ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2010
ÎNSCRIS: 20.12.09
JUL-2010

Hundertwasserhaus Wien – un joc arhitectural

Motto: “Aceasta casa este sufletul meu” (Friedensreich Hundertwasser, 1986)

Unul dintre obiectivele turistice care sunt pe lista celor care se viziteaza de turistii din intreaga lume atunci cand ajung la Viena este si aceasta casa oarecum ciudata, creata de designerul austriac Friedensreich Hundertwasser si a fost construita intre 1983-1986.

Printre proiectele pictorului si arhitectului Hundertwasser se numara si gara Hundertwasser-Bahnhof din Uelzen, si Hundertwasserhaus din Wittenberg, Germania, insa nu ies din peisaj asa cum o face Hundertwasserhaus din Viena.

Din pacate, nu putem vizita decat exteriorul acesteia si Hundertwasser Village, deoarece cladirea este, de fapt, locuita!

Ceea ce impresioneaza la aceasta cladire este arhitectura sa coloristica in nuante de rosu, galben si... albastru, stropita ici colo cu putin verde, fiecare apartament fiind unic.

In afara de asta, cladirea are o tenta unduitoare, podele ondulate si este plina de vegetatie care creste din interior, copacii o strapung, iar acoperisul este acoperit cu pamant si iarba!

Cand am ajuns in Viena, am fost chitita pe vizitarea acestei cladiri interesante si marturisesc ca am crezut ca se viziteaza si in interior... La fata locului am aflat ca este o cladire de apartamente si birouri. Si totusi, locul era intesat de turisti, toti stateau gura-casca admirand-o, era imposibil sa trec prin zona si sa nu zaresc marea de turisti de la departare.

Daca nu ar fi coloristica si arhitectura sa jucausa, poate ca nu ar fi fost asa de interesanta vazuta din exterior, daca ma gandesc bine la cate case « imbracate » in vegetatie avem si noi la tot pasul...

Tocmai de aceea ar fi fost palpitant sa o vedem in interior, sa privim cu ochii nostri ce a putut concepe arhitectul care nu a luat nici-un ban pentru un proiect care avea sa ajunga un alt simbol al Vienei.

Din acest motiv, vizavi de una dintre laturile cladirii s-a deschis «Hundertwasser Village », in aceeasi paleta coloristica, ce expune spre vanzare tot felul de lucruri viu colorate care atrag vizitatorii ca un magnet si care este prea mic pentru multimea de turisti care se inghesuie sa cumpere suveniruri sau sa consume ceva de la barul din incinta «satucului ».

Aici puteti cumpara tablouri, perne, papusi, gentute si alte «nimicuri », unele dintre ele la preturi reduse.

Informatii suplimentare despre cum puteti ajunge aflati dand click aici , iar vizitarea ei poate fi combinata cu ziua pe care ati ales-o sa o petreceti in parcul de distractii Prater, deoarece puteti ajunge relativ repede in zona.

Trimis de magdalena in 19.08.10 15:59:26

VIZUALIZĂRI: 5290 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Hundertwasserhaus din Viena, fatada cladirii
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

chelie_d
[19.08.10 16:13:52]

astept pozele pentru a vedea acesta cladire ca, tare sunt curios sa vad cum arata...

[19.08.10 16:27:32]

Sincera sa fiu, mi-a fost destul de greu sa o descriu, imaginea e altceva, oricum, am inteles ca s-a vrut o comuniune a omului cu natura....

catalinalupu
[19.08.10 16:54:53]

O am si eu in lista pentru la anu'...

presario
[19.08.10 16:59:22]

Foarte interesant - 400 de felicitari.

Asteptam si pozele.

pepsi70ro
[19.08.10 17:07:32]

Viena are un loc aparte in sufletul meu, este unul dintre putinele orase unde nu ma plictisesc niciodata. Felicitari!

webmasterXY*
[19.08.10 17:09:29]

Fiind al 4-lea review din aceasta destinatie, vor fi retrase pma std. Voturile primite cu siguranta vor compensa acest lucru.

[19.08.10 17:10:55]

Si eu m-am indragostit de acest oras si in mod sigur voi reveni ori de cate ori va fi posibil. Mai am atea de vazut! Doua zile nu au fost indeajuns...

Multumesc pentru aprecieri!

[19.08.10 17:34:13]

Permite-mi mie sa-ti dau un SB mult meritat. Felicitari pentru review si te mai astept, cu celelalte impresii, pe care le mai ai pin tolba, despre Vienna, un minunat oras.

mariana.olaru
[19.08.10 17:51:44]

Am fost de patru ori la Viena... N-am auzit de această casă şi nu am văzut-o nici măcar din întâmplare... Iar dacă nu erai tu, poate n-aş fi ştiut niciodată de existenţa ei. Iată cum, graţie AFA şi graţie ţie, s-a mai îmbogăţit cu ceva cultura mea turistică.

În orice caz, construcţia mi se pare la fel de insolită şi surprinzătoare precum casele lui Gaudi, la o scară mai modestă, desigur. Dacă mă voi afla la Viena din nou, mă voi strădui să găsesc şi să văd cu ochii mei ciudata cladire pe care tu ai imortalizat-o în detaliu pe camera foto.

