ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2010
    ÎNSCRIS: 06.03.10
    AUG-2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Dolomitii - ei ne-au cucerit pe noi

Nu muntii Dolomiti au reprezentat scopul calatoriei noastre, dar i-am intalnit si ne-au sedus. Ne-am bucurat doar in trecere... dar sa va povestesc toata excursia. Ne-am dorit foarte mult sa vizitam Venetia si am profitat de faptul ca eram in Kaprun la aproximativ 350 km de Venetia. Am studiat cu interes hartile online si eram destul de nedumeriti de ce toate paginile de profil ne indicau un traseu de peste 5 ore. Am considerat ca merita erfortul si am pornit a drum.

Din Kaprun am plecat foarte devreme, pe o ploaie mocaneasca si sub 10 grade Celsius. Era sambata dimineata si foarte putine masini in trafic. Soseaua aplina ne-a urcat destul de brusc pana la aproape 1900 m, trecand printr-o succesiune de tuneuri si viaducte pe care noi Romanii nu suntem prea obisnuiti sa le vedem prin tara noastra draga. Ciresica de pe tort a fost un tunel de aproximativ 5 km la capatul caruia, dupa plata a 10 EUR, am intalnit o vreme frumoasa. A inceput coborarea si am avut ocazia sa profitam de locaitatile prin care am trecut. Casee tipic zonei Tirol, din barne de lemn si cu balcoane pline de fori fac sa fie o adevarata incantare. Aproape fara sa ne dam seama, am trecut in Italia prin zone la fel de frumoase. Usor au inceput sa apara alti munti, am banuit ca urmeaza ceva deosebit dar la un moment dat am ramas fara cuvinte pentru ca au aparut Dolomitii in adevarata lor splendoare. La prima parcare ne-am oprit si ne-am bucurat de tot ceea ce puteam vedea in jur. Nu eram singurii, foarte multi turisti opreau sa se bucure. Am pornit apoi a drum din nou, punctul nostru de interes fiind Venetia.

Drumul prin Dolomiti spre Cortina este destul de greu si nu il recomand celor cu rau de miscare sau soferilor mai putini experimentati. Nu am mai oprit pana la Venetia, dar ne-am bucurat de toate localitatile prin care am trecut, in top fiind Cortina. Daca la venire ne-am bucurat de rasaritul in Dolomiti, la intoarcere apusul a fost cel care ne-a insotit.

Desi am condus foarte mult si pe un drum greu, a meritat si Venetia si Dolomitii.

Trimis de danieltanase* in 19.08.10 20:53:35

VIZUALIZĂRI: 2981 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danieltanase*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.08.10 21:08:01]

Sper sa placa melodia atasata!

Alina Morar
    [19.08.10 21:12:58]

Voi ati urcat prin pasuri sau numai ati trecut prin Cortina?

Vad ca voi ati stat mai putin ca mine pe munte. Daca ati strabatut acelasi traseu, ca si noi, ati fi iesit pe autostrada spre Bolzano. Pe acolo ati fost?

Cristian_h*
    [19.08.10 21:30:23]

cred ca mai de graba este vorba de Pasul Thurn si tunelul Felber Tauern, spre Bolzano ar fi un ocol cam maricel, dar se poate sa ma insel !

Alina Morar
    [19.08.10 21:43:03]

Cred ca nu e acelasi traseu pe care am mers noi. Prin Canazei ati trecut?

abbilbal*
    [17.09.10 19:09:15]

Frumoasă descriere, interesante informaţii şi, mai ales frumoase fotografii. Toate acestea m-au determinat să apreciez reviewul cu un FB.

bose
    [04.10.10 00:48:44]

Super fotografii. O experienţă deosebită în nişte munţi de care nu s-a scris aşa mult. Ar fi interesant de ştiut care ar fi posibilităţile de popas sau de rămânere în zonă. Cred că au ce oferi mai mult decât o frumoasă privelişte.

abbilbal*, Alina Morar, bose
    Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții prin Dolomiți: