ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.03.08
AUG-2010

Strandul Venus din Baile 1 Mai, nimic nou sub soare

Strandul Venus din Baile 1 Mai – amplasat la intrarea in statiune (cum se vine dinspre Oradea, Sanmartin) este cel mai mare strand termal din aceasta statiune.

Din punct de vedere al numarului de bazine este destul de “atractiv”.

Sunt 8 bazine cu apa termala, grupate unul langa altul, iar in mijloc au o terasa. Mai sunt 2 bazine mici rotunde pentru copii, unde apa este maxim 0, 5 m. De asemenea este un bazin mai mare, trapezoidal, unde adancimea apei creste pana la aprox 2, 5 m, este si un bazin rotund cu trambuline si adancime de aprox. 4 m. Aici sunt 2 trambuline laterale mai mici si inca 2 trambuline mai inalte, se urca pe o scara de fier, cea mai mare trambulina fiind la 5 m (vezi pozele).

Este si un bazin olimpic in spate, dar acesta este inchis complet, zona este degradata si “sigilata” cu banda (ca in filme – “police line, do not cross”).

Tarifele de intrare sunt

Adulti – 15 RON

Copii (4-12 ani) – 7 RON

Inchiriere sezlong – 5 RON + 5 RON garantie

Daca iesiti din strand, daca intrati din nou, se mai plateste o data biletul de intrare!

Orarul este

Luni – Duminica08- 20

Cateva cuvinte despre strand

Parcarea in fata strandului si zonele adiacente este gratuita. In week-enduri, cand este aglomerat, se parcheaza si pe zonele verzi, care unde gaseste.

Asa cum ziceam – ca si numar de bazine, precum si prezenta bazinului adanc cu trambuline – il face sa fie oarecum atractiv. Si cam atat.

In rest, este acelasi strand proletar, de pe vremea raposatului impuscat. S-a mai dat putin cu var pe la toalete, s-a mai inlocuit o teava de apa, un robinet, etc si gata.

Garderobele sunt aceleasi cabine vechi, unele cu incuietoare, alte fara.

In cateva locuri sunt grupate dusuri, acelasi stil vechi, unele functioneaza, altele nu, unele nu au robinet. Ideea este ca poti face dus totusi, uneori se sta la coada pentru aceasta “activitate”.

Sezlongurile – desi sunt contra cost – sunt putine, daca nu vii dimineata (in sezon) risti sa nu mai gasesti.

In rest – lumea face plaja pe paturile, cearsafurile, prosoapele din dotare, pe zonele cu iarba din jurul bazinelor.

Apa in bazine pare curata, dar mai mult nu pot sa zic, nu stiu la cate zile se schimba, sau sa va dau alte detalii de ordin “sanitar”.

Nu sunt “cascade” sau alte “figuri” aruncatoare cu apa ca si la strandurile din Felix, sau cele din Ungaria.

Cert este ca strandul este foarte aglomerat vara - om langa om, prosop langa prosop, etc.

Nu au sauna. Am vazut doar un « cort » cu manichiura-pedichiura. In alti ani era o tipa care facea masaj (contra cost) acum nu stiu daca mai este, nu am vazut-o.

Sunt – din loc in loc – tomberoane mari pentru gunoi.

O veste oarecum buna este faptul ca Primaria Sanmartin (de care apartinea inainte) a scos acest strand la licitatie si l-a cumparat SC Turism Felix SA, firma care detine cele mai multe hoteluri si cele doua stranduri (Apollo si Felix) din Baile Felix.

Zvonurile sunt ca se intentioneaza, in viitorul apropiat, sa fie modernizat si acest strand, sa fie adus la niste standarde mai actuale, similar cu cele din Felix despre care am scris click aici

Deoacamda insa nu s-a facut nimic, doar au montat un sistem de acces automatizat, cu bilete tip cartela, care nu functioneaza chiar tot timpul.

Ca si mancare & bautura

In interiorul strandului sunt cateva terase cu bauturi racoritoare si alcoolice. La majoritatea sunt “bucatele” uzuale (gratare, piept de pui, mici, carnaciori, cartofi prajiti, etc), dar oferta este mai diversa de ex la Terasa Gerardani (imediat dupa intrarea in strand, pe partea dreapta). Aici au mai multe feluri de mancare, tot timpul sunt 3-4 feluri de ciorba, multe variante de felul doi, desert, gama larga de baururi racoritoare si alcoolice. Preturile la Gerardani sunt accesibile, de ex – ciorba burta = 7 RON, ceafa porc la gratar = 10 RON, piept de pui la gratar = 10 RON, mici = 2 RON, bere = 3-6 RON (in funtie de marca), etc.

Sunt si cateva gherete cu langosi, fructe, porumb fiert, inghetata, precum si chioscuri cu articole de plaja, baie, ziare-reviste, confectii si alte maruntisuri de care ati putea avea nevoie in strand. Sunt si cateva gherete inchise – victime ale crizei probabil.

Cateva detalii despre acest strand gasiti si pe acest site click aici

Per ansamblu este o locatie ramasa inca in urma, tinuta la limita de subzistenta si de functionare pentru a produce bani din turismul de masa la Baile 1 Mai.

Sper ca in viitor se va schimba ceva (mai mult) aici, pentru ca – pana atunci – eu nu mai merg la acest strand.

Eventual in Baile 1 Mai se poate merge la strandul Hotelului Perla despre care am scris click aici

Trimis de presario in 18.08.10 14:02:32

VIZUALIZĂRI: 41228 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (presario); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea la Strandul Venus - Baile 1 Mai

valimi [18.08.10 14:18:34] »

Tipic romanesc, intri si mori la noi, daca vrei ceva de afara, iti dam noi acelasi lucru la pret dublu.

Felicitari pentru review, puncte de la mine!

creivean [18.08.10 14:31:37] »

Ma bucur să văd că încă-i pe linia de plutire, faţă de Ştrandul cu Valuri, despre care am scris aici. De asemenea, mă bucur că, (şi) noi orădenii, ne popularizăm zona frumoasă în care locuim.

Felicitări @presario pentru review.

presario [18.08.10 14:49:36] »

Multumesc pt voturi.

creivean - strandul asta este un fel de "medie aritmetica" dintre strandul cu valuri aflat in paragina si alte stranduri mai normale - gen cele din Felix.

Fata de cele din Ungaria, nu incape nici o comparatie ( dar tu stii deja asta, ca probabil nu ti s-a dus inca bronzul de Hajdu ).

georgiana [18.08.10 15:32:29] »

Tariful nu e chiar mic, 15 lei, zic eu, care am fost duminica la Baile Lipovei si era 5 lei si am avut o surpriza chiar placuta

Un vot pentru strandul ''lui @Presario! ''

presario [18.08.10 15:43:19] »

gEorgi - putem face un "top" - care strand are pretul mai mic.

Adica - cu cat tariful e mai mic - e mai bine sa nu te duci pe acolo.

biancuta [18.08.10 15:43:49] »

@presario, un review echilibrat si foarte util! Felicitari!

georgiana [18.08.10 15:47:43] »

@Presario,

Nu, aici a fost excelent, la Baile Lipovei, pretul doar te face sa ai mai putine asteptari pana intri, din cauza sumei mici platita la intrare, dar mi-a placut, sper sa -mi treaca Sfanta Lene si sa scriu si eu ca mi s-au adunat cam multe si sa nu le uit!

pepsi70ro [18.08.10 16:15:14] »

Pe cat de util pe atat de interesant si bine structurat, felicitari!

mirelutza [18.08.10 16:33:11] »

abia asteptam sa mai dau un SB si uite ca dragul meu presario a avut parte de el ; review in stil caracteristic......

cc_iordachescu [18.08.10 17:32:05] »

Un review frumos scris şi util răsplătit cu un vot din toată inima!

luciaoradea [18.08.10 22:42:44] »

Din pacate Strandul e cam in aceeasi situatie trista ca in anii trecuti. Multe schimbari nu sunt. Fata de strandurile din Ungaria se vede o mare diferenta. Ar putea fi modernizat si ar atrage mult mai multi vizitatori, potential este.

Foarte bine scris, ai votul meu!

dacia [11.05.12 14:51:32] »

Review? Asta este, ca mai toate "review"-urile lui Presario despre Oradea/Baile Felix, un anunt comercial. Nu inteleg ce fac moderatorii. Ignorati!

webmaster0 [11.05.12 15:58:07] »

@dacia: iată o scurtă listă a destinaţiilor despre care a scris articole de-a lungul prezenţei sale pe acest site de utilizatorul presario:

• AUSTRIA [11 impresii]
  • MUNTENEGRU [3 impresii]
  • ROMANIA [71 impresii]
  • TURCIA [18 impresii]
  • UNGARIA [21 impresii]

Nici eu nu pot înţelege cum poţi spune fără nicio jenă "chestia" asta:

Dacă vrei, facem şi aritmetica: din totalul de 143, doar 71 (deci mai puţin de jumătate!) sunt din România. Iar din astea, doar 11 sunt din zona Oradea. Să fim serioşi!

maratia [07.08.14 00:18:09] »

Se pierde din vedere totusi un amanunt foarte important... este potrivit pentru familiile cu copii mici.

Zona este verde, cu copaci umbrosi iar pentru cei dornici sa stea la iarba verde, sa protejeze copiii de prea mult soare dar sa le ofere in acelasi timp celor mici o balaceala pe cinste este strandul ideal.

Este un avantaj si faptul ca se poate servi masa in incinta strandului, mancarea este buna iar servirea extrem de prompta.

Personal, de cand avem copiii, prefer acest strand in detrimentul altora cu sezlonguri aliniate pe betoane, unde-ti bate soarele in cap intreaga zi. Cearceaf langa cearceaf n-am prea vazut, strandul este suficient de mare incat sa faca fata sezonului de varf. In plus, in weekend-uri au angajat un dj care face atmosfera iar duminica trecuta au avut un tun cu spuma care a facut deliciul celor mici.

Recomand.

webmasterX [07.12.18 15:46:44] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Ștrand Venus [Băile 1 Mai]» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Băile '1 Mai']

biancuta, dacia, georgiana, luciaoradea, maratia, mirelutza, presario, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂȘtrand Venus [Băile 1 Mai]:

• pagină generată în 0.067816019058228 sec