ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2010
ÎNSCRIS: 17.08.10
JUN-2009

Concediu Rab - Kampor si imprejurimi

Salut,

Sunt destul de nou pe acest site si, vazand ca nu exista o descriere amanuntita a acestei insule, mi-am permis sa va prezint trairile placute din aceasta insula:)

Prima data am fost in Rab in 2007 pe ruta Buc-Arad-Budapesta-Zagreb-Senj-Jablanac-Rab 1800 km, cu masina, iar drumul a costat in jur de 70-80 euro de pers, a doua oara am mers Buc-Turnu Severin-Belgrad-Zagreb-Senj-Jablanac-Rab.

Din momentul in care iesi de pe autostrada spre Senj deja se intrezareste coasta, urmand o succesiune de privelisti minunate ce te insotesc pana in Jablanac de unde se face imbarcarea pe ferry... drumul serpuieste dealungul coastei, iar la coborarea catre ferry, la prima vizita, ramai realmente uimit de culoarea apei marii:)

Ferryul pleaca din jumate-n jumate de ora, face cam 20 min traversarea fiind insa foarte placuta si privelistea incantatoare.

O data ajunsi pe insula, prima impresie este de teapa toatala, fiind intampinat de un peisaj selenar, respectiv un tarm arid, plin de pietre si ciulini insa, o data trecut de prima impresie, dupa 2-3 km, vei ajunge pe partea "verde" si populata a insulei.

Pt a ajunge in Kampor, urmezi drumul de cca 15 km care strabate insula pe lung, traversezi oraselul Rab si continui un drum superb insotit de aceleasi privelisti minunate.

Kampor-ul se afla pe malul unui golf ce gazduieste un mic port pentru ambarcatiuni usoare, exista si o plaja destul de mica insa, in care, in cazul in care ti-e lene sa mergi in alta parte, te poti bucura din plin de toate frumusetile zonei.

Golful este unconjurat de dealuri, pline de pensiuni care mai de care mai frumoase si va recomand, in cazul in care sunteti de genul nostru:) sa mergeti direct la fata locului, sa va alegeti locatia dorita si gata.

In perioada Mai-Iunie, locul este destul de linistit si nu e greu de gasit cazare... in cazul in care vreti sa mergeti in Iulie sa August, NU mergeti acolo fara sa aveti rezervare, intrucat este sezonul in care sint invadati de catre turistii italieni si riscati sa nu gasiti sau sa gasiti cazare f scumpa.

So, in sezonul 2007 cazarea in acest golfulet a fost 180 euro/pers/7 zile, inclusiv micul dejun... cazare intr-o vila mai mult decat eleganta, camera dubla cu terasa si vedere la mare:)

In sezonul 2009 am ales un apartament de 3 camere, fiecare camera cu baie, dispunand de o bucatarie complet utilata si o terasa de cca 10 m unde serveam masa, stateam la o carte, sprit, etc; ) totul pt 190 euro/pers/7 zile fara mic dejun...

In imediata vecinatate se gaseste un mic complex cu un mini-market, casa de schimb, cafenea, loc de inchiriat barci, scutere sau de angajat diverse excursii, de asemenea in zona sint cam 3 restaurante cochete, dintre care, unul este absolut spectaculos, chiar la drumul principal (cred ca Skipper se numeste sau ceva de genu') extrem de frumos, civilizat, unde pt cca 10 euro mananci pe saturate taote nebuniile posibile.

Ca plaja, noi am ales sa facem un drum de cca 10 min pana la Suha Punta unde este cel mai misto strand de pe insula, urmand ca din poze sa va dati seama despre ce este vorba:)

Orasul Rab merita vizitat cel putin de doua ori, intrucat este demential de frumos seara.

De asemenea noi am inchiriat cateva scutere si am facut o excursie prin toate statiunile de pe insula insa, sunt de parere ca cea mai frumoasa zona ramane Suha Punta.

Discoteci n-am gasit... decat una, foarte aproape de ferry intr-un golf frumos, era insa inchisa si din cate am inteles nu se deschide decat in plin sezon.

Mentionez faptul ca prima vacanta pe aceasta insula a fost in vara lui 2007, in 2008 ne-am petrecut luna de miere in Thailanda, iar in 2009 eram turmbat si nu mai aveam rabdare sa ajung din nou in Rab:)

Va recomand cu cea mai mare caldura si voi incerca sa postez cateva poze reprezentative; )

Vacanta placuta; )

Trimis de Robert State in 18.08.10 11:42:55

VIZUALIZĂRI: 5411 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Robert State); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Panorama insulei de pe continent

[18.08.10 19:31:50]

mutat la sectiunea "EXCURSII IN/DIN ZONA RAB", pt a nu avea prea multe sectiuni de calatorie din zona.

[25.08.10 15:32:22]

fain review-ul

buhani73
[26.08.10 12:18:03]

frumoase pozele

am trecut si eu prin Kampor in drum spre Saha Punta.linistit si lejer insa am preferat Rab...e mai plin de viata iar orasul vechi...fara superb

oricum, Rab e o destinatie buna si chiar m-am bucurat de alegerea facuta

buhani73
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii in/din zona Rab: