ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 27.07.10
AUG-2010

O zi in Aquapark

Am mers la Aquapark intr-o zi foarte calduroasa de duminica din luna august, asa ca nu ne-am mirat ca era foarte multa lume.

Stiam ca intrarea la strand se plateste separat de cea in Aquapark, si, intr-adevar, biletul pt strand e 1400 HUF, redus 1100 HUF, iar intrarea in Aquapark are preturi diferite. Costa 2800 HUF de persoana "all-inclusive", asta insemnand ca ai acces la toate toboganele si primesti o bratara verde pe care scrie"extra", sau 1400 HUF intrarea cu bratara alba "standard" care are unele restrictii in ce priveste nr de ture pe care poti sa il faci pe tobogane (6 sau 8, nu stiu exact, noi am luat varianta extra).

Pacat ca se conditioneaza intrarea in Aquapark de cea in strand, adica trebuie sa treci prin strand si sa platesti cei 1400 HUF chiar daca stai doar in Aquapark. Dupa ce traversezi strandul, care are multe bazine, cu apa de diferite temperaturi (si rece dar si calda) ajungi la intrarea in Aquapark unde primesti bratara aferenta.

Noi am vrut si sezlong, si la intrare ni s-a spus ca nu trebuie sa cumparam, ca in Aquapark avem sezlong "by default", insa cand am ajuns acolo si am intrebat am aflat ca, da, sezlongurile sunt gratuite, insa in nr limitat, si erau deja toate ocupate, asa ca: (am stat pe iarba. Am stat vorba vine, ca mai mult am fost prin bazine sau pe tobogane.

In incinta parcului nu se fumeaza, si au ei grija sa afli asta prin intermediul statiei care nu difuzeaza muzica, ci doar diferite anunturi, cam din jumate in jumate de ora (in maghiara, rusa-parca, si la sfarsit si in romana). Se poate fuma insa la terase si spatiile amenajate. Am vazut si fumatori pe paturi si nu le-a spus nimeni nimic. Asta e...

Noi am fost putin dezamagiti, ne asteptam la ceva mai grozav, dupa spusele tuturor era ceva fabulos. In comparatie cu Aqua Magic din Mamaia e mai mic (sau asa mi se pare mie), mai inghesuite toate toboganele si nu foarte impresionant. Sunt si tobogane pe care nu le-am vazut la Mamaia, ca de ex cele cu colace pt 2 sau 4 persoane, dar Mamaia are si toboganul acela care se termina cu o palnie pe care nu l-am vazut aici.

Oricum, ne-am dat pe majoritatea toboganelor, la cele la care ai nevoie de colac trebuie sa stai la cozi destul de lungi pt ca e multa lume. Am sperat ca spre inchiderea parcului va fi mai liber, dar n-a fost asa. Aquaparkul se inchide la ora 18 ora Ungariei, ora 19 a noastra, dar pe noi ne-a prins furtuna si am plecat la ora 17, cu o ora mai devreme.

Merita sa incerci toate bazinele si toboganele, lumea e civilizata, chiar daca stai la rand nimeni nu e nervos, nu se impinge si nu se uita urat. E plin de romani, cehi si slovaci, unguri mai putin.

Ce ne-a impresionat cel mai mult a fost apa care e foarte, foarte curata, in absolut toate bazinele. Chiar si in strand, unde este si un bazin imens, apa e limpede. In Aquapark sunt bazine cu apa calda pt copii, de 28-30grade, unul de 24-26 grade si altul de 22-24 grade. Mai este si unul cu apa termala care e insa foarte mic.

Pt copii sunt bazine speciale, cu un elefant mare, un hipopotam si o ciuperca inauntru, este un spatiu de joaca si mai e inca un bazin care are tobogane pt copii. Strandul are alte animalute intr-un alt bazin pt copii si un tobogan albastru destul de mare.

Noi am dus cate ceva de mancare cu noi si flacoane cu apa si suc. Nu ne-a verificat nimeni, ca la Aqua Magic in Mamaia. Poti manca ceva la terasa din parc, poti bea suc, apa, cafea tot acolo. Poti trece inapoi in strand de cate ori vrei si sa mananci acolo pe terase sau la restaurant. Noi am mancat la restaurant si ne-a costat cam 4500 HUF pt 2 persoane (cas pane cu cartofi prajiti, tocana de porc cu cartofi si salata si un suc). O cafea e cam 250 HUF, o inghetata 300 HUF.

Daca vrei poti sa iti lasi telefonul, cheile sau alte obiecte de valoare in cutiile de la intrare care insa nu au chei pe care sa le poti lua. Se inchid cu cheia dar cheia ramane la un angajat care le pazeste. Si asta se plateste, e 400 HUF cutia, dar poti sa iti iei ceva si sa pui iar inapoi de cate ori vrei.

In strand gasesti sa cumperi cu 300 HUF un tub de plastic legat cu snur pe care sa il porti apoi la gat, in care iti incap banii, o cheie si alte chestii mici pe care vrei sa le tii la tine.

In concluzie merita sa mergi la Aquapark, mai ales pt copii sau pasionatii de tobogane e grozav. Totul e curat si poti sa petreci o zi (sau mai multe) intr-un mod placut.

Trimis de luciaoradea in 17.08.10 15:33:57

VIZUALIZĂRI: 4104 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luciaoradea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Strandul Hungarospa- bazinul mare

creivean
[17.08.10 16:18:50]

Bun venit pe sait, unui nou membru din Oradea. Încet, încet orădenii devin numeroşi şi valoroşi în comunitatea AmFostAcolo. Şi eu abia m-am întors din Hajdu şi zilele ce vin, o să-mi postez şi eu impresiile.

Excelent review, pentru un (o) începător (oare) , motiv pentru care te votez şi-ţi aştept următoarele review-uri, de pe unde ai mai fost.

luciaoradeaAUTOR REVIEW
[17.08.10 16:24:07]

Multumesc pt aprecieri!

Sper ca am povestit ce era mai important. Ma bucur ca a placut cuiva.

O sa mai revin si cu alte review-uri din alte vacante.

Multumesc inca o data!

danoradea
[17.08.10 18:37:24]

Felicitari pentru review si bine ai venit in comunitatea AFA, vorba lui @creivean se pare ca numarul oradenilor creste si asta este un lucru bun, te asteptam cu noi impresii.

danoradea, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂȘtrand & Aquapark Hajduszoboszlo: