ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2010
DIN: Campina
ÎNSCRIS: 06.09.08
JUL-2010

Vechiul Nessebar - un loc unde simti traditia!

Pe durata sejurului nostru la Nessebar am hotarat sa mergem sa vedem si legendarulNessebar vechi si cum toata lumea il lauda am zis sa nu ratam ocazia. Asa ca intr-o dupa amiaza am mers pana acolo.

Cel mai mult mi-a placut intrarea in oras, acel pod care desparte vechiul oras de noul oras... arata superb in lumina soarelui, cu marea de o parte si de alta, cu f multi turisti si ruinele vechiului oras in jur...

Parca eram in alta lume, semana destul de mult cu podul ce desparte turcia europeana de cea asiatica (ce am vazut prin poze caci nu am fost: D). Orasul f dragut, cu multe stradute inguste si case pietruite, magazine de suveniruri unde gasesti vrute si nevrute, greu de decis ce sa iei: d.

Am luat fiecare strada la rand descoperind cate ceva din istoria acestui oras, am zabovit in ruinele unei bisericii antice (cred ca era o fosta biserica, bazilica ceva, dupa forma...) unde soarele razbatea printre crapaturi dandu-ti impresia ca ingeri ascunsi prin colturi pazesc inca cu lumina lor acel loc sfant. Frumos si straniu in acelasi timp!!!

Peste tot bisericute fff vechi, case memoriale si alte cladiri care odata erau f importante in acel oras.

Am gasit si o biserica din zilele noastre, f mare care servea si drept muzeu se pare. Ciudat ni s-a parut ca la poarta acestei biserici era un panou cu poze ale celor decedati, cu ceva explicatii despre varsta si probabil si cauza mortii (nu am inteles nimic din pacate). erau f multi tineri insa: ( ( (

Pe mine una m-a incantat acest oras, mi-a dat impresia ca pentru cateva ore am iesit din lumea moderna plina de fitze si m-am incarcat cu farmecul, istoria si simplitatea acestui loc.

Pentru cine ajunge la Nessebar sa nu rateze orasul vechi, merita sacrificata o zi sau o jumatate de zi de plaja pt a vedea si altceva.

Atasez poze pt exemplificare:)))

Vizionare placuta!

Trimis de Delphinash in 18.08.10 11:12:44

VIZUALIZĂRI: 2727 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Delphinash); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea in nessebar

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[18.08.10 11:20:08]

Primul vot de la mine si apropo am aflat cum se spune in greaca la Dephinash = Delfinaki!

DelphinashAUTOR REVIEW
[18.08.10 11:40:03]

Multumesc nic ! Nu ma prea pricep la scris

Si merci pt Delfinaki ) e dragut !

mickeythecatus
[18.08.10 12:47:17]

Foarte buna descrierea; am fost vara asta acolo si m-as reintoarce oricand cu placere. 400 felicitari

valimi
[18.08.10 13:49:48]

Toate bisericile alea fff vechi sunt construite cu o caramida fff noua, eu cam asa am vazut.

yoshy262
[19.08.10 16:05:46]

Sa nu va suparati pe mine...

Locatia e f. f. f. comerciala. Dughene, tarabe, buticuri, carciumi, localuri, restaurante aruncate alandala de-a lungul strazilor, unde toti te imbie sa bei/ maninci/ cumperi ceva iar noul se imbina cu vechiul intr-un mod prea urat ca sa iti raman ceva interesant in minte.

Pot compara locatia prin urmatoarea imagine:

Luati engross-ul Europa si mutati-l in castelul Bran.

Poate asa va veti putea imagina cam ce era in Nessebar-ul vechi.

alba.ca.zapada
[24.08.10 08:04:39]

abia astept sa merg in sept k sa vad daca ceea ce ai spus tu este asa.

Sincer, ma indoiesc pt k am vazut foarte multe imagini frumoase

Voi scrie impresiile la intoarcere

RobertCodescu
[07.03.11 13:45:06]

MULTUMESC MULT de review! In mai cred ca ajung si eu aici la Nessebar si un review cu recomandari si opinii e FOARTE bun; Saru' manaaaaaaa !!!

augustin_roland
[15.02.16 10:42:27]

@Delphinash:

V-am urmat sfatul si am cautat experienta dvs. turistica pt comparatie. In Nessebar am stat e 3 ori la Hotel Saint Nikola chiar pe "fosta" insula istorica actualmente peninsula!!!

Sunt de acord cu tot ce ati scris doar pt zona istorica (peninsula) restul e jalnic si mizerabil inclusiv Suny Beach.

alba.ca.zapada, augustin_roland, Delphinash, mickeythecatus, valimi, yoshy262
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nessebar: