti citesc review-ul, o mica transpunere virtuala in Istambul!

Un vot de la mine!

Multumesc anticipat, webmaster!

[21.08.10 20:53:37]

am atasat melodia propusa, se poate insa schimba la cerere!

biancuta, cosminp, magdalena, trandafir 1970