ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2010
GR. VÂRSTĂ: sub 20 ani
ÎNSCRIS: 19.08.10
JUL-2010

Monaco

Intotdeauna am visat sa merg la Monaco pentru ca este o destinatie mai putin accesibila (din punct de vedere material) iar in acest an am avut minunata ocazie sa merg.

Pentru a vedea toate obiectivele turistice (destul de putine) intr-un mod organizat am luat o excursie cu un ghid si am facut foarte bine pentru ca, cu aceasta ocazie am aflat si multe detalii legate de istorie. Am fost la Palatul Monaco - frumos dar nu impresionant, am asistat la schimbarea garzii - interesanta pentru faptul ca s-a pastrat acelasi ritual inca de acum 100 de ani, am vazut Catedrala si bineinteles am fost la Monte Carlo ("cartierul bogatasilor" unde se afla casinoul, hotel de ville si renumita cafenea Cafe De Paris).

Ceea ce m-a impresionat a fost curatenia impecabila din oras, linistea si sentimentul de siguranta pe care il poti avea (absolut toate locurile sunt supravegheate de camere video) dar si faptul ca oamenii sunt foarte primitori si calzi.

La capitolul preturi, desi este o destinatie scumpa nu totul este scump. Cazarea este intradevar scumpa (2000E hotel 4*/1 sapt/2pers cu mic dejun) dar mancare gasesti la preturi accesibile... am mancat langa Palat pe o straduta cu restaurante cu 18E/meniul (antreu, fel principal si desert) si peste tot gasesti sandwich'uri (4E).

Pur si simplu am ramas impresionata de Monaco, m-as mai duce acolo si recomand tuturor sa mearga macar o data in viata pentru ca nu se compara cu nici-un oras/tara din Europa (poate putin aduce cu Elvetia).

Trimis de ailynuka in 19.08.10 17:41:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MONACO

VIZUALIZĂRI: 4914 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ailynuka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Muzeul Oceanografic pozat de la nivelul marii.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 1900 PMA (din 6 voturi)

dorgo
[19.08.10 18:09:41]

Pe stanca printului Reinier e placut sa fii doar in trecere, sa nu trebuiasca sa te cazezi, dar imaginea portului vazuta de sus, atat ziua cat si noaptea, mai tot timpul cu cate un gigantic vas de croaziera ce ar putea sa bage-n buzunar (in cala) toate yahturile din jurul lui, e impresionanta.

Exista si o posibiliate mai ieftina (cel putin anul trecut era)... un circuit... Bucuresti - Budapesta - Viena - Weimar - Munchen - Metz - Paris - Nisa - Monaco - Venetia - Bucuresti. Obositor, faci vreo 10 zile, costa 599 euro, ai doar mic dejun si cazari, in Monte Carlo stai o jumatate de zi. Se face doar vara si e inghesuiala mare la acest circuit.

Alina Morar
[19.08.10 20:18:31]

Si eu am fost in 18 iulie. Voi scrie si despre asta.

Voi in ce data ati fost?

ailynukaAUTOR REVIEW
[19.08.10 20:30:00]