Felicitări şi... doar la un pas de SB!

[19.08.10 18:00:33]

Tocmai de aceea am preferat un review separat, pentru a fi "ochita"!

Cat priveste asemanarea cu Gaudi, tocmai de aceea mi-am cumparat si eu doua "tablouri" interesante pe care o sa le imortalizez cand le voi inrama! (similare cu cel din fotografia P29 pe care o incarc acum spre exemplificare, dar la scara mai mica).

Asa sper sa am senzatia ca sunt mereu in Viena pana voi ajunge iar!

[19.08.10 18:31:17]

@mariana.olaru

Stai linistita, ca eu am fost de 3 ori la Vienna si am stat in total 14 zile, dar nu am vazut cate a vazut @magdalena in 3. Sunt convins.

[19.08.10 18:36:52]

Hi, hi, in prima zi am facut vreo 20 km pe jos de la un obiectiv la altul, am facut basici in talpi si seara imi tremurau picioarele, dar turul de forta nu a fost Viena...

Insa nu intentionez sa detaliez toate obiectivele, doar cateva de interes si eventual de care nu s-a vorbit inca.

Stati pe-aproape...

@creivean, astept impresii despre Budapesta! Sau astepti sa arunc intai eu manusa??

In 14 zile de Viena cred ca vedeam de doua ori fiecare obiectiv!!!! Dar sigur ma intorceam pe targa...

Sau poate unde ai avut mai mult timp la dispozitie ai mai lenevit! Eu am incercat sa cuprind cat mai multe in timpul scurt pe care l-am petrecut in capitala austriaca.

Si mai e ceva, daca foarte multi vad obiectivele pe dinafara atunci cand au putin timp la dispozitie, eu l-am exasperat pe sotul meu incercand sa il bag in fiecare muzeu in parte. Nu ma puteam multumi numai cu exteriorul. La inceput nu a vrut si am pierdut cateva, dupa care nu il mai scoteam eu din ele!

chelie_d
[19.08.10 18:44:40]

sa stii ca aduce cu operele facute/proiectate de vestitul Antoni Gaudi

[19.08.10 18:45:38]

Acum zămislesc primul review, despre hotelul din Hajduszoboszlo. L-oi posta mai spre seara.

La Vienna am fost de 2X7, în interes de serviciu, aşa că, până seara eram ocupat, iar nevastă-mea mai departe de Mariahilfer Strasse, nu s-a aventurat Atunci când am fost cu familia, am dedicat vizita shhopingului la SCS, Pandorf ( nu merită ) şi pe Mariahilfer Strasse. Plus Zoo, pentru copil. Aşa că, Vienna, mai vin măcar o dată.

Dragoș_MD
[20.08.10 00:32:31]

@mariana. olaru... o descriere (oe scurt, recunosc) a acestei case pusesem eu de anul trecut aici...

biancuta
[20.08.10 00:59:03]

E cu adevarat o cladire interesanta, iar tu ai facut o descriere excelenta! Un obiectiv trecut in lista!

mariana.olaru
[20.08.10 10:51:17]

Mulţumesc Dragoş! Aşa cum am mai spus şi cu altă ocazie, chiar dacă am venit mai târziu în comunitate, n-am avut nici timpul şi recunosc, nici intenţia de a citi toate, toate review-urile.

Din arhivă am lecturat doar acele review-uri care mă interesau sub aspectul utlităţii, adică despre destinaţii în care intenţionam să merg şi eu vara asta. Viena nu se număra printre ele (deocamdată). Aşa încât, cu bunăvoinţa ta, azi m-am întors în timp şi am citit cele scrise de tine despre Viena.

Îţi mulţumesc încă o dată!

[20.08.10 11:23:19]

@mariana.olaru, asa este, si eu citesc, in general, impresiile care ma intereseaza sub aspectul utilitatii si sper sa le revina la toate randul, ceea ce se traduce la cat mai multe concedii!!

[22.04.11 23:37:39]

Desi nu are legatura cu Viena, are legatura cu arhitectul acestei cladiri! Pentru cei curiosi de a vedea o cladire inspirata de celebrul austriac (si de Gaudi), pot vedea in Bucuresti una asemanatoare realizata la finele anului trecut si pe care am descoperit-o recent: click aici

Din ce am citit eu nu s-au respectat in mare parte executarea podelelor ondulate din motive lesne de inteles.

Ramane insa de vazut daca va creste si vegetatie pe aceasta cladire...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Dragoș_MD
[23.04.11 00:11:20]

Da, am văzut acea clădire ( i-am făcut şi vreo 2 poze), e în Bucureşti, aproape de Pasajul Băneasa, în cartierul Aviaţiei. Se poate vedea din tramvai, pe dreapta cum mergi spre aeroport...

Ca să vezi unde a ajuns profa mea de electronică...

Halal... Ş se spune că nu câştigă bine profesorii din România!

[23.04.11 07:39:50]

"Halal"? Interesant! Eu nu am vazut cladirea cu ochii mei, insa multumesc de reper! Chiar as vrea sa pot face o comparatie...

biancuta, catalinalupu, chelie_d, magdalena, mariana.olaru
Alte impresii din această RUBRICĂ (Alte) Locuri 'musai de văzut' în Viena: