ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2010

Sub orice critică
Sub orice critică

ARTICOL ARHIVAT

Mizerabil!!!

Dupa cum am scris in titlu - un hotel MIZERABIL!!!

de 7 ani ma duc in vacanta la mare in Bulgaria asa ca am cu ce sa compar. Dupa experienta Royal Park din august anul acesta o sa-mi schimb ca destinatie pentru vacantele viitoare inclusiv tara. NU MAI VREAU IN BULGARIA - bulgarii au ajuns exact in momentul de varf al business-ului de litoral si procedeaza din pacate exact cum au procedat in urma cu mai multi ani hotelierii romani.

Adica au devenit prea increzatori ca au o piata stabila de clienti si au inceput sa-si bata joc de ei. O sa sfarseasca exact ca la noi - lumea va gasi destinatii mai placute si mai convenabile.

Sa revin la Royal park

- receptia - fete acre si siktirite, nu te ajuta cu nimic, mai mult de atat mint de rup cu nerusinare. Noi am rezervat si am platit pentru apartament cu 2 camere separate cu usa intre ele si in schimb am primit un studio mizerabil cu un fel de debara in loc de a 2-a camera, separat de camera mare de o perdea imbacsita.

Cxand i-am intrebat la receptie au zis ca nu exista apartamente si doar aceste studiouri. La 2 zile am fost la niste vecini de etej si am vazut la ei exact apartamentul care il doream.

Cei de la receptie au recunoscut - dar de data asta au inceput sa o dea cotita si brusc au uitat toate limbile afara de bulgara.

- deci prima impresie "pozitiva" - sa continuam

- camere - mari si spatioase, dar cam aici se opresc avantajele. Paturi proaste si imbacsite (am dormit foarte prost pe ele), totul in camera de la mocchete pana la perdele vechi, necuratate cu anii, imbacsite.

- room service - mai prost nu am intalnit nicaieri. Veneau odata la cateva zile intotdeauna cand eram acasa desi de fiecare data cand plecam lasam pe clanta cartonasul cu "please make up the room".

Cand veneau nu faceau decad sa dea la f... i cu matura si doar au aranjat patul fara sa schimbe lenjeria. Din toate prosoapele au schimbat doar 2!! Cand s-a intamplat si a 2-a oara la fel am scos lenjeria si prosoapele si le-am aruncat la picioarele lor, am iesit din camera si le-am zis ca daca pana ma intorc gasesc la fel ma duc direct la manager. Evident ca s-au speriat si dupa incident au inceput sa faca treaba cat de cat acceptabil.

-Cele 3 sticle de apa din minibar nu au fost inlocuite niciodata

-aerul conditionat a functionat abia abia in primele zile dupa care s-a stricat in еще hotelul - 3-4 zile toata lumea a dormit cu balcoane si usi deschise ca sa poata dormi cat de cat. Abia spre sfarsitul sejurului l-au "reparat" dar a functionat mai prost decat la inceput.

- balcon - mic cu 2 scaune de plastic - uscator absent, trebuia sa-ti usuci prosoapele si costumele de baie pe scaune si balustrada, motiv pentru care am ramas fara o pereche de sort de baie luat de vant.

- baie - imputita deoarece veceul cvurgea pe la spate si putea permanent a urina, o perdea slinoasa ce separa cada de restul incaperii, nici o priza in toata baia in schimb pe perete un telefon intern. Cand am pus prima data prosopul in cuier a cazut cu еще сг cuier pe jos.

- televizor mic si antic, putinele programe (TVRi si Protv) se vedeau prost cu pureci si zgomote.

- safe - contracost 7 leva pe zi - desi eram la all inclusive.

- parcare numai in afara complexului gratuita - nesigura si arhiplina. "semipazita" 4-5 leva pe zi aveai ceva de mers pe jos pana la masina.

- curs valutar - extrem de prost in hotel 1. 80 la un eur - si nu aveai alternativa decat daca te duceai cu masina pana la prima statiune

- am ajuns la mancare:

- 90% din ce se servea a fost fie conservat fie din produse congelate - nimic proaspat. Nici un fel de bautura naturala totul din concentrate de ultima speta. Bere diluata 50/50 cu apa, vin din praf si cu mult sulf, in schimb cola/7up/mirinda si alte rahaturi de gen cat vrei.

- pe langa faptul ca mancarea era proasta fara gust, se si repeta zi de zi, variatii minime si cand aparea ceva nou la cateva zile era bataie pe acel fel.

- mancarea nemancata se regasea a doua zi sub forma de еще felul de salate sau sosuri, carnea ajungea chiftele sau rulade

- inghetata de cea mai joasa speta, ca si restul desertelor, fructele fie semi stricate, fie necoapte.

- mese mereu ocupate cu fete murdare, ospatari cu vesminte slinoase si patate de mancare, cu fete scarboase

- deci in concluzie mancare de categoria cantina comunista in nici un caz all inclusive de 4 stele.

- piscina mica si mereu full pentru un hotel atat de mare, sezlonguri si umbrele rupte si total insuficiente!!! totusi principalul motiv pentru care a venit lumea este marea si soarele - este inadmisibil sa nu ai grija ca TOATA lumea sa aiba macar un sezlong si jumatate de umbrela.

- izolare fonica la camere proasta - si cu toate astea nu se respectau orele de liniste - exact cand iti era lumea mai draga niste "animatori" incepeau sa "distreze" lumea cu zgomote infernale.

- marea acceptabila, dar torusi primii pasi trebuie facuti cu grija sa nu dai intr-o piatra

- lifturi doar 4 - lente fara ventilatie, imbacsite, cu niste cozi permanente in fata lor. Unul s-a stricat a doua zi si cand am plecat inca nu functiona, inca unul s-a stricat la 3-4 zile si a durat cateva zile sa-l repare

- am fost 8 adulti si 4 copii - la 5 zile erau bolnavi aproape toti o familie atat de rau incat in a 5-a zi si-au bagat picioarele si au renuntat intorcandu-se la Bucuresti. Pana la final doar 2 persoane au scapar relativ teferi.

- aveti grija si la serviciile cu plata - sotia a platit o caruta de bani pentru un spa masaj, in timpul caruia i-au facut si ceva masti la fata. Nu i-a zis nimeni ca mastile nu intra in cost si la sfarsit i-au mai cerut 45 de leva - deci tepari!!!

A fost cea mai proasta experienta legata de un sejur all inclusive la un Hotel de 4 stele intr-o zona oarecum elitista din Bulgaria.

Singurele lucruri dragute - hotelul arata frumos la exterior, situat intr-o zona frumoasa - un golf larg marginit de munti.

A FOST PRIMA VACANTA DIN VIATA MEA IN CARE ABIA ASTEPTAM SA PLEC ACASA!!!

Aveti grija ca in poze acest hotel arata frumos - nu va lasati pacaliti!!!

Trimis de vitalies in 19.08.10 16:03:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: 7 localitati si hoteluri diferite - nu are rost sa le fac lista aici

VIZUALIZĂRI: 1924 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vitalies); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dragoș_MD
[19.08.10 16:16:03]

room service-ul ar trebui sa vina DOAR cand este cineva in camera; altfel ce rost ar avea sa vina?! ma tem ca tu ai fi vrut de fapt sa te plangi de... housekeeping.

sniga
[20.08.10 16:13:54]

Cred ca acesta este hotelul la care cineva a avut parte de plosnite, pe care de altfel le-a si filmat.

sniga
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Park Hotel [complex Royal Club Victoria]: