ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2010
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 17.08.10
AUG-2010

Szeged vs Hajduszoboszlo

Impreuna cu prietenul meu, am hotarat sa mergem un weekend intr-un aquapark in Ungaria. Aveam de ales intre aquapark-ul din Hajduszoboszlo si cel din Szeged.

Fiind din Arad, am decis ca nu este departe sa le vizitam pe amandoua. (din Arad la Hajdu sunt aprox 250 km, iar Arad Szeged aprox 100km, intre cele doua distanta fiind cam de 200 km). Cum pe net nu am gasit cazare pt o noapte, am fost sfatuiti sa mergem si sa vorbim acolo, direct cu proprietarii, deoarece sunt multe locuri de cazare in jurul Aquapark-ului din Hajduszoboszlo. Zis si facut.

Am ajuns in Hajduszoboszlo pe la ora 12. 00 si am decis sa mergem la strand, sa avem timp sa ne dam pe toate topoganele, sa vizitam tot strandul, deoarece la ora 19. 00 acesta se inchide. Dupa plecarea de la strand, am inceput cautarile unui loc in care sa stam peste noapte. Nu m-am gandit ca va fi atata de greu. Am umblat cam o ora, din casa in casa, din vila in vila, sau din hotel in hotel, si initial toti aveau camere libere. Pana in momentul in care precizam ca este vorba de o singura noapte. In acel moment, toti puneau mana pe inima, plecau capul cu parere de rau ca nu ne pot ajuta, cel putin asta intelegeam noi, avand in vedere ca nu stim ungureste, iar ei nu vorbeau nici engleza nici germana, doar cativa dintre ei ne spuneau foarte fericiti cand ii intrebam ce vorbesc "polsky, polsky". Din pacate nici aceasta limba nu o stiam noi. Asa ca, pentru o noapte e foarte greu sa iti gasesti o camera, oriunde, oricat si oricum ar fi aceasta. In final, am dat peste un domn care avea doua locuri de cazare, unul vis-a-vis de strand si unul cam la 1 km de strand. Ne-a oferit o camera cu 10. 000 ft in vila mai indepartata, cu conditia ca la 8. 00-8. 30 dimineata sa eliberam camera, deoarece de Duminica aveau alti oaspeti. Am fost nevoiti sa acceptam, cu toate ca si pretul era destul de mare in comparatie cu atele, dar avand in vedere ca era pt o noapte, era singura varianta dupa ce am umblat in aprox 90% din vilele/pensiunile care erau si deci singura solutie inafara de cea in care am fi hotarat sa ne intoarcem acasa si sa pierdem inca o zi de aquapark.

Conditiile au fost foarte bune, camera destul de mare, cu hol, bucatarie cu absolut tot ce ai nevoie, si baie. Pentru un sejur de cateva zile, mi s-a parut un loc f fain, mai ales ca puteai sa faci gratare in curte, sa faci plaja, sa stai doar cu prietenii la un pahar de vorba, intr-un loc foarte frumos amenajat, cu balansoar, cu mese, cu tot ce vrei.

In ceea ce priveste cele doua aquapark-uri, diferentele sunt destul de multe. In primul rand, intrarea la aquapark-ul din Hajdu este mai scump decat cel din Szeged. In Hajduszoboszlo, ca sa intri la aquapark, trebuie sa platesti intrarea in strand, care este 1400 ft. Din strand este intrarea in aquapark, unde se mai plateste 2800 ft. Deci ca sa intri la topogane te costa 4200 ft. La Szeged in schimb, intrarea este 3800 ft, dar noi avand pana in 23 de ani, am platit 3200 ft.

Garderobele in Hajdu cam lasa de dorit, avand in vedere ca sunt cateva cosmelii, de 1m pe 1m amplasate in mijlocul strandului, si nu foarte acoperite, lumea fiind nevoita in mare parte sa se schimbe in bai, care de asemenea sunt destul de mici, si nu foarte moderne, dar sunt curate. La Szeged, aceste lucruri sunt total diferita. Este o garderoba foarte mare, cu dulapiaore care se deschid si se inchid pe baza bratarii care se primeste cand platesti biletul si cu care treci dintr-un loc in altul, totul este foarte modern, curat si foarte bine pus la punct.

In ceea ce priveste topoganele, in Hajdu exista avantajul ca sunt multe cu colacul, sau cu barca de 5 persoane, si care sunt foarte foarte interesante. Exista si un raulet, cam ca si cel de la Aqua Magic din Mamaia, poate putin mai mic, in care te plimbi pe colac. La Szeged nu sunt topogane in care te poti da pe colac, si nici in barca, dar exista in schimb mai multe topogane si sunt mai interesante. Tot aici, sunt foarte multe bazine gen jacuzzi, sau bazine pentru masaj, care nu prea le gasesti in Hajdu. Oricum sunt mult mult mai faine.

Aquapark-ul din Szeged e mult mai bine pus la punct, organizat, dar si mult mai modern. Este foarte fain si iarna, deoarece jumatate din el este inchis, chiar si o parte din topogane.

Dupa ce am fost la amandoua, si ar fi sa aleg, cu siguranta m-as duce la cel din Szeged, e si mult mai aproape de Arad si mai ieftin, si din punctul meu de vedere si mult mai fain decat cel din Hajdu.

Trimis de satinutz in 17.08.10 15:07:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5467 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (satinutz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
Reduceri pentru membrii AFA:
  • 10% reducere ptr orice membru inregistrat AmFostAcolo
Click pentru a solicita o ofertă personalizată

bessondm
[17.08.10 15:24:26]

Foarte interesanta comparatia facuta intre cele doua stranduri/aqua-park-uri, felicitari.

Totusi, ati riscat plecand fara sa antamati ceva pentru cazare, dar la 23 de ani si masina e o optiune.

[17.08.10 15:24:43]

Bine ai venit pe site!

Ai adus informatii pretioase pentru cei din vestul tarii, cred ca este o varianta excelenta,pentru petrecerea unui week end sau de ce nu al unui cocediu intr-o tara cu mult mai civilizata decat a noastra!

Si pentru ca mi-a placut review-ul tau te rasplatesc cu punctajul maxim, si-ti doresc sa ai parte de cat mai multe iesiri pe care sa ni le impartasesti si noua! Felicitari!!!

[17.08.10 15:26:34]

Multumesc frumos. Sper sa fie informatii de folos

[17.08.10 15:28:46]

da, am riscat putin, dar eram la 200 km de casa, in cel mai rau caz ne intorceam acasa.

Bun, nu sfatuiesc pe nimeni sa mearga asa, numai cum nu am gasit pe net pe nimeni care sa ne primeasca o noapte, am zis ca incercam. Bine ca a fost bine intr-un final: D

bessondm
[17.08.10 15:35:29]

Desigur, am glumit; oricum, am mai spus-o, invidiez apropierea voastra de Vest.

Iar Aradul este un oras frumos care mie mi-e foarte drag, l-am cunoscut prin 1988 si am admirat atunci vantul de libertate ce se simtea pe-acolo, mi s-a parut extrem de cosmopolit.

Banuiesc ca acum e si mai si...

[17.08.10 15:43:12]

Da, este un oras frumos, dar sincer, chiar daca sunt din Arad, Timisoara mi se pare un oras cu mult mai multe posibilitati....nu stiu, poate gresesc, dar asta este parerea mea pana acuma

[17.08.10 16:01:38]

Spune-mi te rog, se inchiriaza, sezlonguri? Locuri la umbra sunt? Au si terase unde se poate manca?

Este un strand si pentru oameni maturi, sau sunt doar tobogane?

[17.08.10 16:11:18]

Sincer nu am vazut sa se inchirieze sezlonguri, in general oamenii vin de acasa cu umbrele, sezlonguri s. a. In schimb, exista locuri la umbra, mai ales la Szeged, unde poti sta inauntru pe un fel de paturi, dar si afara sunt destul de multe locuri cu umbra.

Cat despre strand, exista diferite tipuri de bilete, in functie de locurile unde vrei sa ai acces. Nu stiu sa spun exact care sunt preturile si categoriile de bilete, dar poti opta doar pentru bazine, pentru unele topogane, sunt bilete pt copii, pentru programele de masaj, spa etc, dar repet, nu stiu exact cum sunt impartite si nu vreau sa dau informatii gresite.

Cat despre oameni "maturi" cum ii numesti tu, nu exista interdictii pe topogane. Nu conteaza varsta, pentru a te putea distra. Chiar am vazut foarte multi care se dau pe topoganele pe care noi, la 23 de ani ne-a fost putin frica sa le incercam.

Dar stiu sigur ca pentru cei care nu doresc topogane, exista bilete numai pentru bazine, jacuzzi etc.

Ceea ce am scris mai sus este bineinteles pentru aquapark-ul din Szeged. Pt cel din Hajdu daca nu doresti topogane, ramai pur si simplu in strand, nu mai intri la aquapark.

Si la Hajdu la aquapark exista diferite tipuri de bilete, dar nu stiu exact care cum sunt.

[17.08.10 16:14:42]

Multumesc pentru raspunsuri!

[17.08.10 16:16:44]

Cu multa placere. Sunt unele lucruri care probabil am omis sa le amintesc, dar voi raspunde cu multa placere la intrebari, in masura in care stiu sa le dau.

anca_l*, bessondm, satinutz
Alte impresii din această RUBRICĂAqua-Palace Hajduszoboszlo:

Reduceri pentru membrii AFA:
  • 10% reducere ptr orice membru inregistrat AmFostAcolo -
    IMPORTANT: pentru biletele consumate pana in 9 martie, reducerea este de 20%
    Solicitarile se pot trimite in limba romana
Click pentru a solicita o ofertă personalizată