ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2010
    AUG-2010

Extrem de nemulțumit
    Extrem de nemulțumit

Evitati acest hotel!!

Un gust amar lasat de atitudinea personalului si de cea a grecilor in general.

Nu va lasati pacaliti de frumusetea gradinii. Doar atat e frumos. Restul vine pentru un pret exagerat.(nu neaparat foarte mare dar disporpotionat in raport de ceea ce primesti in schimb).

Am fost 6 familii si desi am platit acelasi pret am primit camere diferite. Eu am fost printre "norocosi" pt ca am primit dubla superioara.

Dubla superioara nu are frigider ci doar un racitor vechi care nu raceste mai nimic.

La dubla superioara nu functioneaza chiuveta iar baia ramane mereu nematurata/curatata (exceptand cazul in care iti faci singur curat asa cum s-a si intamplat). Camerista trecea in vizita pe acolo... dar atat. (ah... ba da... schimba prosoapele uneori... asta la noi pt ca la ceilalti nu facea nici atat).

Aproape nimeni nu vorbeste o engleza inteligibila (cu exceptia unui tanar de la receptie si a unui chelner pe nume Sakis). Atitudinea grecilor este ingrozitoare. Daca vreti sa traiti o experienta gen "am fost privit ca un cersetor" sau "am indraznit sa deranjez un chelner" puteti experimenta aici(Porfi/Chalkidiki).

Restaurantul este foarte prost. Si te fura! Asta e cuvantul corect. Sa adauge de fiecare data cate 1-2 portii in plus sau 1-2 beri la fiecare nota este placerea lor.

Hotelul e la distanta de orice asezare. Cam 4 km de Nikiti. Asa ca, vrei nu vrei, platesti: 2 euro/apa plata, 4 euro/bere, 3 euro/sezlong, 5-8 euro/cafea sau frappe.

Nu preturile sunt importante desi sunt cam mari (la Paris la restaurantul din T. Eiffel o bere de 400ml era 5 euro in mai 2010 iar in Nikiti era 4 sau 5 la 250ml). Important este ca desi ai platit 5 euro pe bere o vei primi ca si cum ti s-ar da de pomana. Si nu doar la acest hotel. E o trasatura a zonei.

In supermarket-uri preturile sunt decente (mai mari un pic decat la noi dar suportabile iar marfa parca e mai buna). La taverne nu va asteptati sa platiti sub 12-15 euro/persoana. Asta daca nu vreti la 7 euro ghiros sau suvlaki cu herpes sau diaree incluse.

Plaja la hotel este mica, sezlongurile se platesc (am zis mai sus 3 euro/persoana) iar in apa intalnesti o bariera de pietre. Va trebuie neaparat sosoni de apa. Asta daca nu vreti sa va raniti, evident... Sunt si cateva zone cu nisip dar nu veti fi intotdeauna atat de norocosi.

Apa e destul de curata (sunt cam multi arici de mare dar asta probeaza ca e curata si nepoluata dar atentie sa nu calcati pe ei... sosonii va ajuta si cu ei nu numai cu pietrele).

La piscina e program pana la 19: 30. Stai ca tupeistul 5 minute peste... iti iei clor in fata de la ingrijitor. Nu glumesc. Am patit-o direct. Am reclamat la receptie si mi s-a explicat ca(desi nu era afisat nicaieri la piscina) trebuia sa fi citit orarul in brosura din camera (eram la nici o ora de la sosire si nu era prioritar pe lista mea de activitati dupa 15 ore de condus).

Vreti sa mancati dupa ora 22: 00. Oriunde dar nu la Porfi. Ca au inchis.

Vreti sa beti ceva pe terasa pana mai tarziu? Doar daca sunteti complet muti. Ca deranjati turistii. Desi va aflati la mare distanta de zona camerelor.

Vreti parcare? Daca suntwti intre singurii 12-15 turisti, ca nu intra mai multe masini. Dar nu disperati ca sunt locuri afara. Si e mai umbra.

La orice plimbare veti fi nevoit sa va luati masina. Se poate si pe jos dar e loterie. Mergi 45min sau chiar o ora si risti sa te calce toti smintitii cu masina pt ca nu au trotuare. (la cat de urate sunt grecoaicele nu e de mirare... nu au avut cum sa-si faca:)).

Plaja ca lumea gasiti la minim 15 km distanta (Mango/Akti Kalogria), Porto Carras (20km) sau chiar 35-40km spre Sarti (Platanitsi). Pt astea nu mizati pe lada frigorifica sau sezlonguri gratis (exceptie la Porto Carras). Media pretului la bere pe plaja este 4 euro, dar gasiti si cu 6 la 250ml.

Daca vreti sa mancati peste/fructe de mare verificati dinainte cat cantareste/costa ca sa nu platiti dublu.

Daca aveti probleme cu stomacul evitati vinurile grecesti.

In concluzie: Am fost de mai multe ori in Grecia si mi-a placut doar de 2 ori: in Paros (Ciclade) si Thassos. Chalkidiki e prost si scump si nu merita.

Poate doar pentru apa aia extraordinara care ma impiedica sa zic ca nu o sa mai merg niciodata la greci.

Trimis de ovidiu2010* in 16.08.10 14:43:11
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paros, Porto Carras, Thassos, Thessaloniki

VIZUALIZĂRI: 5241 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiu2010*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

biancuta
    [16.08.10 21:31:45]

Imi pare rau pentru experienta neplacuta, eu cred ca si in Halkidiki vei reusi sa gasesti o cazare buna.

biancuta
    Alte impresii din această RUBRICĂPorfi Beach Hotel [Nikiti]: