ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2010
ÎNSCRIS: 25.04.10
AUG-2010

la PMM* = 82 USD

Un hotel super!!

In primul rand as dori sa va dau un sfat, inainte de a discuta despre Albatros Palace. Aveti mare grija ce hotel alegeti cand plecati in Egipt: singurele criterii demne de luat in seama la alegere sunt: review-urile de pe site-urile romanesti (precum acesta) si straine (macar tripadvisor) si pretul sejurului. Am avut ocazia sa fac mai multe excursii optionale din Hurghada si am vizitat rapid multe din hotelurile oferite de agentiile romanesti pe timpul cat autocarul strangea turistii de la hotelurile respective. Va spun sincer, unele dintre ele, categorisite de agentiile romanesti precum le transmit cei din Egipt, la 4 sau chiar 5 stele, erau niste ”bombe”, care nu aveau, dupa standarde romanesti nici 2 stele (Panorama Bungalows, King Tut, Magawish etc. ).

Daca vreti sa stati intr-un hotel foarte bun in egipt alegeti Albatros Palace, Steigenberger sau, poate, Mamlouk. Atat in Hurghada. Nu discut despre Safaga sau alte localitati mai indepartate, unde nu am fost.

Acum despre hotel:

Cazarea: am pus in pasaport 20 dolari si am primit, dupa ce am refuzat 2 camere, una superba, la etajul 1 din 2 cu vedere catre piscina. Camera, efectiv, nu este una de 5 stele europene, ci mai degraba de 3, 4, sa zicem, insa este foarte curata, are un pat enorm, tv lcd, balcon, cosmetice oferite continuu la baie, seif, insa nu va ganditi la halat de baie, papuci si alte chestii de genul asta. Insa este buna sicameristul face curat zilnic. Din 3 in 3 zile i-am mai lasat si lui cate 1-2 dolari bacsis. Cazarea decurge rapid, lejer, daca puneti ceva in pasaport puteti sa va alegeti camera dorita, in fond daca primiti o camera cu vedere pe partea opusa piscinei este cam urat: pe o parte e un teren viran cu un hotel in constructie, iar pe alta, un alt hotel din lantul Albatros (Beach, mult mai slabut decat Palace).

Mancarea: e un subiect discutabil, mie, personal mi s-a parut excelenta, insa am auzit si pareri ale unor oameni care nu prea s-au impacat cu ea. Pt. orice eventualitate, luati-va de acasa medicamente contra diareei. Exista 6 restaurante, in regim bufet suedez, in care, cel putin la cina sunt servite zeci, daca nu peste 100 de feluri de mancare specifice restaurantului respectiv (mediteranean, italian, marocan, chinezesc, german si mexican). Bauturile oferite in sistemul allinc sunt bere, vin (ambele foarte bune), toate sucurile din gama Coca Cola, originale, whiskey JW, gin, ouzo, coniac, de asemenea foarte bune. Bauturile si mancaarea, dpdv personal, au fost excelente.

Piscina si plaja: piscina este cea mai mare pe care am vazut-o in viata mea sau pe care mi-am inchipuit-o. Este enorma, cu pool bar, insulite, jacuzzi-uri etc. Este o piscina de 7 stele, nu de 5. Fabuloasa. Plaja este mai linistita, cu bar propriu, restaurant, nimic special, totul este ok, insa intrarea in mare se face mult prea lin, astfel incat trebuie sa mergi pe un ponton ca sa intri direct la apa mai adanca. la capatul pontonului se afla caativa recifi de coral super, astfel incat puteti face snorkeling direct de la hotel. Sejlongurile sunt foarte bune, din lemn, cu saltele groase, foarte confortabile, nu o sa va doara spatele de3 la statul pe ele. La piscina trebuie sa va treziti mai devreme ca sa ocupati locuri (pe la 6. 30-7. 30), insa la plaja gasiti la orice ora. La piscina sunt f multi copii galagiosi, in special cei ai rusilor, care nu stiu sa vorbeasca, doar sa urle... niste ciudati.

Suveniruri. Nu mergeti in Hurghada, este jalnic. Daca vreti sa luati cate ceva, cereti un taxi de la receptie (au serviciu de taxi privat al hotelului) care sa va duca la Senzo Mall si Cleopatra bazar (costa 8 euro dus intors). gasiti acolo totul la preturi fixe, mai ieftin decat ati putea negocia vreodata cu acei comercianti din hotel sau din magazinele din oras.

Altele:

- in hotel nimeni nu va cere bacsis pt. nimic, daca vreti puteti sa puneti la barurile de unde va luati bauturi sau mancare, in casutele cu tips pe ele, cate ceva (cate 1-2 dolari, sau euro) ;

- nu cumparati nimic din magazinele de la hotel, sunt foarte, foarte scumpe. Tot ce gasiti acolo gasiti la preturi de 3-5 ori mai ieftine la Cleopatra Bazar sau la aeroport;

- totul in complex este foarte curat si bine intretinut;

- majoritatea turistilor sunt rusi si germani, insa nu au existat niciun fel de probleme cu ”vestitii rusi pusi pe baut”

- la ora 23 se incheie orice activitate in aer liber astfel incat toti se pot odihni

- in fiecare seara sunt concerte, dansuri muzica live etc

- lobbyul hotelului si zona de cafenele sunt superbe, specifice unui adevarat hotel de 5 stele.

Daca vreti un hotel foarte bun, nu ieftin, insa cu servicii adevarate de 5 stele, unul dintre hotelurile Hurghadei de acest tip este Albatros Palace. Cu siguranta se afla intr-un top 5 al hotelurilor din Hurghada.

Trimis de rentea in 19.08.10 10:42:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4936 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aceasta e o scurta descriere a excursiilor pe care le puteati face din Hurghada.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 82.00 USD pe cameră

sologiuc eugen [26.08.18 00:51:00] »

@rentea: superb... ai descris tot ca si cum am fost eu acolo. ai puncte maxim de la mine si... m ai convins sa merg anul viitor in acest hotel.

rentea [26.08.18 12:04:37] »

@sologiuc eugen: ma bucur. din pacate, review-ul meu are ceva ani vechime, sper ca nu s-au schimbat lucrurile decat in mai bine

rentea, sologiuc eugen
    Alte impresii din această RUBRICĂAlbatros Palace Resort & SPA: