ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2010
ÎNSCRIS: 21.07.10
AUG-2010

Corfu, un colt de rai

A fost prima mea calatorie in afara tarii si am ales destinatia Corfu. Am ramas profund impresionata de frumusetile acestei insule. Dupa 18 ore de mers cu autocarul am ajuns, in sfarsit, in Corfu. Ne-am cazat la vila Tasos din statiunea Acharavi. Conditiile de cazare au fost ok comparativ cu pretul, am avut si balcon cu vedere la piscina, ceea ce mi-a placut foarte mult.

Din excursiile optionale am ales Marele Tur al Insulei, Croaziera la Grotele Nausicai (BBQ pe Plaja Paradisului) si parcul acvatic Hydropolis, iar pe cont propriu am mers la Canal d'amour in Sidari.

In prima zi am stat in statiunea noastra, am facut plaja, ne-am plimbat pe la magazine, seara am fost la terasa Lemon Garden, cum ne-a recomandat ghidul pt cuplurile de indragostiti. Este o atmosfera foarte romantica acolo, muzica frumoasa si, mai ales, mi-a placut faptul ca fiecare masuta este pusa sub arbori de lamai, intr-adevar o frumoasa gradina de lamai, cum zice si numele.

A doua zi, am hotarat sa mergem la Canal d'amour. Initial am zis ca mergem pe jos, pe plaja, crezand ca este mai aproape, dar dupa ce am ajuns in statiunea Roda am aflat ca mai sunt cam 9 km si un grec de acolo ne-a zis ca sunt si autobuze Green Bus care merg in Sidari, asa ca am luat autobuzul. Mi-a placut foarte mult, sunt niste peisaje superbe acolo. Toate bune si frumoase, asa ca ne-am intors in statia de autobuz, unde surpriza ca nu mai era trecut pe program niciun autobuz dupa ora 18, care deja trecuse. Am tot stat si am asteptat, am intrebat pe acolo, dar nimeni nu stia daca mai vine vreun autobuz si, cand deja nu mai aveam nicio speranta si ne facusem planul sa mergem la discoteca si sa dormim pe plaja, a venit ultimul autobuz la ora 21.

In urmatoarea zi am fost la Hydropolis, fiind joi a fost all inclusive. Mie mi-a placut, a fost destul de frumos, ne-am dat in topogane, in Lazy River si chiar ne-am distrat.

A urmat croaziera la Grotele Nausicai. Am mers cu autocarul pana in Paleokastritsa, de unde am luat vaporasul. Mi-a placut foarte mult culoarea apei de acolo, un albastru impresionant. Nu am fost prea incantata de mancarea inclusa in pret (gratarul) si de faptul ca erau multe albine pe plaja. Cred ca mai bine as fi ales Croaziera Paxos-Antipaxos, am auzit ca a fost mai frumoasa, dar m-am gandit ca se merge prea mult pe apa (cam 6-7 ore am auzit).

Apoi am fost in Marele Tur al Insulei, acesta chiar mi-a placut enorm. Toate obiectivele vizitate mi s-au parut superbe. Am vizitat intai Palatul Achilleon cu gradinile sale superbe, apoi Manastriea Vlaherna, Biserica Sf. Spiridon din Corfu Town, de acolo am mers si putin prin bazar, apoi am vizitat fabrica de lichior de koum-quat Mavromatis, care este de-a dreptul delicios, apoi am mers la Bella Vista de unde se vad golfurile Paleokastritsei cu apa de mai multe culori (albastru, turcuaz, verde) si golful in forma de inimioara, acolo am luat si masa, apoi am fost la Manastirea din Paleokastritsa, unde era icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului si dupa aceea, am coborat in portul din Paleokastritsa de unde puteam merge cu Yellow Submarine, dar am preferat sa ne plimbam un pic prin zona.

Intr-una din dimineti ne-am trezit sa vedem rasaritul, dar soarele a rasarit in spatele muntilor si nu s-a vazut nimic. De abia apoi am aflat ca de acolo nu se vede rasaritul, ci doar apusul.

Tot ce am vazut in aceasta insula m-a impresionat foarte mult, atat frumusetea peisajelor, cat si amabilitatea grecilor, mancarea specifica (am incercat souvlaki, pastitsada, pita gyros, chicken a la corfu, toate au fost delicioase), multitudinea de suveniruri pe care le puteam cumpara, muzica greceasca... Totul a fost de vis... Ceea ce ma face sa-mi doresc sa revin pe aceasta insula candva...

Trimis de kathy15 in 18.08.10 15:06:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3726 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kathy15); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Feribotul cu care am mers din portul din Igoumenitsa spre insula Corfu

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[18.08.10 15:37:56]

Foarte bun si optimist review-ul tau, imi pare bine ca ti-a placut si ai ramas cu o impresie frumoasa despre insula. Si eu sunt foarte incantat de Corfu in general si inteleg dorinta reginei Sissi de a avea o resedinta aici.

[18.08.10 16:23:57]

Multumesc! Cred ca oricine viziteaza Corfu ramane cu o impresie frumoasa si cu dorinta de a revedea candva aceasta insula superba.

corinka
[18.08.10 16:40:41]

Of, cat dor mi-e si mie de Corfu, cu atat mai mult cu cat, uitandu-ma la fotografiile tale, revad unele dintre locurile vizitate.

Ca si tine, regret ca am ratat Paxos si Antipaxos. Ce nu stiam este faptul ca grota de langa Plaja Paradis se numeste Grota Nausicaai, noua nu ni s-a spus. E drept ca am avut o ghida ceha, care vorbea in ceha pentru turistii cehi, dandu-le mai multe informatii.

Romanii au primit doar cateva informatii, mult mai putine, de la capitanul vaporasului, un grec care vorbea engleza, dar care nu era prea vorbaret.

celeste
[18.08.10 17:01:48]

Felicitari ai postat poze f. frumoase, eu inca nu am ajuns in Corfu dar cu siguranta o voi face la anul. Mi-a placut si review-ul ai un vot si de la mine.

AndreeaSava*
[18.08.10 17:43:23]

Foarte frumos rewiew-ul tau. Un vot de la mine.

Diaura*
[19.08.10 19:13:57]

Felicitari pentru poveste si bun venit printre noi.

Chiar daca ai bifat deja cam tot ce era de vazut in Corfu, pana nu faci si un Paste acolo... pana nu vezi un obicei medieval adus pe insula de venetieni...

Eu zic sa te mai duci macar odata.

[19.08.10 20:46:38]

Multumesc tuturor pentru aprecieri si voturi!

@Diaura Chiar mi-as dori sa mai merg in Corfu si cred ca ar fi o experienta unica sa merg de Paste si sa vad obiceiurile de acolo.

As dori sa atasez si o melodie la review, dar nu stiu cum... ma poate ajuta cineva cu un sfat?

[19.08.10 20:55:10]

iata am atasat eu o melodie sper sa-ti placa insa daca doresti sa schimbam trebuie sa ne indici adresa de pe trirulilu sau youtube, din pacate in acest moment programul nu permite incarcarea fisierelor muzicale decat de pe aceste doua site-uri!

[19.08.10 21:08:41]

Multumesc pentru melodie, este foarte frumoasa!

Andrew22*
[20.08.10 12:30:50]

Felicitari pentru review! Citindu-l si uitandu-ma pe poze am trait din nou senzatia aceea deosebita pe care Corfu mi-a lasat-o. A trecut doar o luna de cand m-am intors insa deja mi-e dor de acest colt de rai.

andrei09
[04.09.10 01:03:12]

se pare ca am lansat un fel de moda pe site frumoasa descrierea... corfu este intr-adevar un mic paradis... sper sa nu se transforme intr-o mica mamaia din cauza "reclamei" noastre

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[04.09.10 20:44:47]

Nici o sansa , sunt foarte putini turisti in acest moment pe insula , unele locuri sunt dezolant de goale si ploua de 2 zile cam tare!

noi doi
[11.05.12 22:17:48]

Buna! Am si eu o intrebare... La Manastirea din Paleokastritsa, La Biserica Sf Spiridon din Kerkyra sau la Vlacherna (locuri pe care intetionez sa le vizitez vara aceasta in Corfu) e nevoie de o anumita tinuta pentru a putea intra inauntru? Am intelet din alt review ca fetele trebuie sa poarte fuste lungi iar baietii pantaloni lungi. E adevarat? Ca sa ne pregatim. Nu am nici o fusta lunga in garderoba

OanaCristian
[12.07.12 16:35:01]

@kathy15: Imi poti spune te rog, daca sunt magazine de suveniruri in acharavi si alte chestii de genul? eu ma cazez tot la tasos, si mi-a sp cnv k nu prea sunt magazinase si alte d astea... ms frumos... superbe poze... superba vacanta! la cat mai multe: *: *: *: *:

AnaAnaAna
[27.06.14 15:26:45]

@noi doi: Buna. Daca nu e prea tarziu pt raspuns... Eu am fost in aceste locuri si nu am avut nevoie de o tinuta speciala. Totusi nu maieu si nu pantaloni scurti.

La Manastirea din Paleokastritsa au fuste la intrare. Barbatii aveau pantaloni 3/4 sau lungi.

La Biserica Sf Spiridon nu am vazut fuste la intrare. Femeile in pantaloni, fuste... (tinute decente).

Am observat ca ei nu au chestia asta cu capul acoperit (doar in manastiri mai retrase). Fusta pana la genunchi. Eu am avut una de in usoara.

Toate cele bune.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[27.06.14 16:48:16]

Pe la tarabele de mărunțișuri și suveniruri se găsesc eșarfe colorate. Cumperi 2 din alea, se fac cît o basma, le ții mereu în geantă și ești pregătită mereu de intrarea în orice biserică. Una o pui pe picioare, alta pe cap. Nevastă-mea procedează așa, ca să nu fie luată prin surprindere de o eventuală vizită la o biserică, sau ca să nu fie nevoie să se îmbrace cu haine prea lungi pe căldură sau la plajă, numai în ideea că poate mai încolo intră într-o biserică.

Nu știi tot timpul ce vei face în restul zilei, așa că cel mai bine e să te îmbraci lejer și să ai eșarfele alea în bagaj/rucsac/geantă (fiecare ce poartă). Unde mai pui că sînt utile și în alte împrejurări, de pildă să te apere de soare.

abancor, AnaAnaAna, AndreeaSava*, andrei09, Andrew22*, celeste, corinka, Diaura*, kathy15, noi doi, OanaCristian
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Corfu: