ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 16.08.10
AUG-2010

Variante Istanbul - Antalya

Pentru Anturium - cu mare placere.

In principiu din Istanbul pana in Antalya sunt 7-800 de km. Depinde pe unde te duci.

Varianta 1 - iei ferry-bout din Istanbul si mergi pana la Yalova. Este un ferry destept, inchis (n-ai voie afara pe punte). Firma este IDO. Te costa 70 de Lire (cam 36-37 Euro). Traversarea cu tot cu asteptare poate fi 1 ora - 1 jumate. Scutesti cam 170 de km. De la Yalova mergi spre Bursa, autostrada pe langa Bursa, Bozuyuk, Kutahia, Afyon, Isparta, Antalya. Te sfatuiesc sa mergi pe Isparta. De la Isparta se face un drum zis secundar spre Antalya dar este foarte bun si spectaculos. personal si la intoarcerea spre Istanbul folosesc acelasi drum cu o mica modificare. Daca la Yalova nu prind ferry principal (merge pana la 17, 30), mai merg 17 km pe dircetia Istanbul si iau un ferry mai mic (semnalizat pe strada) care traverseaza marea spre Gebze. Gebze este la 40 km. de Istanbul deci scutesc oricum 120 de km. de sofat.

Varianta 2 - Mergi numai cu masina. Pleci din Istanbul pe autostrada de Ankara si la Adapazari (mai precis Sakaria) faci dreapta (este semnalizata directia Antalya). Ajungi tot la Bozuiuk si de acolo pe acelasi drum. Pana la Bozuiuk este un pic mai greu drumul. Serpuieste printre munti (dealuri) si daca prinzi aglomeratie este un pic mai greu. Dupa Bozuiuk mergi fara probleme. Tronsonul spre Kutahia - Afyon - Antalya este destul de bun. Probabil ca intr-un an, doi va fi autostrada continua. Mai sunt pasaje unde se lucreaza si mergi un pic mai strans dar merge.

Din Istanbul daca vrei sa iei ferry (varianta 1) acesta-l gasesti pe Kennedy Caddesi care este un bulevard larg si lung pe sub Cornul de Aur pana la extremitatea Istanbul-ului, in partea de Sud. O sa vezi bine semnalizata "Marina".

Asta este clar (indiferent varianta) drum de o zi. Nu este cazul de innoptat.

Eu personal cand plec din Istanbul spre Antalya plec pe la 6, 00 dimineata ca sa evit aglomeratia de dimineata din oras (asta daca nu iau ferry care are prima cursa pe la 9, 00). In Istanbul, daca n-ai un GPS actualizat, bun, uita-te dupa insemnul "Cevreyolu". Asta inseamna autostrazile inelare, un fel de centuri. Odata ajuns pe Cevreyolu este simplu sa te orientezi spre Ankara sau Edirne dupa caz (venire sau plecare). Daca pleci numai cu masina vei avea o mica problema. Daca nu nimeresti bine (si e greu, crede-ma) atunci vei intra pe autostrada de Ankara (inainte de unul din podurile mari) pe una din intrarile de unde nu poti lua tiket de autostrada. Sunt multe intrari dar accesibile numai celor ce au un card KGS sau OGS. Dar nu este o problema. Stai la una din porti (intrari) pana vine un taxi saun alta masina al carei sofer stie ceva engleza si-l platesti pe ala cu 5 Lire si trage el cu card-ul. Am facuta asta de multe ori si n-a fost nicio problema. Taxele pe autostrazi indiferent ca vorbim Edirne - Istanbul (9, 75 Lire), Imir - Aydin (7 lire) nu sunt foarte mari. Putem vorbi de 2, 3 maxim 7 Euro.

Daca nimeresti pe una din intrarile pe autostrada unde vezi "tiket" sau "nakiz" atunci nu mai ai nicio problema. Iei tichetul (automat) si platesti la iesire.

Daca mergi in Antalya din Bucuresti prin Istanbul atunci ai nevoie de o noapte la Istanbul. Ai 700 de km. Buc. - Istanbul si 7-800 de Km Istanbul Antalya.

Daca alegi sa te duci pe drumul de coasta, este clar mai frumos dar mai lung cu 400 de km. Directia este Edirne, Cannakale (traversare cu ferry), Izmir, Aydin, Yatagan, Mugla si apoi intri pe drumul de coasta spre Fethyie, Kas (care este splendid dar destul de greu), Antalya. Se poate face si asta cu o noapte pe drum dar nu recomand. Ar fi bine cu doua nopti. Prima ar fi buna la Cuccukkuyu sau un pic mai departe la Ayvalik sau Dikili unde poti face si o baie in mare. A doua in zona Oludeniz - Fethyie. De exemplu de la Oludeniz mai ai maxim 300 km pana in Antalya (depinde pe unde o iei dar este mai frumos sa tii coasta).

Despre costurile de drum: Bucuresti- Antalya - prin Istanbul, 1500 de km. Plin de combustibil la Giurgiu, plin la iesirea din Bulgaria si apoi Doamne ajuta. Am mai spus, la bulgari benzina este un pic mai ieftina ca la noi. La turci este mai scumpa 3, 67-3, 69 litrul de Kursunsuz (adica benzina fara plumb de 95). La istanbul un hotel bun de 4 stele te poate costa intre 70 si 90 de Euro dubla. Preferabil sa va platiti cazarea din tara dar nu prin agentii ca au preturi mari pentru Istanbul. Vedeti pe net, direct pe hotel sau unul din site-urile mari de pe net. Nu dau nume ca nu ma lasa astia. Va spun ca n-o sa obtineti niciodata pret mai bun pe negocierea directa la hotel decat prin negocierea pe net direct cu hotelul cat mai din timp cu putinta. Situatie inversa fata de hotelurile din Antalya unde nu obtii niciodata pret mai bun ca la agentii. Cu toate ca si aici, de la anul am de gand sa iau bilete din Germania. Nu ma duc acolo dar iau de pe net. Au preturi sensibil mai mici.

Daca mai pot sa fiu de folos cu ceva va stau la dispozitie

Trimis de legatorul in 17.08.10 22:32:38

VIZUALIZĂRI: 14199 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (legatorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cosminp [17.08.10 22:40:40] »

foarte utile sfaturile. puncte pentru ele.

molko* [17.08.10 22:50:47] »

poti estima ca timp Istambul-Antalya? Ma refer la timp efectiv de condus (fara opriri). Multumesc.

legatorul [17.08.10 23:04:18] »

pentru molko - ce pot sa-ti spun este ca ultima data am plecat la 6,30 din Istanbul si la ora 15,00 eram in Antalya la hotel, cazat si pe plaja.

Si in aceasta ultima data am mers cu masina integral (fara ferry). Am mers cu 130 - 140 km/h. acolo unde drumul mi-a permis si in rest cam cu 100.

Opriri mai faci oricum mai ales daca esti cu familia. Trebuie sa fii atent in aproprierea oraselor mai mari la radare. Oricum in 80 % din cazuri am fost semnalizat din timp la radare de altii.

webmaster77 [18.08.10 09:26:55] »

aveam deja o sectiune pt drumul cu masina spre Antalya asa ca am mutat aici si acest review.

TheEagle [19.08.10 21:46:03] »

E X C E L E N T review!

Felicitari! Merita din plin numarul maxim de puncte!

