ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2010
    ÎNSCRIS: 01.06.09
    AUG-2010
    2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Plajele din Sinemorets

Sinemorets. Un satuc de vreo 100 locuitori situat la 8 km de granita Bulgariei cu Turcia. Inainte de 1989 era o zona interzisa bulgarilor de rand datorita apropierii de grantia. Acum este o zona linistita, devenind parc national oarecum protejat de boomul imobiliar, cu plaje frumoase, cu munte, mare, rauri, vegetatie abundenta, paduri de stejari. Se afla in mijlocul rezervatie naturale STRANDJA.

De la Burgas se merge spre sud aproximativ 80 km. Primii 30 pana la Sozopol pe un drum cu 4 benzi si multe radare. Apoi drumul devine normal cu o banda pe sens pana la Tzarevo. De aici mai aveti 18km, e de fapt un drum comunal, foarte ingust, nu prea incap doua masini, iar daca va intalniti si cu un autocar e mai neplacut. Estimez din Burgas aproximativ 1 ora jumatate de mers lejer admirand peisajul.

Dpv turistic e interesant, micut, un fel de 2 Mai sau Vama Veche, ce ofera vreo 2-3 hoteluri iar in rest cazare la particulari sau cort. In centru am observat ceva Mehane cochete, magazine cu suveniruri si accesorii de plaja. Singurul bancomat este la Hotelul Bella Vista, acolo am vazut si o casa de schimb. Dar nu despre asta vreau sa vorbesc ci despre plajele din Sinemorets.

PLAJA BUTAMIATA. Poate cea mai cunoscuta, usor accesibila si apreciata. Inconjurata de dealuri si paduri, cadrul natural de exceptie. Mie mi s-a parut insa si cea mai comerciala si murdara in acelasi timp. Se afla cam la 500-1000 m de centrul satului, parcarea o puteti face la umbra pomilor, se plateste cam 1 eur/zi. Este un golfulet, cu o plaja lunga si foarte lata. In zona de nord a plajei este hotelul Bella Vista care are rezervata o portiune de plaja. Asta este si zona cea mai urata si aglomerata datorita accesului mai usor, a faptului ca se poate parca masina chiar in buza plajei. Tot in aceasta zona am inotat printre peturi si pungi. Mergand spre sudul plajei apa devine din ce in ce mai curata. In zona Centrala se gasesc sezlonguri si umbrele de inchiriat la pretul de 15 leva per set. Sunt si doua carciumi unde se poate manca sau servi o bautura rece. Plaja este deservita de salvamar. Zona sudica a plajei este mai libera (trebuie sa mergi mai mult pe jos), nu mai exista sezlonguri asa ca ai nevoie de umbrela proprie. Atmosfera e mult mai linistita si placuta in acelasi timp, iar apa devine extrem de curata si limpede. Nisip fin, iar intrarea in apa extrem de lina, se merge spre 30-40 m si apa este tot pana la brau. In concluzie o plaja mai aglomerata, dar in acelasi timp mai safe, in sensul ca are salvamar si se poate ajunge foarte usor in oras in caz de necazuri.

PLAJA LIPITE. Cea mai putin cunoscuta datorita accesibilitatii. Adevarul este ca nu aflam de ea daca nu observam foarte multi localnici urcand pe stancile de la sudul Butamiatei. Deci, pt a ajunge pe Lipite se urca aceste stanci (5 minute) si apoi se merge pe platou aproximativ 15 minute (in cazul meu 30 minute cu copil mic in dotare). Merita efortul, plaja Lipite prezentandu-se apoi in toata splendoarea ei. Destul de lunga, nu foarte lata, marginita si la sud si la nord de stanci, cu un nisip foarte fin si o intrare in apa extrem de lina. In acelasi timp tot timpul pe aceasta plaja se formeaza valuri, ceea ce o face foarte populara printre cei cu copii ceva mai marisori, care nu obosesc neaparat dupa 15-20 minute de urcat si mers pe jos in plin soare. Nu exista salvamar, nu exista sezlonguri, nici umbrele si nici carciumi de unde poti bea ceva rece, asa ca 2-4 litri de apa in rucsac sunt bineveniti. Exista si un drum prin padure dar in mod cert doar vehicule 4x4 adevarate pot ajunge aici (in nici un caz SUV-uri). Plaja libera, oameni la distante apreciabile unii de altii. Estimez undeva la 50 de umbrele pe o raza de 700-800 m. In zona de sud a plajei se afla numai nudisti. Cu un 4x4 adevarat si o lada frigorifica dupa tine poti avea momente memorabile aici.

PLAJA de nord (VELEKA). Sinemorets este de fapt situat intr-o mica peninsula la sud de varsarea raului Veleka in mare, fiind situat de-a lungul acestui rau, foarte popular printre pescari. Aceasta plaja este o limba de nisip foarte lunga si lata ce este marginita la vest de raul Veleka, la est de Marea Neagra, iar la nord si sud de stanci si dealuri. Este una din cele mai linistite plaje din Sinemorets, frecventata de tineri liberali, nudisti, si oameni ce cauta linistea. Se poate ajunge din Sinemorets pe jos, sau cu masina pana la capatul satului, dupa care o coborare de aproximativ 5 minute pe un drum de tara prafuit. Nisipul nu este atat de fin (fiind mai mult scoici pisate), iar intrarea in apa este extrem de abrupta. In doi metri apa imi trecea peste cap, iar curentii din apa erau destul de puternici si valurile mari. De aceea nu prea este frecventata de familii cu copii mici. La capatul nordic al acestei plaje raul Veleka se varsa in mare, fiind o locatie pe care anumiti localnici o prefera si pentru campare. Plaja nu are sezlonguri, exista totusi niste scaune de salvamar (nu i-am vazut la treaba), iar in zona de sud parea ca ar fi un mic bar de unde se pot cumpara diverse bauturi. Pentru familii fara copii parea a fi plaja ideala.

PLAJA SILISTAR. Este ultima plaja inainte de granita cu Turcia. Pentru a ajunge aici ai nevoie de masina. Se merge din Sinemorets spre Rezovo aproximativ 5 km, dupa care exista un indicator cu plaja pe partea stanga. Acest drum merge prin padure aproximativ 500m (accesibil pt orice fel de masina), dupa care este amenajata o parcare (4 leva pe zi). Apoi se trece per pedes un mic pod peste raul Silistar si se ajunge pe plaja luunga, deservita cu sezlonguri si umbrele contra cost, cu nisip estrem de fin. Intrarea in apa este lina, idem se merg aproximativ 50 m si ai apa pana la genunchi. De asemenea aici am vazut o apa incredibil de curata si limpede pentru Marea Neagra. Se spune ca in zona de sud a plajei, pe langa stanci cei care practica divingul pot gasi locuri excelente de explorat. Exista si un restaurant de unde se pot servi bauturi reci sau se poate lua pranzul. Aceasta plaja este localizata chiar in mijlocul Rezervatiei Strandja, iar cei care iubesc natura se pot plimba prin padurile adiacente pentru a privi diverse animale, pasari si insecte. Datorita faptului ca este zona protejata nu s-a construit nimic in jur, insa in ultimii ani aceasta plaja a devenit destul de populara astfel incat, desi in topul meu ar fi una din cele mai frumoase, faptul ca este aglomerata presupun ca ii rapeste din farmecul de altadata

Cam atat, nu prea ma pricep la descrieri despre natura sper sa va placa pozele. Mi-e mai usor sa scriu despre un hotel. Va pot spune insa ca Sinemorets este o zona ce merita vizitata daca iubesti natura. Se pot gasi cateva hoteluri (cu exceptia Bella Vista), sau aparthoteluri la preturi mici, iar in cazul in care copiii au devenit mari si nu mai au nevoie de somnul de pranz aveti timp sa explorati pe indelete aceste plaje si sa va simtiti tineri si lberi! Este de ajuns mic dejun si in nici un caz nu recomand All Inclusive.

In mod cert, in viitorul mai mult sau mai putin apropiat voi mai ajunge aici.

Trimis de molko* in 17.08.10 12:43:10
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 7964 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (molko*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 plaja Silistar

catalinalupu [17.08.10 12:47:21] »

Pe la inceputul anului, daca tin minte cautai detalii... acum le aduci si ne "imbogatesti" si pe noi...mutumesc!

iassmyna [17.08.10 13:12:34] »

Dupa cum ai promis in review-ul Bella Vista, ai venit cu detalii. Graitoare as spune

Asteptam pozele !

yo3gdi [17.08.10 15:45:27] »

Ei da. Asa mai merge. Ai vizitat si Rezovo?

molko* [17.08.10 15:59:39] »

din pacate nu.. am stat in Sinemorets de vineri dupa-amiaza pana luni dimineata. Chiar nu aveam cand.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [17.08.10 17:35:16] »

Acum m-ati castigat de client, in viitor voi face si eu o escala de cateva zile pe aici din cauza descrierii tale.

molko* [17.08.10 19:04:51] »

@ionescunic

mersi.. nu e chiar Grecia dar pt Marea Neagra e frumos.

molko* [17.08.10 20:20:22] »

@wm13

se poate melodia asta aici?

webmasterXY* [17.08.10 20:28:16] »

Se poate, daca nu ti-e cu banat ca vine de la...99

krondia* [18.08.10 09:06:31] »

Nu aş fi crezut că Bulgaria poate avea aşa plaje frumoase. Cred că până la urmă tot natura ne oferă cele mai multe satisfacţii în vacanţă.

Delphinash [19.07.11 11:00:21] »

Am gasit in zona sinemorets / Ahtopol niste plaje f frumoase, neasteptat de deosebite, marea incredibil de albastra si cu nuante de turcoaza si verde combinate cu albul valurilor inspumate - asta in special la plaja veleka, o combinatie unica intre au si mare.

Intr-adevar cred ca acolo apa este adaca pt ca erau valuri insa nu mari, dar salvamarii nu lasau pe nimeni sa se apropie nici macar la mal. Era steag rosu arborat. Probabil ca e f adanca si cu curenti puternici. deci nu va aventurati.

catalinalupu, Delphinash, fatdaddy, iassmyna, krondia*, molko*, yo3gdi
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sinemorets: