ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2010
ÎNSCRIS: 10.07.08
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 9 [ani]

ARTICOL ARHIVAT

Elegant dar stresant - nu este pregatit pentru straini

Am ajuns la hotel dupa ce am cautat ceva timp, intrucat trebuia sa trecem de o bariera care era cand lasata, cand ridicata si nu am vrut sa incalcam cine stie ce reguli (care oricum nu cred ca existau sau existau doar in limba maghiara). Am lasat masina in fata hotelului, intr-un loc in care oprirea era interzisa, pt ca in alta parte nu aveam unde, si am intrat sa ne cazam.

Holul frumos, elegant insa la receptie - surpriza: receptionera statea foarte prost la capitolul limba engleza (romana nici atat). Am reusit sa ne cazam si ni s-a explicat prin "limbajul semnelor" cum putem sa intram in parcarea hotelului - parcare destul de proasta, dealtfel -- imprejmuita cu un gard improvizat care nu arata prea bine si care avea pietris pe jos. Ba, mai mult, treceai peste niste dale din beton care se cam miscau si nu stiai daca reusesti sa treci sau nu peste ele.

In sfarsit, am ajuns in camera. Ce camera?! Contrar primei impresii (cu engleza si parcarea) ditamai apartamentul! Foarte elegant si utilat cu tot ce vrei, inclusiv aragaz (cu hota glisanta), chiuveta de bucuatarie, prajitor de paine, filtru de cafea, tacamuri, farfurii, prosoape de bucatarie etc. Noi am rezervat o camera pentru 2 persoane si 1 copil, insa ne-am trezit intr-un apartament care, pe langa spatiul destinat bucatariei dispunea de o camera (living) cu canapea extensibila, camera prorpiu-zisa, baie (evident) si balcon. Camerele mari, luminoase, situate la capatul uni corp de cladire si avand astfel vedere spre mai multe puncte cardinale (cred ca intr-un fel ne-au izolat pentru eram straini, insa in sensul bun, adica sa nu avem galagie). In camera era un LCD, pe care puteai urmari si TVR International.

La masa, seara, alta surpriza (pe langa deja obisnuita imposibilitate de comunicare): lipsa cu desavarsaire a banalelor... servetele! Si asta s-a repetat in fiecare seara (noi am avut demipensiune). Dimineata erau servetele, insa seara lipseau. Pana la urma, am reusit sa gasime echivalentul pentru "servetel" in limba maghiara si am cerut. Ni s-a dat, insa doar in seara aceea. In loc sa se alerteze, sa fie adaptabili la niste cerinte oricum esentiale, ei au continuat sa ne serveasca masa de seara fara servetele. Spre deosebire de alte hoteluri unde am solicitat o lamaie (pentru ca imi era rau) si a doua zi erau lamai peste tot (inclusiv la bar si in orice fructiera). De mancat nu prea stiai ce mananci, pentru ca nu aveau afisate denumireile decat in limba maghiara, evident. Asta s-a intamplat in special seara. Dimineata era mai bine, insa seara erau destul de neprofesionisti, din acest motiv afirm ca nu sunt pregatiti pentru turisti straini. Singura persoana cu care ne-a putut intelege in engleza a fost... un barbat din personalul de supraveghere al Aquapark-ului.

Piscina hotelului era destul de Ok, cu exceptia faptului ca apa avea atat clor in ea incat fiicei mele i s-a decolorat costumul de baie (din mov aprins a devenit un alb spalacit). Frumos este ca prin piscina (ca orice piscina care se respecta) poti sa iesi din interior in exterior. Am avut halate de baie in camera (destul de ponosite, insa curate).

Cam atat despre hotel. Despre parcul de distractii o sa incerc sa scriu la alta sectiune. Poate reusesc sa postez si ceva poze.

Una peste alta, este un loc linistit, curat, elegant unde insa nu m-as mai duce din motivele pe care le-am aratat mai sus, la care se adauga raportul slab intre pret si serviciile oferite. Trebuie sa mentionez ca, poate, am fost influentati negativ si de vremea care nu a fost tocmai placuta.

Trimis de Gilda in 19.08.10 15:36:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Szeged

VIZUALIZĂRI: 2140 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gilda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 90.00 EUR pe cameră

creivean [19.08.10 17:30:35] »

Vezi, daca n-ai stat la Aurum? click aici Abia m-am intors eu de acolo si a fost fenomenal. Am de gand azi, spre seara sa-mi postez si eu impresiile de acolo.

Eu ma mir de ce ai patit, deoarece Zoli Marki, singurul roman ce se ocupa de turism in Hajduszoboszlo, la intrebarea mea, ce hotel rivalizeaza cu Aurum, acesta mi-a indicat chiar Apollo. Asta nu inseamna ca nu te cred. Cred tot ce spui, iar problema cu limba engleza exista in Hajdu, cam peste tot (nu la Aurum), mai bine te descurci cu germana si rusa.

Despre bariera. Este bine de stiut, pentru toata lumea ca, seara, de la 18. 00, Matyas Kiraly Ut. , pe care-i si Aurum si Apollo si alte hoteluri foarte bune, se inchide si devine pietonala, loc de promenada al statiunii, dar langa ea sta un om de ordine, caruia, daca-i faci dovada ca trebuie sa ajungi la unul dintre hoteluri, o deschide.

Oricum, felicitari pentru review.

Gilda [20.08.10 10:50:41] »

Multumesc pentru felicitari! Sincer, nu ma asteptam sa citeasca cineva atat de repede ceea ce am postat eu.

Am incercat sa nu fiu prea critica in ceea ce am scris, insa fata de alte locatii nu pot sa spun ca m-am simtit extraordinar avand in vedere pretul sejurului.

Repet, poate a contribuit la asta si vremea nefavorabila si poate si faptul ca am stat putin (deh, criza!).

creivean [20.08.10 10:56:14] »

@Gilda, ai aici impresiile mele de la Aurum, poate-l alegi pentru la anu'.

Aş fi curios ce preţ ai plătit tu, ca să fac o paralelă cu preţul plătit de mine la Aurum. Şi poate urci şi nişte poze.

Gilda [20.08.10 12:02:59] »

Da, ai dreptate. Este super Aurum. Acum, dupa ce am vazut pozele postate la review-ul de la hotelul Aurum imi aduc aminte ca ne-am oprit si noi adesea sa ne uitam cum se danseaza acolo, pe terasa (in coditiile in care mie imi place f mult sa dansez). Incep sa cred ca sunt destul de obiective criticile mele. Comparand si pretul platit de noi (537 euro pt 4 nopti cu demipensiune) cu cel pe care l-ati achitat voi si, citind si ceea ai scris despre Aurum (cu foarte multe si importante amanunte), ma conving din ce in ce mai mult ca nu am exagerat cu criticile.

Si inca ceva: poate gresesc, insa presupun ca voi sunteti mai familiarizati cu limba maghiara, insa noua, in Arges, ne era greu sa ne amintim si cum se zice "Multumesc" in lb aceasta. Iti dai seama cum ne-am simtit cand nu intelegeam mai nimic (nici ce mananci). Nu mai departe de problema cu bariera: imi aduc aminte ca era un panou langa, pe care presupun ca scria un regulament, insa eu imi aduc aminte ca nu era engleza pe acolo.

Felicitari si tie pentru review si pentru sejurul pe care l-ati avut!

creivean [20.08.10 12:26:32] »

Cu limba, ai dreptate, ştiu câteva cuvinte (unele n-o să le reproduc aici), dar cum am mai spus, la Aurum se vorbeşte româneşte şi chiar şi engleză. În rest, peste tot în Ungaria te descurci mai bine cu germana, decât cu engleza. Cât despre mâncare, ce să zic, micul dejun şi cina fiind bufet, era ok. , nu trebuia să alegem din meniu. Plus că, unde am mai mâncat la restaurantul hotelului şi la restaurantul/terasa Parc Hotelului Ambrozia, meniurile erau şi în româneşte.

Pe bune, acum, data viitoare alege Aurum şi rezervă-l prin Zoli, care o să te ajute inclusiv la momentul cazării (la noi, a venit la hotel când ne-am cazat şi totul a decurs mult mai uşor)

creivean [25.09.11 13:28:17] »

AmFostAcolo astă vară şi eu, aşa pentru informare.

Plusuri:

Hotel nou, finisaje de calitate, bine amplasat, camere excelente.

Minusuri:

Nu vorbeşte nimeni româneşte (o rup doar în engleză), bazinele-s parcă de jucărie, extrem de mici, restaurantul cochet dar atât de mic că simţi că te sufoci.

Eu nu o să mă cazez acolo, sunt alte oportunităţi în staţiune. Părerea mea.

Am încărcat şi eu vreo 23 de foto.

carmen_22_09 [02.10.12 00:22:26] »

@Gilda: Servus, noi am fost la finele anului 2011 si in mare parte din ce ai sesizat tu, nu s-a schimbat.

Piscinele fata de alte hoteluri sunt groaznice, frig langa geam, aglomeratie pe partea cu scaunele zidite si cu incalzire. Marimea piscinelor se carcterizeaza prin micime.

Masa saracacioasa, in niciun caz de 4 stele.

Cel mai bun la ora actuala cred ca este Atlantis, comparatiile nu sunt posibile pentru aceleasi 4 stele.

Gilda [07.10.12 17:30:03] »

@carmen_22_09: Buna! Imi pare rau sa aud ca nu s-a schimbat nimic in bine la acest hotel. Oricum, noi o sa ne indreptam atentia catre alte zone/tari, mai ales ca deja exista locuri in Romania muuuult mai bune decat acest hotel din multe puncte de vedere.

carmen_22_09, Gilda
    Alte impresii din această RUBRICĂHunguest Hotel Apollo (ex Apollo Thermalhotel):