M'Liviu [01.04.11 19:35:05] »

Te-as ruga sa mi explici cum ies din istanbul daca inoptez in zona bazarului. sau ar fi mai bine sa innoptez in afara istanbulului. cred ca este mai ieftin. dar este si sigur?

legatorul [04.04.11 12:05:24] »

Pt. M. Liviu: In principiu Turcia este destul de sigura. Eu n-am auzit de jafuri, furturi sau chestii de genul asta. Din cate stiu inchisorile Turcesti sunt spaima tuturor asa ca "mafiile" est-europene nu prea lucreaza pe acolo. Din zona bazarului trebuie sa faci acelasi lucru, trebuie sa iesi la autostrada cautand insemne cu "CEVREYOLU" ori cu GPS-ul. Daca mergi spre Antalya, odata ajuns pe autostrada mergi pe directia Ankara. Eu recomand ca daca mergeti spre Antalya cu masina, sa innoptati la ducere in zona Izmit (Kocaeli). Scapati de aglomeratia din Istanbul (pe care puteti sa-l vizitati la intoarcere, daca mai aveti bani , gasiti acolo, pe malul marii niste hoteluri foarte dragute, relativ ieftine iar a doua zi, spre Antalya, aveti mai putin de mers.

M'Liviu [04.04.11 17:23:14] »

Ptr. Legatorul. Multumesc mult de sfaturi. da si eu as vrea sa innoptez mai degraba cand ma intorc la istanbul ptr ceva cumparaturi. de la Kokaeli pana in antalya cate ore ar mai fi de mers?

cosminp [04.04.11 19:06:38] »

eu plec in iunie si voi ramane la Bilecik o noapte. prefer sa mai merg 2 ore de la Istanbul si sa ajung mai repede a doua zi la destinatie.

la intoarcere ma opresc 2 nopti la Istanbul.

M'Liviu [04.04.11 19:29:06] »

Ai mai fost cu masina in antalya nu? Eu doar pana la istanbul. la Bilecik hotelurile sunt ok? pe ce data pleci in iunie?

legatorul [05.04.11 18:30:32] »

Teoretic 5-6 ore. Acum depinde si ce vrei tu.

Daca plecarea este pentru concediu in Antalya, recomandarea mea ar fi sa pleci cat de dimineata poti ca sa prinzi si ziua respectiva cu ceva plaja. Chiar daca (uneori) se mai intarzie pe la cazare in Antalya tot ai timp de 2-3 ore de plaja

M'Liviu [11.04.11 19:14:37] »

Am mai studiat inca o data variantele propuse de tine. Sunt multumit ca mi-ai dat toate amanuntele. o sa aleg mai mult ca sigur varianta cu ferry care trece la yalova. si apoi voi gasi eu cazare la afyon. pana la ce ora circula ferry seara de la istnabul spre yalova? care ar fi ultima cursa? Multumesc inca o data

cosminp [11.04.11 20:19:45] »

@legatorul,

pentru varianta 1 cu ferry trebuie sa intri in Istanbul. scutesti circa 120-170 km si 1,5-3h de sofat. confortabil,

daca mergi doar cu auto, treci Istanbulul pe autostrada.

merita sa intri in Istanbul daca nu faci acolo noapte intermediara doar ca sa iei ferry? mai scutesti timpul de care spuneai?

fara sa fac (inca) acest drum, doar cunoscand ceea ce inseamna sofat, mie nu-mi vine sa intru in Istanbul si sa pierd destul timp, mai ales daca prin aglomeratia, doar ca sa iau ferry.

care este parerea ta?

legatorul [12.04.11 16:58:58] »

@Liviu & Cosmin p - Varianta cu ferry eu personal am facut-o in ideea in care am innoptat in Istanbul, apoi am luat ferry dimineata la 9,00. Daca nu ramai o noapte in Istanbul atunci n-are sens. Am ajuns in Istanbul pe la 11 de dimineata, ne-am cazat, spalat, relaxat un pic si apoi ne-am dus intr-un mare mall (Istinya Park - pe care-l recomand din inima) si ne-am mai luat diverse chestii gen tricouri, bluze, etc. Eu personal voi pleca din nou pe 19 august. Si de data asta voi merge pana la Izmit (Kocaeli). Mi-am rezervat deja hotel si pe acolo. Mai mult de Izmit nu cred ca rezist sau mai am chef. Apoi a doua zi mai am maxim 5 ore pana in Antalya. Apoi la intoarcere stau 3 zile la Istanbul. Eu cred ca asta este o varianta corecta care imbina concediul propriu-zis cu plimbare si ceva shopping prin Istanbul.

M'Liviu [14.04.11 18:31:10] »

Da ai dreptate oprire la istanbul se merita doar la intoarcere. Si eu am fost acum o luna pana la Istanbul si am fost la istinya park. Adevarat ai spus ca este grandios. Si ca preturi la lucrurile de firma sunt sub preturile noastre. de la istanbul pana la kocaeli cat mai ai de mers. mai mult de 5 ore? merci ptr raspunsuri si amabilitate.

Ptr Legatorul

legatorul [20.04.11 00:17:33] »

@m liviu - de la Istanbul pana la Izmit (Kocaeli) nu poti face mai mult de o ora. Poate cu aglomeratia din zona Istanbul sa faci un pic mai mult. Oricum, nu mult.

catalyno [15.01.14 14:00:04] »

Sunt si eu tare curios, ca ai scris de viteze de 130-140 de la istanbul la Antalya pe zone lipsite de autostrada. Poti face o asemanare cu vreun drum din Romania (ex DN1?) Sunt foarte interesat daca poti obtine viteze de croaziera 100-120 km/h pe distante mai lungi sa zicem de la 20-30 de km in sus, sau localitatile sunt ca la noi foarte apropiate din 3 in 5 km? radarele sunt asezate in localitati sau poti avea surpriza sa fie si pe traseu? iar pe acest traseu gasesti benzinarii recunoscute ca Shell sau trebuie sa intrii in marile orase? ms si astept cu interes raspunsul tau.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [16.01.14 21:36:47] »

@catalyno:

Dacă ai fi citit cu atenție review-urile scrise de diverși useri despre drumul cu mașina în Turcia, ai fi sesizat că absolut toți au remarcat calitatea extraordinară a drumurilor din această țară și ritmul incredibil în care construiesc și își dezvoltă infrastructura rutieră. Tu tot insiști în a compara cu DN1, fără a realiza că nu încape comparație. Este cu totul altceva. Există și localități lipite practic una de alta, dar acest lucru nu afectează viteza de deplasare.

Găsești foarte multe benzinării, inclusiv Shell, pe care le și recomand.

Radare găsești mai ales la intrarea în unele orașe mai mari, dar nu este o regulă. În majoritatea cazurilor sunt presemnalizate.

ronin [14.02.14 20:20:15] »

Salutare, daca aleg varianta EDIRNE-CANAKKALE-IZMIR trebuie neaparat s-o iau prin ISTAMBUL? , sau exista un drum direct si mai scurt? Multumesc!!!

codrin [14.02.14 20:34:11] »

@ronin: Edirne - Kesan - Canakkale - Izmir nu are legatura cu Istanbul. Pentru a ajunge in Canakkale treci cu ferry la Gelibolu sau Eceabat sau Kilitbahir.

ronin [14.02.14 20:50:23] »

@codrin: Am inteles Codrin, deci nu am treaba cu istambulul!? asta vroiam sa stiu k m-am uitat pe harta si m-am speriat cat am de ocolit Multam frumos

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [14.02.14 20:53:04] »

@ronin: tu unde vrei sa mergi? In Antalya sau in Kusadasi?

ronin [14.02.14 20:55:08] »

@ronin: ps... trebuie sa ajung in Alanya si nu vreau sa merg prin Istambul... ma incanta ideea de a merge pe coasta chiar daca ocolesc ceva... am intrat pe distante rutiere sa vad cati km am de fauct, si pe distanta Edirne-Canakkale sunt in jur de 800 km dar via Istambul

ronin [14.02.14 20:59:41] »

@ronin: Bine inteles k voi face un drum cu 2 opriri

catalyno, codrin, cosminp, legatorul, M'Liviu, molko*, nicole33, ronin, TheEagle
Alte articole din această RUBRICĂDrumul spre Antalya: