ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2010
DE GB
ÎNSCRIS: 06.08.10
JUL-2010

Grecia - altfel

Am hotarat ca anul acesta sa mergem 10 zile in Thassos! Am cautat pe internet cazare si am gasit in Skala Maries- Pensiunea Dimitris. Am plecat din Romania prin Bulgaria spre noua vama Hellas. Traseul este scurt, aproximativ 580 km dar foarte greu, cu foarte multe gropi la bulgari si foarte multe serpentine la greci. La intoarcere am venit pe cel mai bun traseu Kulata- Sofia- Giurgiu. Este mai lung dar ca timp este la fel! Sa nu mai spun ca pe aici se merge pe drumuri europene si autostrazi!

Skala Maries sau Marion este un sat de pescari, foarte linistit, cu trei plaje, ... pentru toate gusturile. Una este amenajata ca la Mamaia, alta doar cu umbrele si sezlonguri dar situata intr-un golfulet a carui imagine care iti taie respiratia, iar ultima... doar nisip si terase! Este una din locatiile unde plaja are nisip nu pietris.

In Skala Marion se mananca bine (totul este proaspat) si accesibil din punct de vedere financiar.

Este locatia ideala pentru cei care doresc sa se relaxeze, pentru cei care doresc sa se odihneasca in concediu. La nici 4 km este prima statiune oras Limenarias iar la alti 3 km Potos. Aici viata este mai animata, aglometarie, masini, cumparaturi... concediu! Din Potos puteti merge, chiar va recomand, in satul Teologos, renumit pentru carnea de miel. Exista o reclama destul de agresiva pentru taverna Augustos, dar este o mare teapa! Va recomand taverna Stelianos, veti fi placut surprinsi! Daca ajungeti in Teologos nu ezitati sa vizitati satul. Este ceva nou si foarte frumos!

Pe drumul dintre Skala Marion si Potos puteti vizita Manastirea Arhanghelului Mihail, unde puteti vedea o parte din unul din cuiele care i-au fost batute in maini pe cruce lui IIsus Hristos.

Din Skala Marion la 10 km este satul Marion, Manastirea Fecioara Maria si lacul Maries, o minune naturala intre munti. Un peisaj superb!

O locatie frumoasa orasul ALIKI, l-am vazut doar din masina.

Pe coasta de est se poate vizita plaja de marmura Makriamos. Este ceva ce nu vezi toata ziua, plaja este din pietricele de marmura, in apa in loc de nisip tot marmura. Totusi drumul pana acolo este ffff prost!

Pensiunea Dimitris are camerele cam mici dar am inteles ca aici in insula cam asa este. Pana la urma acest lucru nu a contat deoarece ospitalitatea, generozitatea si buna dispozitie a gazdelor, Dimitris si Maria, ne-au facut sa ne simtim extraordinar. Orice am dorit am primit... si chiar mai mult! La plecare chiar ne-au oferit un cadou! Aerul conditionat este inclus in pret, ceea ce constituie un avantaj! In fiecare camera este un frigider si TV... dar nu prea ai la ce sa te uiti! Pe hol este o mica bucatarie. Avantajul acestei pensiuni este curtea interioara, racoroasa, cu o masa imensa si gratar unde iti poti face o friptura.

O problema a insulei o constituie tantarii si albinele. La Pensiunea Dimitris nu am avut mari probleme in acest sens.

Pentru toti cei care vor o vacanta deosebita ii invit sa mearga in Thassos. Nu vor regreta!

Trimis de GB in 19.08.10 15:52:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki,Sitonia, Gerakina Beach Olimpic Beach

VIZUALIZĂRI: 7073 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (GB); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Skala Marion, plaja cu nisip, la ora 9 doar romani, pe la 11.30 apar si grecii
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 5 voturi)

magdalena [19.08.10 16:45:36] »

Nici noi nu am avut parte de tantari si de albine cand am fost in Thasos...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [19.08.10 17:36:51] »

Felicitari pentru primul review dar am o mica remarca sper sa nu te supere, la inceput ai scris ceva care cred ca e putin mai altfel, vama Hellas? Hellas e denumirea tarii in care intrai (Grecia) si era normal sa scrie Hellas asa cum la noi scrie "Romania" la granita cand intri nu?

Vama in sine se numeste cred Zlatograd-Thermes dupa orasele cele mai apropiate din Grecia si Bulgaria, adica inteleg ca pe acolo ati intrat in Grecia.

Mai este un drum si o intrare sau chiar doua in Grecia, una dintre ele e pe la Ormenio, pe unde am fost si noi in Thasos anul trecut si drumul a fost mult mai gol si mai rapid ca pe Sofia dar mai lung si am facut cam acelasi timp insa politie nu a fost deloc, doar 2 echipaje care faceau cu totul altceva decat sa urmareasca cu radarul masinile din trafic.

GB [19.08.10 20:00:13] »

Ceea ce pot sa iti spun despre vama cu pricina este ca s-a deschis in ianuarie 2010. Este "formata din 2 gherete", o bariera si doi vamesi. Unul sigur este grec! Daca nu ma insel prima localitate dupa vama se numeste Xanti. In aceasta localitate majoritatea locuitorilor sunt de origine turca. Avand in vedere ca GPS-ul era fara semnal si ploua aproape torential...

Si nu in ultimul rand, multumesc pentru aprecieri!

danieltanase* [19.08.10 21:01:16] »

Frumoase poze! Felicitari! Ai surprinns din plin frumusetea Greciei.

GB [19.08.10 21:12:43] »

Multumesc....dar sa vezi Cheile Bicazului!!!!

webmaster13 [19.08.10 22:05:37] »

Sper sa placa melodia atasata, se poate schimba!

ascanio [20.08.10 01:51:58] »

Salut... vreau sa-mi iau mandra si sa merg in Thassos... cu cei 450 euroi de cheltuiala... nu as putea sta 6 nopti si sa papam?

Sunt obsedat de Thassos, din pkt-e asta e tot ce mi-a mai ramas din salariu... transportul e moca... ce ma sfatuiti sa mergem sau nu? Merci!

GB [20.08.10 09:58:35] »

Thassos este foarte frumos. Cazare la tot pasul. Este o agentie in Bucuresti care ofera demipensiune si cazare in Limenaria foarte convenabil. In august oferea cazare si demipensiune cu 22 euro/persoana/zi. Plaja nu este tocmai ok deoarece are pietricele.

Pe insula poti gasi cazare la 25 -50 euro pe noapte/camera. Cred ca poti incerca o rezervare de la noi, prin agentii sau chiar direct de pe internet. Acum au reduceri la cazare gen platesti 4 nopti stai 6, sau reduceri de pret.

In ceea ce priveste mancarea... depinde ce vrei sa mananci si mai ales ce vrei sa bei. Micul dejun ne-a costat 6 euro de persoana. Dimineata mancam la vila. Micul dejul il pregatea dna Maria si era suficient. La pranz am mancat la diferite terase. O salata Greceasca 5-6 euro, calamar, caracatita, peste mic, creveti, ton - intre 7-10 euro portia. Portiile sunt mari si au inclusi cartofii prajiti. In Limenaria am vazut terase care aveau si meniu fix: friptura si salata cu 10 euro pentru 2 persoane. Sigur gasesti si pui, vita si porc la 8-10 euro portia. O portie de miel in Teologos 8-10 euro. Aperitivele, apa plata si desertul sunt din partea casei. Unii iti ofera si 1/2 l vin din partea casei.

Bautura este destul de scumpa, in sensul ca, daca 1l de vin este intre 5-9 euro, apa minerala si cola la 200 ml costa cam 2-2,5 euro. Grecii mai fac si reduceri de 10-15% la nota de plata.

Pestele mai mare este cel mai scump. In functie de specie, pretul poate varia intre 40-60 euro/Kg. O portie poate fi intre 17 si 30 euro. Ca alternativa exista Supermarketul (o coca cola la 1, 5l este 1, 2 euro, o bere 1-2 euro).

Nu uita vaporasul care te costa 16-20 euro de masina si 3 euro de persoana (daca treci pe la Keramoti, pe la Kavala este ceva mai scump).

Deci cred ca te incadrezi in buget.

Thassos concureaza in inima mea cu Halkidiki.

Concediu placut!

ascanio [20.08.10 11:19:05] »

Salut... merci pentru sfaturi... te-as ruga sa ne auzim la telefon... 0724175xxx da-mi un beep si te sun eu... pentru ca intr-adevar chiar daca am ramas cu buget mic imi doresc din tot sufletul sa ma duc in Thassos sau Halkidiki... daca poti sa-mi trimiti si mie pe mail ascanio25[at]yahoo. com pls niste linkuri de la agentiile care ziceai tu ca te trimit cu demipensiune in banutzii aia, sau o gazda ceva pe care o cunosti... Merci !

GB [20.08.10 14:40:57] »

Ti-am scris pe mail.

Succes

webmasterXY* [20.08.10 17:19:11] »

@ascanio, te rog in viitor, ca datele personale sa le trimiteti prin mesaje private, e mult mai bine asa, am modificat numarul tau de telefon pentru a nu putea fi folosit in alte scopuri.

GB [20.08.10 18:40:13] »

Melodia este frumoasa si se potriveste atmosferei de pe insula. O imbinare aproape perfecta intre rustic si modern.

Multumesc

ascanio [20.08.10 19:44:39] »

Multumesc pentru tot... voi lua decizia finala maine... pupici dulci... webmaster ramane cum am stabilit ! Ciao!

ascanio, danieltanase*, GB, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: